PDA

Pogledati punu verziju : 2012 Formula 1 Petronas Malaysia Grand Prix - Sepang

MarkedOne8
20.03.2012, 15:01
http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2011/04/02_Malaysia_72dpi.jpg
http://dl.groovygecko.net/anon.groovy/clients/igentics/FIApress/inbrief/malaysia_440.jpg
http://img826.imageshack.us/img826/1329/malaysiangpwinners.jpg
http://img543.imageshack.us/img543/2153/malaysiangpwinners2.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=cgIWKqPiYMw

http://www.youtube.com/watch?v=GETyiDQWV9E

Tehnička analiza
Sepang je jedna veoma lepa staza.Nalazi se u delu Azija koji je sklon naglim i učestalim promenama vremenskih prilika.Stazu je dizajnirao Herman Tilke i baš ova staza predstavlja pionira u čitavom nizu modernih F1 staza.Iako ova staza ima čak četiri dugačka pravca, maksimalna brzina bolida je relativno mala, oko 305 km/h.To je zato što se timovi odlučuju da postavljaju krila pod većim uglovima radi boljeg prijanjanja u brzim, aerodinamički zahtevnim, krivinama u drugosm sektoru.Staza je vozački vrlo zahtevna iz više razloga.Visoka temperatura, velike šanse za kišu, više slepih krivina su najupečatljiviji faktori koji čine ovu stazu posebnom.Sepang ima nekoliko fenomenalnih brzih krivina kao što su krivine 5, 6, 7, 8 i 12.Preostale krivine su sporije, a neke spadaju u najsporiji tip a to su ukosnice 1, 2, 9, 15.Na ovoj stazi su te sporije krivine problemi za sebe jer stvaraju probleme sa trakcijama na izlascima usled promena u visini terena.Staza je natprosečno široka i ima dosta mesta za preticanje.Praktično svaka krivina ili pravac služe ili kao mesto za preticanje ili za pripremu za preticanje.Iako ju je dizajnirao Herman, ova staza je veoma atraktivna i zanimljiva kako za gledaoce tako i za same vozače.

Raspored svih sesija po našoj vremenskoj zoni
Petak: Free Practice 1 - 3:00
Petak: Free Practice 2 - 7:00
Subota: Free Practice 3 - 6:00
Subota: Kvalifikacije - 8:55
Nedelja: Trka - 10:00

Za detaljniji raspored idite na ovu stranicu:
http://www.sportklub.info/forum/threads/1578-Najave-prenosa-F1-na-SK-Prime?p=731335&viewfull=1#post731335

Vanja #66
20.03.2012, 15:41
Ajmo i neki tekstic, Marked! :D To sto je Sone lenjivac, pa nije nista ispisao za Australiju, nije izgovor! :p

MarkedOne8
20.03.2012, 15:57
Stavio sam malu tehničku analizu staze.Da dodam još?

Mr.M
20.03.2012, 16:01
Dodaj exkluzivno na Prime :biggrin:

Vanja #66
20.03.2012, 16:04
Stavio sam malu tehničku analizu staze.Da dodam još?

Ovo je extra, ja bih licno dodao neku kratku rekapitulaciju poslednjih nekoliko trka ovde, 10. i 11. recimo, ali nije o glavu. Uostalom, ti si otvorio, ti odlucujes! :D

Nebojsa
20.03.2012, 16:13
Samo da dodam da je ovo prvi vikend gde cemo gledati GP2. Vredi pogledati kvalifikacije i trke, pogtovo sto Azijsku seriju nikada nismo imali direktno na nasim televizijama.

http://www.gp2series.com/

Posebno obratite paznju na sledece vozace:
Esteban Gutierez
Stefano Koleti
Dzejms Kalado
Davide Velasko
Markus Erikson

http://www.gp2series.com/Teams-and-Drivers/

MarkedOne8
20.03.2012, 16:17
Ne znam šta i kako bih napisao.Nisam baš novinarski nastrojen, da budem iskren.Ako neko hoće neka napiše pa da ubacimo.Šta reći osim da je Fetel izdominirao poslednjim dvema trkama na ovoj stazi. XD E, da, i da se doda da je Petrov odvalio volan tokom poletanja na krivini broj 8.

Tony_G
20.03.2012, 16:22
Lepo si otvorio Marked.
Licno, obozavam Maleziju, sto zbog nepredvljivog vremena sto zbog konfiguracije i mogucnosti za prestizanje. Iskreno ne znam zasto ste svi protiv Tilkea, ali meni su neke od njegovih staza pun pogodak, Malezija, Kina i Turska npr. Doduse zasrao je stvar sa Abu Dabijem, ali bih rekao da i dalje ima vise dobrih nego losih staza. Za nedostatak uzbudjenja pre par godina su pre svega bili krivi bolidi, aerodinamika... a ne toliko staze.

Sad ocekujem borbu izmedju 2 McLarena za pobedu, a videcemo koliko je Lotus stvarno jak ako Kimi ne zajebe kvalifikacije, mada i Vettel je pokazao da je moze da izvuce vise iz RB-a nego sto su neki ocekivali, tako da treba i njega ocekivati u vrhu. Ako od vodecih niko ne bude imao pehove ne vidim kako ce Ferrari (Alonso) da pridje top 6. U svakom slucaju mislim da ce biti dosta borbi i prestizanja...

MarkedOne8
20.03.2012, 20:22
Lepo si otvorio Marked.
Licno, obozavam Maleziju, sto zbog nepredvljivog vremena sto zbog konfiguracije i mogucnosti za prestizanje. Iskreno ne znam zasto ste svi protiv Tilkea, ali meni su neke od njegovih staza pun pogodak, Malezija, Kina i Turska npr. Doduse zasrao je stvar sa Abu Dabijem, ali bih rekao da i dalje ima vise dobrih nego losih staza. Za nedostatak uzbudjenja pre par godina su pre svega bili krivi bolidi, aerodinamika... a ne toliko staze.

Potpuno se slažem.Kina je jako lepa staza za vožnju.Turska ume da malo smori ali je atraktivnija za gledaoce.Silverston, ko god da ga je redizajnirao i došao na ovu ideju mogu samo da kažem da su ga epski unakazili.Najlepši deo za vožnju je ukinuta a to je brza Abbey šikana pa sprint preko brda, pun-gas krivina u desno pa u levo i borba protiv podupravljanja.Fantastičan splet krivina!Lično, meni je Koreja jedna od najboljih staza jer ima jak kontrast krivina, dugačke pravce i moderna je.India je neverovatna staza.Atraktivna za gledaoce kao i za vozače.Zvog visokih ivičnjaka i promena u nagibu terena je prilično teška za vozače jer nema šanse da se odveze savršen krug u kvalifikacijama.

Manje ili više sve nove staze mi se sviđaju, ali kad sam video kako su unakazili Silverston totalno su mi se promenila mišljenja o Tilkeu i drugarima.

Tony_G
20.03.2012, 20:36
Potpuno se slažem.Kina je jako lepa staza za vožnju.Turska ume da malo smori ali je atraktivnija za gledaoce.Silverston, ko god da ga je redizajnirao i došao na ovu ideju mogu samo da kažem da su ga epski unakazili.Najlepši deo za vožnju je ukinuta a to je brza Abbey šikana pa sprint preko brda, pun-gas krivina u desno pa u levo i borba protiv podupravljanja.Fantastičan splet krivina!Lično, meni je Koreja jedna od najboljih staza jer ima jak kontrast krivina, dugačke pravce i moderna je.India je neverovatna staza.Atraktivna za gledaoce kao i za vozače.Zvog visokih ivičnjaka i promena u nagibu terena je prilično teška za vozače jer nema šanse da se odveze savršen krug u kvalifikacijama.

Manje ili više sve nove staze mi se sviđaju, ali kad sam video kako su unakazili Silverston totalno su mi se promenila mišljenja o Tilkeu i drugarima.

Pa zar je Tilke redizajnirao Silverstone? Mislim, stvarno nemam pojma ko je, ali sto jes jes, ocajna je sada staza.

A kad je rec o Koreji, meni se ne svidja sto nije "prosarana". Nego idu 3 pravca sa jakim kocenjima i onda predugacak tehnicki sektor. Vise volim kad je kao u Maleziji, pravac pa tehnicki sektor pa opet pravac. Nekako bolje omogucava prestizanja, jer se u tehnickim sektorima dobija/gubi vreme i onda na pravcu to moze da se iskoristi.

Nebojsa
20.03.2012, 20:40
Nije to radio Tilke, Arena layout su napravili Britanci.

Tony_G
20.03.2012, 20:43
Nije to radio Tilke, Arena layout su napravili Britanci.

Majstori :facepalm:

Nebojsa
20.03.2012, 20:45
Majstori :facepalm:

Apsolutno se slazem, najgora promena izgleda staze od kada pamtim za sebe. Jedino gore bi bilo da na Spa nekako zaobicu O Ruz. Jedan od najboljih mesta za trkanje na svetu, jos njihovo, su uspeli da unakaze, treba to znati...

MarkedOne8
20.03.2012, 20:49
Ma bilo koju igru da probate, od starog dobro F1-Challengea 1999-2002 pa do rFactora, uzmite Silverston do 2009. i videćete da je taj deo najbolji.Mislim ukloniti šikanu + 2 krivine koje se vozi do same ivice za jednu ružnu krivinu koja se vozi skoro punim gasom i dve spore nikakve krivine.Računica je jasna.

Ja sam čitao da su oni dali njemu da je redizajnira, mada ne mogu da tvrdim 100%.

MarkedOne8
20.03.2012, 21:29
Jeste videli što Bron proziva ostale timove za izduvne sisteme?Čovek je potpuno u pravu.Rečeno je da neće biti produvavanja difuzora i da oni neće smeti da imaju nikakvu funkciju za aerodinamičko poboljšanje i Vajting posisa lagano i Ferarijev i McLarenov sistem i na kraju se na zvaničnom f1.com sajtu kroz tehničke analize napiše kako svi ti timovi koriste Coanda efekat da bi produvavali difuzore.Jebe lud zbunjenog.

Nebojsa
20.03.2012, 21:38
Ja imam jedno jednostavno, da ne kazem solomonsko resenje ovih problema: deregulacija. Sta je falilo Formuli 1 kada su je pustili da se razvija? Nista, napravljeni su neki od sistema koje imamo danas u svakodnevnoj upotrebi (prvo sto mi pada su pamet je ABS i DSG, ali ima mnogo drugih stvari) i niko se nije bunio. E onda se pojavio onaj dominantni Vilijams i `94 Pandorina kutija je otvorena. Velika steta i za trkanje i za autoindustriju.

MarkedOne8
20.03.2012, 21:54
Potpuno si u pravu.Meni kao navijaču je bitno da znam da tim za koji navijam ima mogućnosti da nadohnadi zaostatak i da bude najbolji, evo recimo konkretno Lotus.To je vrlo lako čak i sa manjim budžetima ako je prostor veliki.To je kao kopanje rudnika.FIA teži ka tome da sve rudnike zatvori, timovi sa velikim budžetima brže nađu rudnik i dok ovi manji timovi dođu taj rudnik je već osiromašen.Od 2009. godine je nemoguće napraviti bolji bolid a da se ne kopira nešto tuđe.2008. godine je Ferari imao rupu na prednjem krilu pa ga opet niko drugi nije kopirao a ta stvar je donosila oko 3-5 desetinki po krugu.Od 2009. sve naopako.Prvo što su tada bolidi izgledali oguljeni baš kao tek rođeni mačići.Posle, 2010. pa i danas ti ,,mačići" izgledaju mnogo lepše jer su dobili dlaku (detalji, neke novotarije itd.).Čak su počeli i da predu!(krčanje zbog mapiranja motora i produvanih difuzora).

Nebojsa
20.03.2012, 21:58
Nervira me sto satro zbog smanjenja troskova ne daju timovima da razvijaju najveci moguci izvor prednosti MOTOR, ponavljam MOTOR, pustite ekperte da ga jos vise usavrse, sa ovim kocnicama i usavrsavanjem mapiranja u poslednje vreme ne mogu ni da zamislim sta ce ti madjionicari da urade ako im se dozvoli da se igraju sa time.

Vanja #66
20.03.2012, 22:01
MO8, pravila jesu smisljena da se sprece efekti koji se i dalje koriste, ali se to kroz tehnicki jezik (kojim pravila moraju biti napisana) ne moze uciniti. Mogu samo da urade sto i jesu, fiksiraju poziciju auspuha i nista vise... Tj. ucinice vise dodatnim poostravanjem oko mapiranja motora i dodatnim pravilima oko lokacije auspuha. Mislim da je jedini nacin da se u potpunosti izbace aeroefekti gasova iz F1 da naprave pravilo koje kaze da se auspusi pruzaju do kraja bolida, iza zadnjeg krila... Sto mozda i ne bi bilo lose, ali bi u povecoj meri uticalo na performanse motora... Sa druge strane, jako zelim da se detaljno istrazi W03 DRS/F-duct sistem, jer nema mogucnosti da sistem radi pasivno, na f1.com su iscrtali i oznacili rupe kod zadnjeg krila sa pojasnjenjm da se zatvaraju kad DRS ne funkcionise. Sa malo mozga jasno je da je sistem po pravilima nelegalan... Sto je jos zanimljivije, izgleda da i McLaren ima neku svoju verziju toga, ali to bih do daljnjeg okarakterisao kao trac.

