PDA

Pogledati punu verziju : Formula 1 Gran Premio Santander D'Italia 2011 - Monza

Vanja #66
31.08.2011, 11:20
2457
La Pista Magica... Da li je potrebno reci ista vise od toga? Tesko. Ljudi, ovde se zaista desava magija, bolidi se krecu krstarecim brzinama manjih aviona, a prosecna (cak ne ni maksimalna) brzina koju postizu je veca od maksimalne brzine vecine helikoptera!!! Strasno. Ova staza je po mom skromnom misljenju sustina Formule 1, treba da se vozi pakleno brzo, pakleno precizno i pakleno hrabro! Na ovoj stazi se ne moze desiti dosadan vikend, jer svaka greska se brzo prikaze i jos brze kazni...

2449Osnovni podaci:
Kapacitet: 113 860;
Otvaranje: 15.09.1922.
Arhitekta: Alfredo Roseli;
Duzina staze: 5.793 km (3.6 mi)
Broj krivina: 11;
Broj krugova: 53;
Duzina trke: 306.720km;
Rekord kruga: 1:21.046 - Rubens Barikelo 2004.
Rekordna prosecna brzina tokom trke: 240.565 km/h - Fernando Alonso 2010.

http://www.youtube.com/watch?v=KfPTh0oEO24

Na ovogodisnjoj VN italije imacemo 2 DRS zone, prva ce biti na samom SC pravcu, ali ne od pocetka tog pravca, a druga ce biti izmedju Lezmo krivine (posle drugog skretanja) i sikane Askari. Medjutim, za razliku od Valensije i Montreala, ovde cemo imati i 2 zone detekcije, jedna ce biti pre krivine Parabolika, a druga u krivini Lezmo (izmedju prvog i drugog skretanja).

2451
2450
Ova staza je, kao sto mnogi vec i znaju, specificna po aerodinamickom paketu koji se donosi na nju. Naime, paket je usredsredjen na brzinu, ne na grip bolida, stoga su krila gotovo ravna, a uz DRS, na pravcima ce efekat zadnjeg spojlera biti gotovo sasvim anuliran. U tih 11 krivina, bolidi sa dobrim mehanickim gripom imaju veliku prednost jer ce bolje prolaziti kroz njih. Osim toga, vozacko umece dolazi do velikog izrazaja, jer stidljiv ulazak u krivinu oduzima mnogo vremena (jer je potrebno ranije kociti), a preterano hrabar moze vrlo lako da izbaci sa staze. Tako da je neka zlatna sredina zapravo resenje, ali ipak izvesna doza hrabrosti je neophodna u pojedinim trenucima.

Na Monzi se vise nego bilo gde drugde podrzava domaci tim, Scuderia Ferrari. Nigde na svetu necete videti vise Ferrarijevih navijaca nego ovde, a i nigde na svetu necete videti glavnu tribinu gde svi sede u crvenim majicama i sa crvenim kacketima. Ako se ne pobedi na ovoj trci, sampionska titula nije potpuna, a ako se izgubi titula, pobeda na ovoj trci donekle ublazava vatrene Tifosije. To timu Ferrarija svake godine predstavlja mac sa dve ostrice, i dodatnu motivaciju, ali i dodatni pritisak, ali nakon vise od 60 godina u sampionatu, iskustvo je na njihovoj strani.

2452

2453
S obzirom na to, nije ni cudo da je upravo Ferrari najuspesniji tim na ovoj stazi... U vreme pre i tokom dominacije Michaela Schumachera (1996-2006), tim je odneo 7/10 pobeda, mnogi su se pitali da li Ferrari pravi svoj bolid iskljucivo za ovu stazu, jer i kad nisu osvajali titule, pobedjivali su ovde.
Lista pobednika na ovoj stazi je dugacka, ali u njoj se nalaze najveca imena Formule 1, pa cu pustiti da same liste govore umesto mene...

245424552456Dodatni linkovi:

http://www.youtube.com/watch?v=6l_uhy8NEWc&feature=related

http://www.formula1.com/races/in_detail/italy_856/destination_guide.html

http://www.formula1.com/races/in_detail/italy_856/event_timetable.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Autodromo_Nazionale_Monza

Nebojsa
31.08.2011, 16:17
Odlicno otvaranje. Bice zanimljivo ove godine, tipujem na Meklaren onako po osecaju.

Vanja #66
31.08.2011, 16:33
Ja sam u Kladionici i rekao da Alonsa stavljam zbog standardne procedure, a Buttona zato sto ume da vozi ovde kad hoce, precizan je. Hamilton mi nije neko ko je dovoljno obazriv i strpljiv za Monzu. Voziti na Monzi nije tesko, ali voziti brzo na Monzi je teze nego bilo gde drugde, moje misljenje... Rekao bih da je RBR poboljsao brzinu bolida, zato ocekujem i Vettela na podijuma, ako pobedi, onda WAU... Osim ako naravno u Ferrariju ne zabrljaju sa taktikom.

