Announcement

Collapse
No announcement yet.

Patriotsko navijanje komentatora za Srbiju!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Patriotsko navijanje komentatora za Srbiju!!!

    Bez obzira koliko sam za slobodu govora, jos vise sam za pobede nasih sportista. Iznerviran "objektivnim" komentarisanjem tenisa sa Vimbldona, resio sam da pokrenem ovu temu sa ciljem da izvrsimo pritisak na urednike SPORT KLUBA da naprave interni memorandum o patriotskom navijanju (za nase i protiv "njihovih") i daju ga svim komentatorima da ga potpisu i postuju. Do sada mi se vec previse puta desilo da moram da iskljucujem ton da ne bih slusao "objektivne" komentare i velicanje igre protivnika. Sve da su i najgori igraci ipak su nasi. Mozemo ih pljuvati kuci i u kafani ali javno ima da ih podrzavamo pa i dok gube. Pozivam sve srpske navijace da podrze ovu akciju i da bar na ovaj nacin pomognemo nasim sportistima i olaksamo nam gledanje PS: Naravno i da u mecu Marej-Federer ocekujem freneticno navijanje za Mareja da bi Novak ostao prvi a ne freneticno vristanje posle Federerovivh poena kao da mec prenosi Mirka Federer
    13
    a:2:{i:616;a:5:{s:12:"polloptionid";i:616;s:6:"nodeid";s:7:"2667026";s:5:"title";s:2:"DA";s:5:"votes";i:13;s:6:"voters";a:13:{i:0;s:4:"5054";i:1;s:4:"4094";i:2;s:4:"2268";i:3;s:4:"7576";i:4;s:4:"6187";i:5;s:4:"2125";i:6;s:4:"1044";i:7;s:4:"4907";i:8;s:4:"9988";i:9;s:4:"4398";i:10;s:5:"10109";i:11;s:5:"12413";i:12;s:5:"14395";}}i:617;a:5:{s:12:"polloptionid";i:617;s:6:"nodeid";s:7:"2667026";s:5:"title";s:2:"NE";s:5:"votes";i:6;s:6:"voters";a:6:{i:0;s:4:"7010";i:1;s:4:"4294";i:2;s:4:"4906";i:3;s:4:"5123";i:4;s:4:"2001";i:5;s:4:"4909";}}}
    100.00%
    13

  • #2
    ;)Kada je o našim sportskim komentatorima reč, uopšte, već godinama tvrdim da su ispod proseka. Više od godinu dana to pokušavam da predočim i forumašima na Forumu SK. Koliko god da sam se trudio da budem dobronameran, i da se obraćam prevashodno samim komentatorima, mnogi forumaši su se "mešali" (uglavnom osporavali ono što postujem na adresu komentatora, jer oni su njihovi miljenici, ljubimci... - i tačka!), ali veoma površno i toliko subjektivno, ali, šta ćeš, svedoci smo takvog ponašanja našeg celog društva, i šire od sporta.

    Da ne ponavljam sve iz Teme: "Komentatori pod lupom", ne marim što je to nekima "dosadno" i "uvredljivo"..., koga zanima može pomalo da pogleda ('prelista'), ima građe za solidnu knjigu, obuhvata sve 'mane & vrline' komentatora, čak i njihovu neprimerenu i neodmerenu pristrasnost u pojedinim slučajevima.

    Gledao sam finale Vimbledona '12, slušao sam Nebojšu Viškovića, nedavno proglašenog za "Najboljeg teniskog komentatora", uzdržao bih se od komentara koji se odnose na njegovo poznavanje tenisa, ali ostaje moja najveća primedba da je novinarski, pravopisno, gramatički - veoma veoma (a ne JAKO JAKO) "tanak". Nekoliko reči koje stalno ponavlja, reči koje se najviše čuju na estradi, reči koje intonira tako da se dopadnu/e jedva 'šačici' obožavalaca..., a na ostale to sve deluje sve više&više iritantno! Ko voli da ga sluša, neka ga sluša!

    S druge strane, mladi ali veoma stručan, odmeren, elokventan, pismen, skroman - Branislav Bane Pralica, pozitivno odskače u našem komentatorskom svetu, zadovoljstvo ga je slušati.

