PDA

Pogledati punu verziju : 2013 Formula 1 UBS Chinese Grand Prix (Shanghai International Circuit)

Nebojsa
11.04.2013, 16:16
http://www.automobilsport.com/uploads/_neustart2/april-10-2013/renault-china-gp.JPG

http://i49.tinypic.com/29p27mq.png

http://news.bbcimg.co.uk/media/images/59663000/jpg/_59663521_rosberg-getty.jpg

http://znn.india.com/sports/2013/4/10/Chinese-Grand-Prix.jpg

http://www.providingnews.com/wp-content/uploads/new/2010/04/chinese-grand-prix-2010.jpeg

http://www.redbull.com/cs/RedBull/RBImages/000/000/205/345/photo610x343a/china.jpg

http://www.thenewage.co.za/cms/gall_content/2013/3/2013_3$thumbimg126_Mar_2013_071806121-ll.jpg

http://i46.tinypic.com/2zp43r7.png

http://i50.tinypic.com/2nrdbo3.png

http://www.youtube.com/watch?v=wO72ZhuFlw4

Petak

4:00-5:30 Prvi trening
8:00-9:30 Drugi trening

Subota

5:00-6:00 Treci trening
8:00-9:00 Kvalifikacije

Nedelja

8:30 Trka

(prenosi na Sport Klubu)

Posle tri nedelje pauze (naravno preduge), vozaci Formule 1 su ponovo u akciji. Ovaj prinudni odmor nije mogao da dodje u losijem momentu, posle trke u Maleziji koja se moze smatrati jednom od najzanimljivijih i najkontroverznijih u poslednjih desetak godina. Videli smo borbe za pozicije, razlicite strategije, uticaj vremenskih uslova i onu stranu F1 o kojoj ne pricamo puno, timske naredbe. Multi 21 novi je lajtmotiv grida, Mark Veber se ljutio, Njui i Horner su morali da mire svoje dve zvezde, bilo je izvinjavanja, raznih PR strategija, spekulacija o buducnosti tima. Takodje, Niko Rozberg je saznao ko je prvi vozac u Mercedesu. Fernando Alonso je ispao u drugom krugu, inace bismo mozda i u Ferariju videli Multi 12, 21 ili sta god.

Posle celog tog haosa, karavan se seli na sever, na poslednje gostovanje na Dalekom istoku u ovom delu godine, pre nego sto se preko Bahreina vrati svojoj kuci (ma sta gazda Berni mislio o tome) u Evropu. To za nas znaci da je ovo poslednje vampirisanje pre nego sto majstore u jednom duzem periodu gledamo uz nedeljni rucak. Kina je nazalost jos jedna iz kruga trka: veliko trziste - malo publike. FOM vec dugo navija da neka ekipa ubaci kineskog vozaca u F1 kako bi poraslo interesovanja, ali sem nekih naznaka oko HRT i Ma prosle sezone, nije bilo nikog ko je bar blizu. Kina je dosta ulozila u ovaj kompleks, isusila su mocvaru, koristili revolucionarne graditeljske metode i napravili stvarno sjajnu gradjevinu, ali je steta da i glavna tribina bude poluprazna skoro svake godine, pogotovo jer smo pretodnih godina uvek vidjali zanimljive trke.

Stazu je (naravno) projektovao Herman Tilke, i ima oblik kineske grafeme koja oznacava srecu. Najzanimljiviji je svakako prvi zavoj, takozvana puz krivina, koja ima nekoliko apexa (prica vozaca govore od 2 do 4, zavisno od toga sta vozite i koju putanju izaberete). Iako jeste prilika za obilazenje (mada uglavnom u slucaju ako jedan vozac ima dosta bolji bolid), cela prva polovina kruga sluzi da se u ritam sekcijama ostane blizu vozaca ispred, a onda zauzimanje prave pozicije za zadnji pravac koji je preko kilometra dugacak (jedan od najduzih u sampionatu), sa veoma agresivnim kocenjem, idealna prilika za prestizanje, s obzirom na to da ce tu biti DRS zona, detekcija je na ulazu u poslednji desni zavoj pre pravca, aktiviranje na oko polovine. Koliko taj deo moze biti i opasan, najbolje je osetio Buemi 2010, kada je posle naglog kocenja osta bez obaprednja tocka. Dakle, iako jeste dobra prilika, treba biti jako oprezan. Ostala mesta u krugu nisu toliko dobra za manevre, ali su krivine brze i tecne, sa samo 2-3 izrazena kocenja, i bitno je konstantno drzati koncentraciju, jedna greska moze dosta da kosta jer se krug prakticno vozi u dva cuga.

Vreme je takodje cesto imalo uticaj, ova klima je nesto blaza nego ona u Maleziji, ali u ovom periodu godine kise su veoma ceste, i kada pada, pravi se potop. Iako staza ima dobru drenazu, mocvarno tlo i cinjenica da je staza u dolini, znaci da se sporo susi. Prosle godine smo videli veoma zanimljivu trku, prvu pobedu za Mercedes od sezdesetih i prvu i za sada jedinu pobedu u karijeri Nika Rozberga. U to vreme, Mercedes je bio pod istragom zbog DDRS, ali im je sistem dozvoljen i imali su prednost u kvalifikacijama koju su preneli na trku jedino u Sangaju. Videcemo da li ce biti dobri i ove godine pa da kazemo da im ova staza lezi. Videcemo da li Ferari stvarno ima tempo da kontrira Red Bulu, posto to nisu pokazali u Maleziji, odnosno Masa nije bio nesto spektakularan. Da li su varnice ostavile trag na Red Bul, kojem se veci deo dominacije svodi na disciplinu i odlican tim? Da li ce se Lotus vratiti tamo gde su bili U Maleziji, pa da imamo 4 tima u vrhu? Da li ce Meklaren popraviti formu i pokazati da je skepticizam posle predsezone i prvee dve rke neopravdan? Da li cemo mozda imati nekog iznenadjujuceg pobednika? Svakako vredi probuditi se bar u nedelju u 8 ujutru.

MarkedOne8
12.04.2013, 02:06
Danas sigurno neće biti kiše. Šanse za kišu tokom nastavka vikenda su vrlo male.

bombonica
12.04.2013, 08:37
Felipe baby :D

MarkedOne8
12.04.2013, 15:00
Zaboravite FP1 od Mercedesa.Ono danas su bile kvalifikacije za njih. Grožan ima i dalje problema sa setupom.Sada se čak sumnja u ispravnost šasije koju će možda da promene.

Vanja #66
12.04.2013, 17:38
Ne, ono je bila hladnija i prljavija staza i W04 koji brzo greje svoje gume. I dalje...

MarkedOne8
12.04.2013, 21:45
BBC’s Andrew Benson says:

If you’re superstitious there is even more reason to believe Lotus can win, following the death of Margaret Thatcher this week.

The last four times a former British prime minister has died, the team (in
whatever guise it was at the time) has
won the following race – Michael
Schumacher for Benetton after Harold
Wilson and Alex Douglas-Home passed
away in 1995 and Fernando Alonso for
Renault in 2006 after the deaths of
James Callaghan and Ted Heath.”

Vanja #66
13.04.2013, 04:01
Malo morbidno...

Vanja #66
13.04.2013, 05:08
Zverski Alonsov krug... Zadnji sektor premocan... :wthy: Bio bi Massa brzi u zadnjem da nije bilo Sutila, ali ne tih pola sekunde. I Hamilton je mogao brze, ali ne brze od Alonsa. Steta sto je Nico zaradio jos problema (hidraulika - FRIC?), mogao je ovde da se ukljuci...

Red Bull not looking good... I like it. :D I ne, ne cuvaju se, svi su generalno nezadovoljni... A jos nije ni pocela prva trka bez timskih naredjenja za njih.

Duvao je ceoni vetar na SC pravcu, zato je vecina bili sporija u tom sektoru. Massa juce vozio 24.935, danas 25.218... Srednji sektor i djene-djene, ali zadnji sektor je Alonsov danas.

Mr.M
13.04.2013, 06:58
http://us10.chatzy.com/23633478726143

Vanja #66
13.04.2013, 08:12
Dobar Lewis, Kimi me nije iznenadio, ocekivao sam ga na 4-5 mestu, a Massa i Nico su malo podbacili. Alonso u odlicnoj poziciji... I Massa ga nije opet pobedio. :D

Button je zavrsio svoj krug, tako da ce Seb krenuti 9. Hulk 10. Ricciardo odlican, fino se uvukao u visoko drustvo.

Kimi se vec skinuo na konferenciji... :rofl:

MarkedOne8
13.04.2013, 08:34
Kimi me nije iznenadio, ocekivao sam ga na 4-5 mestu
Najbolje startno mesto još od Monaka 2009.

