PDA

Pogledati punu verziju : 2011 Shell Belgian Grand Prix

Nebojsa
24.08.2011, 15:41
http://britishgt.files.wordpress.com/2011/04/spa.jpg

http://www.hvgmotorsport.nl/wp-content/gallery/voorbereidingen-voor-behalen-racelicentie/plan.jpg

http://www.slotracinglemans.com/images/tracks/spa_eau_rouge_01.jpg

http://www.motorworldhype.com/wp-content/uploads/2010/08/f1_belgium_gp_2010.jpg

http://www.f120th.com/_Media/jordan_191_spa_francorchamp.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=dAChHCaAUQE

http://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_Grand_Prix

http://en.wikipedia.org/wiki/Circuit_de_Spa-Francorchamps

Pauza od Madjarske je bila preduga, ali je vredelo cekati. Slede dve elitne trke u Belgiji i Italiji... Kada se raspravlja o najboljim stazama u F1, bez ove lepotice se ne moze. Spada medju najbolje staze na svetu u bilo kojoj kategoriji. Svaka krivina je prepuna istorije, duela, prica. Na ovoj stazi je i po mnogima najbolja krivina na svetu, cuveni O Ruz. Ali o tome kasnije. Dovoljno je pogledati spisak visestrukih pobednika pa videti ko ovde pobedjuje, idu ovim redom: Sumaher (6), Sena (5), Klark, Raikonen (4), Fandjo, Hil (3), Askari, Fitipaldi, Lauda, Prost (2). Na drugim stazama mozda neko moze pobediti slucajno, ovde pobedjuju samo najbolji. Eto to je Spa Frakorsapms.
Odmah cu priznati da mi je ovo omiljena staza i da ne mogu biti objektivan, pa necu biti ni opsiran. Ovo je staza na kojoj brzina vlada. Pobedjuje brzi i hrabriji, takticari nemaju velike sanse sem u trkama u promenljivim uslovima, kojih jeste bilo. Staza je cesto bila pod znakom pitanja zbog upitne bezbednosti, ipak nije zabelezena nijedna fatalna nesreca u F1 eri. Staza ima dva idealna mesta za prestizanje, ali ima i jos nekoliko mesta gde su dueli moguci, prava oldschool staza. Gotovo polovina staze se vozi punim gasom. Jos nije gotovo :D

Ricma
24.08.2011, 15:45
Hvala Bogu sto je tema otvorena.Nebojsa, taman sam hteo da te pitam ko ce da je otvori.
Imam osecaj ko da su prosla 4 meseca ,a ne 4 nedelje.Uz Moncu mi je SPA najomiljenija staza.
Sto se tice drugog pasusa sve si lepo rekao i ceka nas zanimljiv vikend.:)

bice
24.08.2011, 16:25
Bravo Nebojsa,ja se svake nedelje pitam kad ce SPA :D

Mr.M
24.08.2011, 17:16
Meni je bas brzo proletila ova pauza, sto ,pojma nemam :D ... Mene na ovoj stazi moze razveseliti samo Nandova pobeda i Vettelovo izletanje , nista vise :) VAMOS FERNANDO!FORZA FERRARI

Iceman
24.08.2011, 18:59
Nebojsa svaka cast......spa je stvarno puna istorije....i jedna od najboljih staza po meni....ali posle monaca :D......

Vladan
26.08.2011, 15:53
Bravo Nebojsa :ajde:
Napokon se vraca i F1 posle duze pauze,legendarna Spa,posle Suzuke moja omiljena staza :)

Evo rezultata treninga

1.

http://www.dodaj.rs/f/1p/lk/4mklohOL/spa1.jpg

2.