Tony_G
31.08.2011, 16:52
Super otvaranje Vanja.
U Monzi ce biti 2 DRS zone, prva na startno-ciljnom pravcu, a druga od krivine 7 do 8, na prilazu Ascari sikani.
Mislim da ce biti odlicna trka, verovatno sa mnogo prestizanja, i realno je da dvojac McLarena, Alonso i Vettel imaju jednake sanse za pobedu. Massa i Webber ce se eventualno naci na podijumu, ali od ove cetvorke ocekujem borbu za pobedu.

Vanja #66
02.09.2011, 11:07
Kako se dodaje Poll na temu, stavio bih pitanje koliko ce puta SC biti na stazi?

Iceman
02.09.2011, 11:19
ja mislim da si to trebao stavit na pocetku nzm mozes li sada

Vanja #66
02.09.2011, 14:09
A ja sam vidjao da stavljaju Poll posle otvaranja kad se dogovore ljudi oko cega bi glasali... Jedino sto ne znam da li ja to mogu da uradim ili mogu samo moderatori i admini...

Iceman
02.09.2011, 14:48
A ja sam vidjao da stavljaju Poll posle otvaranja kad se dogovore ljudi oko cega bi glasali... Jedino sto ne znam da li ja to mogu da uradim ili mogu samo moderatori i admini...

ti mozes

Vanja #66
02.09.2011, 19:14
Sta ko misli o svojim sansama i ciljevima u Italiji imate ovde:

http://www.formula1.com/news/headlines/2011/9/12478.html

To ce se postepeno popunjavati, te necu kopirati text, jer ce vec sutra (pretpostavljam) biti nepotpun...

djolee
04.09.2011, 12:06
J.B. očekuje ekstra uzbudljivu trku :) A obzirom da u zadnje vreme samo na takvim pobeđuje, (čak i) u Monzi je moguće iznenađenje.
Ono što sam primetio je da RB-ovci nisu odradili uobičajno kukanje pred Monzu - da li to znači da već imaju dovoljo bodova i da su je prežalili, ili da mogu nešto više i u Monzi? Po meni ono prvo, no ostaje da se vidi..

Force Indija je bila u jakoj formi pre kvalifikacija za Spa, mogli bi da iznenade..

Vanja #66
07.09.2011, 14:24
Cekanje me ubija!!!

http://www.formula1.com/news/features/2011/9/12486.html

Pocele pripreme, analize i ostalo! :njt: Jos samo trka!

pretorian
07.09.2011, 19:30
Ej a ja u Vršac u petak.
Aman, da li ću jednom da gledam ceo vikend!!
Nego, ja ne marim ko pobedi, dok pobedi Ferrari.
Ali stvarno, očekujem ludilo od trke.
Možda treba da smanjim očekivanja?...

Nebojsa
09.09.2011, 10:19
http://www.chatzy.com/300711426065

Ako neko hoce na chat.

Vanja #66
09.09.2011, 11:40
McLaren izgleda odlicno za sad, RB su iza, nekih 1.5s, a Ferrari koristio dotrajale motore, ako nisu slagali BBC... Pa i ima neke logike, Alonso je odvezao svoj najbolji krug nekih 40ak minuta pred kraj sesije, a Massa je izasao ponovo negde pred kraj, definitivno nisu bili u top formi. Mercedes je bio takodje dosta daleko, cak 2.9s su bili iza Lewisa. Sutil i Petrov su verovatno jako zadovoljni, a isto mogu biti i Perez i Alguersuari, evo i vremena sa FP1:

2603

Nebojsa
09.09.2011, 11:45
Meklaren obrisao pod sa svima u stilu Red Bula. Treba sacekati do sutra, ali izgleda da ce biti ozbiljna konkurencija Bikovima do kraja godine. Ferariji ako su koristili nove motore onda ok, nista smisleno se ne moze reci, mada su meni onako na oko izgledali dosta nestabilno. Ceka nas zanimljiv vikend.

djolee
09.09.2011, 12:15
Ferrari se samo skriva.

Nego, jako zanimljiva situacija sa DRS- om. Sa manjim krilom je manje efikasan, a takvo se obično koristi u Monzi. Obzirom da se drs može koristiti u kvalifikacijama, tu će u kombinaciji sa njim high-er downforce biti optimalan bez dileme. U trci, dve drs zone mogu da pomognu svima koji budu u mogućnosti da ih koriste, u suprotnom prednost je na strani onih koji se odluče za low downforce.
Neki timovi bi mogli da probaju da se optimizuju za kvalifikacije, a da se nadaju da će u trci biti u situaciji da čuvaju poziciju korišćenjem drs-a (moraće da održavaju zaostatak za vozilom ispred od jedne sekunde). Kontam da će to pokušati manji timovi, ne očekujem da to rade top 3 - oni su nedodirljivi.

