Announcement

Collapse
No announcement yet.

Formula 1 Gran Premio de España Santander 2012

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Formula 1 Gran Premio de España Santander 2012







    Timovima je ova staza sve osim nepoznanica. Mnogo se testira ovde, ovo ce biti 22. trka za VN Spanije na stazi Circuit de Catalunya... Pa ipak, glavobolje koje ova staza neretko daje timovima i ove godine ce biti prisutne... Dugacak pravac, vrlo velike brzine na njegovom kraju (325 km/h), a odmah nakon njega Elf i Renault krivine, gde je ogroman pritisak na prednje desne gume u Renault krivini... Potom voznja na slepo u Campsa-i, drugo jako kocenje u La Caixa-i, i pred kraj sikana gde dobar izlaz iz nje znaci i dobar izlaz iz poslednje krivine i moze umnogome olaksati preticanje (iako sad imamo DRS i KERS sisteme)... Mnogo varijabli, mnogo razlicitih delova staze, velika degradacija guma, sve sto je potrebno za jako zanimljiv vikend...

    Vozi se 66 krugova, staza ima 4.655km, te je ukupna duzina trke 307.104km. Najbrzi krug u trci je izvezao Kimi Raikkonen u F2008 - 1:21.670, mozda i aerodinamicki najboljem bolidu u istoriji F1, dok je najbrzi krug vidjen 2010, Mark Webber je odvezao pol-krug za 1:19:995 u RB6...







    Novo zadnje krilo koje je Ferrari prosle godine prezentovao na treninzima u petak je zabranjeno, s obzirom da je krsilo pravila o maksimalnoj duzini krajnje horizontalne povrsine (pomicnog dela zadnjeg krila).



    I ove, kao i prosle godine ce se koristiti Pirellieve meke i tvrde gume, prosle godine su neki timovi isli i na strategiju sa 4 stajanja u pit-boxu, tako da nije neocekivano da to opet ovde vidimo... Naravno, osim ove dve komponente, donose se i WET i INTER gume, koje ce mozda i videti staze, jer se predvidja 60% za kisu u nedelju.



    Prosle godine, najlepsi upravo za same Spance bio je sam start trke, u kom je Alonso u Ferrariu stigao sa cetvrtog startnog mesta, do kog je takodje stigao (s obzirom na performanse 150o Italia) sjajnim krugom. To vodjstvo trajalo je 18 krugova, kad vise nije bilo realno zadrzavati Vettela iza sebe i kroz stopove je izgbio vodjstvo, nakon cega je nastavio da tone do 5. mesta na kraju trke. Velika borba se vodila do kraja trke za pobedu, izmedju Vettela i Hamiltona, na kraju je Vettel bio za 0.630s brzi i zasluzeno odneo trofej najveci Santander banke. Webber se takodje dugo zadrzao iza Alonsa, tek u 39. krugu je kroz pit-stopove uspeo da pretekne Spanca, koji je na kraju trke zaostajao vise od kruga za Vettelom... Button, koji je bio na najnizem stepeniku podijuma, vozio je mirnu trku, jedan od retkih sa 3 stopa... Jedan od junaka trke, bio je Nick Heidfeld u Lotus-Renaultu R31, koji je startovao trku iz boxa, da bi je zavrsio u bodovima, na 8. mestu. Odustajaci su bili Liuzzi (menjac-27. krug), Kovalainen (incident-47. krug) i Massa (menjac-57. krug).









    Najuspesniji vozaci i timovi u istoriji na VN Spanije:





    Kompletna lista pobednika:




    Dodatni linkovi:

    Last edited by Vanja #66; 08-05-12, 18:18.

  • #2
    Dobar početni post, Vanja.Samo imaš dve greškice.Renault krivina napreže prednju levu a ne prednju desnu.Top speed... samo je Fors Indija išla 325, mislim da je malo previše ali to je sitnica.Ja bih stavio 312-315 jer je to neki prosek, uvek ima izuzetaka.
    http://www.jamesallenonf1.com/2012/0...-at-barcelona/
    Ovo je zanimljiv tekst Džejmsa Alena.Prikazuje tabelu vozača po dobijenim pozicijama na startu, kao i poredak timova po brzini u pit stopovima.

    Track characteristics

    Circuit de Catalunya; 4.65 kilometres. Race distance: 66 laps = 307 kilometres, 16 corners in total, considered the best test of an F1 car’s aerodynamic efficiency due to combination of medium and high speed corners.

    Aerodynamic setup – High downforce. Top speed 317km/h (with Drag Reduction System active on rear wing) – 305km/h without.