http://www.dodaj.rs/f/3L/b0/1YiM3ZqI/spa2.jpg

Sto se 1. tice Sumi i Niko su izasli na stazu dok je bila suva i zabiljezili ova vremena,ostali nisu i kad je pocela kisa nije bilo sanse da im se primaknu,tako da to i nije pravo mjerilo,jedino sto je Baton bio najbrzi na kisi,ako opet bude nekih nenormalnih uslova znate na koga treba staviti pare ::)
Mokra je staza bila i na drugom treningu,posle se osusila,da bi na kraju opet pocela kisa,nista neobicno za Spa,ali bar smo vidjeli da se nije mnogo toga promijenilo,nesto rezervisaniji je bio Fetel,ne vjerujem da ce on sad mnogo rizikovati,Mark je taj koji mora da grize,naravno kao i Luis,Fernando i Dzenson.Prognoza kaze da tokom trke nece biti kise.U jednom trenutku je Sena bio prvi i vratili smo se bar za trenutak u neka ako smijem reci bolja vremena :D
Vilijams ima cak dva nova krila,jedno lici na RBovo,drugo na Meklarenovo.Mercedes je radio na izduvnom sistemu i na prednjem krilo,vidjecemo u idealnim uslovima ima li pomaka.

pretorian
26.08.2011, 22:03
Dakle, posle tri nedelje pauze..... :facepalm:

Nebojsa
26.08.2011, 22:32
@pretorian Bilo je cetiri nedelje pauze i cemu :facepalm:

Moracete da odradite ovaj vikend bez mene, na moru sam, ne mogu da uradim nista smisleno, zato i nisam zavrsio uvodni tekst... Moze li mi neko bar ukratko prepricati ovaj drugi trening, izgleda reprezentativniji. Ko je najstabilniji, kako vam izgleda, ko je napredovao, ko nazadovao?

Nebojsa
27.08.2011, 14:21
Samo cu reci: svaka cast Bruno :D Ostalo cu ispisati kasnije.

Mr.M
27.08.2011, 14:23
Ja necu nista pisati , samo cu reci da se onom Vettelu ako Bog da tj da mu crkne motor ili pukne guma , Fernando 8 :facepalm: Jao kakav kisan i mokar dan danas:kisa:

DinoFC
27.08.2011, 14:25
Nema se sta ovdje komentarisati.

bice
27.08.2011, 14:29
Ja necu nista pisati , samo cu reci da se onom Vettelu ako Bog da tj da mu crkne motor ili pukne guma , Fernando 8 :facepalm: Jao kakav kisan i mokar dan danas:kisa:

E,Miko nemoj tkao sad,ne volis ga,ok ali nemoj da ga kunes sad..Malo je ruzno ;)

Mr.M
27.08.2011, 14:31
Sigurno ce se on slupati jer sam ja rekao to sto sam rekao ,dobro bi mu dosao bliski sudar sa zidom da mu se malo prodrma u glavi :p ... Ne kunem ja njega da pogine ili se povredi , kunem ga da mu crkne motor i ne zavrsi trku :D

Tony_G
27.08.2011, 14:54
Klasika, Vettel prvi, ali ocekujem da ga Hamilton opet pobedi u trci u direktnom duelu. Steta da Alonso nije blizi pa da jos neko prestigne Vettela, jer to realno ne ocekujem od Webbera, mozda Massa ali on nekako uvek ima neki peh u trci.
Senna sjajan, u svim uslovima je bio medju prvih 7/8, i na kraju sedma pozicija, odlicno, iskreno nisam mislio da je on tako dobar. Steta za Buttona, jos jedan vozac koji moze da ugrozi Vettela startuje tek sa 13. mesta, ocigledno ove sezone sve ide na ruku Seba. Ali bice interesantna trka, Spa nikad ne razocara.
I da, konacno se zavrsila pauza!

Ricma
27.08.2011, 14:59
Neka osvoji titulu Fetel, ali ce Sumijev rekord po broju pobeda u jednoj sezoni ostati netaknut.
Jedan je Sumi.:f1:

vesna8.11
27.08.2011, 15:01
Fetel, nadam se da ce mu se pokvariti bolid za vreme trke. Nikad se ne zna.
Ipak, radujem se sto ce mu Hamilton disati za vratom.
Sta reci za Batona:facepalm: koja glupa odluka.
Ipak, verujem da ce biti zanimljivo, ne kao motogp, ali dovoljno dobro.

Iceman
27.08.2011, 15:23
steta za sumija....mogao je do prvih 5...steta za alonsa........kako sam vikao kad sam vidio da je alonso 8...:(...i svaka cast za sennu...7 mesto je odlicno....za debitanta

Tony_G
27.08.2011, 17:37
Fetel, nadam se da ce mu se pokvariti bolid za vreme trke. Nikad se ne zna.
Ipak, radujem se sto ce mu Hamilton disati za vratom.
Sta reci za Batona:facepalm: koja glupa odluka.
Ipak, verujem da ce biti zanimljivo, ne kao motogp, ali dovoljno dobro.