Nebojsa
09.09.2011, 12:32
Verovatno se Ferari skriva ili stedi motore, ne mogu oni sebi da dozvole da ovoliko zaostaju kuci.
A za ovo drugo sto si rekao, verovatno da nije iskljuceno i da timovi poput Renoa ili Toro Rosa razmisljaju o toj taktici, medjutim, onog momenta kada im bolid ispred pobegne za vise od sekund, oni su peceni... Za takvu taktiku potreban je vrhunski vozac koji ce odraditi odlican kvalifikacioni krug, kojeg je teko stici i koji moze da vrati udarac odmah u sledeca dva tr kruga, a ja ne vidim da ima takvih van prva tri tima. Mozda se varam, ali mi ne izgleda da je moguci dobitak vredan rizika. Ne verujem ja da iko od njih moze da bude toliko dobro plasiran. Uz to uzmi u obzir da ce mozda biti kise u nedelju pa je pitanje da li ce DRS smeti da se koristi tokom trke.

Vanja #66
09.09.2011, 13:17
A mozda neko i proba da uradi dve razlicite taktike za vozace, naravno od slabijih timova, Top 3 za tim nemaju potrebe, Verovatno ce oni ici namaximalnu brzinu, a RB ima prednost sto se tice aerodinamike. Verovatno ce u McLarenu probati sa malo riskantnijim podesavanjem, narocito kod Lewisa, podesavanjem sa kojim ce jedva odrzavati bolid u krivinama (dobro, mozda nece biti bas toliko nervozno podesavanje, ali bice potrebna prilicno hrabra i skoncentrisana voznja), ali na pravcima prakticno da nece imati imalo drag-a. Ferrari i McLaren su stara skola, uvek idu na brzinu, tako da mislim da ce i za Alonsa probati nesto slicno kao kod Lewisa, a Massa i Button ce verovatno ici malo konzervativnijim tatikama, mada mozda i Button bude zeleo da izveze jednu ludu trku, bez cuvanja guma i da stavi sve na crtu. Od Masse to ne ocekujem, kao ni od Ferrarija da mu poveri takav bolid na trci.

RB je dosta zaostajao u odnosu na McLaren, izgleda da su probali malo konzervativniji pristup, videcemo kako ce biti na sledecem treningu...

djolee
09.09.2011, 13:59
Uz to uzmi u obzir da ce mozda biti kise u nedelju pa je pitanje da li ce DRS smeti da se koristi tokom trke.
nisam neki stručnjak, ali sumnjam da je low downforce konfiguracija optimalna za kišu..

Nebojsa
09.09.2011, 14:10
nisam neki stručnjak, ali sumnjam da je low downforce konfiguracija optimalna za kišu..

U pravu si, verovatno nije, to sam zaboravio :facepalm: Vise sam mislio na koriscenje DRSa nego na tu stranu...

Ako hoce neko na chat, dobrodosao je

http://chatzy.com/300711426065 (http://us2.chatzy.com/300711426065)

Vanja #66
09.09.2011, 14:10

Pa nije, to je NebojsaNS i rekao, male su sanse da ce im dozvoliti da koriste DRS ako bude bilo kise...
DRS=low downforce... Valjda.

djolee
09.09.2011, 14:33
Pa nije, to je NebojsaNS i rekao, male su sanse da ce im dozvoliti da koriste DRS ako bude bilo kise...
DRS=low downforce... Valjda.

pričali smo na temu 1. high downforce sa efektivnijim drs VS 2. low downforce. Prva je optimalna za kvalifikacije (koršćenje drs-a odrađuje posao na pravcu, a radi bolje u krivinama) druga za suvu trku (pošto drs ne možeš koristiti kad i koliko hoćeš).
eventualna kišna trka bi, pretpostavljamo, favorizovala prvu opciju - ne zbog drs-a, već zbog high downforce setupa.

Nebojsa
09.09.2011, 14:35
pričali smo na temu 1. high downforce sa efektivnijim drs VS 2. low downforce. Prva je optimalna za kvalifikacije (koršćenje drs-a odrađuje posao na pravcu, a radi bolje u krivinama) druga za suvu trku (pošto drs ne možeš koristiti kad i koliko hoćeš).
eventualna kišna trka bi, pretpostavljamo, favorizovala prvu opciju - ne zbog drs-a, već zbog high downforce setupa.

Da, da slazem se skroz, kada si napisao shvatio sam koju sam glupost rekao. Svakako da je po kisi bolje imati high downforce.

Vanja #66
09.09.2011, 14:54

Da, da, lose sam razumeo... kad je Nebojsa napisao, ukapirao sam da ste pricali o drugim stvarima, tj. o istim stvarima u drugom pravcu...

