Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zanimljivosti , opće znanje .....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zanimljivosti , opće znanje .....

    Prvenstveno pozdrav svima nadam se da ce vam se tema svidjeti da ce kruziti vasi kreativni i doista kvalitetni postovi.Ovu temu otvaram jer mislim da je dosta zanimljiva i interesantna za sve one koji zele nešto da nauce i da saznaju sta se to sve desava u svijetu.Baztirati cemo se na nekoliko segmenata ,opce zanje ,zanimljivosi u svijetu i spoznaja tog istog ,znaci imate sirok krug i nećete pogrijesiti koju god temu nam za razgovor predlozite.
    E ovako dosta intersantna stvar je da cemo imati neke kvizove ,a ako vec ima nekih maldih ovdje da zele upisivati fakultete kroz ovu temu cemo im moci dostaviti neke od prijemnih ispita zavisno od fakulteta koji zele da upisu.Kao sto reko koju god temu da zapocnete ovdje ce se moci diskutovati naravno samo da je ta tema u skladu sa normama bontona. Razlicite oblasti mozemo zajedno diskutovati ,biologija, covjek u cjelosti sve šta god zelite.Nadam se da ce vam se tema svidjeti i naravno da ce te uzivati.

    Covjek je razumno bice ,ako vec imamo razum iskoristimo ga na najbolji moguci nacin naucimo nešto i stvorimo sebi bolju buducnost ,ucinimo zadovoljnim sebe a onda i sve ostale oko nas.

    Sokrat se sluzio ironijom kako bi ljudima pokazao koliko zapravo ne znaju ,a oni su bili dovoljno pametni pa da podlegnu njegovim ispitima i na kraju pokažu ipak svoje neznanje .

    Uzivajte .;)
    Last edited by Adin; 31-10-12, 19:56.
    http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...46811721_n.jpg
    Samo je jedan čekanja vrijedan - Roger Federer!

  • #2
    Bravo za temu.
    Sokrat je jedan od mojih omiljenih filozofa, dosta sam ga proucavala i on je utemeljio nesto sto sto su posle ostali samo sledili, a najpre njegov najpoznatiji ucenik, Platon. On je kasnije u svojim knjigama dosta pisao o Sokratu i njegovom ucenju, razmisljanjima, teorijama i delovanjima. Meni je recimo najzanimljivije to sto se Sokrat trudio da bude kao sav normalan svet, sto je svakome zeleo da prenese znanje, a u tom dobu se znacajno izdvajao kao hiper intelektualac, no to ga nije sprecavalo da svoje znanje nesebicno podeli na trgovima, ulicama, druzeci se sa prosjacima...
    Sokrat je zacetnik jedne nove, jake filozofije. Bio je vest ucitelj i dosta je preneo na svoje ucenike. Najbolja stvar koju je rekao bila je ona cuvena: "Ja znam da nista ne znam".
    Bilo bi lepo kada bi mnogi i danas umeli da primene tu misao Najmudriji obicno cute i slusaju, posmatraju iz prikrajka i svesni su svog neznanja. Sokrat je pokrenuo te teorije i hvala mu, on je jedan od mojih omiljenih filozofa.
    Ne bih bas mnogo da vas davim ;), ako nekoga zanima jos nesto, voljna sam da podelim svoje skromno znanje o Sokratu, folozofiji, shvatanjima religije...
    Last edited by dreamy; 16-03-12, 01:26.
    ....

    Comment


    • #3
      Ma ne ustrucavajte se dreamy! Mene interesuje i stvarno bi mi bilo zadovoljstvo da citam Vase osvrte na pomenutu tematiku. Licno bih mnogo vise zelio da procitam Vase neko shvatanje religije, pa onda i filozofa koje ste izucavali. Stvarno se nadam da cemo imati zadovoljstvo da citamo Vase ogromne postove u ovoj temi.

      Comment


      • #4
        Gospodine MGS, zaista sam spremna da Vam pomognem, mozete doci kod mene u ordinaciju svakim radnim danom od 09 do 18 casova. Samo Vas molim da prethodno zakazete kod asistenta na 069/ 189..... ipak cu Vam broj dostaviti na pm, ne bih da se reklamiram javno.
        S postovanjem,
        Vasa Dreamy...
        Mislim da bi me Dragooon obesio zbog ovih tackica, ali to sam bas zbog toga i napisala, buntovnik u meni sputava profesora u meni. Sto znaci nikad covek od mene nece biti. I ovo je trebalo pod neke navodnike, ali sta cu, sve je to zivot. I filozofija.

        Salu nas stranu, slobodno se mozete javiti i ukoliko zelite pomoc pri odabiru fakulteta. U tome sam tek expert
        ....

        Comment


        • #5
          Pa ja sam bas sad na toj zivotnoj raskrsnici, sta izabrati. Nije mi lako i bas je veliki pritisak. Brosure ne pomazu, a i ne znam sto bi najbolje bilo. Da idem logikom, ili srcem?