Eh Vesna mogla bi malo manje da hejtujes F1 :), znam da je prethodnih godina MotoGP bio zanimljiviji, ali ove sezone je zanimljivost zestoko prevagnula u korist formule. Iako mozda ne izgleda tako po tabeli, ali trke su bile fenomenalne.

Buttonova ekipa je pogresila, ali cekujem ga da se bori za visok plasman sutra. Mada je na Spa veoma tesko bilo sta nadoknaditi taktikom.

Mr.M
27.08.2011, 17:52
Eh Vesna mogla bi malo manje da hejtujes F1 :), znam da je prethodnih godina MotoGP bio zanimljiviji, ali ove sezone je zanimljivost zestoko prevagnula u korist formule. Iako mozda ne izgleda tako po tabeli, ali trke su bile fenomenalne.

Buttonova ekipa je pogresila, ali cekujem ga da se bori za visok plasman sutra. Mada je na Spa veoma tesko bilo sta nadoknaditi taktikom.

Jos da Vettel nema toliku prednost pa da i rezultatski bude neizvesno a kako stvari stoje on ce i Spa uzeti :facepalm:

Vanja #66
27.08.2011, 18:21
Oce, ali u nekom drugom zivotu... :D

Di ste drustvo!!!! :D

Nebojsa, otvaranje je sasvim u skladu sa trkom... Legen, cekaj, cekaj... darno! :D

Bio sam u selu do pre oko sat vremena, nista nisam u elementu... Nisam gledao trke citavih 5 nedelja, ni Hungaroring nisam odgledao. Au, oduzilo mi se kao nikad do sad! Steta za Schumija, peh, no dobro. A i Nando nije bas najbolje prosao. Sta da se radi... Trebalo bi da bude sjajna trka, uzeleo sam se ljutih masina!

Pozz!!! :D

Vladan
27.08.2011, 18:40
Nije nikakva steta za Sumija,a ni peh,jednostavno covjek treba da se povuce,ovo je stvarno bilo previse!Vjerovatno necu ovako sjutra razmisljati i biti nervozan,ali mi je zao da ga vidim u ovakvom stanju,pratim ga preko 15 godina,navijam za njega,drago mi je da i sad imam za nekog da navijam,ali mokra Spa i on napravi onakvu gresku,ono je cista vozacka greska i onda kaze preko radija da je totalno neocikvano,strasno!Ne vjerujem da mzoe nesto vise ni sjutra,sad cak prizeljkujem i da ne bude kise,cini mi se da bi mu bile vece sanse,a Montreal nije davno bio i svi znamo sta je tada radio...
20. godina,veliki jubilej i tada je sa gorim bolidom nego danas napravio veliku stvar,baksuzna zlatna kaciga :biggrin:
No da ne smaram vise sa Sumijem,pobjednik dana je Bruno Sena,svaka mu cast,ne samo za danasnje voznje,za citav vikend.Nije mi drago sto vise u gridu nema Hajdfelda,mjesto mu je tu ako mene pitate,ali je Bruno pokazao velike stvari i taman kad su svi pomislili evo suve staze i nece nista moci Petrovu on ga i tu pobijedi.Kapa do poda!
Opet je svima Fetel lupio samarcinu,ma sto se kvalifikacija tice i brzog kruga nema mu ravnog,ni njemu ni RB-u,nema tu sta da se prica.Moze se momku da izgleda nezaintresovano,da ne forsira,kad treba tu je i prvi je na kraju.Luis dobar,au kakvu je glupost napravio Maldonado,nego nismo ono dobro vidjeli,pa je li moguce da misli da ga je Luis usporio,nije mu on kriv nego spori Barikelo koji je napravio gresku i opet nece nikoga da propusti,a preko sekundu je izgubio sigurno.Izgledalo je sve ok na Luisovom bolidu posle toga,mehanicari su posteno zeznuli(da ne kazem nesto drugo) Batona,jos ih covjek dva puta pita jeste li sigurni i oni ga opet zovu u boks,morace mnogo da radi sjutra.Alonso razocarao,ocekivao sam vise od njega,nekako je potpuno nekonkurentan bio na suvoj stazi,moguce da je tu i set-up odradio posao,ipak ja od njega ocekujem na trci velike stvari,mnogo je ljudi koje moze vec na samom startu da pretekne.Razocarao me i Veber,cijelo vrijeme je najbrzi,ima dobar tempo i na kraju nista.Odlican Masa,on se definitivno budi i ovo izgleda sve bolje,Algersuari fenomenalan,Niko standardno.Nista novo krilo nije donijelo Vilijamsu,nema tu pomaka,mada treba sacekati idealne uslove,danas to nisu bili...