Vanja #66
09.09.2011, 15:45
RB se probudio, kao i Ferrari, sad su svi tu, u nekih 0.5s, sto nam daje za pravo da se nadam uzbudljivom startu, a i nastavku trke. Ferrari je ipak vec sad stavio nove motore u svoje bolide, ipak im se nije isplatilo da onoliko zaostaju ponovo, ne bi znali na cemu su, a Schumacher se ubacio u Top 3 sjajno odvezenim prvim sektorom gde je bio 0.4s brzi od Vettela, ali na ostatku staze je zaostajao dodatnih 0.7s pa je to za njega ipak samo 3. mesto. Hamilton i Vettel, prakticno ih nista ne deli, ja sam iznenadjen ovakvim prikazom RBa, nisam ocekivao da su toliko popravili brzinu, naprosto na drugim stazama se to primeti, ali bas ovoliko, nisam ocekivao. Da podsetim, Vettel je prosle godine bio 4. sa gotovo pola minuta zaostatka u odnosu na Alonsa, a on, Button i Massa su bili u 5.5s... Slozicete se da je ovo veliki korak napred za RB i vrlo je jasno da su napravili gotovo idealan bolid, te su titule vise nego zasluzeno njihove... Od ostalih se posebno izdvajaju Perez i Kobayashi, a Petrov i Sutil su izgleda povukli kolege, pa su sada svi jedan za drugim. Ostalo je manje vise standardno... Evo i rezultata FP2:

2608
A sada me izvinite, otisao sam do frizera... :D

Nebojsa
09.09.2011, 17:52
Sena kaznjen novcano zbog prevelike brzine u pitejnu. Nece biti takmicarske kazne (sekundi, pozicija i sl).

djolee
09.09.2011, 18:50
Slozicete se da je ovo veliki korak napred za RB i vrlo je jasno da su napravili gotovo idealan bolid, te su titule vise nego zasluzeno njihove...

stani malo, bio je Vettel prvi i prošle godine na FP2. Drugo, sve dileme oko setupa koje DRS doneo, (o čemu smo pisali) im idu na ruku.. pogotovo ako se zna da se tokom treninga isti mogao koristiti..

Vanja #66
09.09.2011, 19:05
stani malo, bio je Vettel prvi i prošle godine na FP2. Drugo, sve dileme oko setupa koje DRS doneo, (o čemu smo pisali) im idu na ruku.. pogotovo ako se zna da se tokom treninga isti mogao koristiti..

U pravu si, nisam pratio treninge prosle godine, a i ranije, imao sam samo TV Fox/Prvu kao izvor informacija za F1, dakle samo kvalifikacije i trka. Ali, ako bude Vettel zaostao opet nekih 30s kao prosle godine, a da nema nekih problema, dakle, samo zbog tempa, onda mu svaka cast... Ocekujem od Ferrarija da se poboljsa, McLaren je tu sa njima, verujem da ce biti bolja trka nego prosle godine, tj. da ce se vise puta smenjivati vozaci na celu. Bolji je RB napravcima nego prosle godine, mozda ne toliko koliko se meni ucinilo, ali se poboljsao svakako, tako da sumnjam da ce se desiti isto sto i prosle godine...

Sta su rekli i kako su doziveli ovih 3 sata danas nacicete na

http://www.formula1.com/news/headlines/2011/9/12500.html

Nebojsa
10.09.2011, 10:57

Ako neko hoce na chat.

Vanja #66
10.09.2011, 12:09
I FP3 je gotov, Seb je opet na vrhu, Webber iza, Massa je nasao dobro vreme... Zanimljivo je da su Mercedesi najbrzi u prvom sektoru, cak 0.4 su brzi od Seba, ali potom zaostaju prilicno... Evo i vremena FP3:

2615

Mr.M
10.09.2011, 12:12
Ja sam izgubio i zelju i volju za ovom sezonom jer se zna ko ce je dobiti nazalost, okrecemo se novoj , ovde samo cudo moze da se desi pa da ,,supermen,, ne postane sampion

Nebojsa
10.09.2011, 12:22
Na apsolutni sok svih nas Red Bul najbrzi na treningu :dr: Masa treci, Meklareni, Mercedesi, Alonso, Fors Indije. Sada svi iscekujemo kvalifikacije.

http://www.grandprix.com/race/r852p3results.html?utm_medium=facebook&utm_source=grandprix.com

Nebojsa
10.09.2011, 14:02

Pricaonica je otvorena :)

Vanja #66
10.09.2011, 15:18
Bio je najbrzi celog vikenda, RB se nije (kako je to ranijih godina bivalo) zalio i kukao sto je na redu Monza, sredili su brzinu bolida i ucinili nesto po prvi put do sad, uzeli su pol na Monzi. Neverovatna sezona za njih se nastavlja, ostalima samo ostaje da kupe mrvice sa poda... McLaren je upotpunio prvi startni red, Hamilton, pa Button, mogao je Hamilton mozda i do pola, ali greska na ulazu u sikani Della Rogia, tj. kasno kocenje i ispadanje iz ritma su upropastili ceo krug. Iza je Alonso, sa vremenom za gotovo sekund sporijim u odnosu na proslu godinu, slede Webber, Massa, Petrov, Schumacher, Rosberg i Senna koji nije ni vozio u Q3. Evo i svih vremena sa kvalifikacija:

2617

Sta sutra mozemo ocekivati, veliko je pitanje, jer sve zavisi od starta... Ako Vettel zadrzi vodjstvo, ponovo ce najverovatniije pobeci i pobediti, ali ako ga Hamilton prestigne, automatski se i Alonso i Button ukljucuju u borbu za pobedu, pa i Webber. Safety Car je vrlo moguc, stavise, ocekujem bar jedan, moze da promeni puno, a opet, ne mora da promeni nista, sve u zavisnosti od toga ko vodi... Nadam se dobroj trci i trijumfu Alonsa, ali za to je pored njegove voznje, potrebna i dobra taktika i dobar rad tima u boxu, za koje se nadam da na njihovoj domacoj trci, makar, nece izostajati...

pretorian
10.09.2011, 18:28
Ja ne razumem zašto ljudi očekuju da svaka sezona bude neizvesna....? Poeni nisu jedini aspekt formule 1.
Ali trka....
Očekujem da Vettel ima dobar start i da se Hamilton opet muči, štaviše očekujem da će ga i Button i Alonso preteći na startu.
Mislim da će Massa dobro da startuje ali da će ipak biti 6. na kraju 1. kruga.
Ne znam, mislim da će Vettel napraviti veliku prednost u prvom krugu i da niko neće protiv njega da koristi DRS zbog toga. Mislim da je apsolutno fokusiran na pobedu i slušajući "team radio" RBR posle kvalifikacija, oni su brate opušteni!! Mnogo dobar TIM!

NSviper
10.09.2011, 22:56
Sta se desilo sa Buttonom u poslednjem krugu kvalifikacija? Bio je brz i onda je skrenuo u PIT....

Tony_G
10.09.2011, 22:57
Ja ne razumem zašto ljudi očekuju da svaka sezona bude neizvesna....? Poeni nisu jedini aspekt formule 1.
Ali trka....
Očekujem da Vettel ima dobar start i da se Hamilton opet muči, štaviše očekujem da će ga i Button i Alonso preteći na startu.
Mislim da će Massa dobro da startuje ali da će ipak biti 6. na kraju 1. kruga.
Ne znam, mislim da će Vettel napraviti veliku prednost u prvom krugu i da niko neće protiv njega da koristi DRS zbog toga. Mislim da je apsolutno fokusiran na pobedu i slušajući "team radio" RBR posle kvalifikacija, oni su brate opušteni!! Mnogo dobar TIM!

Slazem se za zanimljivost, prethodnih godina sampionat je bio zanimljiv, ali trke su bile uzas. Ove godine obrnuto, ali ne bunim se, cak sta vise ovako mi je bolje, mada ne pobedjuje moj favorit, ali sta da se radi...

Tony_G
10.09.2011, 22:57
Sta se desilo sa Buttonom u poslednjem krugu kvalifikacija? Bio je brz i onda je skrenuo u PIT....

E to sam i ja primetio, bas cudno, nznm stvarno...

djolee
10.09.2011, 23:43
Britanski novinari se nadaju da Vettel nije nepobediv: http://www.autosport.com/news/report.php/id/94453

Ostaje da se vidi. imam neki osecaj da Vettel ipak zna sta radi, nije bas da ovi bolidi provode mnogo vremena na iznad 325km/h..

Iceman
11.09.2011, 10:49
ovako ce vam bit....po obicaju alonso i massa ce dobro da startuju alo ce se probiti do 2 pozicije a mas do 4.....vet i ham ce da padnu a but ce preci u vodjstvo.....na kraju trke...naravno ALONSO ce da pobedi :D

bice
11.09.2011, 14:25
Sumi kraljina drzi Meklaren 15 krugova iza sebe :wthy:

Mr.M
11.09.2011, 14:42
Samo cu reci , Alonso :wthy: za start , Schumi :wthy: Ostalo nista necu spominjati , nije vise F1 , sada je Forttela 1 :)

Ricma
11.09.2011, 14:45
Sumi se fino nosi sa Hamiltonom, samo steta sto ga Baton pretekao.
Fetel sa spoljasnje strane pretekao Alonsa i ovaj mu nista nije mogao uraditi.Vidi se to kolko je RB mocniji u odnosu na Ferrari.Imao sam osecaj ko da Fetel pretice slabije vozace na taj nacin nego Alonsa.