A sto se tice deregulacije, ona bi bila moguca samo ako se zestoko zategne kais, tj. da se ogranici budzet, 100 miliona evra/dolara bi maks smeo da bude. Tu bi moralo da se uvede i pravilo o minimalnom broju zaposlenih i razne neke stvari koje bi sprecile timove da stede tamo gde do sad nisu, a sto bi islo na stetu zaposlenih. Ali od toga nema nista, jer ovo je skup sport, mnogo se para vrti i mnogim mocnicima to ogranicenje ne bi odgovaralo...

MarkedOne8
20.03.2012, 22:50
Izgleda da je Scarbsova teorija u vezi W ducta najrealnija.Te rupe zatvaraju bočne stranice DRS-a koje su pri dnu malo zadebljane.Onda taj vazduh sistemom proreza i cevi ide sve do prednjeg dela i stvara efekat čepa na otvoru za hlađenje vozača.Što Nebojša kaže, motor je prava stvar.To si dobro rekao.Motor se razvija tako što će da daje više snage za manje goriva ili će da bude izdržljivji.Do 2000. godine (pa čak i kasnije u nekoliko navrata) šampionate su osvajali motori.Međutim tu se javlja jedan problem.Pre je svaki veći tim imao svoj motor Toyota, Honda, BMW, McLaren je razvijao sa Mercedesom motor, Ferari, Reno, Kosvort (za Red Bul), a danas imamo 3 motora i Kosvort koji je na silu uguran.Nebi to bilo baš dobro ako bi se za titulu borili direktno Red Bul vs Lotus ili McLaren vs Mercedes.Ko zna kakve kontraverzne situacije bi nastale.Ako bi to nekako uspeli da reše, ja svakako to podržavam.Ipak je za FIA-u to preskupo.To bi zahtevalo otvaranje zasebnih odeljaka u fabrikama timova.Najbolje je za FIA-u da se zbog uštede sadašnji motori samo umnožavaju i da se stavi nešto u bolid radi reda.Inženjeri sve više i više postaju izmučeni gladiatori koji nemaju slobodu razmišljanja i primorani su da se fokusiraju na nešto što im drugi naredi.

Torima
21.03.2012, 12:13
@Nebojša

U pravu si, motor je na bolidu br 1, sa menjačem ali... sve što je moglo da se modernizuje na motoru, u smislu materijala, koncepta hlađenja, magistralnih vodova u bloku, glava motora... je dovedeno do maximuma. Jedino ostaje elektronika koja može da omogući boost motora. Motori i takvi kakvi jesu omogućavaju jako velike brzine, koje su već na granici bezbednosti.
Aerodinamika i kočnice omogućavaju obuzdavanje te snage i povećanje bezbednosti. Jeste da su sad neke druge stvari bitne za trku i rezultat, ali šta da se radi

" Ilovača Bili, ni ja je ne volim":D

Mr.M
21.03.2012, 13:05
Masi za Maleziju promenjena sasija :biggrin::biggrin: Nece mu ni to pomoci :biggrin:

Vanja #66
21.03.2012, 14:09
Masi za Maleziju promenjena sasija :biggrin::biggrin: Nece mu ni to pomoci :biggrin:

Verovatno cisto da se proveri da li je bilo nekih problema sa prethodnom, sad vozi 294, a u AUS je vozio 293... Nando ima 295, sto ce reci da je njegov bolid verovatno onaj koji se sklopio posle testiranja... Ali sto kazes, nece mu nista pomoci...

Tony_G
21.03.2012, 18:46
Nznm da li je neko pomenuo, ali bice samo jedna DRS zona i to na startno-ciljnom pravcu. DRS detekcija ce biti pred 15-tu (poslednju) krivinu. Stvarno bzvz odluka FIA-e da ne stavi dve DRS zone. Mozda su mislili da bi npr. neko ko osvoji poziciju u DRS zoni na zadnjem pravcu odmah gubio tu poziciju u DRS zoni na startno-ciljnom pravcu sto bi na neki nacin bilo besmisleno, mada ne verujem da bi se to desavalo tako cesto. A svakako bi 2 DRS zone povecale zanimljivost.

MarkedOne8
21.03.2012, 18:56
Ne bi je gubio zato što bi bila jedna detekcija.Kada se prođe detekcija, samo onaj ko je iza a unutar sekunde može da koristi DRS.Može da se desi kao što je Kimi pretekao Masu u Australiji već u prvoj DRS zoni, a takođe je i na drugoj otvorio DRS jer je imao pravo dok Masa nije.

Vanja #66
21.03.2012, 19:29
Ne bi je gubio zato što bi bila jedna detekcija.Kada se prođe detekcija, samo onaj ko je iza a unutar sekunde može da koristi DRS.Može da se desi kao što je Kimi pretekao Masu u Australiji već u prvoj DRS zoni, a takođe je i na drugoj otvorio DRS jer je imao pravo dok Masa nije.

To je Alonso pominjao prosle godine, cini mi se u Valensiji su prvi put bile 2 DRS zone, ali sa jednom zonom detekcije... Preteknes u prvoj zoni, a u sledecoj otvoris razliku... Glupo, ali retko se desavalo... A ovde je prakticno nemoguce staviti 2 zone detekcije izmedju samih DRS zona...

Tony_G
21.03.2012, 19:42
Prvi put su 2 zone bile u Montrealu, secam se da su tada to pominjali kako u drugoj zoni otvaras razliku. I slazem se da je glupo da postoji samo jedna detekcija a dve zone. Ali lagano moze da bude prva detekcija pred 14-tu krivinu i prva DRS zona na zadnjem pravcu, a druga detekcija na kraju tog pravca i druga zona na startno-ciljnom pravcu. Ne znam zasto bi to stvaralo pometnju...

MarkedOne8
21.03.2012, 19:50
Ja ne znam zašto je uopšte uvođen DRS.Gledao sam pre neki dan highlightse trke Bahreina iz 2006. i bilo je mnogo preticanja što za vođstvo, tako i za sredinu grida.

Vanja #66
21.03.2012, 20:05
Kao sto sam jednom rekao, svako DRS preticanje ima mi tezinu Moto3 preticanja - vrlo lako se mogu zameniti uloge vrlo brzo... Nema nikakvog uzbudjenja takvo preticanje, mada pitanje je koliko uopste ljudi razmislja o tome da li je to gotova stvar ili preteceni moze da uzvrati...

MarkedOne8
21.03.2012, 20:08
DRS samo povećava razliku između timova osim u trci.Što bolid imanje manje potiska, kasnije će smeti da se otvori.

Vanja #66
21.03.2012, 20:13
DRS samo povećava razliku između timova osim u trci.Što bolid imanje manje potiska, kasnije će smeti da se otvori.

Ili u slucaju Mercedesa, odgriza razliku i ispljune je prezrivo! :D

Tony_G
21.03.2012, 21:19
Pricali smo i prosle godine nekoliko puta o DRS-u i uvek su to bile iste rasprave. Nebojsa i ja podrzavamo DRS, Vanja i MO8 (od kad se prikljcio) protiv.

OK, MO8 kazes Bahrein 2006 zanimljiva trka, i slazem se, te sezone su trke jos i bile dobre, i to pazi, Tilkeova staza :D, ipak nije tolko losa, a?
Ali, 2007, 2008, 2009 zanimljivost formule je mnogo opala. Zbog tehnickog napretka i stvaranja onog famoznog prljavog vazduha gotovo da nije bilo sanse za prestizanje. Dodjes na sekund od vozaca ispred i tu je kraj, ne mozes ni da pokusas napad a kamoli da zapravo prestignes nekoga. Sampionati 2007 i 2008 su bili zanimljivi (zbog dosta kikseva i male bodovne razlike) ali ja se secam da sam trke gledao u polu snu. 2009 je tek bila dosadna.
Mislim da je opste poznata stvar da je popularnost F1 drasticno opala u ovom periodu a to je zbog nezanimljivosti trka.
Zato i jesu uveli DRS, da bi vratili uzbudjenja u trkama.
Inace Vanja, ne bih se slozio da su sa DRS-om toliko laka prestiznja. Evo u Australiji je Webber pratio Hamiltona 15 krugova posle SC-a i nije uspeo ni da ga napadce. Sto znaci DRS sam po sebi ne pretstavlja ogromnu prednost. Mora vozac da bude brzi u ostalim delovima staze, posebno na nekoliko krvinia na prilazu DRS zoni i tek onda ce tih dodatnih 10km/h imati neki uticaj.

MarkedOne8
21.03.2012, 23:30
2008. je bilo nemoguće preticati.Setite se Hungaroringa kada je Kimi jurio Gloka zadnjih 10 krugova i nije mogao da ga pretekne.2007. još nekako.Bolidi su ubedljivo najlepši izgledali 2007. i 2008.Svi ti detalji na bolidima, krilca i sve to.To je postojalo još od 2005.Onaj McLaren MP4-20 iz 2005. (konstruisao ga Njui) je izgledao neverovatno, kao da ide po šinama.Meni je DRS glup zato što na jednom pravcu možeš, a na drugom pravcu (koji nema DRS zonu) ne možeš da pretekneš.Sa ovim Pirelijevim gumama DRS zaista nije potreban.Kod ovih guma naglo opadaju performanse i može da se pretiče.Ok, preticanja, to je kao atraktivno ali kako to može da se nazove atraktivno ako je samo na pravcu i to sa pomagalom.Kad bi se uradila deregula (kao što reče Nebojša), da se dozvoli razvijanje nekih mehaničkih komponenti onda bi tu bilo više udela u performansama u odnosu na aerodinamiku.Koliko god da je neki vozač blizu, na mehaniku ništa ne može loše da mu utiče.Eto, ukinuli su reaktivni sistem kod Lotusa koji je legalan, a neće da ukinu produvane difuzore (i dalje).Samim tim aerodinamičarima daju prednost, a neće dominaciju Njui... a hoće više preticanja... i tako u krug.

Vanja #66
22.03.2012, 13:12
Inace Vanja, ne bih se slozio da su sa DRS-om toliko laka prestiznja. Evo u Australiji je Webber pratio Hamiltona 15 krugova posle SC-a i nije uspeo ni da ga napadce. Sto znaci DRS sam po sebi ne pretstavlja ogromnu prednost. Mora vozac da bude brzi u ostalim delovima staze, posebno na nekoliko krvinia na prilazu DRS zoni i tek onda ce tih dodatnih 10km/h imati neki uticaj.

Znam, preterujem, ali neopisivo mi je neshvativ idiotski koncept tog sistema, te sam vrlo neprijateljski nastrojen prema njemu i svaku kritiku preterano iskazujem... :D Pogledaj samo MotoGP trke, po 5-6 krugova se gradi sansa za prestizanje, za podijum, za pobedu, nebitno. A ovde? Pridjes na sekund, sacekas zonu, drmnes dugme, ne skidas nogu sa gasa i ako ti je bolid solidan pretecices onog kome si se priblizio... Gde je tu strast, gde je tu ono nerviranje kad gledas miljenika kako pokusava da na svakom mogucem mestu pretekne protivnika 10 krugova, i na kraju uspe na nekoj skroz random krivini to da uradi... Pa da skocis do neba cak iako ni za koga ne navijas, to je pravo trkanje, mada i u MotoGPu postaje retkost, klinci bi samo na stopericu da se trkaju :facepalm:, ali toj diskusiji ovde nije mesto... Ili obrnuto, gledas i strepis 10 krugova dok tvoj miljenik brani poziciju, pa se smoris ko baba u redu za penziju kad ga prestigne... Toga ovde jako malo ima u zadnje vreme, preticanja su se povecala, ali ta preticanja veze nemaju sa nekadasnjim majstorijama... KERS je nesto sto je meni super, mozes da se igras sa njim, da trosis kad zelis, utice na strategije. Istina, i on zavisi od elektronike, ali to je ovog puta samo stvar tima, i ako ne valja, to je greska na bolidu... Ako DRS omane neki put, a nije do bolida, bice zanimljivo...

MarkedOne8
22.03.2012, 15:20
Veber (Red Bul) nije mogao ništa Hamiltonu (McLaren) zato što je McLaren imao podešeno prilično veću maksimalnu brzinu (310 naspram 304).