pretorian
27.08.2011, 19:55
@pretorian Bilo je cetiri nedelje pauze i cemu :facepalm:

Gospodin komentator je na početku prvog treninga rekao "dobrodošli nazad posle tri nedelje pauze" i tako nastavio za vreme celog treninga!
I hvala što me svrstavaš u one koji ne znaju da je bilo 4 nedelja... ;)

pretorian
27.08.2011, 20:03
Nije nikakva steta za Sumija,a ni peh,jednostavno covjek treba da se povuce,ovo je stvarno bilo previse!Vjerovatno necu ovako sjutra razmisljati i biti nervozan,ali mi je zao da ga vidim u ovakvom stanju,pratim ga preko 15 godina,navijam za njega,drago mi je da i sad imam za nekog da navijam,ali mokra Spa i on napravi onakvu gresku,ono je cista vozacka greska i onda kaze preko radija da je totalno neocikvano,strasno!Ne vjerujem da mzoe nesto vise ni sjutra,sad cak prizeljkujem i da ne bude kise,cini mi se da bi mu bile vece sanse,a Montreal nije daleko bio i svi znamo sta je tada radio...
20. godina,veliki jubilej i tada je sa gorim bolidom nego danas napravio veliku stvar,baksuzna zlatna kaciga :biggrin:
No da ne smaram vise sa Sumijem,pobjednik dana je Bruno Sena,svaka mu cast,ne samo za danasnje voznje,za citav vikend.Nije mi drago sto vise u gridu nema Hajdfelda,mjesto mu je tu ako mene pitate,ali je Bruno pokazao velike stvari i taman kad su svi pomislili evo suve staze i nece nista moci Petrovu on ga i tu pobijedi.Kapa do poda!
Opet je svima Fetel lupio samarcinu,ma sto se kvalifikacija tice i brzog kruga nema mu ravnog,ni njemu ni RB-u,nema tu sta da se prica.Moze se momku da izgleda nezaintresovano,da ne forsira,kad treba tu je i prvi je na kraju.Luis dobar,au kakvu je glupost napravio Maldonado,nego nismo ono dobro vidjeli,pa je li moguce da misli da ga je Luis usporio,nije mu on kriv nego spori Barikelo koji je napravio gresku i opet nece nikoga da propusti,a preko sekundu je izgubio sigurno.Izgledalo je sve ok na Luisovom bolidu posle toga,mehanicari su posteno zeznuli(da ne kazem nesto drugo) Batona,jos ih covjek dva puta pita jeste li sigurni i oni ga opet zovu u boks,morace mnogo da radi sjutra.Alonso razocarao,ocekivao sam vise od njega,nekako je potpuno nekonkurentan bio na suvoj stazi,moguce da je tu i set-up odradio posao,ipak ja od njega ocekujem na trci velike stvari,mnogo je ljudi koje moze vec na samom startu da pretekne.Razocarao me i Veber,cijelo vrijeme je najbrzi,ima dobar tempo i na kraju nista.Odlican Masa,on se definitivno budi i ovo izgleda sve bolje,Algersuari fenomenalan,Niko standardno.Nista novo krilo nije donijelo Vilijamsu,nema tu pomaka,mada treba sacekati idealne uslove,danas to nisu bili...