Mr.M
11.09.2011, 15:25
Sezona je i zvanicno gotova. Vidimo se sledece sezone. Cestitam Vettelovim navijacima :)

Vanja #66
11.09.2011, 15:45
Au, sta au, jel ovo bila trka? Ovo je bilo smesno, dzabe i DRS i sve, kad je RB nadmocan, sto rece Maric91, Vettel kao da je prestizao nekog za citav krug, a ne Alonsa za prvu poziciju. Nisam pre vikenda verovao da je RB toliko popravio brzinu da moze da pobedi na Monzi, debelo sam pogresio... Svaka cast Vettelu, 8. pobeda u sezoni, titula je overena i upotpunjena sa ovom pobedom, pobedom na stazi gde je prosle godine zaostajao pola minuta na kraju trke. Button je odvezao solidnu, stabilnu trku, iskoristio situaciju sa Hamiltonom i Schumacherom, koji su se klali 30 krugova, a Alonso je spasio sta se spasti moze nakon jos jednog sjajnog starta, ocekivao sam da pobedi na ovoj trci ili Spa pred letnju pauzu, od toga nema nista, samo ako Vettel izleti na nekoj stazi, on moze da se nada pobedi. Hamilton je platio ceh sto se vukao iza Schumachera toliko dugo, na kraju se priblizavao Alonsu sekund po krugu, doduse i Alonso je dosta usporio negde 6-7 krugova pred kraj, kad je shvatio da je najpametnije cuvati motor. Schumacher :wthy:, sampion ne umire lako, kako je strucno drzao Lewisa iza, samo na vozacko umece, jer podesili su bolid za maximalnu brzinu kako ne bi gubili na SC pravcu brzinu u odnosu na one iza njega, koji imaju DRS. Cak, ako sam dobro primetio, bio je brzi na pravcu cim bi se Hamilton izvukao iz zavetrine, a imao je DRS... Konacno, Lewis se setio da je najbolje da ulozi pun KERS na samo jedno mesto i na pravcu od Lesmo 2 do Askari sikane ga prestigao. Massa, mukica, izvuce se posle, krajnje neinteligentnog napada Webbera i zavrsio je na 6. Alguersuari, tiha voda breg roni, Toro Rosso bolje da zadrzi ovog malog, zavrsio na 7. Di Resta jos jednom solidan, 8, a pratili su ga Senna i Buemi. Izuzetno mi je zao zbog Sauber ekipe, i Kobayashi i Perez su imali tehnickih problema, nisu zavrsili trku... :( Evo rezultat na kraju trke, ne verujem da ce se menjati, eventualno zbog onog incidenta sa pocetka trke:

2626

ClayWarrior
11.09.2011, 15:55
Dve kraljevske trke pokorene u jednoj sezoni ali iako je titula tu majstor se nece zaustaviti..

pretorian
11.09.2011, 16:12
Prvo, da se zahvalim komentatorima što su nas pustili da slušamo press konferenciju na engleskom!! :)
Drugo, razlog zašto je Vettel pa i Button prošao Alonsa toliko lako je greška Alonsa u oba slučaja i bolji izlazak iz krivine ove dvojice. Ajde da ne preuveličavamo. ::)
Schummi je bio podešen za high downforce što se i videlo pošto je bio lošiji u krivinama. Svaka mu čast.
Dalje Massa nije napadao Webbera već obrnuto, Massa se branio a Webber ga je okrenuo u mestu. Dobro se oporavio mada ni on ni Alonso nisu imali "paket za danas", bili su vrži na pravcu od McLarena ali katastrofalni u krivinama i opet boljka sa belim gumama.
Hamiltonu mora da je muka koliko je lako Button pretekao i njega i Schumachera i Alonsa... ::)
Zanima me zašto je Perez odustao a bio je u dobroj poziciji.
Senna me zasad ne ispunjava nekim optimizmom ali videćemo.
Torro rosso, svaka čast opet.
Previše ima da se čeka do Singapura!!

Tony_G
11.09.2011, 17:21
Sve u svemu solidna trka, sjajna borba izmedju Schumija i Hamiltona. Schumi verovatno na granici dozvoljenog, mozda je i prekrsio, cesto je menjao stranu na pravcu prilikom odbrane, a znamo da je to zabranjeno, vec da mora da izabere ili unutrasnju ili spoljasnju i tako do krivine. No Hamilton je covek zbog kojeg je to pravilo uvedeno, ako se secate njegove cik-cak voznje u odbrani pozicije pre par godine (ne secam se protiv koga). Mozda mu se sad vratilo, karma...

@Pretorian Slazem se da je Alonso napravio gresku u 2. krivini i protiv Vettela i Buttona, mislim da ipak nije Ferrari toliko sporiji.

Opet se Vettel izvukao pre pocetka DRS-a, plus Schumacher zadrzavao Hamiltona, mada je pitanje sta bi on uradio, ali po podesavanju bolida rekao bih da je samo McLaren mogao da se nosi sa Red Bullom, imali su slicne brzine na pravcu a u krivinama su bili vidno bolji od Ferrarija i Mercedesa.