Kao što reče Vanja, koliko god bilo takvih preticanja takva nikada neće biti teška kao neka preticanja koja smo imali priliku da gledamo zadnjih godina.

Tony_G
22.03.2012, 15:29
Vanja sve to stoji, ali u idealnom svetu. Formula je u prethodnih 5 godina isla nizbrdo, kao sport potpuno je pala u drugi plan. Interesovanje za F1 je toliko opalo da su brojne televizije prestale da kupuju prava na prenos. FIA-i je bilo jasno da moraju nesto da promene da bi povecali zanimljivost. Svako ko gleda formulu gleda je zbog prestizanja i borbe na stazi. Svakako da bi bilo bolje da borbe budu bez elektronskih pomagala, ali tih borbi nije bilo. Vozaci se poredjaju u kolonu i to je to. Te borbe o kojima ti pricas nisu postojale u F1 nekoliko godina.
I dalje preterujes, nije uopste tako lako prestici sa DRS-om. Seti se prosle godine u Catalunyi, pola trke Vettel i Hamilton su izvezli na 0.5-1s razlike i nije uspeo Hamilton da ga prestigne. To ti govori da ipak nije samo formalnost prestici sa DRS-om. Uopste DRS sam po sebi ne daje toliku prednost. E sad ti bi hteo da u F1 borbe budu kao u motorima, da se prestignu po 5 puta u jednom krugu i tako tokom cele trke. Jbg to se ne desava u F1 vec 15-ak godina. Poslednji koji su vodili takve bitke su Sena i Prost. U formuli kad jednom prestignes protivnika uglavnom zadrzis tu poziciju i pobegnes mu. DRS to omogucava, ali u prethodnim godinama ni to jedno prestizanje nije bilo moguce.
Mislim, ne znam koja je alternativa DRS-u, jer ocigledno nista nije funkcionisalo u periodu 2007-10.

Vanja #66
22.03.2012, 15:43
Vanja sve to stoji, ali u idealnom svetu. Formula je u prethodnih 5 godina isla nizbrdo, kao sport potpuno je pala u drugi plan. Interesovanje za F1 je toliko opalo da su brojne televizije prestale da kupuju prava na prenos. FIA-i je bilo jasno da moraju nesto da promene da bi povecali zanimljivost. Svako ko gleda formulu gleda je zbog prestizanja i borbe na stazi. Svakako da bi bilo bolje da borbe budu bez elektronskih pomagala, ali tih borbi nije bilo. Vozaci se poredjaju u kolonu i to je to. Te borbe o kojima ti pricas nisu postojale u F1 nekoliko godina.
I dalje preterujes, nije uopste tako lako prestici sa DRS-om. Seti se prosle godine u Catalunyi, pola trke Vettel i Hamilton su izvezli na 0.5-1s razlike i nije uspeo Hamilton da ga prestigne. To ti govori da ipak nije samo formalnost prestici sa DRS-om. Uopste DRS sam po sebi ne daje toliku prednost. E sad ti bi hteo da u F1 borbe budu kao u motorima, da se prestignu po 5 puta u jednom krugu i tako tokom cele trke. Jbg to se ne desava u F1 vec 15-ak godina. Poslednji koji su vodili takve bitke su Sena i Prost. U formuli kad jednom prestignes protivnika uglavnom zadrzis tu poziciju i pobegnes mu. DRS to omogucava, ali u prethodnim godinama ni to jedno prestizanje nije bilo moguce.
Mislim, ne znam koja je alternativa DRS-u, jer ocigledno nista nije funkcionisalo u periodu 2007-10.

Vrtecemo se u krug ako ti odgovorim... Za sve manji broj preticanja ja bih i dalje okrivio nove staze, tako da je najbolje da se slozimo da se ne slazemo? :D

MarkedOne8
22.03.2012, 16:02
Nisu staze krive.Pirelijeve gume su te koje najviše imaju uticaja na povećan broj preticanja.Jako su osetljive, teško im se podiže temperatura a još teže spušta a idealni oseg je mali.Same performanse guma naglo opadaju i to nesrazmerno sa istrošenošću.Zašto su ga uopšte uvodili ako ne pomaže? - da bi bilo više preticanja.Da li ima više preticanja? - ima.Dakle, DRS je svakako omogućio više i lakša preticanja.

Ono što mi se posebno ne sviđa kod DRS-a je sledeće.
DragReductionSystem - Sistem Uklanjanja Otpora.Samo ime mu jasno postavlja definiciju da treba da ukloni negativan efekat koji stvara bolid ispred.Zašto je dozvoljeno korišćenje ovog sistema u kvalifikacijama kada tada vozači ne smetaju jedni drugima i svi se trude da imaju čist prostor isped sebe?

Tony_G
22.03.2012, 16:34
OK Vanja necemo da duzimo, nije mi to bio cilj, znam od prosle godine da se ne slazemo po tom pitanju, sto je OK...

MO8, slazem se da je glupo sto se DRS koristi u kvalifikacijama, mislim da to treba ukinuti. Samo za prestizanje i to je to. I da, u pravu si za gume, one dosta uticu na povecanje prestizanja. Bio je intervju na sajtu F1 prosle godine sa nekim od statisticara, sad se ne secam tacno cifara, ali receno je da je od ukupnog broja prestizanja mozda 50% bilo uz pomoc DRS-a. Mozda i gresim, ali znam da sam se iznenadio, jer sam ocekivao da je velika vecina bila uz pomoc DRS-a. A DRS je uveden pre svega da ne bismo gledali situacije kao onu koju si pomenuo, Kimi iza Gloka...

Vanja #66
22.03.2012, 18:19
Ono što mi se posebno ne sviđa kod DRS-a je sledeće.
DragReductionSystem - Sistem Uklanjanja Otpora.Samo ime mu jasno postavlja definiciju da treba da ukloni negativan efekat koji stvara bolid ispred.Zašto je dozvoljeno korišćenje ovog sistema u kvalifikacijama kada tada vozači ne smetaju jedni drugima i svi se trude da imaju čist prostor isped sebe?

Pa to je da bismo videli sto brze krugove, jer ovom politikom su dosta usporili F1 u odnosu na raniji period, a nije neophodno, bezbednost vozaca nikad nije bila veca. Jos ako uvedu i kupole kao kod aviona... :D

Ma znam Tony da ti to nije cilj, nego da se ne sirimo ko puvanjak... :D

Nebojsa
22.03.2012, 19:11
Mercedesovo zadnje krilo je potpuno legalno, samo cu reci lol.

Vanja #66
22.03.2012, 19:26
Mercedesovo zadnje krilo je potpuno legalno, samo cu reci lol.

Meni je bilo nestvarno kad sam video, zato nisam hteo nista da kazem danas... Jbt, da li oni gledaju ta pravila sto su ih ispisali uopste? :facepalm:

A i relano, bilo je za ocekivati... I idemo opet sa kopiranjima, mislim da ce se prvi sa necim slicnim pojaviti McLaren, za njh se spekulisalo da raspolau slicnim sistemom, a i nisu se zalili...

Jel, si to i ti postavio svoju sliku na avi? :D

Nebojsa
22.03.2012, 19:32
Jel, si to i ti postavio svoju sliku na avi? :D

Jok, Carlijevu dok gleda to krilo.

Vanja #66
22.03.2012, 19:37
Jok, Carlijevu dok gleda to krilo.

Njahahahaa... Originalniji si od mene...

Kad mu istice mandat? Pocecu da brojim dane...

Nebojsa
22.03.2012, 19:38
Mislim da ce on tu biti dozivotno. Najozbiljnije. Ta njihova pravila mandata su jako rastegljiva, Maks bi i danas bio predsednik FIA da ne voli devojke u nacistickim uniformama.

MarkedOne8
22.03.2012, 19:38
Charlie Whiting - bitch please!

Kakva morončina od čoveka, a mislio sam da je neki inteligentniji.Neverovatna licemernost.Menja mišljenje kako vetar dune.

Nebojsa
22.03.2012, 19:40
Charlie Whiting - bitch please!

Kakva morončina od čoveka, a mislio sam da je neki inteligentniji.Neverovatna licemernost.Menja mišljenje kako vetar dune.

On je smao eksponent i izvodjac radova, nit ga iko nesto pita nit se on interesuje za svoj posao. On gleda da su pasice dobro zasrafljene, da staza nije klizava, da redari imaju istobojne prsluke i da navijaci ne pretrcavaju. To je to.

Vanja #66
22.03.2012, 19:44
Dajte bre i njemu da napakujemo nesto tako... Mislim na naci lepotice.

Jel imamo neku prljavstinu? Male kineskinje, dugovrate afrikanke, fasisticke transvestite? :D

Nebojsa
22.03.2012, 19:46
Pah sad, njemu bas i ne, ali ovom (18+):

http://www.autoarabia.org/photos/800/03_07_2010_02_52_55.jpg

:biggrin:

Vanja #66
22.03.2012, 19:52
Pah sad, njemu bas i ne, ali ovom (18+):

http://www.autoarabia.org/photos/800/03_07_2010_02_52_55.jpg

:biggrin:

Trolcino.

E, ima da zavrsim ovaj fax, ima da se zaposlim kao inzenjer u HRTu, ima da metnem ventilator na zadnje krilo i ima da sedim u prostoriji 4 sata sa njim i ubedicu ga da je to po prvailima legalno...

Nebojsa
22.03.2012, 19:56
Fali ti nekoliko miliona eura za tako nesto. Oni jadnichci imaju jedva da dodju od jednog do drugog Gran Pria.

Vanja #66
22.03.2012, 20:02
Dovescu NIS, Russia/Serbia FTW!!!

MarkedOne8
22.03.2012, 21:03
Ko noćas prati FP1?Hoću da znam zbog četa.

Fredi
22.03.2012, 21:10
Ako se probudim , tu sam.

Nebojsa
22.03.2012, 21:11
I ja ako budem budan, ali ne verujem. Drugi trening gledam.

Vanja #66
22.03.2012, 21:26
Ja necu, mora malo da se nadoknadi san... A i FP2 cu propustiti... Jbni prevoz i jbni fakultet sa svim jutarnjim predavanjima! :wall:

Fredi
23.03.2012, 06:46
Prvi trening

1 4 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:38.021 19
2 1 Sebastian Vettel Red Bull Racing-Renault 1:38.535 0.514 21
3 8 Nico Rosberg Mercedes 1:38.813 0.792 21
4 7 Michael Schumacher Mercedes 1:38.826 0.805 19
5 10 Romain Grosjean Lotus-Renault 1:38.919 0.898 17
6 2 Mark Webber Red Bull Racing-Renault 1:39.092 1.071 20
7 9 Kimi Räikkönen Lotus-Renault 1:39.128 1.107 22
8 11 Paul di Resta Force India-Mercedes 1:39.298 1.277 23
9 3 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:39.323 1.302 15
10 12 Nico Hulkenberg Force India-Mercedes 1:39.440 1.419 19
11 19 Valtteri Bottas Williams-Renault 1:39.724 1.703 23
12 18 Pastor Maldonado Williams-Renault 1:39.783 1.762 23
13 6 Felipe Massa Ferrari 1:39.896 1.875 16
14 14 Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1:39.910 1.889 21
15 5 Fernando Alonso Ferrari 1:39.980 1.959 23
16 17 Jean-Eric Vergne STR-Ferrari 1:40.099 2.078 23
17 20 Heikki Kovalainen Caterham-Renault 1:40.247 2.226 19
18 16 Daniel Ricciardo STR-Ferrari 1:40.469 2.448 23
19 21 Vitaly Petrov Caterham-Renault 1:40.857 2.836 25
20 15 Sergio Perez Sauber-Ferrari 1:41.085 3.064 23
21 24 Timo Glock Marussia-Cosworth 1:43.170 5.149 18
22 25 Charles Pic Marussia-Cosworth 1:44.580 6.559 14
23 23 Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1:45.360 7.339 8
24 22 Pedro de la Rosa HRT-Cosworth 1:45.528 7.507 18

Nebojsa
23.03.2012, 08:55
Hamilton najbrzi na oba treninga, oh boy, jos jedna zanimljiva trka i sezona u najavi...