Kimi se vec skinuo na konferenciji... :rofl:
I zavalio se kao za šankom. :D

Masa je tamo gde Alonsu najviše odgovara.Iza njega a ispred Fetela. Nije mi jasan RB (Fetel) sa onim izlaskom na soft u Q3.

Vanja #66
13.04.2013, 08:44
Mislim da ga opako smara ova prica sa blokiranjem Bottassa i Sutila... Ne bih iskljucio jos uvek opciju da zaradi +3 na startu, a ne bih to voleo...

Vettel kalkulisao sa gumama, a mislim da su ove Soft na kojima je prvo izasao bile iz Q2 - beskorisne za dalje u prevodu. Cudo da nije zavrsio taj krug... Mada, sad razmisljam, mozda je hteo da prodje ciklus od 2 kruga sa njima, mozda slicno gumama prosle godine i ove (iako su mekse) na nekim stazama ocvrsnu malo ako se voze krug-dva laganim tempom. Kaljenje guma, da tako nazovemo, koliko god takav naziv veze sa mozgom nemao...

Nebojsa
13.04.2013, 12:03
Veber dobio kaznu zbog goriva, ocekivano. Startuje kao poslednji. Multi 12, odmah pre trke?

Vanja #66
13.04.2013, 12:13
Single1, pre ce biti... ;) A i to je na dugackom stapu... A dvojka je DNF2 u pripremi...

Nebojsa
13.04.2013, 12:27
Ne znam, mislim da ce Mark do nekog 8, 9. mesta. Imaju trkacki tempo. A i bice opasno motivisan da se nacestita nove godine svima, ako se nadje na istom delu staze sa Sebom, ne mogu ni da zamislim sta ce se desiti.

MarkedOne8
13.04.2013, 13:32
2 pol pozicije za redom i onda situacija da nemaš šta da tražiš u Q3.
Mercedesi i Kimi, ali ne i Grožan, su prošle sezone imali stajanje manje. Nešto je čudno kako Šangaj menja poredak timova.

Vanja #66
13.04.2013, 19:23
Ne znam, mislim da ce Mark do nekog 8, 9. mesta. Imaju trkacki tempo. A i bice opasno motivisan da se nacestita nove godine svima, ako se nadje na istom delu staze sa Sebom, ne mogu ni da zamislim sta ce se desiti.

Trkcaki tempo i nije nesto impresivan, a nisu popravili ponasanje sa gumama. Takodje, provedjenje vremena iza drugih bolida opako steti gumama, a pocevsi od 15 mesta, recimo, nece lako prestizati... I pored sve motivacije. A da ne pominjemo sto su i dalje slabi na pravcu...

2 pol pozicije za redom i onda situacija da nemaš šta da tražiš u Q3.
Mercedesi i Kimi, ali ne i Grožan, su prošle sezone imali stajanje manje. Nešto je čudno kako Šangaj menja poredak timova.

Da, 2 stajanja za Kimija i kako je prosao? ;)

forum1nick
13.04.2013, 22:31
Obaveze, pa nisam ispratio kvalifikacije. Za trku ću svakako imati :).
Po rezultatima na kvalifikacijama rekao bih da je Ferrari najozbiljniji kandidat, ali ne treba zaboraviti da su oni najveći majstori da baš tada i zajebu. Valjda će Alonso ovaj put odvesti više od jednog kruga.
RBR mnogo mutan. Prethodne trke lagano PP, a sada odustajanje od Q3 i namjerno postavljanje Webera na rep kolone.
HAM, RAI jedan pored drugog a iza njih ALO koji ove godine opasno povlači na startu. Mislim da ovo garantuje opasno zanimljiv start, ako se uzme u obzir da Kina i nije najsrećnije mjesto za obilaženje na stazi.

MarkedOne8
14.04.2013, 00:01
A jel se sećaš Vanja očajnog proračuna ta 2 stajanja?Na pola trke je išao na drugo stajanje.U Australiji su uradili ono što tada nisu. Produžili su srednji stint i pritom nisu pratili konkurenciju.gov Za to je najverovatnije bio kriv Simon Rennie, isti lik što je sada Veberu inženjer.

Mikinen
14.04.2013, 07:18
http://us10.chatzy.com/23633478726143

Vanja #66
14.04.2013, 07:34
Obaveze, pa nisam ispratio kvalifikacije. Za trku ću svakako imati :).
Po rezultatima na kvalifikacijama rekao bih da je Ferrari najozbiljniji kandidat, ali ne treba zaboraviti da su oni najveći majstori da baš tada i zajebu. Valjda će Alonso ovaj put odvesti više od jednog kruga.
RBR mnogo mutan. Prethodne trke lagano PP, a sada odustajanje od Q3 i namjerno postavljanje Webera na rep kolone.
HAM, RAI jedan pored drugog a iza njih ALO koji ove godine opasno povlači na startu. Mislim da ovo garantuje opasno zanimljiv start, ako se uzme u obzir da Kina i nije najsrećnije mjesto za obilaženje na stazi.

Kina je od novih Tilkeovih staza jedna od najlaksih za preticanje. Siroka staza, 2 duga prvca sa DRS-om, mada ovaj SC pravac i prva krivina i nisu najsrecnije mesto za obilazak, ali sa malo vise hrabrosti i umesnosti i nije prevelik problem.

A jel se sećaš Vanja očajnog proračuna ta 2 stajanja?Na pola trke je išao na drugo stajanje.U Australiji su uradili ono što tada nisu. Produžili su srednji stint i pritom nisu pratili konkurenciju.gov Za to je najverovatnije bio kriv Simon Rennie, isti lik što je sada Veberu inženjer.

To je druga stvar, samo treba napomenuti da ta 2 stajanja nisu otisla u dobrom smeru, to je sve. Sad ima mnogo bolju poziciju da ponovi Australiju, obzirom da ispred sebe ima samo jedan bolid, mozda ce to biti 2 posle puza, ali to je nista...

Opet, sve to stoji samo ako Pirelli nije muljao sa gumama u Australiji. Ako su im izmuljali Maleziju, onda se moze ocekivati nesto dobro... Medjutim, ono sto je bitnije je to sto nisu imali preterano dobar tempo za trku u petak na FP2, to je meni (jos uvek) relevantnije nego strategija...

Mr.M
14.04.2013, 09:42
Red je vise bio , fenomenale :biggrin: Ubedljiva pobeda danas , bas ubedljiva. :wthy: :wthy: :wthy:

Vladan
14.04.2013, 09:56
Samo ne znam sto je Pavle ocekivao, pa znalo se da Fetel stedi tvrdju komponentu, da ce tempirati da zadnjih 4-5 krugova odvozi na meksoj:ne_znam:

MareLFC
14.04.2013, 10:01
Alonso :wthy: Raikonen isto bio dobar.

Vanja #66
14.04.2013, 10:03
Ricciardo 7, fenomenalan rezultat...

Mr.M
14.04.2013, 10:04
Alonso pobedio a ti Daniela komentarises :p

Vanja #66
14.04.2013, 10:07
Ja sam ovo ocekivao, ali posle cu vise o trci... Tad i o Alonsu, razume se... :D

Vladan
14.04.2013, 10:12
Bilo je sjajnih voznji danas, pobjednici Alonso, Kimi, Fetel, Baton, Rikiardo, Bjanki, gubitnici Veber, Rozberg, Gutijerez, Hulkenberg, Masa, Perez.

Alonso dominantno, Kimi sa ostecenim krilom vrhunski odvozio, Fetelu krug falio da dodje do 2. mjesta, Baton slow and steady wins the race ili bar dolazi do 5. mjesta u nekonkurentnom bolidu :D
Samo ne znam dje je pamet bila Zauberovcima, covjek imao tempo, ma imao sve i onda se odluce na sredini trke da predju na zute, pa cuvajte ih za sami kraj, kad su bolidi laki, kad se moze izdrzati 6-7 krugova bez vecih problema. Nema od Mase nista, mada su ga opet kasno uveli, ali nema on nikakav status u Ferariju, niti ima kontinuitet. Idiot dana Veber!

Nebojsa
14.04.2013, 10:15
Odlicna trka, odlican tempo Ferarija. Mecka tragicno jede gume, ja ne znam sta su ti ljudi mislili. Kada se ukombinuje sa agresivnim vozacem, dobijemo kombinaciju koja je sjajna prvih nekoliko krugova stinta, a ostatak se taksira. Kimi junak trke sa onim incidentom. Kako je dobro islo, ne bi me cudilo da u Lotusu naprave peomene na tom prednjem krilu po tom ostecenju. Toro Roso brz i stabilan, Zauber ponovo sa onim svojim ludackim taktikama, malo falilo da im i danas prodje.

