Announcement

Collapse
No announcement yet.

Teniska Oprema

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Teniska Oprema

    E ovako, treba mi jedan savjet od nekog ko puno igra tenis i jako se dobro razumije u rekete.
    Kupio bi si novi reket.

    Ovako: zanima me neki agresivan reket sa kojim cu dobijati na brzini loptice. Meni poznanik kaze (koji je odlican tenisac, jako puno igra, cak igra i tenisku ligu) da nije stvar u reketu vec da moram nauciti pravilno udarati (samouk sam majstor, nikad nisam uzimao satove). Otici cu sa njim iduci tjedan da mi malo pokaze.
    Dotle bi nekog od vas zamolio da mi pojasni sta mi je najbolje. Recimo ja udaram sa dosta spina. On mi je rekao da si uzmem reket kao sto ima Djokovic (tezak reket, balans u drsci, siroke zice) i da nedostatak sirokih naboranih zica (naborane zice donose vise spina, a siroke zice sporije loptice) kompenziram sa jacim spananjem. Pa kad me zaboli ruka da ga slabije naspanam. Ili da uzmem nesto izmedju Head Prestige-a (jako mali sweetspot; koji zapravo nikako nije za mene jer sa tim mogu igrati samo oni koji od pete godine konstatno igraju) i onoga kakvog ima Ljubo (isto Head; kako je prije imao Babolat koji su inace defenzaski preinacio ga je da bude agresivniji ali ne previse).
    Da li je istina da reketi sa guscim zicama imaju jako mali sweetspot? I da li je istina da su Wilson reketi najbolji za agresivnu igru (tvdi itd)?

    Ja mislim da bi meni bilo najbolji reket glave 645, tezina 315, balans u glavi, uske zice, normalno spananje. Znaci agresivan reket. Dal i neko zna jedan takav reket da mi preporuci. Mislim da bi mi neki Wilson najbolje odgovarao (nasao sam jedan ali je prelagan).
    Morat cu svoju igru malo promjeniti, jednostavno zelim vise udarati flat posto je moj rival jako dobar (bivsi kadestski reprezentativac Hrvatske u nogometu i odlican stolnotenisac, a bogme bi bio i u tenisu jako dobar da ga je trenirao).

    Sta znaci zapravo tvrdoca reketa, to je tezina?
    Negdje sam citao da sa reketima sa manjom glavom treba veci zamah? Ne cini mi se da to ima ikavog smisla. Jel mi to moze neko pojasniti?

    Pa sad ako ima neko ko se stvarno razumije bio bih mu jako zahvalan da mi to sve objasni. Hvala unaprijed.
    Last edited by ajmooooooo!!!; 02-02-12, 13:59.

  • #2
    Nisam bas neki pravi ekspert,ali znam par stvari...recimo da otprilike imamo isti problem,sve to jako lijepo izgleda ali jacine u udarcima nema...kod nas samoukih majstora je ustvari najveci problem sto smo naucili kako da igramo uz gledanje vrhunskih tenisera na TVu...
    Oni ustvari nemaju prave zamahe,odnosno isti su poprilicno kratki...ali u rukama imaju snagu tako da ne gube na jacini udaraca...posmatraj samo Murraya,taj gotovo da nema zamaha pri udarcima nikako...
    Jacinu udarca ces definitivno dobiti vecim zamahom ;)
    Sto se tice obima glave,pocetnici krecu sa vecom glavom,a kada se napreduje ide se sa sve manjom i manjom...cini mi se da spineri igraju sa malo vecom glavom, a reket je malo ispupceniji na sredini glave...
    Sto se tice tezine reketa,sto tezi reket jaci udarac i obratno...bira se vecinom po snazi koju imas u ruci,ako imas dosta snage onda je tezi preporucljiviji...
    Cesto se sama tezina reketa mijesa sa kilazom spana...koja ide od bubam 18,19 kila do 30...
    S manjom kilazom,ukoliko nemas snage u rukama, ces svakako dobiti na jacini udarca...vecom kilazom se dobija bolja kontrola udaraca,ali je potrebno vise snage za generisanje brzine loptice...
    Recimo da bi nama rekreativcima optimalno bilo namjestiti span na nekih 22-23 kile...meni je bilo na 26 do neki dan,sto je bilo previse,pogotovo za FH...