    Podržavam svaku temu koja bi mogla da doprinese poboljšanju "komentatorske službe"; baš me zanima koliko forumaša će se ovde (po)javiti, i šta će umeti da kažu (i pozitivno i negativno a dobronamerno) a da to bude od koristi komentatorima. A da ne bude: "meni se sviđa...", "... care", "... kralju", "najbolji si, jer meni si najbolji"..., uostalom dovoljno dobro se već poznajemo!

    Forumaši su samo obični ljubitelji sporta; komentatori su nedodirljivi; 'zamena teza' je (sve)prisutna; zezanje je u prvom planu; površnost & estrada dominiraju; dobronamerni su uglavnom 'dosadni', još ako postuju neku argumentovanu primedbu, onda kao 'vređaju'...

    "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

    Comment


    • #3
      Slažem se s tim da naši komentatori moraju više pokazivati ljubav prema državi. Najbolji primjer su hrvatski komentatori koji bi meni se čini ušli na teren i počeli igrati ili minumum bili najglasniji navijači na tribinama. Kod naših je drugačije, oni mnogo više idu ka objektivnom, ali ima i primjera kada se vidi subjektivnost...

      Slobodan Šarenac je komentator koji pokazuje tu ljubav, koji pokazuje taj osjećaj i prebacuje ga na gledaoca..


      Tu je još Radoslav Simić:


      I naravno Duško Korać, čovjek koga mnogi ne vole, ali čovjek koji se maksimalno bori za naše sportiste:


      Oni su primjeri kako komentator treba da prenose taj nacionalni osjećaj...
      sigpic
      http://www.youtube.com/watch?v=yOzFjbiH4mk

      Comment


      • #4
        Jedno je RTS ili HRT, a sasvim drugo SK, no, ovo je toliko puta već rečeno.
        Kao drugo, kada slušam prenos, bez obzira da li je jedan od protivnika Novak ili reprezentacija Srbije, ne očekujem navijačko i pristrasno urlanje komentatora kao što je često radio Šarenac u prošlosti ili Korać (nikada neću zaboraviti njegov prenos tamo nekih godina kada je Srbija pobedila Hrvatsku u rukometu), mada je njemu (Šarencu) zbog nekih drugih stvari oprošteno sa moje strane. Pomenuti Višković je više puta u toku pernosa koje radi dokazao da je na Novakovoj strani i da je njegov navijač. A to što ne skače po stolici, ne vitla šalom ili ne pali baklje, apsolutno je normalno.

        U finalu Vimbldona Marej-Fedrer NE očekujem da bilo koji komentator navija ni za jednu stranu, a pogotovu ne zato što bi eventualna pobeda jednog omogućila našem da ostane tamo gde je (bio).
        Očekujem prenos spektakla, koji samim predznakom FINALE, u najavi to i obećava mnogo. Tačka.
        To što naš nije uspeo da ostane tamo gde je bio, to je isključivo njegova krivica.

        Dragooone, uz svo poštovanje za to što radš, bez obzira što često mislim i da preterješ, bucabuca ne govori o onoj problematici kojoj si ti naklonjen. Da li si pročitao uopšte ili ti je bila dovoljna kritika upućena kometatorima SK?
        A kada si pomenuo Pralicu, zar ti ne smeta ono njegovo sada već veoma napadno uzimanje vazduha, a da često nakon toga ništa ne kaže? Eto, tu sitnicu primetih odavno, što je velika komentatorska mana. Kada si već to potegao.

        Teško je svima ugoditi, jedni govore kako ne navijaju dovoljno, drugi kako previše navijaju za jednu stranu...itd, ali navijačku ostrašćenost bih ostavila za četiri zida ili stadione, a ne komntatorske kabne.

        sigpic

        Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
        But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

        Comment


        • #5
          Potpuno se slazem sa Dekijem, uvek se najezim kad slusam Radoslava Simica, i secam se tog prenosa kao juce da je bilo - po meni najbolji komentatorski prenos u zadnjih 10 godina sto se tice patriotizma i prenosenja tog nacionalnog osecaja na gledaoce. I Sarenac je fantastican, Korac takodje dobar. Ima tu jos par dobrih.