Dobro izanalizirano ali....
Ljudi, Schumi nije kriv za ono što se desilo, bio je problem sa točkom. Haug mu se čak javno izvinio!!
Senna jes' bio dobar, ali ajde da prođu bar dve trke pa da ga hvalimo.
Ostalo se sve slažem i jedva čekam da prođe ovih sledećih 17 sati do trke....
Trka će biti zanimljiva i biće puno preticanja, a Alonso garant na podijumu (iako sam Ferrari fan i iako ga ne volim)
Ja mislim, na kraju trke:
1. Hamilton (iako ga ne volim nešto)
2. Alonso
3. Vettel
4. Massa
5. Button
6. Webber
7. Schumacher (malo da zasladim....)
itd...
generalno mislim da će u trci Mclaren i Ferrari biti jači od RBR, što je dobro!

Iceman
27.08.2011, 22:32
[QUOTE=pretorian;582496]
2. Alonso
3. Vettel
4. Massa
5. Button

stavi tu tvoju prognozutamo na temu kladionica,,,,

Iceman
27.08.2011, 22:33
2. Alonso
3. Vettel
4. Massa
5. Button

stavi to na temu kladionica....

Nebojsa
27.08.2011, 22:43
Gospodin komentator je na početku prvog treninga rekao "dobrodošli nazad posle tri nedelje pauze" i tako nastavio za vreme celog treninga!
I hvala što me svrstavaš u one koji ne znaju da je bilo 4 nedelja... ;)

Izvini, nisam gledao prenos na SK, onda si skroz u pravu. I bilo mi cudno, ali ajde, otkud znam...

Vladan
27.08.2011, 23:57
Dobro izanalizirano ali....
Ljudi, Schumi nije kriv za ono što se desilo, bio je problem sa točkom. Haug mu se čak javno izvinio!!
Senna jes' bio dobar, ali ajde da prođu bar dve trke pa da ga hvalimo.
Ostalo se sve slažem i jedva čekam da prođe ovih sledećih 17 sati do trke....
Trka će biti zanimljiva i biće puno preticanja, a Alonso garant na podijumu (iako sam Ferrari fan i iako ga ne volim)
2. Alonso
3. Vettel
4. Massa
5. Button
6. Webber
7. Schumacher (malo da zasladim....)
itd...
generalno mislim da će u trci Mclaren i Ferrari biti jači od RBR, što je dobro!
Da,sad vidim,kad sam komentarisao nisam isao da provjeravam vijesti,ipak je do ocajnog bolida :facepalm:
Meni se stvarno ucinjelo da je njegova greska,da mu je "pobjegao" bolid

http://www.youtube.com/watch?v=_0YuF-CBPWk&feature=player_embedded

Ma znam da je rano za neke velike pohvale,ali momak me odusevio zato sto je bukvalnom na svim uslovima bio brzi od Petrova,a znamo odlicno sta je Spa,to ne moze biti slucajno :D

Schumacher: Crash should not have happened

"Well, I would have wished for a different end to today's qualifying, but it is difficult to drive on three wheels - even if I should have the experience to do so in Spa," said Schumacher. "Seriously, this is certainly something that should not occur, but then this is also Formula 1; we are working at the highest level but still things can happen.

"At first, I wasn't sure what had happened, as I just felt myself lose the back end suddenly which is why I instantly apologised to the team. But then I saw the wheel off the car and understood the reason why I had lost control.

"Trying to find the good in the bad, I'd probably say that I still have some fresh sets of tyres left, and that there is only one direction to go tomorrow: forward."
http://www.gpupdate.net/en/f1-news/266746/schumacher-crash-should-not-have-happened/

Ne znam je li pomenuto ali Mark je potpisao novi ugovor sa RB-om,potpuno ocekivano sto se mene tice,naravno svi su izbjegli 107% pravilo i svi ce biti na startu sjutra,to ne treba ni govoriti,nego dobro :D

Uopste ne videim napredak kod Vilijamsa,novo krilo nije donijelo nista dobro,kod Mecke isto,neka se posvete vec sad bolidu za sledecu sezonu...