    Napomenuo bih te,takodjer,da obratis paznju na oblik i velicinu drske...mislim da na youtube mozes naci dobre clipove,gdje se objasnjava kako treba da se bira drska prema ruci...
    Postoje duze i krace,zavisno od toga igras li jednosrucni ili dvorucni BH, a i sirina same rucke varira...
    Kad kupujes novi reket na njemu je samo osnovni grip,imaj na umu da na njega mora ici jos jedan,obicni, i da ce se sirina rucke povecati nakon sto stavis i njega...
    Idealno bi ti bilo da reket probas prije nego sto ga kupis,jer tu nema nekog teoretskog pravila o tome koji ce ti odgovarati...
    Svejedno mislim da rekreativci ne pate previse od kvaliteta i vrste reketa, najbitnije je svakako kretanje i tehnika udaraca...
    Jacinu udarcu daje zamah,to je sigurno ;)

    Comment


    • #3
      Mislim da sa ovim reketom nema fule, i mali Dzumhur igra sa Kblade-om...njegov tata kaze da je to najbolji reket koji je izasao...ne znam sad tacno koja verzija,ali Kblade-ovi su sigurno odlicni

      http://www.tennis-warehouse.com/descpage-KBLD98.html

      Ja imam headov reket...a znam jos par ljudi da imaju isti i svi su zadovoljni ;) mogao bi mozda i s njim da pokusas...

      http://www.tennis-warehouse.com/descpage-HMGRAD.html

      Mislim da se par ljudi s foruma dosta ozbiljnije bavi tenisom,tako da ce te sigurno i oni moci posavjetovati

      Comment


      • #4
        Teniska Oprema

        Ovde pisite sve o teniskoj opremi.Sajt gdje mozete naci dosta opreme da pogledate je http://www.tennis-warehouse.com/?from=atp.

        Na sajtu ATP-a mozete vidjeti koju opremu nosi koji igrac.
        Last edited by stefan12; 02-02-12, 15:13.
        "When I was young, I never wanted to leave the court until I got things exactly correct. My dream was to become a pro."-Larry Bird

        "Da budale svijetle ja bi bio zvjezda danica".

        Comment


        • #5
          Sta mislite o ovom reketu za pocetnika ?

          Wilson Six One Comp

          Recommended tension -
          21-25 kg
          45-55 lbs

          string pattern -
          16 x 19

          headsize -
          645 cm2
          100 sq. in.

          weight -
          294 grams

          balance -
          33 cm
          Dayman (a-a-ah...)
          Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
          Champion of the sun (a-a-ah...)
          You're a master of karate and friendship
          For everyone

          Comment


          • #6
            Originally posted by shminka View Post
            Nisam bas neki pravi ekspert,ali znam par stvari...recimo da otprilike imamo isti problem,sve to jako lijepo izgleda ali jacine u udarcima nema...kod nas samoukih majstora je ustvari najveci problem sto smo naucili kako da igramo uz gledanje vrhunskih tenisera na TVu...
            Oni ustvari nemaju prave zamahe,odnosno isti su poprilicno kratki...ali u rukama imaju snagu tako da ne gube na jacini udaraca...posmatraj samo Murraya,taj gotovo da nema zamaha pri udarcima nikako...
            Jacinu udarca ces definitivno dobiti vecim zamahom ;)
            Sto se tice obima glave,pocetnici krecu sa vecom glavom,a kada se napreduje ide se sa sve manjom i manjom...cini mi se da spineri igraju sa malo vecom glavom, a reket je malo ispupceniji na sredini glave...
            Sto se tice tezine reketa,sto tezi reket jaci udarac i obratno...bira se vecinom po snazi koju imas u ruci,ako imas dosta snage onda je tezi preporucljiviji...
            Cesto se sama tezina reketa mijesa sa kilazom spana...koja ide od bubam 18,19 kila do 30...
            S manjom kilazom,ukoliko nemas snage u rukama, ces svakako dobiti na jacini udarca...vecom kilazom se dobija bolja kontrola udaraca,ali je potrebno vise snage za generisanje brzine loptice...
            Recimo da bi nama rekreativcima optimalno bilo namjestiti span na nekih 22-23 kile...meni je bilo na 26 do neki dan,sto je bilo previse,pogotovo za FH...