Fredi
23.03.2012, 10:31
I drugi trening . ( kad bi ovako bilo i u nedelju )

1 4 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:38.172 28
2 7 Michael Schumacher Mercedes 1:38.533 0.361 34
3 3 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:38.535 0.363 30
4 8 Nico Rosberg Mercedes 1:38.696 0.524 34
5 16 Daniel Ricciardo STR-Ferrari 1:38.853 0.681 33
6 5 Fernando Alonso Ferrari 1:38.891 0.719 27
7 2 Mark Webber Red Bull Racing-Renault 1:39.133 0.961 29
8 17 Jean-Eric Vergne STR-Ferrari 1:39.297 1.125 33
9 10 Romain Grosjean Lotus-Renault 1:39.311 1.139 22
10 1 Sebastian Vettel Red Bull Racing-Renault 1:39.402 1.230 25
11 18 Pastor Maldonado Williams-Renault 1:39.444 1.272 35
12 12 Nico Hulkenberg Force India-Mercedes 1:39.464 1.292 26
13 11 Paul di Resta Force India-Mercedes 1:39.625 1.453 20
14 14 Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1:39.687 1.515 16
15 9 Kimi Räikkönen Lotus-Renault 1:39.696 1.524 29
16 6 Felipe Massa Ferrari 1:40.271 2.099 28
17 19 Bruno Senna Williams-Renault 1:40.678 2.506 34
18 15 Sergio Perez Sauber-Ferrari 1:40.947 2.775 33
19 21 Vitaly Petrov Caterham-Renault 1:41.464 3.292 25
20 24 Timo Glock Marussia-Cosworth 1:41.681 3.509 20
21 20 Heikki Kovalainen Caterham-Renault 1:42.594 4.422 18
22 25 Charles Pic Marussia-Cosworth 1:42.874 4.702 24
23 23 Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1:43.658 5.486 18
24 22 Pedro de la Rosa HRT-Cosworth 1:43.823 5.651 22

bice
23.03.2012, 10:56
Izgleda da Sumi ima brzinu na treningu,samo mora to da prenese i na trku :)

MarkedOne8
23.03.2012, 13:38
Ferari najavljuje novi bolid za Bahrein.Baš me interesuje da li će da mu skinu grbu i kakav će izduvni sistem da ima.

Vanja #66
23.03.2012, 14:55
Izgleda da Sumi ima brzinu na treningu,samo mora to da prenese i na trku :)

Bice, citaj nas malo vise i sve ce ti biti jasnije! :D Fazon je u tom sistemu koji je proglasen legalnim (:wthy:Charlie legenda, CHARLIE LEGENDA!!!:wthy:), kad se otovori zadnje krilo, performanse vec odlicnog bolida se dodatno poboljsavaju, ali stvar u trci je sto DRS koristis samo kad ti dozvole... ;)

MarkedOne8
23.03.2012, 15:07
Taj sistem ne bi mogao da postoji da nije DRS-a.Eto još jednog razloga što bi taj sistem trebao da bude nelegalan.

Vanja #66
23.03.2012, 15:15
Ovo sto si napisao za Ferrari su glasine Italijanske stampe, notorno nepouzdane i nadasve pristrasne... Sto se toga tice, nije iskljuceno da je nekome palo napamet da bi mogli da menjaju prednji kraj, iako ga niko ne pominje kao deo i/ili uzrok i/ili posledicu ijednog problema, te je uzeo i nakuckao da bi imao da popuni dnevni prostor...

Mene ce brinuti ako i Sone krene tako da radi. :D

Iceman
23.03.2012, 15:26
ih ala ste se ispisali ..imao sam sta da citam..ovako...kako sam se docepao interneta ne izlazim iz sobe :) ... da vidim .. najvise me je odusevio vanjin avatar :tu:

sad da se osvrnemo na kvalifikacije i trku...onaj smrad witmarsh je izjavio kako ce njegov smrdljivi tim da odere konkurenciju... ja se iskreno nadam da ce ih rbr mercedes lotus i ferari zaustaviti...

a cuo sam da ce sutil da menja massu ali ne vjerujem u te price..

Vanja #66
23.03.2012, 15:30
najvise me je odusevio vanjin avatar :tu:

a cuo sam da ce sutil da menja massu ali ne vjerujem u te price..

Ovo je drugi u zadnjih par dana, nema cim je Optimus otisao na godisnji, sve se prosulo, ali ovaj zasad mi je nekako najblizi srcu...

Nadam se da nece Massu za Sutila menjati u sred sezone, ako nista drugo, Massa je makar vozio F2012 vise od Sutila, sigurno ga trunkicu bolje poznaje, a vozacki su mi prilicno slicni... HOCU PEREZA!!! :mad:

Iceman
23.03.2012, 15:32
Ovo je drugi u zadnjih par dana, nema cim je Optimus otisao na godisnji, sve se prosulo, ali ovaj zasad mi je nekako najblizi srcu...

Nadam se da nece Massu za Sutila menjati u sred sezone, ako nista drugo, Massa je makar vozio F2012 vise od Sutila, sigurno ga trunkicu bolje poznaje, a vozacki su mi prilicno slicni... HOCU PEREZA!!! :mad:

i ja hocu 100 eura... :)

naravno perez na prvo mjesto ::)

Vanja #66
23.03.2012, 15:33
i ja hocu 100 eura... :)

naravno perez na prvo mjesto ::)

Mnogo si skroman...

Nebojsa
23.03.2012, 15:38
Sutil je mnogo bolji vozac od ovakvog Mase. Makar ce imati slicne rezultate po brzini i tempu, a nece praviti glupe greske.

Iceman
23.03.2012, 15:38
jbg.. :D e kad bi perez zamenio massu .. massa u sauber i vraca se tamo gde je i poceo. ;)

Nebojsa
23.03.2012, 15:40
jbg.. :D e kad bi perez zamenio massu .. massa u sauber i vraca se tamo gde je i poceo. ;)

Peter bi na to pristao jedino da ga dobro napije i prepariraju ispod stola. Ne bi on lako pustio Pereza ni na kraju sezone, ali mora kada su filijala.

Vanja #66
23.03.2012, 16:04
Sutil je mnogo bolji vozac od ovakvog Mase. Makar ce imati slicne rezultate po brzini i tempu, a nece praviti glupe greske.

Fisichela 2009, nije Giancarlo bio toliko losiji od Masse koliko su vremena pokazivala... Ne sumnjam da ce se i ovde desiti isto, potajno racunam da ce Massa makar da redukuje broj gresaka...

Nebojsa
23.03.2012, 16:12
Heidfeld prosle godine vozio Renault bez mnogo problema i sa jako malo testova. Sena isto posle bio dobar. Ne mora to nista da znaci, Fisi je bio mator kada je dosao, Spa je dobro odvozao na ludacki setup FI tada.

Tony_G
23.03.2012, 16:34
Raikonen mora da promeni menjac, pa ce izgubiti 5 mesta na startu. Nadam se da ce da zavrsi u top 5 tako da bi ostao u top 10, sa solidnim sansama za podijum, a i da vidimo pravu vrednost Lotusa.

Vanja #66
23.03.2012, 17:34
Raikonen mora da promeni menjac, pa ce izgubiti 5 mesta na startu. Nadam se da ce da zavrsi u top 5 tako da bi ostao u top 10, sa solidnim sansama za podijum, a i da vidimo pravu vrednost Lotusa.

Realno, najbolje bi mu bilo da se kvalifikuje 6. +5=11. moze da bira gume za start... Ili to pravilo vazi samo ako se kvalifikuje van Top 10?

MarkedOne8
23.03.2012, 18:54
Svako ko izađe na stazu u Q3 mora sa tim gumama i da startuje trku tako da ta strategija ne bi pomogla Kimiju.

Vanja #66
23.03.2012, 19:16
Svako ko izađe na stazu u Q3 mora sa tim gumama i da startuje trku tako da ta strategija ne bi pomogla Kimiju.

Da, na kojim je gumama postavljen najbolji krug, na njima si obavezan da pocnes... Ono sto je mene bunilo je restrikcija, da li vazi ako si 10. ili bolje plasiran na gridu, ili ako si usao u Q3. Mada realno, u sutrasnjem slucaju, ko bi (ako bi do toga doslo) zauzeo 10. mesto, zahvaljujuci tome sto je Kimi spusten, bi bio ostecen... Tako da ovaj prvi slucaj i nema logike... :D Jbg, moram da proverim. :D

Vanja #66
24.03.2012, 07:14
Postignut je dogovor FOTA-e i FOM-a oko prava i nakon sledece godine, mada nisu svi timovi to potpisali, cini mi se da Mercedes nije izmedju ostalih... Scuderia, Red Bull, McLaren jesu.

Sto se tice FP3, uzeo ju je Rosberg. Proglasena je mokrom sesijom na pocetku, bile su barice jedno vreme, ali samo je Hamilton bio zrtva toga...

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4860&d=1332569267

Maldonado je izvezao krug na Hard gumama, impresivno... Osim toga, impresivna je i najveca razlika u vremenima timskih kolega, gde se bore Ferrari i HRT, HRT ima razliku od 0.914s, a Ferrari 0.954s, te Ferrari odnosi pobedu za dlaku... Daje ovo bila Q1 sesija, HRT bi dobio zeleno svetlo za trku, 0.2s je otprilike razlika do 107% Rosbergovog kruga. Pic ispred Glocka, Petrov ispred Kovalainena, mislim da su to najzanimljiviji podaci.

Nebojsa
24.03.2012, 09:04
http://us5.chatzy.com/37339469474643

Dolazite na chat ako zelite.

Vanja #66
24.03.2012, 10:30
Zanimljive kvalifikacije smo videli, ali fascinira me kako su "novi" timovi tako lepo rasporedjeni, svako po red zauzme. HRT je usao u 107% za 0.35s, videcemo ih sutra kad budu prestizani za krug vec na pola trke... Ako bolidi izdrze do tad.

Klasifikacija na kraju:

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4861&d=1332580269

Steta za Vergne-a, STR nekako slabiji ovde, ali nije to strasno, mislim da ce sutra biti ispred FI...
Kobayashi je odvezao jako slabe Q2, mislim da je imao nekih problema, bolji je i on i Sauber C31 od tog vremena, bio je malo brzi u FP3 od ovog vremena, a znamo da se ta vremena redovno skidaju dodatno na kvalifikacijama. Senna moze biti sasvim zadovoljan, nije daleko od Maldonada, 0.25s, to je u rangu jedne greske u ulazu u krivinu, snalazi se sasvim lepo u Williamsu, bice to lepa sardnja cini se. Massa, ponovo razocarenje, jos je gore sto je bio 0.2s iza Alonsa na tvrdim, dok je on bio na mekim pneumaticima... Bruka i sramota. :wall: Maldonado je zamalo bio u Q3, ali Schumacher i Rosberg su pred kraj izvezli brze krugove, mislim da su u Mercedesu napravili neku gresku u proracunima jer su obojica izasli na stazu, odvezli pristojne, ali ne i dovoljno brze krugove, sedeli 5 minuta, a potom opet izasli na po jos jedan brzi krug. Mozda gresim, ali cini mi se da je tako bilo. No, W03 je vrlo brz, te nije bilo nikakvih problema da se vrate tamo gde i pripadaju.
Perez i Alonso su bolje krugove izvezli u Q2 nego u Q3, sto pokazuje da su hteli da postede gume kako bi sutra bili u poziciji da nesto duze izvezu prvi stint. Rosberg ponovo razocarenje, moze W03 mnogo vise od toga... Grosejan solidan krug, treba uzeti u obzir da je RB sad bio bolji nego u AUS, znaju da im fali prijanjanje i spremni su na posledice toga. U Melburnu to nije bio slucaj, bas su bili u cudu tad, videlo se po voznjama i reakcijama... Vettel je izvezao vreme na Hard gumama, odlican strateski potez, a jos je impresivnije sto je izvezao brze vreme nego u Q2 sa Medium gumama. Momak nije dzabe dvostruki svetski sampion. Raikkonen i Webber dele vreme za cetvrto mesto, ali Kimi ce se spustiti na 9. zbog kazne za promenu menjaca. Mislim da je on mogao i bolje vreme da izveze, ali ioanko bi ga cekala kazna, te nije bilo svrhe da unistava gume... Schumachera, Buttona i Hamiltona deli 0.18s, bice zanimljiv start sutra i prolazak kroz prve dve krivine njih trojice, mada mislim da ce Button opet izaci kao pobednik na samom kraju trke...

Uz Schumachera kome nadam se nece ponovo stradati transmisija i Kimija bolje kvalifikovanog, mozemo gledati samo bolju trku nego u Melburnu! :f1:

bice
24.03.2012, 10:35
Bravo za Sumija,jednostavno se vidi poboljsanje bolida u odnosu na proslu godinu i nadam se podijumu u Maleziji,ako ne bude nekog kvara...Meklaren za sada dosta brzi od RB-a..

MarkedOne8
24.03.2012, 10:56
Batali RB.Oni su se već ustalili kao četvrti tim iako tabela to ne pokazuje.Oni nemaju tehnički vidljivi deo koji mogu da poprave.Imaju kontraverzni izduvni sistem i pored toga su sporiji od Lotusa koji ima klasični izduvni sistem.Mercedes je realno tu kao RB ali im u kvalifikacijama dosta prednosti daje taj F duct.McLaren ima sve dobro posloženo pa i izduvni sistem i nos bez grbe.Zanimljivo je to kako Lotus sa klasičnim izduvnim sistemom jedini može da se bori sa McLarenom i u trci i u kvalifikacijama.(Australija nije to pokazala ali mislim da već sutrašnja trka hoće kao i naredne).