Infinity
28.08.2011, 02:46
pozdrav svima,vec neko vreme citam postove na ovom forumu ali evo tek danas sam odlucio da napravim svoj profil,inace veliki sam napaljenik na F1 i navijam za Hamiltona koji vidim da ba ovde nije omiljen ali dobro,inace sto se tice sutrasnje trke,ocekujem da ce biti sjajna,posebno jer se vozi u Belgiji i nadam se pobedi hamiltona i da ce mali svaba sutra da podbaci pa da se sampionat donekle zakomplikuje,zao mi je buttona jer tim je opet uspeo da mu upropasti trku jer ce sutra morati da startuje sa 13-og mesta ali s obzirom da bi moglo biti kise i da je button odlican strateg ne bi me cudilo da dodje i do podijuma ako ne i do pobede ko u kanadi,iskreno se nadam da cu se lepo druziti ovde sa vama

Iceman
28.08.2011, 07:35
dobro dosao infinity....uzivaj i pisi.pozdrav

Tony_G
28.08.2011, 10:03
pozdrav svima,vec neko vreme citam postove na ovom forumu ali evo tek danas sam odlucio da napravim svoj profil,inace veliki sam napaljenik na F1 i navijam za Hamiltona koji vidim da ba ovde nije omiljen ali dobro,inace sto se tice sutrasnje trke,ocekujem da ce biti sjajna,posebno jer se vozi u Belgiji i nadam se pobedi hamiltona i da ce mali svaba sutra da podbaci pa da se sampionat donekle zakomplikuje,zao mi je buttona jer tim je opet uspeo da mu upropasti trku jer ce sutra morati da startuje sa 13-og mesta ali s obzirom da bi moglo biti kise i da je button odlican strateg ne bi me cudilo da dodje i do podijuma ako ne i do pobede ko u kanadi,iskreno se nadam da cu se lepo druziti ovde sa vama

Sad nas ima 2 navijaca Hamiltona, ostali su uglavnom Alonsovi i Schumijevi...

pretorian
28.08.2011, 11:37

Postoji jedna Engleska reč - "flaunt". Donekle može da se prevede kao šepurenje.
Hamilton je oličenje te reči.
Dok je nesumnjivo brz, vešt i neustrašiv, nešto ga ne volim. Ne volim McLaren uopšte, pa i to možda ima veze jedno s drugim.
I Senna, i Schumacher, i Hamilton imaju jednu sličnost - sva trojica žele pobedu po svaku cenu. Verujem da to nikad nije smetalo niti će smetati njihovoj popularnosti. :)

Čudno, ali trenutno nemam omiljenog vozača, ali pratim napredak novih navijača.
Bio sam nekad navijač Schumija i uvek ću biti ali ne mogu da navijam za Mercedes.
Ovo je malo off-topis, al ajde...
još sat i 23 minuta....

Mr.M
28.08.2011, 13:33
Majstor jos jednom pokazao kakav je majstor , sa 8 na 1 :wthy: A Lewis lepo poleti , klasicna greska FIA-e je ovo , trebali su upozoriti Sauber da Kobayashi sa onakvim prednjim krilom ne sme voziti i zbog tog prednjeg krila izleti Lewis , nije los ,jos da Vettel izleti i slavlje moze poceti

Infinity
28.08.2011, 13:59
hvala na dobrodoslici,neverovatno glupa greska hamiltona jer on je skrenuo na kobajasija ali sta da se radi,ako sad vettel pobedi onda je to to,sampionat je onda definitivno njegov,button je fenomenalan sto je i bilo za ocekivati,jos kad bi dosao do podijuma

Vanja #66
28.08.2011, 14:04
E, lepo si to primetio Infinity, to je greska Hamiltona, mala ali skupa. Kamui je sve vreme drzao pravac, nije skretao, a Hamilton je probao jedno malo skandinavsko skretanje ne primetivsi (zapravo negledavsi) Kobayashia, eto kako je prosao.

Inace, dobrodosao! :D

vlada. r
28.08.2011, 14:12
pozdrav svima, interesuje me gde je Baton izgubio desni retrovizor?

vesna8.11
28.08.2011, 14:13

Nemoj tako, pa i ja sam Hamiltonov navijac.
Koliko sam se iznervirala sto je onako zavrsio trku.:facepalm:
Nadam se samo da ce Baton uspeti da pobedi.
Sada gledam warm up za motogp, pa ne znam sta se dogadja u f1, ali se nadam da ce mi se zelje ispuniti.

ClayWarrior
28.08.2011, 14:38
Majstor jos jednom pokazao kakav je majstor , sa 8 na 1 :wthy: A Lewis lepo poleti , klasicna greska FIA-e je ovo , trebali su upozoriti Sauber da Kobayashi sa onakvim prednjim krilom ne sme voziti i zbog tog prednjeg krila izleti Lewis , nije los ,jos da Vettel izleti i slavlje moze poceti

Slavis li odustajanje?