            Napomenuo bih te,takodjer,da obratis paznju na oblik i velicinu drske...mislim da na youtube mozes naci dobre clipove,gdje se objasnjava kako treba da se bira drska prema ruci...
            Postoje duze i krace,zavisno od toga igras li jednosrucni ili dvorucni BH, a i sirina same rucke varira...
            Kad kupujes novi reket na njemu je samo osnovni grip,imaj na umu da na njega mora ici jos jedan,obicni, i da ce se sirina rucke povecati nakon sto stavis i njega...
            Idealno bi ti bilo da reket probas prije nego sto ga kupis,jer tu nema nekog teoretskog pravila o tome koji ce ti odgovarati...
            Svejedno mislim da rekreativci ne pate previse od kvaliteta i vrste reketa, najbitnije je svakako kretanje i tehnika udaraca...
            Jacinu udarcu daje zamah,to je sigurno ;)
            Hvala. Ovo sa slabijim spananjem i jacom snagom udarca, ako nemas snage u rukama, nisam znao, ostalo jesam (dosta toga znam). Ali svejedno hvala sto si se potrudio objasniti.
            Sto se tice brzine loptice 2 stvari sam shvatio: da ti glava bude sto vise za dolje, tako da ti loptica leti sto vise flat i da ti ruka ne bude stegnuta, tj. da bude opustena prije udarca a opet cvrsta na samom udarcu. Tako vjerovatno dobijas brzi zamah (a mozda i ne).



            Originally posted by shminka View Post
            Mislim da sa ovim reketom nema fule, i mali Dzumhur igra sa Kblade-om...njegov tata kaze da je to najbolji reket koji je izasao...ne znam sad tacno koja verzija,ali Kblade-ovi su sigurno odlicni

            http://www.tennis-warehouse.com/descpage-KBLD98.html

            Ja imam headov reket...a znam jos par ljudi da imaju isti i svi su zadovoljni ;) mogao bi mozda i s njim da pokusas...

            http://www.tennis-warehouse.com/descpage-HMGRAD.html

            Mislim da se par ljudi s foruma dosta ozbiljnije bavi tenisom,tako da ce te sigurno i oni moci posavjetovati
            Kako je uz takve karakteristike power level nizak?

            Em je glava mala, em ima zica, em je tezak, em je balans u glavi. Cudi me to.

            Ili to znaci da treba malo snage za brzu lopticu?
            Last edited by Seoski Terminator; 02-02-12, 17:12. Reason: Dupli post ;) Koristi edit. :)

            Comment


            • #7
              Trebat ce nam ipak neki bolji ekspert za analizu svih tih brojki ;)

              A zamah u smislu...da zamahnes vise reketom hah...vecina igraca danas ima kratak zamah...reket im je gotovo uz tijelo,odnosno u liniji sa tijelom, i tu pocinje njihov udarac...cesto to odradjuju i bez ikakve rotacije tijela pri pripremi,jer jednostavno imaju toliko snage da im same ruke mogu odratiti posao...primjer su ti recimo pasing shotovi koje izvode Nole ili Murray...samo rukama...prakticno iz zgloba...a znas i sam kako su udarci izgledali prije 15tak godina...sa povlacenjem reketa iza sebe,prije samog udarca...i time je put petlje kompletnog udarca bio dosta duzi nego danas
              Priprema poena je izuzetno bitna,jer vecina rekreativaca ceka lopticu da padne,pa tek onda stupa u izvodjenje udarca i jednostavno nema vremena da se odradi udarac kako treba...odatle vjerovatno dolazi i visak spina...
              Potrebno je udarac pripremiti dosta ranije nego se to radi,staviti tijelo u odgovarajucu poziciju, s tim da ruka s reketom bude,uslovno receno, iza tijela...tako da put reketa do samog udarca s lopticom bude duzi...
              Zapetljah se poprilicno u objasnjavaju...siguran sam da neki iskusniji teniseri znaju sve ovo bolje objasniti

              Comment


              • #8
                Hvala.
                Znas li mozda sta znaci ovo na Dzumhurovom reketu: power level low

                Em je glava mala, em ima zica, em je tezak, em je balans u glavi. Cudi me to.

                Ili to znaci da treba malo snage za brzu lopticu?

                Comment


                • #9
                  Nisam siguran da li on koristi bas onaj reket,ali sigurno neku verziju K blade...ne bih znao to...mozda AK zna,on to prati vise od mene

                  Comment


                  • #10
                    Dogovorio sam se ja jos jucer sa tim prijateljom da iduci tjedan posudim 2 reketa iz ducana i onda cu viditi koji mi vise pase.