Ipak, ne smem da umanjujem Šumijev uspeh.Svaka čast!Bez obzira na taj F duct ipak je dve kvalifikacione sesije za redom ispred timskog kolege i to opet nekoliko mesta.

Veber opet bolji od Fetela.Kako to komentarišete?

Vanja #66
24.03.2012, 11:01
Batali RB.Oni su se već ustalili kao četvrti tim iako tabela to ne pokazuje.Oni nemaju tehnički vidljivi deo koji mogu da poprave.Imaju kontraverzni izduvni sistem i pored toga su sporiji od Lotusa koji ima klasični izduvni sistem.Mercedes je realno tu kao RB ali im u kvalifikacijama dosta prednosti daje taj F duct.McLaren ima sve dobro posloženo pa i izduvni sistem i nos bez grbe.Zanimljivo je to kako Lotus sa klasičnim izduvnim sistemom jedini može da se bori sa McLarenom i u trci i u kvalifikacijama.(Australija nije to pokazala ali mislim da već sutrašnja trka hoće kao i naredne).

Ipak, ne smem da umanjujem Šumijev uspeh.Svaka čast!Bez obzira na taj F duct ipak je dve kvalifikacione sesije za redom ispred timskog kolege i to opet nekoliko mesta.

Veber opet bolji od Fetela.Kako to komentarišete?

RB je mnogo bolji nego sto to vremena govore, procitaj moju analizu Q sesije, pa ces videti, a i zasto je Webber ispred Vettela... Jedan je Massa, nije Webber bas toliko los...

Nebojsa
24.03.2012, 11:17
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/536354_365922373447465_131946673511704_1079494_207 6211848_n.jpg

Zanimljiva slika.

denia_el
24.03.2012, 11:29
ti me vanjice nasmejes svaki put kada pomenes masu:tu2:
ja bih pre rekla da fetel nije toliko dobar;)srecna sam sto su kimi i sumaher dobri,ma dovoljno mi je i to sto se kimi vratio:happy:poslednje dve sezone sam prespavala,toliko su mi bile zanimljive:yawn:

Vanja #66
24.03.2012, 11:45
ti me vanjice nasmejes svaki put kada pomenes masu:tu2:
ja bih pre rekla da fetel nije toliko dobar;)srecna sam sto su kimi i sumaher dobri,ma dovoljno mi je i to sto se kimi vratio:happy:poslednje dve sezone sam prespavala,toliko su mi bile zanimljive:yawn:

Sta cu kad mi daje inspiraciju... :D Meni je jako zao sto mu se to desilo 2009. bio je jak do tad, ali sad sve vise pada, i sve vise gubi izgovore... Poceo je da slajfuje u glavi, ne samo u bolidu, zbog toga me vise nervira nego sto je spor...

Vettel je odlican, velika je razlika izmedju tvrdih i srednjih pneumatika... Secas se kad su u MotoGPu bile i gume za kvalifikacije, secas se koliko su bile brze? Ovde ti je ista prica... ;)

denia_el
24.03.2012, 15:09
kada sam posle citanja vasih analiza rekla da nisam dovoljno strucna da ucestvujem u njima,nisam bas mislila da ne znam koja je razlika izmedju tvrdih i mekih pneumatika::)crvene,zute,bele,srebrne,zelene,plave ili ruzicaste....fetel jednostavno nije dovoljno dobar:dr:

miloolja
24.03.2012, 15:27
Odgledala sam sada reprizu treninga... biće ovo veoma interesantna sezona... :cheer:

Vanja #66
24.03.2012, 16:19
fetel jednostavno nije dovoljno dobar:dr:

Jel to izazov na kladjenje, u avatar recimo? :D Sutra ako zavrsi van podijuma, ja menjam u avi po tvom izboru, ti takodje ako zavrsi na podijumu... Moze? ;)

denia_el
24.03.2012, 18:51
Jel to izazov na kladjenje, u avatar recimo? :D Sutra ako zavrsi van podijuma, ja menjam u avi po tvom izboru, ti takodje ako zavrsi na podijumu... Moze? ;)
hahaha:tu:a bas sam htela da te pohvalim za avatar - prelep je:hat_1:i mnogo bi mi tesko palo da moras da ga promenis zbog mene (to jest fetela:biggrin:)

ali moze neka opklada,znas da od toga ne bezim:girl:samo mi avatar ne diraj:(u boga ne verujem,verujem u :notme:

Vanja #66
24.03.2012, 19:37
hahaha:tu:a bas sam htela da te pohvalim za avatar - prelep je:hat_1:i mnogo bi mi tesko palo da moras da ga promenis zbog mene (to jest fetela:biggrin:)

ali moze neka opklada,znas da od toga ne bezim:girl:samo mi avatar ne diraj:(u boga ne verujem,verujem u :notme:

U pravu si... Onda da turim nesto u potpis? Sto bi rekla Vesna: "pricacu o Lorenzu" kao odgovor Lepom Djuki? :lol1:

MarkedOne8
24.03.2012, 21:06
Iznenadio sam se Kimijevom brzinom.S obzirom da i dalje ima malih problema sa skretanjem (često mora da kontrira zbog drugačije navike), mogao je sigurno da još spusti to vreme.Bez veze mi je što nije barem hiljaditinku brže od Vebera vozio pa da startuje 9. a ne 10. jer Veberu to ništa ne bi značilo.

bice
24.03.2012, 21:16
Ne zaboravite nocas da pomerite sat unapred,pa da zakasnite na pocetak trke :D

MarkedOne8
24.03.2012, 21:42
Q: How would you sum up your first race? Was it business as usual or did you have to warm up first?
KR: I made a mistake in qualifying so I put myself in a very bad position, but at least in the race we got something out of it. I took it quite easy as I didn’t want to get overly excited and throw it away. As for this weekend we’ve got a five-place penalty which means I will start from P10 tomorrow. But I’m used to penalties; I’ve got so many during my career! (laughs)

Q: You said that you missed the direct competition with other drivers when you were rallying. But there wasn’t too much direct competition in Melbourne…
KR: Ha! If I had been further at front the competition would have been much less. But again, the race went nice and smoothly.
Hhahahhah Kimi legenda!Opet je odneo titulu izjave dana.

Nebojsa
24.03.2012, 21:45
Ne zaboravite nocas da pomerite sat unapred,pa da zakasnite na pocetak trke :D

S obzirom na to da ide napred, pre ce ljudi ustati prerano ;) A tada lepo mogu lepo da gledaju GP 2 :p :D

MarkedOne8
24.03.2012, 21:56
Jeste primetili koliko se više greši u kvalifikacijama nego prethodnih sezona?U Maleziji je uvek bilo puno blokiranja točkova ali danas ipak previše a još tu kad se dodaju proklizavanja u krivinama dolazi se do zaključka da je ovakva Formula iz 2012. više vozački zahtevna nego 2011.Čini mi se da je sada manja razlika za McLarenom nego u Australiji.Eto na primer Kimi kaže da je mogao lagano do trećeg mesta pa čak i do pol-pozicije da nije napravio greške.Sa problem sa skretanjem iskreno ne verujem da bi mogao dp pol-pozicije osim u slučaju savršenog kruga ali do drugog mesta mu je falila samo desetinka.Voleo bih da Mercedes i Louts još malo stegnu oko McLarena već u Kini a Red Bul će svakako nešto novo da donese pa ćemo imati 4 ravnopravna tima u borbi za titule.Ako McLaren sutra opet razbije, ne znači to da je kraj.To je samo desetina šampionata, ostaje još 18 trka plus veoma bitno testiranje u Muđelu.

MarkedOne8
25.03.2012, 09:10
Zar još uvek nema nikoga?Hajde ustajte!

Nebojsa
25.03.2012, 09:17
Ja ustah :D Ceka nas jako dobra trka, ubedjen sam. Bila je ekstra trka jutros za GP 2, ko moze neka pogleda reprizu, toliko obilazenja, borbi, vidi se da valja staza. Jos uvek nema kise ali je moguca tokom trke. Ako bude, bice onaj klasicni tropski pljusak, potpuno ce poremetiti sve. Drzite palceve :D

Nebojsa
25.03.2012, 09:22
http://us5.chatzy.com/37339469474643

Cekam vas :D

Edit:

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/558521_384663634885146_173854285966083_1375096_120 7177649_n.jpg

Kimi kraljina :wthy:

Iceman
25.03.2012, 09:34
:ajde: :ajde: :ajde:

Nebojsa
25.03.2012, 12:52
Au, kakva trka... Samo toliko.

Bravo Nando, bravo Serhio :ajde:

Bluegolub88
25.03.2012, 12:53
bravo za ferari svaka cast,a svi su pricali da nece biti ni 6,samo tako bice ovo jedan od zanimljivijih sampionata

Nebojsa
25.03.2012, 12:58
bravo za ferari svaka cast,a svi su pricali da nece biti ni 6,samo tako bice ovo jedan od zanimljivijih sampionata

Realno i sada su bili dobri zbog neverovatnog Alonsa i spleta okolnosti. Pogledaj koliko je Zauber brzi od njih. Ali to samo pokazuje koja je Nando velicina.

Vanja #66
25.03.2012, 13:00
Au, kakva trka... Samo toliko.

Bravo Nando, bravo Serhio :ajde:

Reci nisu dovoljne, ali avatar jeste! :D

:ajde:

bice
25.03.2012, 13:08
Bas mi je drago zbog Pereza,dokazao je da je odlican vozac,a i da sledece sezone moze komotno da vozi u Ferrariju umesto Mase sporaca. Sumi uze bod,jedva,a Mercedes iz 2 trke 1 bod,gori su samo Marusia,HRT i Caterham :facepalm::facepalm::facepalm:

Mora to bolje. Opet Maldonado ispada 2 kruga pre kraja,nema srece decko. Senna odlican danas,Williams ima dobru masinu. :)

Torima
25.03.2012, 13:10
Grazie mille Nando, Serhio...

Kakva trka, Peres agresija na kub čim je namirisao poziciju, ali neiskustvo je odnelo danak. Nando je držao tempo koji je mogao da ne izgubi grip, imao čistiju putanju i na kraju Prostovski zaključio trku. Ferari je u opet igri ali ima tu mesta za rad na bolidu.

Čestitamo:ajde:

Vanja #66
25.03.2012, 13:10
Analiza nesto kasnije, bice vredna cekanja! :D

Drago mi je sto je Alonso rekao mrtav hladan na konferenciji: "This victory changes nothing!" Samo ce se rad isplatiti, a ovo im mora biti samo motivacija i nsita vise! :f1:

Iceman
25.03.2012, 13:14
alonsooooooooooooooooooooooooooooooooo FERARRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII JUHUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU idem da slavim .. vidimo se veceras ( kviz ) u 22:15 :cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::c heers::cheers::cheers::cheers:

kasnije cu i ja nesto da napisem o trci..

2 ferarijeva motora na prve dve pozicije :)

DinoFC
25.03.2012, 13:32
Slavimo 2 dana pa onda se vracamo u realnsot i cekamo Kinu da vidimo moze li biti 100% konkurentan,ali presretan sam,sto covjek radi sa nekonkurentnim bolidom,ne moze to svako.

Bravo majstore,Massu pacenika ne vrijedi komentarisati,covjek mrtvu borbu vodi sa Glockom i ostalim vozacinama

A dan mi je upotpunio Vettel:)

Fredi
25.03.2012, 13:37
Nije humano sta su u boksu uradii Luisu , a i ko mu pravi strategiju za gume?