I da, Veber prvo gadjao Fetela bolidom pa tockom, omasio oba puta :D

MarkedOne8
14.04.2013, 10:36
Čestitke Alonsu i Ferarijevcima!
Kimi je majstorski sačuvao situaciju.Loš start je njegova greška, ali ni to ne bi bio ogrooman problem. Problem je bila nedozrela majmunčina Perez. Još prošle godine sam govorio kako nije ništa posebno. On je i dalje kao novajlija u trećoj sezoni. Gutierez je njegova kopija. Bianchi deluje mnogo zreliji od obojice.
Da se vratim na pravu stvar. Ne znamo koliko je onakvo krilo usporavalo Kimija.Sigurno nije toliko beznadežno kao što je Kimi rekao posle trke.U suprotnom, ne bi timovi trošili silne pare i na najsitnije detalje.41 krug da onakvim prednjim krilom.Odlična lokalizacija štete.

Mikinen
14.04.2013, 10:37
Kina jos jednom odusevila kao i svake godine uvek uzbudljiva trka i zajedno sa Kanadom ove dve staze uvek imaju najuzbudljivije trke.
1.Alonso i Massa - Sve cestitke Alonsu i njegovim navijacima,od pocetka do kraja je vozio fenomenalno i svaka mu cast,celu trku je vozio brzo i cisto (i m not pushing :D) , Massa je razocarao,ocekivao sam vise od njega,prvi stint je bio odlican ali nakon toga je nestao i na kraju ne tako lose sesto mesto

2.Vettel i Webber - Vettel,dobra trka za njega , nakon prvog stinta stalno je bio u vrhu , na kraju mu je falilo 100 metara da bude treci a ovako ipak solidan cetvrti i sto je najbitnije za njega zadrzao je prvo mesto u generalnom plasmanu , Webber , sta je taj covek mislio kad je preticao onaj TR , uzasan dan za njega , taman se nasao ispred Vettela i napravi tako glupu gresku i onda mu jos ekipa u boksu zabrlja auto i onda jos promasi Vettela a bas se potrudio da ga skine tockom ::)::) , na kraju jedno veliko guscije jaje za Webbera tj. nula

3.Raikkonen i Grosjean - Raikkonen los start za njega kao i za vecinu onih koji su startovali sa te prljavije strane , medjutim on je tu poziciju kasnije vratio i zavrsio drugi , celu trku se borio sa Hamiltonom s tim da je negde na polovini vozio malo ostecen bolid iako ga to nije usporilo , imao je i onaj pomalo cudan incident sa Peresom ali to je bio cist trkacki incident po meni , Grosjean - neprimetan deveti

4.Hamilton i Rosberg - Hamilton je na kraju dobro i zavrsio,verovao sam pre poceka da moze da dobije ovu trku ali nista od toga , na kraju zamalo da padne iza Vettela ali ja sam zadovoljan drugi podijum zaredom,celu trku on i Kimi zajedno,definitivno mercedes ima jos posla jer mnogo taj auto jede gume i mislim da ovaj pireli najvise skodi Hamiltonu zbog njegovog stila voznje ali gume su iste za sve tako da eto,bitno je da sakuplja bodove , Rosberg jako los start i on je kao i Kimi startovao sa prljavije strane i izgubio dosta na pocetku , mnogo losa trka za njega , na kraju je nije ni zavrsio , tako da jos jedna nezavrsena trka za Rosberga

Button i Peres - Mclaren pocinje polako da se vraca i smanjuje zaostatak za vodecima,Button danas solidan izvukao je maksimum peto mesto sto je solidan napredak za meklaren ali imaju oni jos dosta posla , Peres danas skoro pa neprimetan , osim onog incidenta sa Raikkonenom za koji sam vec rekao da je cist trkacki incident , na kraju tek 11 i opet nadomak bodova ali to nije dovoljno

Ostali - bravo i za Ricciarda , Di Restu i Hulkenberga koji su uspeli da uzmu bodove,mozda i najzapazeniji bio je Hulkenberg koji je posle odlaska vozaca koji su startovali na zutim gumama bio vodeci i koji je drzao Vettela iza sebe i mozda bi ga jos drzao iza sebe i posle da je ekipa u boksu bolje odradila posao kao sto nije , lepi bodovi za TR a i Di Restani je doneo nove bodove za FI i cestitke i za Maldonada na prvoj zavrsenoj trci , toliko od mene sto se tice ove trke

Bahrein - za nedelju dana Bahrein , ovde ocekujem jak Lotus i RB jer to je staza koja njima odgovara mada ce verovatno biti i iznenadjenja a nakon toga nove tri nedelje pauze do Katalunje

Tony_G
14.04.2013, 11:06
Kao i uvek, Kina ekstra trka, svaka cast Alonsu, nisam ocekivao ovako dominantnu pobedu, a pritom je imao i u rezervi jos brzine... Bas opasno deluje, a kad Ferrari dobro pocne sezonu uglavnom dobro i zavrsi...
Kimi sjajna voznja sa polomljenim nosom, Hamilton me malo razocarao, ali na kraju sam zadovoljan trecim mestom, moglo je lako da bude i cetvrto... Definitivno mecka najvise jede gume, to se znalo i ranije, a Hamiltonov stil jos vise stete nanosi, u svakom stintu njemu prvom odu gume... Mora se na tome poraditi...
Vettel se na kraju lepo izvukao, Button takodje, Massa je bio dobar na pocetku, ali mnogo je pao vec posle prvog pit stopa, ostao dva kruga duze od Alonsa i eto, bio osudjen za borbu za srednje pozicije do kraja...

Bice zanimljivo videti da li ce se nesto preduzeti povodom zutih zastava, prilicno sam siguran da je Vettel prestigao nekoga na pocetku trke pod zutim zastavama na zadnjem sektoru, bas sam primetio posle tog prestizanja i izlaska iz lakat krivine da redari masu zelenim zastavama koje oznacavaju prestanak zutih, dakle do tog dela su bile zute, tako da bi on mozda mogao da popije neku kaznu... Ovi ostali su preticali u trenutku kad je Webber bio parkiran u zadnjem sektoru, mozda prema njima budu malo blaze sudije...

Stevudza11
14.04.2013, 11:07
Odlicna trka Alonsa i sasvim zasluzena pobeda. fenomenalno je odvezao i cestitam alonsovcima :D Kimi je isto dobro odvezao sa ostecenim prednjim krilom i posle losijeg starta. Hamilton bi mogao i bolje samo da smanje toliku potrosnju guma u Mercedesu. Vettel zamalo prestigao Luisa na kraju da nije pogresio pri kocenju u 11. krivini... da su imali bolju taktiku, pre svega mislim na kvalifikacije, ko zna, mozda bi i stigli do pobede. Button u njegovom stilu polako i stedi gume i na kraju zavrsio 5. Massa je imao dobar pocetak trke ali posle prve zamene guma je jednostavno nestao. Ricciardo fenomenalno sedmo mesto na kraju i odlican rezultat za TR... Steta za Hulkenberga, dobro se drzao pola trke. Webber ocajan i kao sto rece Nebojsa 2 puta je gadjao Vettela i oba puta ga promasio :D Odlicna trka a sledece nedelje i Formula i MotoGP :f1::mGP:

Nikoletina
14.04.2013, 11:16
Idioti dana su Webber i Perez:facepalm:

Nebojsa
14.04.2013, 11:21
Ne znam sto dosta vas skace na Pereza, covek je branio poziciju, doduse u slabijem bolidu pa je to izgledalo ovako, pre kontakta Kimi je zakacio travu i izgubio kontrolu, potpuno trkacki incident. Ako neko ocekuje od Serhija da mirno propusta svakoga, dobrano se zeznuo.

3 sekunde u reketu
14.04.2013, 11:34
U Peresovom slučaju je bilo ono "all the time you must leave the space". Na Sky-u su to lepo analizirali. Na istom mestu je Masa ostavio mesta Fetelu, ali ga je ovaj obišao sa unutrašnje trane, dok je Kimi sa Serhiom probao sa spoljašnje. Slična situacija kao Fetel-Alonso u Monci.

Gutieres je trenutno najgori vozač na gridu. Novajlija, pritisak zbog sponzora, sve to razumem, ali momak na svakoj sesiji koju sam ispratio ove sezone izleti sa staze nekoliko puta. Tek su tri trke, ali do sada od njega jedno veliko ništa. Deluje da mu ovde nije mesto.