    Full throttle – 60% of the lap. Total fuel needed for race distance: 154kg (quite high). Fuel consumption: 2.34 kg per lap.

    Time spent braking: 12% of the lap (quite low). 8 braking zones. Brake wear: Medium/low.

    Loss time for a Pit stop = 19 seconds
    Total time needed for pit stop: 24 seconds.

    Fuel effect (cost in lap time per 10kg of fuel carried): 0.40 seconds (high)
    Circuit de Catalunya is the track on which the F1 teams and the tyre supplier have the most data as they test there at least once before the start of each season.
    Last edited by MarkedOne8; 08-05-12, 20:16.
    ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

    "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
    I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

    sigpic

    Comment


    • #3
      Na brzinu sam pisao, i malo multitaskovao... Otud i greska u pisanju, na umu mi bila leva a ja pisem suprotno...

      Svejedno, brzina FI Di Reste je postignuta, tako da... ;)

      Comment


      • #4
        Momciiiii dje ste momci kako je ?

        www.balkansimracing.com/forum

        Real cars. Real racing. Dobrodosli

        Comment


        • #5
          Vanja, Marked, niko nije pricao o ovom poboljsanju na Ferarijevom nos Dobar dodatak za odvlacenje paznje
          Na celom svetu samo Crvena zvezda

          Comment


          • #6
            auuuu kakav uvod
            don't be scared homie
            sigpic

            Comment


            • #7
              J*bo ga ti, Iceman, pa dje si?!?!? Daj bre, kako kintu da zaradim kad nemam kladionicara!

              Sone, taj dodatak je tajno oruzje o kom ce se tek pricati! I zasto ne odgovaras na privatnu?!?!

              Originally posted by denia_el View Post
              auuuu kakav uvod
              ..takav i autor!

              Comment


              • #8
                Originally posted by Vanja #66 View Post
                ..takav i autor!
                aj da ti verujem na rec
                don't be scared homie
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by denia_el View Post
                  aj da ti verujem na rec
                  mi slamas takvim izjavama... Dodje mi da se !

                  Inace, McLaren je najavio da ce korisiti nos iz Mugella u Spaniji... Za one koji nisu upoznati, to je ovaj nos:



                  Comment


                  • #10
                    bas im je lep taj novi nos,mnogo dobro izgleda
                    don't be scared homie
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Najbolji uvod do sada

                      BTW ako je pratiti tradiciju , pare stavljamo na Luisa
                      Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                      Comment


                      • #12
                        Nope, prvi put ove godine ima smisla staviti na Alonsa.
                        Na celom svetu samo Crvena zvezda

                        Comment


                        • #13
                          Ne znam , u zadnjih 6 trka koliko vec se izredali Fetel,Veber,Baton,Alonso,Kimi i Masa , red da Luis uzme Iako ni Rozberga ne iskljucujem
                          Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by NebojsaNS View Post
                            Nope, prvi put ove godine ima smisla staviti na Alonsa.
                            Ko je to prvi govorio? Molim? Sta? Ja? Ma ne...

                            Iskreno, najverovatnije cu "staviti pare" na Kimija, nekako mi deluje zeljan pobede, narocito sto je mogao da je lizne kao Magnoum u Bahreinu, ali sacekacu pre svega petak... Ako Nando ne bude predaleko, a pod tim podrazumevam do 0.3s zaostatka (treba imati u vidu da ce se Ferrari skoncentrisati mahom na proveravanje efikasnosti dodatnih novina, pre nego li na brze krugove) u petak na FP2, onda ima smisla pricati o nekoj mogucnosti pobede... Ocekujem odgovor McLarena (a to nikako nece biti samo ovaj nos), zato mislim da ce raspored biti Kimi-Button-Nando... Opet, sve zavisi od FP2, ovo je bila mnogo znacajnija pauza od tri nedelje nego ona izmedju Malezije i Kine...

                            Originally posted by Miko View Post
                            Ne znam , u zadnjih 6 trka koliko vec se izredali Fetel,Veber,Baton,Alonso,Kimi i Masa , red da Luis uzme Iako ni Rozberga ne iskljucujem
                            Rosberg je vec pobedio, a i nije ta Mecka tako dobra u ostatku staze (osim pravca), videces... Spremili su neke delove kako bi sredili degradaciju guma, a opet nisu bili zadovoljni ucinjenim... I hvala za pohvalu u tvom prvom postu. ;)

                            Comment


                            • #15
                              Mislio sam na pobede u Spaniji
                              Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                              Comment

                              Working...
                              X