Vanja #66
25.03.2012, 14:17
Wau, odlicna trka, a ni pred pauzu nije se cinilo da ce biti ovako dramaticno... :wthy: Svakako jedna od onih antologijskih trka! :hat:

http://www.formula1.com/results/season/2012/865/7089/

Pocelo je sa laganom kisom koja je, ako se racuna luda monsunska klima, morala da preraste u pravi potop... :kisa: 20 minuta nakon starta, tj. 9 krugova, trka je suspendovana zbog nebezbednih uslova, ali na veliku zalost Grosejana, on je najvise propatio zbog toga, greska na izlazu iz 11. krivine i ponovo nije zaokruzio dobre kvalifikacije zavrsenom trkom, jos je losije sto je pao dosta mesta nakon starta. :( Tek 43 kruga kasnije, Kobayashi je bio drugi koji je odustao, cime je zavrsio katastrofalni vikend za njega. Za divno cudo, to su jedina dva odustajanja. :nzm:

Start je bio dobar, iako se vrlo brzo podigla zavesa vode iza svakog bolida, svi su bezbedno prosli prvu krivinu, Hamilton se odbranio od Buttona, Alonso i Perez su zajedno nadoknadili po 2 mesta, a nakon sudara Schumachera i Grosejana, jos po jedno. Kao sto je receno, kisa se brzo pojacala, te su posle 2-4 kruga vozaci otisli po WET gume, na njima ostali 4-6 krugovaa i jos 3 iza Safety Car-a. Jedini koji je bio dovoljno hrabar (ili lud :D) da to ne uradi je Jean-Eric Vergne, koji se nasao na 7. mestu, 11 pozicija vise od startne. :wthy: To se isplatilo njemu, a suprotno od njih HRT je poceo trku na WET gumama, te je Karthikayen pauzu docekao 10. Nestvarno, ali to je Formula 1.
Nakon pauze od skoro sat vremena i 5 krugova iza SC, leteci start je prosao u znaku brzog padanja Nahraina, koji je imao i bliski susret sa Buttonom koji se vratio na stazu na INTER gumama nakon stopa odmah nakon odlaska SCa. Buttonova trka je time unistena, ali greska lezi samo na njemu, prosto se zaleteo, da tu nije bio HRT, moguce i da bi malo van staze izleteo... Alonso je na vodecu poziciju dosao zbog odlicnog stopa, kao i strategije, sto se vec drugu trku ponavalja (:wthy: za Scuderiu, trebalo im je samo 4 godine da skontaju da treba da se sredjuju te stvari), pretekavsi tako Hamiltona i Webbera i Pereza nakon vracanja na stazu. Do kraja trke ju je nije ispustio, iako je Sergio poput pravog lovca kidisao na njega pred kraj stinta sa INTER gumama i do pred kraj trke. Hamitlon je dvaput bio osakacen slabijim radom mehanicara u boxu, no i pored toga je kroz trku imao blago slabiji tempo od prve dvojice. Webber, Vettel i Kimi su sredinom trke imali preticanaj iz kojih je Webber izasao kao najbolji, tj. 4. na samom kraju. Vettel je napravio gotovo identicnu gresku poput Buttona, naleteo je na prednje krilo Kartikhayena i probusio zadnju gumu samo par krugova pred kraj. Greska ga je kostala 10 bodova, koje je vise nego srecan pokupiio upravo Ledeni Kimi! Bruno Senna je takticki odvezao odlicno, nagradjen je, da kazem nevidljivom voznjom, 6. mestom i pokazuje da je Willimas dobar bolid, kao i da krv nije voda. Di Resta i Hulkenberg su takodje odvezli solidne trke, pokupili vredne bodove za FI. Vergne je strategijom dosao u poziciju da brani 7. mesto, na kraju je zavrsio samo poziciju nize, bice mnogo velikih stvari od njega. Vettel, Rosberg, Button i Massa su zavrsili u skladu sa svojim trkama - ocajno. Rosberg polako gubi kredite u timu, a Massa je vec zasao u debeli minus. Maldonado je imao peh na samom kraju trke, motor koji je odvezao svoje kostao ga je bodova, a osim njega, krug iza vodecih su zavrsili izmesani caterham i Marussia, dok je HRT ponosno zavrsio sa 2 kruga zaostatka... Lepo sam rekao da ce ljudi stradati ako se oni puste na trku... :facepalm:

Odlicna nedelja za Alonsa, malo srece nije na odmet. No, nazalost, poseldnje 2 trke koje je Alonso odneo sa Scuderiom su bile u istim uslovima: jaka kisa, slabljenje i nakon toga odrzavanje razlike kad se staza prosusila. Scuderia mora jos mnogo da radi kako bi nadoknadila zaostatak; ipak, dobro je sto je tim svestan toga i sto ce ovaj uspeh uzeti kao dodatnu motivaciju. Sergio, momak sa 21om godinom, dospeo je na svoj priv podijum, mogao je i do pobede, ali neiskustvo uvek ceka pred kraj. Bice to mnogo bolje u godinama koje dolaze, zbog cega mi je neizmerno drago.

Trenutno, Alonso vodi sa 35 poena, Hamilton je drugi sa 30, Button treci sa 25 od proslog vikenda. Kod timova, prvi ostaje McLaren, prati ga Red Bull, a zatim Ferrari, pardon Alonso... :D

Ne znam za vas, ali ove tri nedelje pauze ce mi pasti jako tesko... :D

Vanja #66
25.03.2012, 14:19
Nije humano sta su u boksu uradii Luisu , a i ko mu pravi strategiju za gume?

Drugi stop je bio Lewisova greska, zaustavio se 30cm dalje u pitu od predvidjenog mesta, mehanicari su morali da ga jure, tu su izgubili vreme i morali su da cekaju da Massa prodje, inace bi se sudarili po n-ti put u kraijeri...

Nebojsa
25.03.2012, 15:09
Slazem se u vecem delu sa Vanjinom analizom, pa da se ne ponavljam, evo nekih stvari koje su meni bile zanimljive:

- Vilijamsov tempo u trci. Sena je dosao do poena, Maldonado je trebao kao i na prethodnoj trci, ali nije imao srece, steta, da je osvojio 5 i 10 mesto sada bi bio u top 10 u sampionatu na pocetku sto nije mala stvar. Vili je je ocigledno pronasao nesto sto je falilo prosle godine (da li je neko rekao izvadili su Kosvort i stavili nesto sto lici na motor). Ono malo sto smo ih videli, balans je dobar, brzina je tu (setite se kako je Sena oladio Sumahera, kao da se ujka pojavio na momenat), a cini se i da su vozaci jako dobri i pored osporavanja i jednog i drugog na pocetku sezone. Slicno dobar tempo u trci imaju i FI i STR, ali ne toliko dramatican kao Vili.

- Mercedesov izostanak tempa u trci. Suprotno Vilijamsu koji se u trci menje na lestvici posle losijih kvalifikacija imamo Mecku koja odlicno odradi petak i subotu, dodje nedelja i... Nista. Ni blizu gore pomenutim timovima iz sredine, a kamoli RB, Lotusa ili Meklarena. Bicu toliko smeo pa cu reci da su u trci gori od Ferarija.Ocigledno je ta igrackica povezana sa DRSom jako efektivna (pitajne da li je legalna). Ipak kada se ne moze koristiti, Mercedesa nema nigde. Izgubili su prakticno sve duele na stazi. Vernj i Sena su pored sedmostrukog prvaka sveta izgledali kao da voze nesto iz vise klase. To je ozbiljan, ozbiljan problem, i Bron bi vec trebao da je upalio crvenu lampuci. Vec treca sezona izgleda izgubljeno, a rekaoje da ce ove godine imati bolid za konstante podijume. Od toga nema nista ni u najavi.

- Ocajni Masa. Ovo vec postaje konstanta, Felipe razocarava iz trke u trku. OK, taj Ferari je stvarno tragican za njihove standrade, vratili su se u predsumaherovsku eru mediokriteta, ali smem li podsetiti sta je vozio pobednik danasnje trke. Oh... Right... Neko ko je bio na 2 poena od titule svetskog prvaka ne sme ovako nesto sebi da dozvoljava. Da se slepa iza Petrova 4 kruga. Da ga Baton oladi kao pionira. Da kada brani poziciju rizikuje kaznu jer se zalece direktno. Da pravi glupe potpuno neizazvane vozacke greske. Masa mora da je zabrinut. Posle ovog rezultata Pereza i stvarno neverovatne voznje, mislim da je i ono malo nade da ce mozda izdrzati jos godinu dana kao Alonsov privezak iscezlo. Pritisak na Ferari ce biti stravican da Meksikanca vec voe godine vidimo u crvenom. Nece to Peter dozvoliti, ali od sledece godine ce tako biti (on svakako vec ima novog Meksikanca Gutiereza u pogonu, nista losijeg vozaca od Serhia). A tada Masa ce jako, jako tesko naci angazman u necemu sto lici na ozbiljnu ekipu. Blizi mu se neka od americkih serija cini mi se. Steta, nije on netalentovan vozac, ali je onaj udes zauvek promenio njegovu karijeru. Iz ove perspektive bolje da se nije vracao trkanju, mozda bi ostao legenda, ovako ce ga zapamtiti kao predmet sprdnje. Steta.

- Odlican ucinak mladih vozaca. Verovatno ste primetili da vozaci F1, i sto je jo bitnije uspesni vozaci F1 postaju sve mladji. Danas smo imali 22 godisnjeg momka koji je dosao do podijuma u inferiornom bolidu na veoma zahtevnoj stazi u katastrofalnim uslovima. Takodje 22 godisnjak, debitant je u jos goroj kanti napredovao 11 mesta i smestio se usred bodova. Njegov timski kolega je prosli put bio u bodovima, a i daas je vozio solidno s obzirom na uslove i malo i nedostatak srece. Za mene je ovo dokaz koliko su GP 2 i Formula Reno uspesni projekti. Ovakve stvari su bile potpuno nezamislive ranije, pricati o F1 sa 22 godine bilo je neozbiljno. A danas imamo ovu situaciju. To je sjajno jer ce ovim momcima dati vise sanse da obore rekorde od njihovih prethodnih kolega.

- Poslednje, ali mozda ipak najbitnije. Dokazano je da je covek jos uvek iznad masine. Gore nabrojani ljudi Alonso, Perez, Vernj, Sena su prevazisli ogranicenja svojih bolida, doveli ih i preko maksimuma i postigli ove rezultate. To je samo dokaz da uz sav tehnicko - tehnoloski napredak trke i sampionate jos uvek osvajaju najvise vozaci. I to ovom sportu jos uvek daje smisao.

Fredi
25.03.2012, 15:10
Nisam to primetio , a cinimi se i da su nesto petljali oko prednjeg desnog tocka.

Tony_G
25.03.2012, 15:13
Jao Vanja poslednjom recenicom si mi upropastio dan :D, tri nedelje ....:facepalm:

Lepo si analizirao, Alonso se snasao kako samo on moze, mada je i imao srece. Pitanje je da li bi prestigao Hamiltona na stazi da su istim tempom odradili onaj prvi pit stop posle SC-a, ali mehanicari McLarena su zajebali stvar i onda su jos morali da sacekaju dok Massa prodje da bi pustili Lewisa. No, cudi me da je Hamilton posle toga bio onoliko sporiji od Alonsa i Pereza. Sergio - voznja dana, bez dileme. Kako je covek obarao razliku, i to cak 2 puta je morao da smanjuje sa 7 sec na ispod jedne. Stvarno mi je zao za gresku, ali videlo se da je sporiji na pravcima od Alonsa, to je i rekao posle trke, tako da je pitanje da li bi uspeo da ga prestigne i da nije bilo greske. Najvise su me odusevila prestizanja sa spoljne strane u 5-oj krivini.
Kartikejan izgleda ne moze da izbegne incidente, doduse danas nije on kriv, Button i Vettel su se zestoko zajebali...
Mercedes razocarava, kao sto rekoh, Rosberg zna samo da napravi kolonu iza sebe, medjutim nije dugo trebalo Vettelu, Kimiju i Webberu da ga prestignu, tako da mu danas ni to nije poslo za rukom. Steta za Shumija, ali realno, posle restarta je imao priliku da poboljsa plasman ali je nije iskoristio.

Sve u svemu, vrhunski start sezone, i ocekujem da ce se nastaviti u Kini...

Vanja #66
25.03.2012, 15:15
Poslednja dva pasusa si odlicno primetio, novinar... ;)

Nisam to primetio , a cinimi se i da su nesto petljali oko prednjeg desnog tocka.

Uzmi u obzir i da imaju taj novi sistem semafora, poput Ferrarijevog, umesto lilihip coveka za pustanje vozaca, tj. uklucivanje zelenog svetla... Treba se jos navici na to, ali ocigledno je prednost kad se dobro podesi, Ferrari je dokaz.

MarkedOne8
25.03.2012, 15:19
Nisam gledao trku do kraja, morao sam na utakmicu.Sva sreća ima snimak.Čestitam Alonsovim navijačima na pobedi.Ovo je žešće, Masa 0 poena a Alonso vodi u šampionatu.Prosto da se čovek zapita da li oni iz padoka gledaju ono što i mi.

Vanja avatar ti je jako dobar.Mislim da bi trebao a i da hoćeš da ga zadržiš neko vreme.

Nebojsa
25.03.2012, 15:28
http://f1-serbia.com/najnovije/whitmarsh-perez-u-ferrariju-pre-vn-kine

Wow, just wow, ja sam nesto citao o ovome, nisam verovao pa nisam ni napisao ali ako vec Martin moze ovo da kaze mogu i ja. Samo ja stvarno ne znam kojom ce magijom da nateraju Petera da ga pusti.

MarkedOne8
25.03.2012, 15:31
A Ferari uporno brani njihovog cvetića Masu.Kako su patetični.Imaju sa Alonsom više sreće nego delova na automobilu.

Tony_G
25.03.2012, 15:40
Ali realno da li mu je bolje da odmah ide u Ferrari ili da ostane ove sezone u Sauberu? Videli smo da je po suvom imao znacajno brzi tempo od Alonsa, skoro sekund po krugu, to je ogromna razlika. Mada naravno da treba ocekivati da Ferrari napreduje tokom sezone, ali opet pitanje je. Svakako da nije idealno preci u Ferrari u ovom trenutku...