Vanja #66
14.04.2013, 11:34
Od petka se videlo da Ferrari ima jak tempo, potvrdjeno vrlo brutalno na FP2, sa Massom koji je bio najbrzi ukupno i najbrzi tempo na simulaciji trke. Njegov potez dana je bio prestizanje Hamiltona sa Alonsom i posle toga ga nigde nije bilo. Da li covek misli da mu Ferrari namerno daje losije strategije ili sta, ali totalni raspad kao u Australiji posel prvog stinta... Mada, nije bio preterano upecatljiv ni u nastavku trke u Maleziji, tako da... Dupli boks za Ferrari posle prvog stinta bi bio bolje resenje, ali neverovatno je to pomisliti na trci na kojoj nije bilo ni k od kise... Pirelli, svaka cast, odlican posao... :hat:

Alonsu je ovo bila, rekao bih, jako, jako lagana pobeda. Mozda i najlaksa od kad je u Ferrariju... Solidan start, mada nije jedan od boljih u zadnje 2 godine, pametna voznja iza Lewisa ta prva 3 kruga, bezbedan prolaz pre prvu krivinu. Nekoliko puta je to radio u toku trke, sve to izgleda jako impresivno i znaci samo jedno - samopouzdanje i verovanje u bolid. Pat Fry, hvala ti za F138! :hat: Posle prvog stinta vozio je jednako dobro, nije se gubilo previse vremena iza drugih, dobro naucena lekcija iz Australije. Sladak osecaj ostavlja u ustima i to sto je sa stopom vise 2 puta preticao Vettela... Vrlo sladak.

Kimi, odlicna trka za njega. Kao sto sam napisao jutros, tempo na simulaciji trke nije delovao nesto specijalno, ali se Kimi fino iskupio za mrlju u Maleziji. Ostecenje od Pereza nije bilo strasno, samo da pojasnim to malo... End-plate-ovi na krajevima krila sluze da se ne bi stvarali vrtlozi, medjutim prednja krila sve vise prerastaju u kombinaciju difuzora i krila, tako da je gubitak end-platea manje znacajan. Na kraju, nije bio ni potpuni gubitak tog dela, samo delimicni, a dodaci koji jesu otisli su tu vise zbog sredjivanja protoka preko guma. Medjutim, ovo je trka, to je jedna guma, tako da, kao sto i sam Kimi kaze - to nije gubitak od pola sekunde, pitanje je da li je i citava desetinka. A ono parce na nosu, manja je steta ostaviti ga onakvog, nego lepiti duck-tape preko toga, posto bi protok preko nosa bio znacajno kompromitovan. Even so, na neke druge vozace bi psiholoski uicaj bio mnogo veci, Kimi je sampionski ignorisao sve to i odvezao odlicnu trku.

Lewis je uzeo pol, vrlo impresivno, mora se dodati. Dobar start i posle 4 kruga - stop. Ocaj, zaista ocaj. Jos je gore za Mercedes to sto je Kimi u zadnjem stintu odvezao 21 krug, Lewis 17 i realno bi to bilo samo 15 krugova da je bilo u sredini trke, zadnja 2 kruga su mu bili kriminalni... Fina trka i za njega, nekoliko jako dobrih preticanja, dobra odbrana od Vettela na kraju.

Vettel krenuo 9, zavrsio 4, sto se mene tice nista cudno. Radio je na trkackom tempu celog vikenda, prvi su krenuli sa voznjama sa punim rezerovarom vec na pola FP1, malo su vremena posvetili kvalifikacijskim uslovima. Strategiju su promenili u sred trke, mislim da su se tu kompromitovali, ali kad pogledam predzadnji stint i koliko je vremena gubio u zadnja 2 kruga tad, moguce je da nisu previse izgubili time sto su cuvali gume u drugom stintu.

Button je cele trke bio u defanzivi, misija je bila sacuvati gume po svaku cenu i u tome je uspeo... Delimicno. Ocigledno da je to daleko od Lotusa, ali ipak se cini da je u boljoj situaciji nego Alonso prosle godine u ovom delu sampionata sto se tice tempa koji bolid ima. Medjutim, 35s zaostatka za njega danas, 37s za Alonsa prosle godine, a razlika je u 4 mesta. Williams, Webber i Rosberg - ukratko. Daleko je jos MP4-28... Perez, nasuprot njemu, se celog vikenda mucio sa balansom bolida, jako los vikend za njega. Incident sa Kimijem je njegova krivica, pravilo nalaze da se ostavi prostora za jos jedan bolid sa svake strane ako se vozac brani. Meni je zaista delovao preambiciozno Kimijev pokusaj, ali to ne menja pravila i mislim da ce dobiti 20s kazne. Sto mu, nazalost, verovatno nece dodatno pokvariti raspolozenje, deluje mi da je vec sasvim na dnu...

Ricciardo nevidljiv danas, ali odrzao se na svojoj fenomenalnoj 7-oj startnoj pozicji. Respect, nista manje. Dobar skok za STR7 u ove 3 nedelje. :hat: Di Resta nakon bliskog susreta sa Sutilom je prosao jako dobro, drzi se Force Indija za sad. Steta za Sutila, mogao je on jos bolje od Paula... Grosjean ponovo ispod prosecan, sticem utisak da je njegov posao u timu da vozi zto sto donosi Totalove pare. Sav fokus Lotusa mi deluje iskljucivo na Kimiju, sa punim opravdanjem, da se razumemo...

Hulkenberg je vodio trku nekoliko krugova, drzao Vettela iza sebe, sasvim solidan posao od njega. Ne, to sto je tim izabrao da vozi na zutim gumama u 3. stintu mu nije dodatno naskodilo, te zute se trose potpuno isto bilo da se koriste na pocetku trke, bilo na kraju... Da, toliko su dobre. Strategija tima je bila ona bezbednija, obzirom na start na Medium gumama, jer pitanje je koliko ce im trajati na kraju trke i da li ce se naci u neobranom grozdju ako isplaniraju da ih voze 3 kruga duze nego sto one mogu da izvuku.

Vergne nije ni truncicu kriv za incident sa Webberom. Prosto, Mark je uleteo i pokusao da ga isece, racunao na dobro staro pomeranje Toro Rossa pred RB bolidom... Moguce je da to od sad vazi samo za Vettela. Imao je srece da nije zaradio veca ostecenja zbog toga i uspeo je da zavrsi trku.

Williams, sta reci... Tuga, zaista je tuga. Uopste nema nekog vidljivog razloga zasto je FW35 toliko los, mislim da je inzenjerima to podjednaka misterija kao i gledaocima koji se zadubljuju u tehnolosku stranu F1... Maldonado zavrsio prvu trku ove sezone, ali iza novajlije Bottasa...

Bianchi prvi od poslednje 4-orke, mislim da nije imao vise od 10-15s iza Pastora, sto je odlicno.

Sto se tice ovih vozaca kojima preti kazna zbog koriscenja DRS-a za vreme zutih zastava - njihova je krivica. Sistem za kontrolu trke, koji izmedju ostalog blokira DRS u zutim sektorima, opet ne radi i vozacima je ponovoljeno ono sto je receno i u Maleziji i u Australiji - bez DRS-a kad su zute zastave. Tako da - ako ih kazne, a verujem da su svi od njih napravili prekrsaje, cim ih istrazuju - kaznice ih sa pravom. Verujem da ce zbog Vettela, koji je medju njima, ta kazna biti samo usmena opomena danas.

Za kraj, nastavljam sa mojim konstruktorskim sampionatom, dodati su i poeni iz Malezije...

Trka 3/19:

1) Ferrari - 53
1) Lotus - 53 (trenutno imaju isti broj poena, ali Massa ima bolje rezultate od Grosjeana, a i od Kimija u Mleziji)
3) Red Bull - 52
4) Mercedes - 35
5) McLaren - 14
6) Force India - 10
7) Toro Rosso - 7
8) Sauber - 5

Potvrdjuje se ono sto je ocigledno, Ferrari i Lotus imaju najbolje bolide, Red Bull uz mnogo muka (i gafova na prosloj trci za ova 2 tima) tik iza njih. O zvanicnim sampionatima ne bih previse, prerano je, ali Ferrari je na 5p od Red Bulla, Lotus na 13 od njih, Vettel vodi za 3 od Kimija, koji je na 6 od Alonsa. I dalje su ista 3 coveka glavni protagonisti...

Mikinen
14.04.2013, 11:36
Webber i Guiterez dobili kazne za sledecu trku,Webber ce na sledecoj trci startovati tri pozicije slabije u odnosu na poziciju koju bude ostavrio a Guiterez pet mesta,inace Webber kaze da je mislio da g Vergne pusta posto je otisao malo sire,bezveze https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/156540_456199027793835_2049410870_n.png

Vanja #66
14.04.2013, 11:43
Realno, Webber je trebao i vise da dobije, kao Esteban, ali Vergne je zavrsio trku, tako da je to ublazilo kaznu...

Vibe
14.04.2013, 11:46
Sve u svemu,dobra Kina...

Alonso perfektan,kao i Ferrari sto se tice njegove strane garaze.Nema tu mnogo sta reci...Massa uzasno slabasan nakon prvog pit stopa,morao je u najmanju ruku da pobedi Buttona i Vettela danas.Mislim da bi bilo drugacije da su uveli i Alonsa i Massu po krug ranije,Masa je psiholoski pao nakon gubitka tim krugom vise koji je ostao,manje bi izgubio da su odradili oba vozaca odjednom kao Mercedes bez obzira sto bi Massa malo cekao jer je bio blizi Alonsu nego Rosberg Hamiltonu..I Hamilton je malo nadoknadio za Alonsom jer je usao ranije,ali nista znacajno.