          Comment


          • #6
            Uvek idite srcem, ja to praktikujem i savetujem. Logika nikome nikada nije pomogla. Ne bi se ljudi tek tako zaljubljivali, da logika ima neke veze, znaci niđe veze, samo srce. Savetujem Vam da niposto ne upisujete ekonomiju, to se ne upisuje kada se razmislja srcem, to samo ludaci zavrsavaju, oni sto tripuju da cuju, a ne vide, da vide, a ne cuju, i tako dalje. Savetujem da idete na neke prirodne nauke. Npr. Vama bi dobro "stajala" molekularna biologija, tako ste mi nekako istrazivacki tip, meni to deluje potpuno nestvarno. Vi biste po ceo bogovetni dan mogli da sedite u nekoj laboratoriji i da tamo nesto izucavate. A mogla bi i neka hemija, pa posle bude. Dr. MGS Profesor hemije u sredjoj hemijskoj skoli. Ne, trulo je hemijska, u srednjoj baletskoj zvuci IN.
            Ako vam nisam pomogla ovako javno, slobodni ste u inbox doci po vise informacija.
            Svako dobro!
            ....

            Comment


            • #7
              Precenjujete moje mogucnosti. Ja sam ipak jedva polozio spoljnu maturu, tako da su jedine opcuije Menadzment, Politicke nauke, neke druge Biznis skole, privatnog karaktera... Ali u svakom slucaju hvala Vam. I na mobu. Iskoristicu ga, kada budem ima kredita.

              Comment


              • #8
                Pa iskrno mislim da ćemo imati jako fine diskusije ovdje, lijepo smo počeli filozofija je dosista jako interesantna i uvijek se može diskutovati kako o čovjeku u cjelotsi tako i o samoj spoznaji svijeta.Mada antroploški preiod je period u kome se čovjek postavlja na jedan visoki nivo posmatranja.Čovjek je mjera svih stvari .

                Sokrat
                Veliki um i čovjek koji je pokazao da koliko god mi nešto znali uvijek ima ono što ne znamo ,a krug našeg neznanja je ogroman nismo ni svjesni koliko ne znamo dok nam to neko na kraju ne pokaže.Kao što je i Dreamy rekla čovjek kojem klasna podjela nije predstavljala ništa ,družio se sa svima i svi su mu bili jednaki .Ali kod većine ljudi je bio neomiljen jer je imao svoj stav i čvrsto se držao tog stava.Za Sofiste kaže da su gori od prodavača otrovne hrane.Cilj mu je bio da reformiše postojeće društvo ,da ga popravi i čovjeka stavi kao predmet proučavanja.
                Sokrat se smatra osnivačem pojmovne filozofije što je i najveći doprinos sa njegove strane .Jedno pitanje za Dreamy ,da li možda znaš kako je Sokrat preminuo i zašto je izabrao baš takav način smrti?

                Evo Dreamy je spomenula i Platona ,učenika Sokrata ,ideja dobra kao najveća ideja po kojoj sve mora težiti može se ostvariti samo u državi kojoj vlada pravednost.Ta država je idealna država.Naravno on se vodio onim što je radio njegov učitelj pokušava da nađe rješenja u društvu da napravi bolje i adekvatnije društvo ,a to bi sve postigao sa idealnom državom .Kakva je to idealna država ? Pa to bi bila država u kojoj bi svako radio ono za šta je sposoban tako bi se udovoljile svima želje i postojao bi određen sklop po kojem bi sve funkcionisalo.On je u svojoj državi izvršio podjelu rada i forimarao tri staleža: Proizvođači ,činovnici i Vladari s tim što bi filozofi bili vladari.Filozofi vladari bi trebali da imaju veliko zanje i određenu starosnu dob ,jer se smatralo da bi sa svojim iskustvom i zanjem mogli da vode državu na pravi način.On je takodđe podijelio dušu na tri dijela umni, srčani i požudni dio.Umni dio se odlikuje mudrošću ,srčani hrabrošću ,a požudni umjetnošću.Ni sam Platon nije vjerovao u realizaciju svoje idealne države .A najveći nedostatak njegove filozofije kao i kod mnogih filozofa je dualizam ,razdvojio je opće od pojedinačnog.
                Ne znam sada koliko je ovo nekome interesantno ali ja volim filozofiju i doista mi je interesantna a Sokrat, Aristotel ,Platon i još mnogi drugi su doista veliki umovi i vrijedno je se malo zaokupiti onim što su oni radili.Naravno imaju odrđeni periodi u filozofiji i vjerujte svaki period ima svog velikog predstavnika ,vejrovatno će još neko spomenuti nekog interesantnog pa da malo napišemo nešto vezeano i za tog filozofa.
                I evo još jedno pitanje za Dreamy ili bilo koga drugog .Da li je Aristotel odvojio opće od pojedinačnog i ispravio greške koje su pravili mnogi i ako jeste kako je on to odvojio opće od pojedinačnog?
                Last edited by Adin; 03-09-12, 02:00.
                http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...46811721_n.jpg
                Samo je jedan čekanja vrijedan - Roger Federer!

                Comment


                • #9
                  Kad se igramo....

                  Da li može neko da odvoji ideju od realizacije, suštinsko od opšteg, opšte od pojedinačnog....