Nebojsa
25.03.2012, 15:43
Za Ferari je odlicno jer ce imati dva dobra vozaca. Za Pereza i Alonsa i ne bas. Ali ako ovi vec planiraju da im oni budu vozacki par sledecih nekoliko godina, bolje da sto pre pocnu saradnju. Upadljivo da se Perez radovao i sa mehanicarima Ferarija, nisu te stvari bas tako slucajne.

MarkedOne8
25.03.2012, 15:53
Ni Fetel ne bi prešao 2009. u Red Bul da je Red Bul još 2008. imao na primer top 3 bolid.Top timovi ne rizikuju sa novim vozačima.Sad kada je Ferari najslabiji sad je pravi trenutak.Gospodin Peter Sauber može samo da uzme maramicu i da plače kao majka kad ispraća sina u vojsku.Ne pita se on tu mnogo, ipak je Perez povezan sa Ferarijem.

Sad sam tek video na YT slučaj sa Fetelom.Opravio mu Kartekejan gumu jebalo majku.Izgledalo je bizarno, zar ne?

Kimi je jedini išao ispod 1.41.Jel on to krenuo da obori rekord za broj najbržih krugova u sezoni?

Dusan
25.03.2012, 16:18
Krivo mi je za Schumija, bas sam mislio da ce konacno na podijum. Odlicna trka, mrzelo me da ustajem pa nisam dolazio na chat. Perez! Steta, imao je brzinu da pretekne Alonsa na kraju, ali pogresio je, svakako vise nego odlican rezultat za njega! :wthy:

Vanja #66
25.03.2012, 16:18
Ali realno da li mu je bolje da odmah ide u Ferrari ili da ostane ove sezone u Sauberu? Videli smo da je po suvom imao znacajno brzi tempo od Alonsa, skoro sekund po krugu, to je ogromna razlika. Mada naravno da treba ocekivati da Ferrari napreduje tokom sezone, ali opet pitanje je. Svakako da nije idealno preci u Ferrari u ovom trenutku...

Trenutno je bolje ostati u Sauberu, imaju bolji boid, bolno je ocigledno... Ali... Veliko ALI: da li ce Sauber imati novca da pravilno i uspesno razvija bolid u ostatku sezone? Ne verujem. Veca razlika medju timovima ce nastati sredinom sezone, tad ce RB, McL i SF biti iznad ostalih. U kom rasporedu, videcemo, ali bice... Nije taj novac za dzabe. Ne znam kolikim budzetom raspolaze Lotus, ali ako su na oko 150 miliona EUR ove godine, onda ce im se i oni pridruziti. Nesto sumnjam da je Mercedes uspeo da duplira proslogodisnji budzet...

U pravu je Whitmarsh, trebaju sto pre da ga preuzmu. Vise ce im on doneti svojim voznjama, sto poena sto boljim feedback-om nego Massa ako ostane i ne iskesiraju neku vecu sumu... Nebojsa, jesi ti pominjao klauzulu o ne menjanju tima u ugovoru Saubera sa Perezom, ali para vrti alavo... A nece se Peter buniti ako dobije jos 10ak miliona, sigurno...

Jos kad krene pritisak italijanske javnosti... Bice ubavo! :D

Nema Vladana... :( Bas zelim da procitam njegov pogled na trku...

Nebojsa
25.03.2012, 16:31
Ta klauzula je vise tu u onom kontekstu dare i mare, naravno da se sve moze dobiti sa pare. Ako ce biti veca cena nego korist, izdrzace Masu do kraja godine. Ali ako procene da im ovo moze doneti poboljsanje i korist, sada je najbolje vreme, 3 nedelje do sledece trke, taman vreme i za Zaubera da se snadje za drugog vozaca.

Ricma
25.03.2012, 17:31
Drugi stop je bio Lewisova greska, zaustavio se 30cm dalje u pitu od predvidjenog mesta, mehanicari su morali da ga jure, tu su izgubili vreme i morali su da cekaju da Massa prodje, inace bi se sudarili po n-ti put u kraijeri...

To objasnjava neke stvari, imas oko sokolovo.:biggrin:
Meni je i nejasno kako je baton zavrsio iza Alonsa, Kartihejen dva puta danas u centru paznje.:biggrin:
Doduse za prvi sudar nije kriv, a u drugom je Fetelu onemogucio da bude cetvrti na kraju, jer sigurno ne bi bilo promene na pozicijama 4 i 5 kada su tu timske kolege.
Ne verujem da ce Ferari tek tako odjednom da sutne Masu, trpeli su ga prethodne dve sezone, Perez ionako treba jos da se dokaze u Zauberu kako bi pokazao da ovo danas nije bio slucajan uspeh.Pa i Fizikela je jednom bljesnuo u SPA u Fors Indiji, pa u Ferariju je jedva osvajao bodove.
Ako nista drugo, obradovao me visok plasman Rajkonena i cenjinica da nije puno kaskao za bolidima RB.Mozda sam sada previse optimistican, ali mogao bi da padne podijum u Kini.::)
Nervira me ovakav raspored u roku od 7 dana tri trke pa tri nedelje pauzeTaman te navuku, pa moras da cekas.:D

Iceman
25.03.2012, 18:11
licno ne bih volio da sad perez predje u ferari..zato sto nista ne bi bio bolji u odnosu na masu..nisu svi bolidi isti..trebacu mu jedno 2-3 trke da se navikne na nov bolid na sve...bolje od sledece sezone da ga ubace..a pero neka place.. :)
ista stvar za fizikelom 2009..u spa kako kaze maric je bljesnuo pa onda u ferari nije osvojio ni jedan poen
idemo.

1.alonso - sta da kazem. kralj..pobjeda sa mrtvim bolidom....:D :D :D :D :D :D :D :D
2.perez - svaka cast nisam ocekivao da ce biti tako visoko rangiran ... i to da nije posao u 1 krug u box po wet gume nista ne bi bilo od ovoga ...
3.hamilton - 2 greske u boxu su ga kostale pobjede.
4.webber - bolji od vettela ..pa sad jel bio na podijum ili ne za njega je nebitno ;) ahahahaha
5.raikkonen - odlicno 5-o mjesto.. svaka cast
6.senna - fantasticna trka nadam se da ce imati jos ovakvih trka i boljih
7.di resta - solidna trka bodovi su tu
8.vergne - prvi bodovi u karijeri i to ne mali bodovi... :ajde:
9.hulkenberg - ovo je pocetak sezone za njega.. :D ono se u aus ne racuna nije prosao ni 500 m :) ... 2 boda za njega i FI se polako penje
10.scumacher - e od njega sam ocekivao da ce se boriti za pobjedu ali me razocarao..prvo los start pa sudar sa grosjeanom i cao..

massa - :facepalm:
button - njegova greska brzo je usao u krivinu
vettel - stani-zavrsi trku-stani-zavrsi trku :) hahah
maldonado - nema srece opet pri kraju trke odustaje
grosjean - on se ne smije kvalifikovat u q3 ako misli da zavrsi trku :)

Fredi
25.03.2012, 19:09
Vremena u boksu.
http://www.fia.com/en-GB/mediacentre/f1_media/Documents/mal-race-summary.pdf

Nebojsa
25.03.2012, 20:32
http://www.f1srbija.rs/index.php/f1-vesti-f1-news/662-peter-sauber-negirao-konspiraciju

Zanimljivo razmisljati o ovom za neke buduce godine...

MarkedOne8
25.03.2012, 20:58
Ako nista drugo, obradovao me visok plasman Rajkonena i cenjinica da nije puno kaskao za bolidima RB.Mozda sam sada previse optimistican, ali mogao bi da padne podijum u Kini.::)

Ako misliš na Kimija, podijum je sasvim realan.Sada se upoznao sa gumama za vlažnu stazu što je dobro da nije morao u sred sezone na primer.

Na tabeli je prava ludnica.Za sve vodeće timove je bitno da McLaren nije mnogo odmakao sa bodovima jer slede 3 nedelje i mnogo mnogo rada za inženjere, pre svega Ferarija, Lotusa i Red Bula.Mislim da se Mercedes tehnički istrošio.Jedino što može da im da veliki napredak u performansama da poboljšaju odnos sa gumama u trci.McLaren ima najbolji izduv, nema grbu, promenili su (kako oni kažu) 90% bolida i ne znam gde bi još mogli da napreduju drastično.Ni Red Bulu ne bih dao velike šanse za tehnički napredak, ali videćemo.Mislim da najviše mesta za napredak imaju Ferari i Lotus.Kimiju pre svega treba da se dotera skretanje, ko zna koliko tu vremena može da se ,,zategne" što bi pre svega donelo dobrog u kvalifikacijama.

Vanja #66
25.03.2012, 21:01
http://www.f1srbija.rs/index.php/f1-vesti-f1-news/662-peter-sauber-negirao-konspiraciju

Zanimljivo razmisljati o ovom za neke buduce godine...

Za sada ce ljudi na to posmatrati iz perspektive koju zele, ko misli da je naredba, mislice i ima argumente, ko ne misli, nece misliti i ima argumente... Ali ako se pojavi nesto novo nesto kasnije, bice zanimljivo... I jos ce biti zanimljivije ako Alonso osvoji sampionat sa razlikom manjom od 7 bodova. :D Bice ludnica... :D

Ice, velika je razlika FI 2009 (VJM02), bez KERSa i Ferrari F60 sa KERSom i sa njegovh dodatnih 30kg tereta. Ako nista drugo, to je dovoljna razlika da se kaze da se treba navici na taj bolid duze vreme... Sem toga, Perez je ocigledno mnogo bolji od Giancarla, a svakako je mngo mladji i motivisaniji, te ce lakse i da se navikne na bilo kakve razlike C31 i F2012. U principu, bolidi su dosta slicni, trenutno je C31 bolje upakovan, ali to ce se promeniti, ocekujem vec od Kine... Imam osecaj da ce Alonso da ih izbicuje sve kako bi mu sto pre dali bolid da se bori za podijum. :devil: :D

Nebojsa
25.03.2012, 21:11
Moze Nando da bicuje koga god hoce i koliko god hoce, nisam bas siguran da su ovi iz Ferarija sposobni za nesto vise. Zreli su za jedno osvezenje kao 1996.

MarkedOne8
25.03.2012, 21:27
http://www.f1srbija.rs/index.php/f1-vesti-f1-news/663-karthikeyan-kaznjen

Pravda za Fetela!hahaha

Da li je taj Ferari toliko loš pa da Alonso izvlači više nego što je moguće, ili mu taj loši bolid dosta bolje leži nego Masi jer je po Alonsovoj meri pravljen, ili je jednostavno Masa toliko loš da povlači na dole celu sliku o Ferariju?

Budimo realni, i dalje ne znamo pravi poredak na gridu.McLaren jeste ispred ali koliko to je pravo pitanje.U kvalifikacijama ako izuzmemo Hamiltona svi su jednaki, a Hamilton je i u Australiji i u Maleziji našao više stotinki u odnosu na Batona.Ako dozvoljavate da iznesem lično mišljenje o Hamiltonu, mislim da nema šanse za titulu.Računica je prosta.Pitanje je dali će taj McLaren uopšte biti najjači bolid do kraja sezone.Ako i bude, pre će Baton da bude ispred jer mnogo racionalnije vozi.Obratio sam pažnju na treninzima i kvalifikacijama i Hamilton nije odvezao krug a da nije blokirao točkove u nekoj krivini, pogotovo u poslednjoj.Ne može se tako sa Pirelijevim gumama, to je nekad moglo sa Bridžstonkama tako da se divlja.Kimi se takođe jako dobro snalazi na Pirelijevim gumama.Samo jednom sam video da je blokirao točkove u Maleziji.

denia_el
25.03.2012, 21:32
......i kao sto sam rekla:girl:jagodice.......sta da ti radim?kojim mukama da te mucim?:hm::biggrin:

:f1: se vratila iz mrtvih..

Vanja #66
26.03.2012, 13:47
Moze Nando da bicuje koga god hoce i koliko god hoce, nisam bas siguran da su ovi iz Ferarija sposobni za nesto vise. Zreli su za jedno osvezenje kao 1996.

Zreli su za osvezenje CFD dela, izgleda da im tu najvise skripi, nije vazdusni tunel problem koliko CFD... Realno, njih je najvise pogodilo oduzimanje privatnih testova, oni su redovno obrtali krugove na Vioranu. I kad se to dogodilo, nisu dobro reagovali sa CFD tehnologijom, te zato svake godine od tad kaskaju na pocetku i moraju da sustizu ostale.

......i kao sto sam rekla:girl:jagodice.......sta da ti radim?kojim mukama da te mucim?:hm::biggrin:

:f1: se vratila iz mrtvih..