Red Bullovi sumnjivi danas...Nisam siguran koliko je Vettel dobio(i da li je ista dobio) tom izmenom strategije,gledajuci tok trke Vettel bi u najgorem slucaju bio cetvrti jer je Baton na petom mestu bio na 25 sekundi od mini karavana Vettela,Kimija I Hamiltona.Svakako je imao bolji tempo od Mclarena i verovatno je mogao da se trka na istoj strategiji kao vodeci za podijum.Mada mu je i ovako falillo samo dve desetinke...Ali ipak je falilo.

Webbera usrao tim jos juce,a danas se sam usrao.Nije on glup da napravi onakvu gresku tek tako,ocigledno je racunao na "dogovor" sa sestrinskim timom da se skloni.Na trenutak je i delovalo da ce Toro Rosso spolja levo,ali je otisao unutra i to sa punim pravom,Webber je morao sa vise rezerve da udje tamo.

Kimi ponovo konsistentan i slabo primetan,ocigledno prednje krilo nije bilo prevelik problem.Aerodinamika je svakako patila,ali mislim da i sa celim krilom Lotus nije mogao do Ferrarija tako da i nije bilo bitno...Makar ispade Kimi junacina :D Perez je verovatno trebao pametnije,otisao unutra da brani pa se vratio spolja. Grosjeana nisam ni video...

Svaka cast za Ricciarda.

Idemo u Bahrein :biggrin:

Vanja #66
14.04.2013, 11:59
http://www.youtube.com/watch?v=hqInD8CNQqM

Petak FP2...

http://www.savonsanomat.fi/incoming/2013/04/12/4929096.jpg/BINARY/w800/4929096.jpg

Vibe
14.04.2013, 12:10
http://www.savonsanomat.fi/incoming/2013/04/12/4929096.jpg/BINARY/w800/4929096.jpg

Nije ni cudo sto istrazuju 10 vozaca za preticanje i koriscenje DRS- pod zastavama kad im stjuard sa zelenom zastavom ovako izgleda...

Nebojsa
14.04.2013, 12:10
Ne mora da znaci da je to stjuard sa zastavom ::)

MarkedOne8
14.04.2013, 12:12
Ne znam sto dosta vas skace na Pereza, covek je branio poziciju, doduse u slabijem bolidu pa je to izgledalo ovako, pre kontakta Kimi je zakacio travu i izgubio kontrolu, potpuno trkacki incident. Ako neko ocekuje od Serhija da mirno propusta svakoga, dobrano se zeznuo.

Monca 2012... dovoljno rečeno.Kimi je bio pored Pereza, ovaj je skrenuo u njega.Nije Kimi sam od sebe pogrešio pa otišao na travu, već je morao da ide vsn staze i da spašava.Ovo je i još gore od Monce jer je ovde bilo štete.

Da sam na PCu sad bih pisao više.

Vanja, nisi u pravu. Zašto timovi troše hiljade dolara na sitne rupice i čitava krilca. Nije bio to samo endplate već i nastavak na mainplate. Kimi je rekao da je imao manje prijanjanja u drugom sektoru gde su većina leve krivine, znači opterećenje desne oštećene strane. Nemamo telemetriju i nismo u F1, ali kad kažeš da je manje od desetinke ti ga stvarno pretera.

Neka neko postavi sliku oštećenog krila E21 pa neka svako proceni kako mu odgovara.
Razlika je bila 11-ak sekundi.Krilo je bilo oštećeno 41 krug (od petnaestog).To znači da bi oko 0,25 s nadohnadilo razliku. Onda bi seborili gde Alonso nebi štedeo a i Kimi bi imao bolje gume da forsira.

Vanja #66
14.04.2013, 12:14
Nije ni cudo sto istrazuju 10 vozaca za preticanje i koriscenje DRS- pod zastavama kad im stjuard sa zelenom zastavom ovako izgleda...

Kao sto rekoh, petak FP2... I zastave se masu iz kontrolnih punktova...

Monca 2012... dovoljno rečeno.Kimi je bio pored Pereza, ovaj je skrenuo u njega.Nije Kimi sam od sebe pogrešio pa otišao na travu, već je morao da ide vsn staze i da spašava.Ovo je i još gore od Monce jer je ovde bilo štete.

Njihova broba je bila vrlo korektna, ako su sankcionisali Vettela, da je bilo prestupa sankcionisali bi i Pereza...

Vibe
14.04.2013, 12:22
Kao sto rekoh, petak FP2... I zastave se masu iz kontrolnih punktova...

Detektor za sarkazam ti funkcionise kao nova telemetrija FIA-e :biggrin:

Ne mora da znaci da je to stjuard sa zastavom ::)

Mislim na ovu zelenu kesu koja mu visi iznad glave...Njom mase za vreme trke :D

bombonica
14.04.2013, 12:35
A evo i par reci od mene...Sjajna trka, Alonso je dominirao, pokazao je zasto je Grande :):f1::f1:.Kimi takodje, sa ostecenim prednjim krilom je sjajno odvozao.Hamilton se sjajno odbranio na kraju od Vettela.Button za mene je bio ocajan, kao i Webber koji je bio najveci gubitnik na ovoj trci.Steta za Rosbera.Massa me razocarao.:facepalm:
Pod istragom su Vettel, Webber, Raikkonen, Bottas, Ricciardo and Chilton.

Vanja #66
14.04.2013, 12:48
Esteban je preticao Pereza, zakocio na mestu na kom obicno koci, ali nije racunao na gubitak prijanjanja i vecu brzinu sa otvorenim zadnjim krilom i zakucao se u Sutila... Desavalo se i starijim i iskusnijim od njega.

Hulk je izgubio dosta u zadnjem stintu, kako kazu u Sauberu i nije im jasno zasto se to desilo. Steta...

Bianchi je celu trku vozio sa Pastorom, ali je na kraju radio na cuvanju guma i zato je izgubio vreme. :hat: za njega.

Vibe
14.04.2013, 13:02
Gledajuci Estebana do sada moram reci da mi nedostaje Kamui...

Vanja #66
14.04.2013, 13:09
Niko od onih 8 vozaca nije kaznjen. Sjajno, ignorisite upute koji su dati pre trke, ne postujte pravila, zaradite koje mesto tako i necete biti kaznjeni, a ostali koji to rade su ovce...

Gledajuci Estebana do sada moram reci da mi nedostaje Kamui...

A vala bas smo ga se nagledali u ove 3 trke... Dajte momku bar pola sezone.

Nebojsa
14.04.2013, 13:15
Esteban je izuzetno talentovan vozac i to zna svako ko ga je gledao u feeder serijama. Zapamtite ovo kada krene da uzima bodove od polovine evropske sezone.

DinoFC
14.04.2013, 13:16
Uh kako sam uzivao u trci:gm: I ako se morao probijati par puta sve je savrseno odradio u minimalnu potrosnju guma,ma sve je savrseno bilo.Jedva cekam Bahrein

Vibe
14.04.2013, 13:29
Niko od onih 8 vozaca nije kaznjen. Sjajno, ignorisite upute koji su dati pre trke, ne postujte pravila, zaradite koje mesto tako i necete biti kaznjeni, a ostali koji to rade su ovce...

A vala bas smo ga se nagledali u ove 3 trke... Dajte momku bar pola sezone.

Ne uzimam mu ja nista niti dajem...Samo kazem da mi nedostaje Kamui.

A vozace ne mogu da kazne kad im ne radi telemetrija i ne znaju da nema DRS-a na vreme...

MarkedOne8
14.04.2013, 13:52
Fetel izgura Alonsa, pritom mu bolid nije oštećen i odmah je Fetel najcrnji i pljuje se kao da je pokušan atentat na Alonsa.Kazna u momentu. Perez na starim gumama pokušava nešto da brani ali ga bezobrazno izgurava gde Kimi spašava bolide obojici i zarađuje oštećenje zbog Pereza.I ti to nazoveš TRKAČKIM incidentom. Dajem akaunt da ne bi to rekao da je Alonso oštećen.

Jako me interesuje šta bi ko rekao da je Alonsu bilo oštećeno krilo... Niste objektivni. Ne kažem da Alonso nije zaslužio pobedu, ali nije bio toliko brži ako je uopšte u stvari i bio. Ovo je trebala da bude Kimijeva pobeda kao Abu Dhabi Hamiltonova.

Vanja #66
14.04.2013, 13:53
Napisao sam posle trke, svi su pismeno ponovo obavesteni o tome pre vikenda i svi znaju da moraju da obrate paznju...