                    Comment


                    • #11
                      Pa ovako, ajde nesto ukratko da ti kazem.
                      Ja cijelog zivota igram sa Wilson reketima, i prezadovoljan sam. Inace imam veoma ravne udarce, udaram veoma jako tako da bi ti ih preporucio ukoliko zelis takav stil igre. Ja koristim Wilson BLX Pro Tour. Imas na TW specifikacije reketa pa pogledaj sta te zanima. Takodje, preporucio bih ti Wilson Blx six one 95. On je mnogo tezi od mog reketa, i glava je malo manja (1in). Od drugih proizvodjaca preporucio bih ti Head Youtek Radical Midplus. Taj reket mnogi teniseri koriste i jos se niko nije pozalio na njega. Meni je malo hvalilo da predjem na njega ali ipak sam odlucio da ne mijenjam Wilson.
                      E sada, za ravne udarce koristis reket sa manjom glavom, ali za to ti treba veoma dobra tehnika, jer nije sve u reketu. Koliko sam ja shvatio ti si pocetnik, pa ti savjetujem da krenes sa nekim reketom vece glave, npr Wilson Blx six one team(bilo koji reket,nije bitno, ali da glava nije ispod 95 in) koji ce ti omoguciti dobar spin. Cilj toga je da uvjezbas udarce i zglob. Kasnije predji na koji god zelis reket.
                      Najbolje bi bilo da isprobas vise reketa, i tako ces vidjet koji ti najvise odgovara.
                      Takodje bitno za udarce je i grif za koji se odlucis. Ako zelis ravne udarce, a pritom i mogucnost spina, izaberi poluzapadni, koji je inace i najcesci grif medju teniserima.
                      Ovo je nesto osnovno, a ako bude trebalo opsirnije, reci, pa cu ti napisati.
                      Everything you want is on the other side of fear.

                      Comment


                      • #12
                        Svaka ti cast, bas sam tako nesto i mislio. Wilson je i meni zelja i mislim da cu uzeti jedan od ova dva.
                        Igram tenis od 2004, do prije godinu dana je to bilo 20-ak puta godisnje (uvijek sam igrao u fazama, mjesec ili 2 konstantno svaku godinu) a u zadnjih godinu i nesto igram zimi i to stalno (ljeti je prevruce u mom kraju).
                        Kakav je to poluprazni grif?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ajmooooooo!!! View Post
                          Svaka ti cast, bas sam tako nesto i mislio. Wilson je i meni zelja i mislim da cu uzeti jedan od ova dva.
                          Igram tenis od 2004, do prije godinu dana je to bilo 20-ak puta godisnje (uvijek sam igrao u fazama, mjesec ili 2 konstantno svaku godinu) a u zadnjih godinu i nesto igram zimi i to stalno (ljeti je prevruce u mom kraju).
                          Kakav je to poluprazni grif?
                          Polizapadni grif- pa njega dobijes kada spustis reket na zemlju da lezi a onda ga uzmes za grif, i tako tvoja saka dodje u taj polozaj, tj. poluzapadni grif.
                          Potrazi malo po internetu o tome, sigurno ima slika i objasnjenja.
                          Naravno, poluzapadni grif se koristi za udarce(FH, BH), dok se za servis, voleje i slajs koristi kontinentalni grif. Njega dobijas kada drzis reket kao cekic.
                          Everything you want is on the other side of fear.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Ivan Piper View Post
                            Polizapadni grif- pa njega dobijes kada spustis reket na zemlju da lezi a onda ga uzmes za grif, i tako tvoja saka dodje u taj polozaj, tj. poluzapadni grif.
                            Potrazi malo po internetu o tome, sigurno ima slika i objasnjenja.
                            Naravno, poluzapadni grif se koristi za udarce(FH, BH), dok se za servis, voleje i slajs koristi kontinentalni grif. Njega dobijas kada drzis reket kao cekic.
                            Poluprazna je meni glava haha. Nisam bas detaljno citao. Hvala sto si objasnio, sve je lako shvatljivo.
                            Sto je vise zica udarac je jaci ili se samo dobija na boljoj kontroli loptice?
                            Buduci da bas nisam pocetnik, a zelim ravne udarce glava mi me bi smjela biti preko 632?
                            Last edited by ajmooooooo!!!; 02-02-12, 23:05.

                            Comment


                            • #15
                              Treniram tenis vec 9 godina(znaci 3 puta sedmicno igranja preko zime i mnogo vise ljeti) i od toga sigurno 4-5 god igram sa NBladom (ne znam kad je izasao,tj. kad ga je Nole koristio - od tada ga imam)...veoma mi odgovara,ali oba primjerka su izgrebana,skoro pa ce krenuti pucati. Kada bih se odlucio da promijenim reket,za koji bi me savjetovali? Nesto najslicnije NBladu...BLX Pro Tour sam probao i ne lezi mi zbog manje glave. Sta kazete ?

                              Comment

                              Working...
                              X