Ko je jagodica? ::) Radi sta hoces, ali avatar ne diraj, ovo stoji dok Rossi ne pobedi na nekoj trci! ;)

MarkedOne8
26.03.2012, 14:41
http://www.dailymotion.com/video/xpob0s_2012-f1-malaysian-grand-prix-pit-channel-team-radio-highlights_auto

MarkedOne8
26.03.2012, 16:51
http://www.youtube.com/watch?v=EBipMXzDaNY&feature=player_embedded

Stvarno mi nisu jasni komentari na videu.Kažu da je Fetelova a on je bio ispred i još mu žele da mu svaka trka ove sezone bude ovakva.Kakva stoka.

Ricma
26.03.2012, 16:55
Ako misliš na Kimija, podijum je sasvim realan.Sada se upoznao sa gumama za vlažnu stazu što je dobro da nije morao u sred sezone na primer.

Naravno da sam mislio na Kimija, da sam mislio na RB to bi vise bilo realno, nego sto bi bilo optimisticno.:D

A sto se tice klipa, verovatno su to Nandovi fanovi , ne treba da nas cude takvi komentari.

MarkedOne8
26.03.2012, 16:58
Naravno da sam mislio na Kimija, da sam mislio na RB to bi vise bilo realno, nego sto bi bilo optimisticno.:D

Ja upravo mislim suprotno.Lotus trenutno ima bolji bolid od Red Bula, videćeš.

Vanja #66
28.03.2012, 18:37
http://www.youtube.com/watch?v=JV40-gmA70U

Hitovi: Snesko Raikonenovic i Ugovor za 2013. za Pereza... :lol1:

I Vettelov srednji prst... :facepalm: Samo, iskreno mi se svidja sto smo to videli, u nekim situacijama prosle godine mu je falilo agresivnosti... Bice kaznjen, ne sumnjam...

Nebojsa
28.03.2012, 18:42
302 gledanja, 199 likeova. Sta reci :p

Perez je meni najkriticniji, i Kimijev snesko :D

Vanja #66
28.03.2012, 19:38
Sad sam video I :srce: U NICOLE na Hamijevom satoru... :lol1: Mora da mu je tesko... I, da, Alonsove pokeraske insinuacije :D, nije ni cudo sto su hteli Kubicu, likovi su gori od Tony_G-ja! :D

Opet nesto petlja oko Kimija, prazno je 5. mesto na gridu, a tu se Kimi kvalifikovao, pa je prebacen... Izgleda da ga lik obozava! (A realno, ko ga obozava mamlaza...)

Marko, moram jos jednom da ti pohvalim avatar! :D

MarkedOne8
29.03.2012, 15:00
http://www.f1srbija.rs/index.php/f1-vesti-f1-news/699-haug-legalnost-f-ducta-je-deo-igre

,,Mercedes je argumentovao da je njihov F-Duct totalno pasivan i da ne zavisi od vozaća, već od aktiviranja DRS sistema"
Pa ko aktivira DRS, majke ti blesave?!I najveća budala bi mogla da zavrne Vajtinga.Što je rekao jednom Nebojša da će da se zaposli u HRT, stavi na zadnje krilo ventilator i tvrdi će kako je to legalno.

Nebojsa
29.03.2012, 15:05
To je rekao Vanja, ja se samo slazem :D Time tek ne bi upravljao vozac :biggrin: Nije Carli tako naivan nego je podmitljiv, zato i jeste na tom mestu, pola pije, pola Berniju daje. Ali Mercedesu je bolje da cuti, svega mi.

Vanja #66
29.03.2012, 15:33
http://www.f1srbija.rs/index.php/f1-vesti-f1-news/699-haug-legalnost-f-ducta-je-deo-igre

,,Mercedes je argumentovao da je njihov F-Duct totalno pasivan i da ne zavisi od vozaća, već od aktiviranja DRS sistema"
Pa ko aktivira DRS, majke ti blesave?!I najveća budala bi mogla da zavrne Vajtinga.Što je rekao jednom Nebojša da će da se zaposli u HRT, stavi na zadnje krilo ventilator i tvrdi će kako je to legalno.

Znaci tuga, tebro...:bum:

Marked, znam da smaram, ali divim se do imbecilnosti sceni koja ti je na avataru! :rofl:

MarkedOne8
29.03.2012, 16:09
Marked, znam da smaram, ali divim se do imbecilnosti sceni koja ti je na avataru! :rofl:
A jesi primetio da u rukama drži viljušku i nož a ima i portiklu odnosno deo kombinezona sa slikom sladoleda?

Ono što najviše mrzim na svetu kada neko nema argumente, sabiješ ga u ugao a on i dalje podjebava kao da je blesav, što u stvari i jeste.

Nebojsa
29.03.2012, 16:12
Ono što najviše mrzim na svetu kada neko nema argumente, sabiješ ga u ugao a on i dalje podjebava kao da je blesav, što u stvari i jeste.

Zato kazem, bolje da idu onom: Cuti i pravi se da si normalan.

Vanja #66
29.03.2012, 16:15
A jesi primetio da u rukama drži viljušku i nož a ima i portiklu odnosno deo kombinezona sa slikom sladoleda?

Video sam, gledao sam je 10 minuta da bih video svaki detalj, kazem ti - do imbecilnosti! :lol1:

Za ovo drugo, navikni se, tako ces provesti 95% ostatka svog zivota - slusaces idiota kako te ubedjuje da si ti glup, a i on sam zna da je obrnuto... Uvek i na svakom mestu!

MarkedOne8
30.03.2012, 13:57
http://www.youtube.com/watch?v=KIpKdNJIeo8&feature=related

Na ovom videu se sasvim jasno vidi da Fetel nije kriv za incident.Vidi se da je posle preticanja Kartekejana išao pravo.

http://www.youtube.com/watch?v=fRc_NZll5oQ&feature=related

Na drugom videu se vidi kako Kartekejan pošto biva preteknut za ceo krug skreće da bi se postavio na idealnu putanju kao da se sprema za napad na Fetela.

Bez sumnje Kartekejan je kriv 100% za incident.Fetel je odreagovao kako nije trebao, ali apsolutno bi bilo opravdano i da mu je zalepio šamarčinu.

Ogroman problem za F1 je sada što su mnogi navijači, vozači, novinari samo čekali ovakav kiks Fetela da ga popljuju.Njega pljuju a Kartekejana sada pravdaju.I šta se dešava, Kartekejan izlazi kao apsolutni moralni pobednik sa tonama samopouzdanja da nastavi da uništava trke mnogima koji ga obiđu za ceo krug.

Iceman
30.03.2012, 14:08
cucumber ::) karthikeyan izjavio kako je vettel placljivko :)

Vanja #66
30.03.2012, 14:18
Lepo kazem, ponovo, nije njima mesto u F1...

Svaka cast Marked, odlicni klipovi! Nije ni cudo sto FIA ipak nije kaznila Vettela...

Nebojsa
30.03.2012, 14:21
Jednom prilikom je neko od Britanaca, ne mogu se setiti ko, rekao da je Narnian najgori vozac sa superlicencom i da mu ona treba biti oduzeta. I ja se potpuno slazem.

Iceman
30.03.2012, 14:57
Narnian

Narain :p pa da treba mu se oduzeti licenca ... bruka sto radi..

Nebojsa
30.03.2012, 15:00
Ma on je bre dosao iz Narnije :biggrin:

Pogledajte smekera

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Narain_Karthikeyan_2011_Malaysia2.jpg/547px-Narain_Karthikeyan_2011_Malaysia2.jpg

Nebojsa
30.03.2012, 15:41
http://www.youtube.com/watch?v=uFbIHgfvgJg

Umrecu, obozavam ih :rofl:

MarkedOne8
30.03.2012, 15:51
A provali trollface na krovu iznad Nika Rozberga!A ceo video je legendaran hahahha
Da je Kimi tražio pa ne bi dobio veću pažnju!Svaka čast Adaco-u!

Vanja, bio si u pravu, opet ga je ,,slučajno" izostavio.

Vanja #66
30.03.2012, 15:54
Bilo je trollface i na trci... Britney Spears... :lol1:

Vanja, bio si u pravu, opet ga je ,,slučajno" izostavio.

Odgovoricu ti u stilu onog kome je Whiting na avataru: Ja sam uvek u pravu! :cool:

Iceman
30.03.2012, 17:47
hahaha kakvi kraljevi obozavam ih ::)

MarkedOne8
31.03.2012, 20:23
Vettel has been training hard to beat Räikkönen finally in badminton. When the two friends had a match, after two years break, against each other in a gym at Wednesday in Kuala Lumpur, Räikkönen was still better.

- Sebastian has developed in that game. But he still does not beat me, Räikkönen hinted.
Ovo je epski hahhahahhah

MarkedOne8
02.04.2012, 12:11
Podatke sam uzeo sa f1racing.com.hr sajta.

Tim sa DRS Tim bez DRS
MERCEDES 313 LOTUS 292 +19 km/h
LOTUS 311 MERCEDES 291 +22 km/h
MCLAREN 308 MCLAREN 289 +19 km/h
FERRARI 302 RED BULL 288 +16 km/h
RED BULL 299 FERRARI 286 +11 km/h

Posebno treba obratiti pažnju na desnu kolonu jer je relevantnija za poređenje performansi u odnosu na kolonu sa DRS-om.
Ferari je najsporiji, to se vidi u obema kolonama.Brži su od Red Bula sa DRS samo zato što Red Bul tera politiku da skrati brzine zbog ubrzanja jer se nadaju da DRS neće koristiti puno tokom trke.E sad Mercedes, Lotus i McLaren... Njih je malo teže analizirati.Mercedesu F-Duct donosi nekih 3 km/h prednosti.Sada ću da uporedim Lotus i McLaren jer je teško ubaciti Mercedes u jednačinu sa F-Ductom i politikom korišćenja DRS-a.McLaren ima manju maksimalnu brzinu, a brži je od Lotusa.Znači da vreme nadohnađuju pri skretanjima.Ono što im oduzima brzinu ali im daje potiska više nego što im oduzme brzine jesu nos povijen na dole i izduvni sistem.Mislim da je povijeni nos na dole ipak presudni faktor.

Vanja #66
02.04.2012, 15:31
Ferrari je toliko sporiji uglavnom jer kasnije smeju da daju gas na izlazu iz krivine, a isto vazi i za situaciju sa DRSom, tek kasnije sme da se otvori... Veliki je gubitak zadnje prijanjanje. Nije samo to razlog, ima i to sto im je izgleda preveliki drag od side-podova, ali uglavnom je ovo. Bice bolje u Barsi, garantujem...

A razlike izmedju Mercedesa, McLarena i Lotusa su uglavnom do podesavanja... McLaren je brzi zbog izduva, neverovatno su ih efikasno resili, nos nije toliki faktor, grba ima svojih prednosti u tome sto obezbedjuje nesto dodatnog gripa kao i kolicinu vazduha koju sprovodi.

Ovo samo pokazuje da McLaren moze i vece brzine da postigne, bas zato sto nema dzombu tamo gde drugi imaju, sto ce reci da uglavnom podesavaju tako da imaju sto vise gripa u krivinama, a da ne izgube brzinu na pravcima. Da jos malo pojasnim svoj pogled, zbog nedostatka dzombe, mogu da dodatno spsute krila i daju vise gripa, a da ne efektivno ne izgube na brzini... Nesto sto Lotus i ostali nadoknadjuju vecim protokom vazduha, te se razlika svodi na audpuh... I meni je isprva delovalo da je nos bitniji nego sto sam mislio za vreme testiranja, ali sa ovim podacima i isprativsi Maleziju, ipak se vracam na staro misljenje, nije velika razlika, zavisi sta zelis od prednjeg dela.

MarkedOne8
03.04.2012, 18:38
Whiting će razmotriti optužbe ... http://www.f1srbija.rs/index.php/f1-vesti-f1-news/733-whiting-ce-razmotriti-optuzbe

Ako je do ovoga došlo, mislim da se ovoga puta neće izvući.Nije to legalno čim čika Čarli sumnja u svoju odluku ili ga savest proganja.

Vanja #66
03.04.2012, 20:48
Ako je do ovoga došlo, mislim da se ovoga puta neće izvući.Nije to legalno čim čika Čarli sumnja u svoju odluku ili ga savest proganja.

Ma tuki sumnja, RB insistira...

MarkedOne8
04.04.2012, 00:58
Kad otvaramo temu za Kinu?Mislim da je vreme.

Nebojsa
04.04.2012, 00:59
Talk to Vanja :D Ne mora jos. Imamo gomilu tema, pisite tamo.

Vanja #66
04.04.2012, 06:17
Opste F1 diskusije su nadasve puste... O ovim stvarima bi trebalo tamo...

Btw, PRC se otvara u ponedeljak popodne... :D