Fetel izgura Alonsa, pritom mu bolid nije oštećen i odmah je Fetel najcrnji i pljuje se kao da je pokušan atentat na Alonsa.Kazna u momentu. Perez na starim gumama pokušava nešto da brani ali ga bezobrazno izgurava gde Kimi spašava bolide obojici i zarađuje oštećenje zbog Pereza.I ti to nazoveš TRKAČKIM incidentom. Dajem akaunt da ne bi to rekao da je Alonso oštećen.

Jako me interesuje šta bi ko rekao da je Alonsu bilo oštećeno krilo... Niste objektivni. Ne kažem da Alonso nije zaslužio pobedu, ali nije bio toliko brži ako je uopšte u stvari i bio. Ovo je trebala da bude Kimijeva pobeda kao Abu Dhabi Hamiltonova.

Tebi nema leka, covece...

Nebojsa
14.04.2013, 14:01
To sto je Seb uradio Alonsu je drugacije jer je ovaj vec bio prakticno bio u liniji, sto Kimi nije kao sto vidimo po ostecenju.

Vanja #66
14.04.2013, 14:05
Jos ovoliko od mene danas... Trenutno je WEC trka u Silverstone-u, pojavila se informacija da je Webber u pregovorima sa Porscheom za 5 godina od 2014. direktno u prenosu, cak i da je potpisao ugovor. Porsche planira povratak i Mark bi im svakako koristio. Webber na twitteru nista nije negirao niti potvrdio...

MarkedOne8
14.04.2013, 14:09
Tebi nema leka, covece...

Sad iste te sudije što nisu kaznile Pereza tebi smetaju što nisu kaznile Kimija i Fetela i pritom tvrdiš da su zaradili pozicije. Za ostale ne znam ali Kimi nije.

Nisi objektivan već si Alonsotivan. Pomeni sad ko je koliko krugova imao čist vazduh. Moje uzaludno pisanje ne menja rezultat, ali ne volim kad se pišu subjektivne i netačne stvari, pogotovo od tebe koji se razumeš u ovo.

Nebojsa
14.04.2013, 14:13
Bez uvrede Marked, ali svi smo subjektivni, a obicno najvise oni koji od toga beze kao djavo od krsta. Cekam da se pojavi neki snimak sa detaljnijom analizom, ovo je moj stav iz onoga sto sam video, posto se taj incident nije ponovio mnogo pura. Zato su nam potrebne strucne emisije posle trke gde ce ovakve stvari biti obradjene.

Vibe
14.04.2013, 14:52
Ja sam bio iznenadjen da Perez nije kaznjen,otisao je da brani unutrasnju stranu,Kimi krenuo spolja a onda se Perez vratio spolja...Mada video sam samo jedan replay.

Cinjenica da je Kimi nastavio bez mnogo problema verovatno je uticala na konacnu odluku.

Mikinen
14.04.2013, 14:58
http://www.youtube.com/watch?v=CludNXuG2Fw

Evo ga video,za mene licno je ovo bio trkacki incident,Kimi je imao je daleko bolji izlaz iz krivine ali mislim da je Kimi pogresio sto je uopste pokusao da napadne sa te strane,kao na silu da je isao tj. pod svaku cenu da ga tu predje,mada kriv je i Peres koji je malo krenuo u levu stranu taman toliko da dodje do kontakta,mozda gresim ali kazem ovo je trkacki incident

Nikoletina
14.04.2013, 15:03
KOJI DEBIL JE CHECO
:wall:

Ricma
14.04.2013, 15:15
Svaki sporni detalj trke ide na razmatranje i mi bismo bili obavesteni o tome, a taj incident nije ni uzet u razmatranje sto dovoljno govori o njegovoj ozbiljnosti.Ovo je odmah odbaceno u startu.I meni je to vise trkacki incident, nego krivica jednog od njih dvojice.Kimi je odradio sto je najbolje sto je umeo i izvukao je maksimum za ovu trku.Bas zbog toga sto mu je stradalo prednje krilo nije mogao da se odlepi od Hamiltona.Alonso je danas bio neprikosnoven, nisam ocekivao da ce ovako da izdominira na vanevropskoj stazi.Ako sada ovako vozi, a svi znamo da su u ovom delu sezone ocajni i da njihovo pravo lice oni pokazuju od evropskih trka(Barselone), nama preostalim fanovima f1 se crno pise.::)Prosto mi je neverovatno koliko je Felipe izgubio vremena na pocetku kada je samo krug kasnije posle Alonsa otisao u boks, a mirisalo je na to da ce odvozati dobru trku.Definitivno je od svih aktuelnih vozaca najbaksuzniji.

Nebojsa
14.04.2013, 15:35
Prilaz krivini, Perez je blizi temenu ili apexu, samim tim bira putanju kojom ce se ici. Da je morao da se skloni u toj situaciji, odbrana ne bi ni bila moguca.

3 sekunde u reketu
14.04.2013, 15:53
Cekam da se pojavi neki snimak sa detaljnijom analizom, ovo je moj stav iz onoga sto sam video, posto se taj incident nije ponovio mnogo pura. Zato su nam potrebne strucne emisije posle trke gde ce ovakve stvari biti obradjene.

Pa ima emisija. Na Sky-u. :)Ljudi su fino secirali ovu situaciju, koristili su one njihove 3D animacije iz različitih uglova i jasan je zaključak da je Peres "izgurao" Kimija. Samo ne znam šta je sa Dejvidsonom, ovde je Karun Chandhok bio konsultant.

Iskoristiću gore postavljeni snimak.

http://s23.postimg.org/bmalp5vx7/kimi_1.png (http://postimg.org/image/82onzct7b/full/)

http://s21.postimg.org/5dln84jbb/kimi_2.png (http://postimg.org/image/g0fgdjrgj/full/)

http://s23.postimg.org/y7f5zyml7/kimi_3.png (http://postimg.org/image/6wtus1jo7/full/)

http://s2.postimg.org/6gh8la1nd/kimi_4.png (http://postimg.org/image/eyqopm85x/full/)

Što se tiče Estebana samo jedno ime- Žil Bjanši. Opet, verujem svima koji kažu da momak ima potencijal, ja samo rekoh da je TRENUTNO pa verovatno najmanje pokazao od svih vozača.

Nebojsa
14.04.2013, 16:22
Porediti Estebana i Zila u ovom delu karijere nije bas najrealnije. Zil ima godinu dana vise u F1 bolidu (da, kao tester, ali i to znaci), a ima i vise iskustva u GP2 i evropskim serijama, sve to dosta znaci. Ulazi u tri najbolja igraca koja sam gledao uzivo u feeder serijama: on, Hulk i Sainc junior.

MarkedOne8
14.04.2013, 17:50
Analia od tri slike je sasvim dovoljna.Bili su paralelno čak i više nego što sam mislio.To je paralelna vožnja a tu vozači moraju da ostave mesta. Ne znači da propuste ovog iza tj. pored već da ne prave gluposti. Nema niko ništa od Perezove kazne ali je poenta da se zna šta se sme a šta ne sme i da ne najebu nedužni vozači koji su usput za 3 klase ispred u svakom smislu i tabeli. Da se ne vraćamo na Spa, Moncu i ostale primere.

Lotus je rekao da su ih oštećenja koštala baš onoliko koliko sam sumnjao, 0,25 sekunde. To je otprilike 12 sekundi. Dovoljno da pritisne Alonsa. Ne znamo koliko je Alonso imao u rezervi.

Mikinen
14.04.2013, 18:02
Definitivno nema kazni za onih 7 vozaca koji su preticali pod zutim zastavama ali je zato RB kaznjen sa 5000 eura zbog nebezbednosnog pustanja Webbera iz boksa i od Spanije pireli donosi dodate setove gumova za timove na slobodnim treninzima

Alan
14.04.2013, 18:07
Kimi bi se borio za pobedu da nije bilo ostecenja.

Mikinen
14.04.2013, 18:37
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/64391_556275614412383_209404226_n.jpg

za sad samo slika a u sredu i video :D

Vanja #66
14.04.2013, 18:43
Da ne ispadne da sam Alonsoktivan... Jergovicev (http://mladenjergovic.com/veliki-povratak) komentar na tih 0.25s po krugu:

Ah, to je malo bullshit. To bi značilo 10 sekundi ukupno. Malo sumnjam. Zašto onda nisu to promijenili u jednom od dva boksa? Izgubili bi tri puta manje vremena od ovog gubitka…

Needless to say da je to bila i moja prva reakcija kad sam to procitao...