Sledeci Singapur, ah, nesto ga ne volim, nekako je coskara, bice zajebano prestizanje, a Vettel ako opet pobegne...

ClayWarrior
11.09.2011, 17:48
Vozaci koji su u jednoj sezoni slavili na dve kraljice medju stazama u F1 kalendaru (cekali smo ga 15 godina) :

1952 - Alberto Ascari (Ferrari)
1954 - Juan Manuel Fangio (Maserati/Mercedes)
1955 - Juan Manuel Fangio (Mercedes)
1958 - Tony Brooks (Vanwall)
1961 - Phil Hill (Ferrari)
1963 - Jim Clark (Lotus-Climax)
1990 - Ayrton Senna (McLaren-Honda)
1993 - Damon Hill (Williams-Renault)
1994 - Damon Hill (Williams-Renault)
1996 - Michael Schumacher (Ferrari)
2011 - Sebastian Vettel (Red Bull-Renault)

bice
11.09.2011, 17:53
Sumi kralj sjajno je odvezao u Monzi,zasluzeno je bio 5..Pre svega sjajn start za njega i odlicno se nosio sa Meklarenovim bolidima 20-ak krugova,svaka cast majstore,i dalje ima zelju za trkama.:wthy::wthy:
Cestitam Fetelu,bio je najbrzi na stazi i zasluzeno pobedio :fct:

Nebojsa
11.09.2011, 18:12
Dobra trka, zanimljiva svuda sem za pobedu. Fetel je osvojio Monako, Spa i Moncu u jednoj sezoni, sto je prvi put od Sene i 1990. godine. Poveo je malo posle restarta i niko mu nije bio ni blizu. Zastrasujuce je to sto se cini da jos ima neke desetike u rezervi i stvarno ne vidim nacin da se Fetel ove godine pobedi ako povede. Jedino moze ta kombinacia RBR - Seb samu sebe da pobedi.
Sumaher je odvozio kraljevsku trku. Ono vracanje Hamiltonu sa spoljne strane je za udzbenike, pokazao je zasto je majstor i legenda.
Baton je ove godine uz Fetela najkonstantniji vozac. Nedostaje mu malo brzinu u kvalifikacijama i pretpostavljam da bi vec sada bio drugi u sampionatu sa prednoscu.
Hamilton je odvozio mlaku trku. To mucenje sa Sumaherom ga je kostalo. Svi mi ocekujemo vise brzine od njega. Na kraju odvozio najbrzi krug u jurnjavi za Alonsom, ali nedovoljno za generalno nezadovoljavajuci utisak. Hvalio sam ja ovde Sumija, ali ga je Baton oladio za pola kruga, i njega i Luisa. Nije bilo nemoguce.
Alonso - manje vise repriza Spanije, sa malo povoljnijim plasmano jer je ispao Veber i Sumaher pokvario racunicu Luisu. Dobar start, drzanje ritma na meksim gumama. Onda stint na medijumima i sve ode niz vodu. Ipak podijum pred Tifozima, bice zadovoljan. Nije pobeda ali je to ipak nerealno. Ferari mnogo toga duguje navijacima za sledecu sezonu.
Veber dokazao da mu nije mesto u Red Bulu i da je ova godina bila vreme za rastanak, i za njega i za tim. Lose kvalifikacije, los start, onda se zajogunio na Masu, pogresio, poremetio trku i sebi i Felipeu, onda previse brzo vozio sa ostecenim bolidom i zavrsio u zidu.
Felipe neprimetan sem tog incidenta sa Veberom i obilazenja sporijih vozaca kada se to vec desilo. Dosao blizu Sumaher na 10s i to je to, nedoreceno kao i obicno. Nazalost i njega cemo trpeti jos godinu dana, Ferari zasluzuje bolje, samo da i oni to shvate.
Sena je odvozio dobru trku za moj ukus. Nasao se sa pogresne strane batine kod onog pocetnog incidenta i to mu je odredilo trku. Na kraju je stigao Buemija i mogao je i Di Restu da je imao jos jedan krug, u poslednja dva je bio po oko 2 sekunde brzi od Britanca.
Mnogo incidenata, kvarova, gresaka. Monca...
Posle dve mozda najbolje staze u sampionatu dolazi najgora.