Iceman
28.08.2011, 14:42
gotovo je sto se tice sampionata....predaleko je vettel....alonso je mogao do 2 pozicije ali jbg taktika losa....sumaher sjajan cak 19 pozicija napredovao svaka cast....massa los opet...:(...senna je mogao bolje ali jbg u prvu krivinu je prakticno zavrsio borbu za bodove...alguersuarija mi je zao....hamilton je kriv za ono izletanje...button je ponovo dobar....itd..itd

ClayWarrior
28.08.2011, 14:45
Sebastian je nakon ove trke vec osvojio vise poena nego na kraju prosle, sto je naravno novi rekord od kada je uvedeno ovo monumentalno bodovanje.. mnogo vaznija je cinjenica da ce biti najmladji dvostruki sampion u istoriji F1

Infinity
28.08.2011, 14:46
e pa zavrsi se i belgija i pobedi vettel tako da smo dobili novo-starog sampiona za ovu godinu a to je vettel,trka bas i nije bila nesto preterano uzbudljiva ali dobro,inace vettelu svaka cast na pobedi,webber lose poceo ali je odlicno zavrsio,button verovatno covek dana,mada opet to i nije iznenadjenje jer on je specijalista za strategiju,alonso ocekivao sam najmanje podijum od njega a na kraju 4 i naravno jedno veliko bravo za sumahera jer 5 mesto je sasvim solidno s obzirom kakva mu je sezona,hamilton glupa greska ga mu je uzela i to malo nade sto je imao da moze do sampionske titule mada nisu ni ostali u nesto boljoj poziciji da se nadaju tituli jer je vettel danas sve resio,sve u svemu nije lose ali moglo je i bolje,steta sto nije bilo kise jer bilo bi ludilo

Vanja #66
28.08.2011, 14:49
Sampionski, nista manje! Ako je neko sumnjao u to, Vettel je sampion F1 za ovu godinu sad vec (prakticno) sigurno. Sa pola na pobedu, zaista vrlo upecatljivo. Skoro kao Novak Djokovic! :D

Kratka analiza nekih najzanimljivijih detalja...

Prvo i prvo, Alonsov pocetak trke, sa 8. na 1. mesto za nekih 20-25 minuta, na mekim gumama je postao neprikosnoven. Zato je na medium mesavini bio 1.5s sporiji od Webbera, a oko 1.1s od Buttona. A onda sudar Hamiltona i Kamuia, to sam vec prokomentarisao... Potom ide SC, malo se poduze zadrzao, Vettel to iskoristio na najbolji moguci nacin, prakticno je dobio besplatan pit-stop koji je iskoristio za 7. pobedu u sezoni i povecao razliku na 92 poena, prakticno ima 4 pobede prednosti na 7 trka do kraja. I jos malo da skrenem sa kursa, prosle sezone je imao 256 na kraju sezone, sad ima 269 poena, a imace jos stotinjak do kraja sezone... Dominantno, ova ce mu pobeda jos lepse leci s obzirom da na 3 prethodne nije pobedio. Dovoljno o njemu.
Potom bih izdvojio jos jednu od mnogobrojnih gresaka u Ferrariju, Massine gume, umesto da mu, kao i Alonsu stave medium u 2. stopu, stavili su mu soft mesavinu, da bi se tri kruga nakon toga setili da postoji ono pravilo o dve mesavine na suvoj trci... :facepalm: nije dovoljan, treba im malj zveknuti po glavi, Domenicaliu pre svih.
I, naravno, najbolji elemenat ove trke, napredak od 19 pozicija za Schumia, sa poslednjeg na 5. najveci napredak na jednoj trci od Alonsa u Monacu prosle godine, ako se dobro secam. Nema reci kojima se takav uspeh moze opisati, ponovo je pokazao zasto je 7-ostruki sampion Formule 1. :wthy:

Svidja mi se nesto drugaciji zvuk Ferrarijevog motora, malo je dublji, rekao bih zbog auspuha...