Mikinen
14.04.2013, 19:14
Da ne ispadne da sam Alonsoktivan... Jergovicev (http://mladenjergovic.com/veliki-povratak) komentar na tih 0.25s po krugu:

Needless to say da je to bila i moja prva reakcija kad sam to procitao...

potpisujem,nakon sudara kad sam video da je kimi nastavio da vozi odmah sam pomislio garant ce mu promeniti to prednje krilo u boksu kad bude menjao gume i to bi bilo najlogicnije resenje,medjutim bas sam se iznenadio kad sam video da je krilo nepromenjeno

miloolja
14.04.2013, 19:25
What the hell his doing....!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=khdMephgnF4

I pored svega....bravo majstore!

Vladan
14.04.2013, 19:28
Meni je potpuno ocekivano mucenje Pereza. Mislim da ce se muciti jos 5 trka bar dok ne dodje do Batonovog nivoa. Rekao sam nesto slicno Nebojsi prije par mjeseci. A tada je na testiranjima bio mnogo blizi.

MarkedOne8
14.04.2013, 19:33
Jergović nije relevantan.Vidim da je i on preko noći diplomirao dizajnerski. I Njui je u Abu Dhabi buljio u Fetelovo krilo razmišljajući koliko ga to usporava. Ne može se znati precizno i odmah koliko šteti, a promena krila traje više nego za gume.Jel moram sve da crtam?!

Bahrein će pokazati realne performanse!

miloolja
14.04.2013, 19:34
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/539567_525151577530452_681441324_n.jpg

MareLFC
14.04.2013, 19:40
http://www.youtube.com/watch?v=-Xef_9w1Rjk

http://www.youtube.com/watch?v=8oLF7Lfolpc Ciji je ono tocak? :ha:

Vanja #66
14.04.2013, 19:47
Jel moram sve da crtam?!

Nemas izbora, sta da ti kazem...

Tesko... Uber visoke temperature & stuff...

Alan
14.04.2013, 19:47
Jergović nije relevantan.Vidim da je i on preko noći diplomirao dizajnerski. I Njui je u Abu Dhabi buljio u Fetelovo krilo razmišljajući koliko ga to usporava. Ne može se znati precizno i odmah koliko šteti, a promena krila traje više nego za gume.Jel moram sve da crtam?!

Slazem se, jel drugi pit stop bio istovremeno kad i Hamiltonov, tad nisu menjali krilo jer bi zaostali za istim ili su se nadali da ce izaci pre, a u zadnjem je bilo kasno to jest vise bi izgubili nego dobili. A mi sa ove strane da bojle procenimo od tima inzinjera i racunara, tesko.

Mikinen
14.04.2013, 19:51

MarkedOne stvarno te ne razumem,svi kazu da je bio trkacki incident i to krilo je trebalo biti zamenjeno u boksu, jedino ti i dalje teras po svome,nisi mi jasan,ok si momak i vidi se da znas dosta o formuli ali nema potrebe da ides toliko daleko, pa cak ni Kimi se nije toliko zapalio koliko ti,zavrsio je na odlicnom drugom mestu i sve i da nije bilo tog incidenta Alonso bi opet danas pobedio jer jednostavno je bio najbolji i pitanje je koliko je imao u rezervi,opusti se covece ima jos trka :D

Mikinen
14.04.2013, 20:56
Jos jedna stvar koju danas niko nije spomenuo a koja je jako bitna je da je Pireli napravio sramotu od F1,trke mozda jesu uzbudljivije i to stoji ali mi je danas bilo strasno kad sam cuo Buttona kako pita ekipu da li sme da se trka,ja u zivotu ni u jednom motosportu nisam cuo da vozac mora da pita na trci da li sme da se trka,pa zato se i zove trka da bi se trkali,isto je bilo i sa Vettelom kad su mu javili da se ne bori sa Alonsom,uopste niko nije menjao putanju na pravcu u pokusaju da se odbrani,jedinu pravu borbu smo videli u zadnjih par krugova izmedju Vettela i Hamiltona,e tako bi trebalo da izgledaju sve bitke

Tony_G
14.04.2013, 22:05
Moram da priznam da i meni sve vise smetaju te gume, iako sam ih u pocetku odobravao, formuli je dugo opadala popularnost upravo zbog nedostatka uzbudljivosti, pirelli i drs su vratili ta uzbudjenja, ali nekada je situacija sa gumama sramotna, kao danas sa mekim. Bas da traju 4 kruga je smesno, ne vidim nikakvu poentu tih guma, a pravila nalazu da moraju da se koriste u nekom trenutku... Jedino je korektno sto su iste gume za sve, s te strane je izjednacena borba, makar vise nemamo situaciju da neka ekipa ne moze ozbiljno da se bori zbog slabijeg prozivodjaca guma...

Nebojsa
14.04.2013, 22:11
Sta cete, da bismo mi sa nesto visim ukusom mogli da uzivamo, delom mora da se finansira od glupavih masa koja se loze na preticanja, borbe, sudare itd Ameri recimo vise svrsavaju kada se neko u borbi udari u zid nego kad dobar vozac dobrom taktikom i savrseno spremnim automobilom vodi svaki sekund trke. Bolesno, ali je tako, siri se na nova trzista, pa su drugaciji i prohtevi.

I ne treba kriviti Pireli za ovo, sigurno da je za njihov biznis najbolje da naprave gume koje mogu da izdrze cetiri trke, ali se ponasaju onako kako FOM naruci. Sto je najgore, predstavnici drugih automoto sampionata su videli da je ovo uspelo i da su rejtinzi mnogo bolji nego u predsumaherskoj eri, pa i oni razmisljaju o ovakvim promenama.

Mr.M
14.04.2013, 22:48
Meni se Pirelijeve gume skroz svidjaju , mnogo su trke zanimljivije , kome nije interesantno gledati ovako ? Puno je neizvesnije.

Nebojsa
14.04.2013, 22:57
Ja rekoh jednom, i basket bi bio zanimljiviji sport da kos oscilira kao klatno, manja bi bila razlika medju timovima, sve bi bilo snalazenje, ali da li je to onda isti sport?

http://mladenjergovic.com/tetris

Zanimljivo za procitati i vezano sa ovim.

Mikinen
14.04.2013, 23:09
Meni se Pirelijeve gume skroz svidjaju , mnogo su trke zanimljivije , kome nije interesantno gledati ovako ? Puno je neizvesnije.

Niko nije rekao da nije interesantno ali je strasno sto nema guranja bolida do krajnjih granica,sa ovakvim vozacima kao sto su Hamilton,Alonso,Raikkonen,Vettel,Button i jos se te uvek neko uspe ubaciti nema potrebe za pirelijem,ne znam kako ostalima ali meni je strasno da jedan vozac na trci pita da li sme da se trka,to je van svake pameti,dodjes na trku da bi pitao da li smes da se trkas :facepalm: ,treba lepo vratiti nadolevanje goriva izbaciti par glupih staza ( Koreja,Singapur ) i ubaciti neke normalne,ali naravno za sve je kriva samo jedna osoba a to je Bernie-mumija zeljna para,nema pravih preticanja sve su to ,,vestacka" preticanja,DRS i KERS su sasvim dovoljni da trke budu uzbudljive

Nebojsa
14.04.2013, 23:11
Opet kazem, procitajte Jergovicev tekst, tacno je objasnio sta ce se desiti (ovo je pisano juce), i jako je dobro rekao da je sadasnja F1 napravljena za ljude sa jednocifrenim koeficijentom inteligencije.

MarkedOne8
15.04.2013, 00:38
Mislio sam da promene pravila 2009. neću podneti. Ok sam sa KERS, a i DRS mi je svakako bolji nego prošle sezone. Gume jesu mekše ali bolidi su napredovali. Vozači koji su u prethodnoj deceniji pobeđivali pobeđuju i sad.
Mnogi su se žalili kako je F1 usporila. Dođu brže guume koje kraće traju i opet nisu svi zadovoljni niti će biti. Nisu savršena, ali ukupno ovakva pravila mi se najviše sviđaju u poslednjih par sezona. Setite se koliko je pre bilo lako preteći vozače s manje stajanja čak i bez DRS. Nisam baš zadovoljan razmakom između komponenti.Tipovi asfalta i staza se dosta razlikuju.Čak je i sa ovakvim cumama u Monaku mocuće jedno stajanje, setite se 2011. Mislim da to ne može da se reši bez pete komponente za suvo - super hard.

Vanja #66
15.04.2013, 10:11
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/483406_560622813970844_1332172882_n.jpg

:rofl:

Nebojsa
15.04.2013, 10:48
Najlepsi pehar u sampionatu.

Vanja #66
15.04.2013, 10:55
Sada je definitivno jedinstven...

Sponzori su upropastili trofeje. U pola Evrope dobijes Santanderov logo, u Madjarskoj Agipov (koji je istina, jako stilski uradjen)... Meni su trofeji u Teksasu bili jako zanimljivi...

Nebojsa
15.04.2013, 11:00
Kada vec regulise sve, od zadnjeg krila do pis pauze, mogli bi to realno. Hebali ih sponzori.