Iceman
11.09.2011, 18:55
Da pocnem ...Liuzzi xexex ono je ludo....

webber - vazda je lose startovao jos se zabio u massu i nije mogao da vozi brzo sa krilom ispod bolida i eto kako je zavrsio....

buemi - solidan

senna - kao sto kaze nebojsa nasao se na pogresnu stranu tokom incidenta u prvoj sikani...ali dobar je 9-ti prvi bodovi u karijeri....

di resta - konacno da odvozi normalnu trku...

alguersuari - naslednik webbera sta da kazem sa 18-te na 7-mu..vazdaq kad startuje medju zadnjima dodje do bodova....

massa - da nije bilo incidenta sa webberom bio bi u borbi za 5-o mesto

sumaher - najbolji vozac definitivno borio se sa hamiltonom 25-30 krugova....sva cast :D kad je hamilton upalio drs top speed mu je bio 340 a sumiju bez drs skoro 350 :D

hamilton - skupo ga je kostalo voznja iza sumija xexx.....

alonso - svaka cat majstore za start.....neverovatno ali ferrari treba jos da radi solidno 3 mesto...:D

button - ispasce na kraju sezone da ce bit bolji od hamiltona...dobra trka za njega

vettel - nemam sta da komentarisem zasluzio je ovu titulu.....

Vanja #66
12.09.2011, 10:07
Pocinjem da sizim zbog tih odluka timova da vozacima kao sto su Webber i Massa daju jos sezonu, dve, sve pod izgovorom da oni mogu bolje nego sto prikazuju... I kad prodje sezona-dve, kad oni ne pokazu da mogu bolje nego sto se vidi, ovi ih i dalje drze u timovima! :facepalm: Koji oni problem imaju sa njima, ovo je surov sport, navijacima timova, timovi duguj najbolje sto moze, u ovom trenutku, za RBR i SFM Webber i Massa nisu najbolje sto se moze ponuditi... Ali opet imaju jos godinu dana u tim timovima... Izem ti novac kad zbog njega tim ne moze da postize rezultate... Alguersuari je namirisao krv onda kad se vodila prica o Webberu i ugovoru za 2012, i odtad ima 5/7 zavrsenih trka u bodovima, Buemi nije ni priblizno toliko ubedljiv... A, iskreno, jedva cekam testiranje na Maranelu Pereza i Bianchia, bas me zanima kakve ce krugove obrtati Sergio...

Vladan
14.09.2011, 13:49
Bar ovi iz Meklarena ne bi smjela nikome nista da prigovaraju,Luisu je ovo zastitni znak
http://www.thef1times.com/news/display/04448

Nebojsa
14.09.2011, 13:55
Dobrodosao nazad Vladane, falio si ovde :) Zbog Hamiltona je to idiotsko pravilo i napravljeno, ovo mu dodje kao kosmicka pravda.

Vanja #66
14.09.2011, 13:56
Schumi je to uradio jednom i promenio je smer 2 puta (dakle samo 1 put vise od dozvoljenog), a Lewis je protiv Petrova smer promenio 5 puta, i to 2 kruga za redom, ako se dobro secam... Bas me zanima da li je ovo cisto Buttonovo misljenje ili su ga malo "pogurali" u McLarenu da propeva pred medijima... jer ovo bi rekao samo neko ko mnogo voli da zanoveta i da se zali, a Buttona jos nisam video u takvom izdanju, dok Hamiltona... Da brojim pute, vec bih 30 presao...

Vladan
14.09.2011, 14:11
Hvala Nebojsa,ja sam i ove nedelje slao ono,ali dzaba brate kad nece da objave nijednom :wall:

Meni je izuzetno drago da vidim napokon neki napredak kod Mercedesa i dalje su oni daleko od Ferarija,Meklarena i RBa,ali napreduju i stvarno im je impresivna brzina na pravcu,kad jedan Meklaren sa DRSom tu nista ne moze,gap je smanjen i samo da nastave da rade,cilj je sledeca sezona.Steta zbog Nika,bas me zanimalo kako ce izgledati njegova trka jer je krenuo na tvrdjoj komponenti,nije mu se dalo,ni kriv ni duzan u prvoj krivini zavrsio trku.
Fetel radi ogromne stvari i najmanje je prostora dobio u nedelju od svih iz vrha,covjek je nevjerovatan i zvanicno je sto se titule tice sve rijeseno.Odlican start Alonsa,nazalost Ferari ne moze da praria RBu,da ga je drzao iza sebe ko zna mozda bi situaicja i bila drugacija,ali isto tako Sumaher je usporio Luisa,pa bi eventualno baton imao sansu.Sumaher je pokazao svu svoju velicinu jos jednom,samo se nadam da ce dobiti konkurentan bolid,jer je on sve bolji i bolji,zadnje dvije trke su savrsenstvo stvarno i ne vidim kako bi se moglo bolje u ovakvom bolidu od ovoga sto je uradio
Veber gubi konce,nema zara,pravi greske,jeste dobio novi ugovor,ali se od njega mnogo vise ocekuje.Sta reci za Masu,posle trke su rekli da bi pucali na podijum da nije doslo do onog incidenta sa markom,mislim da se to ne bi desilo i ako je Luisu toliko trebalo da pretekne Sumija,kako bi onda Masa?Mislim da odgovor na ovo svi znamo.
Velike pohvale za sve od 7. do 10. mjesta!
Sezona je odlicna,smao da je malo zanimljivija borba za prvo mjesto,ali ne moze ni to svake godine.