                  Comment


                  • #10
                    A mene je vazda kopkalo da li je moguce posve odvojiti vec namazani krem, od vruce palacinke?? Kako? Pa mora da postoji nacin, obe su cvrste strukture.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by M_G_S View Post
                      A mene je vazda kopkalo da li je moguce posve odvojiti vec namazani krem, od vruce palacinke?? Kako? Pa mora da postoji nacin, obe su cvrste strukture.
                      pa sad, razmazani krem na vrućoj palačinki obično menja agregatno stanje, i nije više čvrsta struktura.

                      elem, jedan dobar nastup tehnike jezikom i opla, krema više nema

                      Comment


                      • #12
                        Ali nikad ne moze preci u tecno. Mislim da je i prevelika gustoca, a palacinka nikad ne moze biti toliko visoke temperature, pa da krem u potpunosti promijeni agregatno stanje. To za jezik? Da li ste to gledali na MythBusters-ima?

                        Comment


                        • #13
                          Torima da bi odvojio opće od pojedinačnog ,moraš prvestveno da znaš šta je opće a šta pojedinačno a možeš li nam ti reći šta bi to bilo opće a šta pojedinačno?
                          http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...46811721_n.jpg
                          Samo je jedan čekanja vrijedan - Roger Federer!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Adin View Post
                            .
                            Sokrat se smatra osnivačem pojmovne filozofije što je i največi doprinos sa njegove strane .Jedno pitanje za Dreamy ,da li možda znaš kako je Sokrat preminuo i zašto je izabrao baš takav način smrti?
                            I evo još jedno pitanje za Dreamy ili bilo koga drugog .Da li je Aristotel odvojio opće od pojedinačnog i ispravio greške koje su pravili mnogi i ako jeste kako je on to odvojio opće od pojedinačnog?
                            Znam kako je preminuo, ali koliko se ja secam on to nije izabrao vec je tako moralo, to je bilo naredjeno jer ga nisu smatrali podobnim za drustvo. Ne mogu tog detalja da se setim, ali skoro sam sigurna da nije birao sam, vec da je postupano po naredjenju. Bio je osudjen na smrt i od strane gradjana, ali je to mirno prihvatio. Nije zeleo da odustane od svojih filozofskih ubedjenja, i bio je bas car ako mene pitas

                            A ovo drugo, Aristotel. On se znacajno razlikovao od prethodnika jer je stvari posmatrao sa nekoliko aspekata, bio je raznovrsniji. To ne znaci i bolji, ali svakako savremeniji od svojih prethodnika. On je studirao kod Platona na nekoj njegovoj akademiji, i tamo je dosta naucio, mada sve je to zapravo Sokratova skola
                            Aristotel nije podrzavao Platonove "ideje", zato je pobijao tu teoriju i dokazivao to "opste i pojedinacno", znam sve o tome, ali to je toliko opstirna tema da ne vredi ulaziti bas u te dubine, a i umorna sam malo Volim to da citam i dosta sam ranije proucavala, lepo je sto citas i ti, malo koga zanima filozofija, svaka cast
                            ....

                            Comment


                            • #15
                              Drago mi je da ima neko ko voli da nekada zaluta do ovakvih tema i napiše nešto što je jednostavno vrijedno čitanja ,a ne neke gluposti koje znaju da kruže ovdje po forumu , hvala ti na odgovororima i jeste dosta opsirno pričati o filozofskim temama ,a kao što i sam naziv kaže potrebno je mnogo filozofiranja .Ja koliko sam proučavao Sokrata sam pronasao tvoj odgovor da se nije htio povući i pogaziti sve ono zašto se zalagao i da se na kraju odlučio na jedan veoma surov način da se izbori sam sa sobom ,ubio se otrovom biljke koja je uništavala sve unutarnje organe ,satima se mučio dok nije preminuo ,otrov biljke direktno djeluje i na psihičke procese i usporava cjelokupan rad organizma ,ali Sokrat je to uradio da bi održao svoju čast i da ne bi pregazio sve ono zašto se zalago i davao primjer ljudima .Veliki um i jako veliki čovjek jedan od najbolji filozofa ikada .

                              Aristotela što se tiče ,on je rekao da se u svakoj pojedinačnoj stvari razlikuuje tvar i forma.Kod čovjeka tvar je tijelo a oblik je duša .Odnos tvari i forme je relativan .Hijerarhija oblika na vrhu je Bog, čista forma .Imanentna forma učinjena je transendentnom ,teološki zaključak ,vraćanje na poziciju Platonovog dualizma .Ali iako se i on vratio na dualizam smatra se jedinim od velikih umova i nazvan je Magister primus ili prvi učitelj .;)
                              Dreamy odlično se snalaziš u ovim vodama nadam se da ćeš pokrenutu još neke teme gdje ćemo moći da vodimo diskusije.;)
                              Last edited by Adin; 16-03-12, 23:59.
                              http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...46811721_n.jpg
                              Samo je jedan čekanja vrijedan - Roger Federer!

                              Comment

                              Working...
                              X