Alan
15.04.2013, 15:45
"Nije jednostavno odgovoriti sa par recenica u jednom postu . Ako budemo isli u Brno ispricacemo se o tome . A sad ipak da probam ovako . Najprostije, ne smeju gume ovako naglo i drasticno da izgube prijanjanje . Ako je predvidjen stint od 15 krugova treba da budu solidne i posle 20. Mora biti malo vise slobode u strategiji , iz raznoraznih razoga ne moze se otici uvek u boks kad je planirano , gume oslabe i vrhunskog vozaca pocnu da pristizu ili obilaze osrednji ili vozaci iz druge lige , na to mislim. Jasno je da su uslovi za sve isti ali vozac F1 treba da bude trkac a ne neki "cuvar guma" . Oduvek su gume imale veliki uticaj , secam se jednog teksta iz 83 godine ciji je naslov bio " Da li pobedjuju judi ili gume ". Secam se F1 sa pocetka 80-tih kad su se gume menjale samo kade se ostete ili padne kisa , pa posle Prostove pobede posle zamene redovno menjale u toku trke , pa bilo zabranjeno menjanje ali ovo je nesto najgore sto sam video za svojih 30 godina pracenja Formule 1 . Cinimi mi se da bi Berni Ekleston bio spreman da na daljinski busi gume samo da bi trke bile zanimljive i privukle sto vise gedalaca . Uf , mozda sam samo ljut sto Hamilton jos nije pobedio il je nostalgija za 80-im za duelima Lauda -Prost-Sena ."

Napisa neko posle Kine prosle godine.

Vanja #66
15.04.2013, 18:01
Fredi, rekao bih... Steta sto je covek zaboravio pass i mrzelo ga da trazi od admina da mu posalju na mejl...

Vanja #66
15.04.2013, 20:03
Posto nemamo jos temu (nisam u mogucnosti da otvorim do sutra uvece, ako neko drugi zeli, znate moj stav) za Bahrein, postavicu ovde, jedna ovako, sramna odluka...

http://www.pirelli.com/corporate/en/press/2013/04/15/bahrain-grand-prix-preview-sakhir-19-21-april-2013/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+PirelliPress+%28Pirelli%3A+Pr ess+Release%29

Promenjene su smese i bice donete najtvrdje gume. Trebalo je da budu donesene zute i narandzaste (Hard i Soft), bice donete bele (srednje) i narandzaste...

Zute su inace i predvidjene za toplije uslove, bele su za hladnije, imaju preko 10 stepeni nizu nominalnu radnu temperaturu. Ovo mi deluje kao rezultat pritiska Mecke i Red Bulla... Kako ono, nece biti nikakvih promena do nakon Bahreina? Kofa pomija, nista vise...

Nepotrebno je reci da ovo pre svega ide u korist Red Bulla, cak vise nego Mercedesa, rekao bih. U nedelju se pokazalo da nije isplativo preskakati kvalifikacije, Red Bull sad ne samo da nece to pokusavati, bice podstaknuti da ih izvezu ljudski. I onda standardan rasplet...

Lotus bi ovim mogao biti ozbiljno ostecen, mada verujem Kimiju da je krstario u Australiji i mislim da mogu da pojacaju tempo i da budu konkurentni, a i dalje sa boljom degradacijom od ostalih...

Dovoljno je pogledati Maleziju da bi se videlo sta i kako ce najverovatnije biti, mada se ne zna kako je Alonso mogao da ide, posto je Massa u ove 3 trke pokazao tendenciju da pada kroz poredak nakon prvog stopa. Drugo, iskreno se nadam da ce Lotus biti mnogo bolji nego u Maleziji, ono je bilo kriminalno... Da li do guma ili do tih novih delova koji Kimiju mozda nisu legli, to su bila 2 sasvim razlicita bolida u subotu/nedelju i u petak.

Da se razumemo, ne bih imao nista protiv ove odluke, da je doneta u vreme kad su izasli sa gumama za ovu trku.

MarkedOne8
15.04.2013, 22:01
Sramna odluka ako su prvo najavili soft pa promenili.
Koju god smešu da doneseš u Kinu uvek će ti prednja leva biti očajna.To je do staze a ne do guma.Setite se Indianapolisa 2005. Pročitajte na netu šta se i zašto tada desilo.

Sve više mi je zanimljivije kako Mercedes tako naglo može da napreduje, pa onda Hamiltona usere da ode u u stvari u bolji tim, pa sad i gume.

Što kaže Vanja, ako jedne gume bolje čuvaš onda Možeš i ostale.
Zanimljivo, taman je Horner juče rekao kako su gume iste za sve i ok.Joj joj joj... srce moje nevino i pošteno.

Sad sam pročitao Pirelijev tekst i odluka se čini opravdanom. Nadam se da se ne mulja ništa.

Vanja #66
16.04.2013, 06:44
Ma sve bi bilo super da su odmah odlucili tako...

MarkedOne8
16.04.2013, 13:01
Moj lični izbor za spoljnje analize o F1 je James Allen.
Evo jednog teksta o gumama.

http://www.jamesallenonf1.com/2013/04/tyre-situation-splits-the-formula-1-paddock/

James Allen - strateška analiza trke u Kini.
http://www.jamesallenonf1.com/2013/04/raikkonen-vs-hamilton-and-vettels-gamble-the-inside-track-on-race-strategies-in-china/

Vrlo interesantnaa taktita Lotusa da preteknu Hamiltona. Odredili su maksimalni broj krugova koliko smeju da provedu na medium gumama bez rizika da se ponovi 2012. Čim je Kimi došao do tog kruga, otišao je u boks jer su znali da Mercedes ne može toliko da drži što je iziskivalo da Hamilton ostane nešto duže na stazi sa starim gumama. Doveli su ih na svoj teren. Tu strategiju mogu da primenjuju i na Red Bullu. Za Ferrari nisam siguran.

Strategists say that in terms of energy damaging these tyres, between running a stint in clear air compared to behind another car the difference is as much as 20%. So you can see how vital it is to find the gaps.

MarkedOne8
16.04.2013, 13:26
Razmišljam sad čitajući F1 vesti, zašto se iko uopšte žali što je Baton pitao da li treba da brani poziciju? Ljudi, dajte, hteo je da ide čitav pit-stop manje u trci. I u Bridgestoneovo vreme smo imali konstantno 2 zaustavljanja, a neko bi pokušao sa jednim i bio bi ili lak plen ili se ne bi ni trudio da brani poziciju. Ako je Hamilton poznat kao agresivan vozač, a Baton kao štedljiv vozač, mogu slobodno da kažem da ne volim ni jednog ni drugog u tom pogledu. Hamilton se promenio u poslednje 2-3 sezone, ali ono pre nisam voleo. Smatram da su Fetel, Alonso i Kimi između te dvojice po stilovima. Takvu vožnju volim.
Čak i da imamo samo jednu jedinu smešu guma koja može da izdrži pola trke, neće svima odgovarati ista taktika. Manje-više mislim da Pirelli potrefi smešu za svaku stazu koliko je to moguće. Ali uvek postoje nepredvidivi faktori koji mogu da utiču na potrošnju guma ili performanse kao što su kiša, temperatura, vetar, prljavština na stazi... to ne može da se predvidi.
Treba napomenuti veoma bitnu činjenicu a to je da za sada u sezoni nismo imali Safety Car uopšte, a u SC periodima gume mogu da se dosta uštede.

Vanja #66
16.04.2013, 18:37
Ma da, to je glupost... Nije realno ocekivati da McLaren sad moze da se trka sa ostalima i sasvim je logican njihov pokusaj. Button je u tom pogledu odvezao idealno i pokazao zasto je sampion. Na snimku intervjua za Sky posle trke se vidi koliko je to bio veliki mentalni zamor, morao je da drzi koncentraciju dosta duze i dosta vise nego inace. Nema refleksnih radnji, jedno blokiranje tocka znaci ispadanje iz strategije, gubljenje vremena u borbi moze biti pogubno...

Ovom boldovanom recenicom se pokazuje ono sto sam tvrdio odmah posle Australije - Kimi je dosta dobio time sto se drzao podalje od ostalih. Alonso je to isto sad uradio, bezmalo - nekih 47-48 krugova je proveo na + 2s od bolida ispred. Nisam gledao Kimija, ali pored duela sa Lewisom i jos nekih momenata, sumnjam da je prebacio 30-35...

MarkedOne8
16.04.2013, 20:31
http://www.f1fanatic.co.uk/2013/04/14/2013-chinese-grand-prix-lap-charts/

Kimi 20 koliko sam ja izbrojao.

Lotus se trudi da koristi DRD od Evrope (Španije).
http://www.f1fanatic.co.uk/2013/04/16/lotus-evaluate-double-drs-spain/

Mikinen
17.04.2013, 13:47
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lRRlxh6IdbA evo ih minidriversi,uzivajte :D