          Uglavnom, sto se tice komentatora nemam nekih problema, voleo bih da su pojedinci vise kao Simic, ali mi to ne smeta u tolikoj meri. Nemam primedbu na rad komentatora sa SK-a, i Visko i Pralica su mi super, jedino se secam prosle sezone i nekih studija o PL koje nisam gotivio, ali nista specijalno. Siguran sam da nemaju losu nameru, i malo vise patriotizma ne bi bilo na odmet, ali opet kazem, nije nesto sto mi puno smeta. Trenutno na nasoj komentatorskoj sceni postoji samo jedan komentator koji me uzasava - Predrag Strajnic, taj covek nema blage veze sa sportom, ne zna neke najosnovnije stvari i izaziva toliki bes u meni da je to neverovatno. Slavicu dan kad on bude prestao da komentarise. No, to je vec neka druga prica.

          Edit: Pa odgovorio sam ja na temu, Strajnica sam samo morao da pridodam.
          Last edited by p4p1; 08-07-12, 22:17.

          Comment


          • #6
            I da nagasim: za predstojeće OI gde RTS kao NACIONALNI JAVNI SERVIS ima ekskluzivna prava na prenose, dužan da podržava naše sportiste, ali bez neartikulisanog urlanja ala Korać.
            sigpic

            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

            Comment


            • #7
              @dragooon: potrošiš mi celu stranu i promašiš temu kao što si i napisao, postoje druge teme na forumu komentatora a ova je na temu iz naslova

              @deki94: lepe ilustracije za temu

              @miloolja1: ne volim karikiranje ali to što si pomenula skakanje, vitlanje i paljenje mi se sviđa šta fali južnoameričkim ili britanskim komentatorima kada se "zapale"? prošlo je vreme recitovanja toka igre i statističkih podataka (a ne daj bože tračerskih vesti). vreme je za penjanje na stolicu i urlanje kada već imamo za koga, zašto ne bi? pun mi je kufer "objektivnosti", izvinjavanja i odavanja počasti drugima a što se tiče OI, plaćam 100e komentatoru koji "zapali baklju" u kabini

              @p4p1 i svim narednim forumašima: držite se teme. znam da nije lako odupreti se nagonu pljuvanja ali ovde je tema PATRIOTSKO NAVIJANJE
              Last edited by bucabuca; 08-07-12, 22:11.

              Comment


              • #8
                Originally posted by miloolja View Post
                I da nagasim: za predstojeće OI gde RTS kao NACIONALNI JAVNI SERVIS ima ekskluzivna prava na prenose, dužan da podržava naše sportiste, ali bez neartikulisanog urlanja ala Korać.
                Nemoj da diraš Koraća..
                Čovjek je uradio više za naš sport, nego mnogi ministri sporta i oni što se hvale da su uradili ovo ili ono, a stvari samo su gledali kako da budu oni na dobitku..

                I ne kažem da treba da urlaju ili da skaću po stolici, ali kao komentator moraš pokazati malo veću ljubav prema svojoj državi, da bi tu ljubav i gledaoci povećali kod sebe..
                sigpic
                http://www.youtube.com/watch?v=yOzFjbiH4mk

                Comment


                • #9
                  Originally posted by deki94 View Post
                  Nemoj da diraš Koraća..
                  Čovjek je uradio više za naš sport, nego mnogi ministri sporta i oni što se hvale da su uradili ovo ili ono, a stvari samo su gledali kako da budu oni na dobitku..

                  I ne kažem da treba da urlaju ili da skaću po stolici, ali kao komentator moraš pokazati malo veću ljubav prema svojoj državi, da bi tu ljubav i gledaoci povećali kod sebe..
                  Korać uradio nešto za srpski sport??
                  Ako komentator "pomaže u povećanju ljubavi kod gledalaca"...prema kome? ...državi? .... onda smo u veeeelikom problemu.
                  sigpic

                  Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                  But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                  Comment


                  • #10
                    Meni nema nista ogavnije nego patriotsko komentarisanje (bolje receno navijanje)... Secam se finala Australian Opena ove godine na Eurosportu, prenosio ga je ja mislim Smiljan Banjac (mozda sam i lupio, ali cini mi se da je njegov glas bio, jbg, nisam video potpis). Covek je samo kukao i vristao u zavisnosti od toga da li Djokovic dobije ili izgubi poen, ogadio mi je finale, gledao sam veci deo na "mute"... Iskreno, ja gledam sport zbog sporta, a ne zbog evenutalnih nasih pobednika... Isto tako ocekujem od komentatora da strucno i objektivno komentarise sport...
                    sigpic

                    Comment

                    Working...
                    X