Ostalo, sve je nekako bilo standardno, nakon Hamilton-Kobayashi incidenta, trka je bila solidno dosadna... Toliko od mene.

pretorian
28.08.2011, 15:01
Vettel - odlična trka, brži nego što sam mislio da će biti.
Webber - konjina što nije dobro startovao. ;)
Button - Možda McLaren treba da prouči "dizajn" ovog novog (::)) krila koji je Buttonu pomogao da dođe do 3-eg mesta.
Alonso - Ferrari je napravio jednu taktičku grešku, ne dve. Pogrešili su što nisu uveli Alonsa kad i RBR Vettela, ali nisu kod prelaska na MEDIUM gume. Alonso je očigledno imao problem sa ovim setom guma jer 30 kruga pre prelaska na MED nije imao problema sa brzinom i bio je brz pa i brži od ostalih. (I nerviram se što komentatori odmah krive tim!!)
Schumacher - Jes' dobio na poklon 5. mesto al' je zaslužio.
Rosberg - još mi nije jasno kako je došao na 1. mesto posle starta!!
Sutil - niko ga nije pomenuo ali je bio odličan, i auto je bio brz.
Massa - Domenicalli treba da se bije glavom u zid... ponekad.
i to je to....

Što se tiče Hamiltona, nemojte previše da ga teretite za udes, mislim da je u stvari imao problem sa kočnicama. Kobayashi mu je dao dovoljno prostora.
Let's go Monza, let's go!!

Ricma
28.08.2011, 15:11
Mnogo mi je krivo za Alonsa s obzirom za koju se poziciju borio i juri Fetela(stavise ovaj mu nije bezao, a ni razlika u sekundama se nije smanjivala) i na kraju ga pretekose i Veber i Baton.
Ako nista drugo, drago mi je da je Sumaher zavrsio na petom mestu i jos pretekao timskog kolegu.:tu2:Samo nisam video to preticanje zato sto mi je tada krenuo da koci strim.
Sigurno jedan od njegovih boljih plasmana u ove dve godine.

Nebojsa
28.08.2011, 15:19
Prvo dobrodoslica novim clanovima i nadam se da ce biti aktivni. Sve ukupno, Spa je potvrdila sva ocekivanja, puno prestizanja, akcije, srecom nije bilo kise pa je uzitak kompletan. Jedino sto mi se ne svidja je da izgleda DRS na ovoj stazi daje preveliku prednost, svako ko ga je koristio u iole izglednoj situaciji uspeo je da pretekne onog ispred sebe. Evo redom sto se tice trke:

1. Fetel - novi sampion, kada god je trebalo dobro je vozio, tim je napravio dobre odluke. Siguran sam da nece ostati samo na dve titule. Podjednako dobar na svim mesavinama, onaj pocetni kiks kada ga je prestigao Rozberg je samo stucanje.
2. Veber - odlicna trka u senci, pravovremena odluka za prelazak na med gume, kao i uvek najbolji u poslednjoj trecini.
3. Baton - 10/10, kao i Veber drugacija taktika koja je super upalila, i on je vozio tacno kako je trebalo, konstantno brzo sa pravim manevrima u pravo vreme.
4. Alonso - los Q3 juce, odlicna polovina trke, druga polovina ocaj zivi, Ferari josuvek ima problema na svim gumama koje su tvrdje od softa, i zbog toga su ispali iz konkurencije za obe titule. Ocajna odluka da se ne udje paralelno sa Fetelom.
5. Sumaher - svaka cast, sa poslednjeg do 5og mesta, dokazao da mu je mesto u F1. Stizao kad je trebalo, bio strpljkiv, nije bilo gresaka.
6. Rozberg - start odlican, sve posle prosecno, lako je izgubio poziciju nekoliko puta. Hrabri sto Mercedes konano ima makar solidan ritam u trci.
7. Sutil - Fors Indija standardno jaka na ovoj stazi, mozda ne rezultat kao ono Fizikelino drugo mesto, ali svakako vredno.
Masa - standardne boljke, vozacke greske, losa taktika, dobro je da je dosao do bodova. Na pocetku bio agresivan, pokazao zasto je u Ferariju, pokazao zube Nandu, i onda opet zapao u apatiju.
Hamilton - ponovo imao tempo, ponovo ispao zbog prevelike agresivnosti. Od sampionata nema nista, mora malo da sredi glavu, ovim ritmom ga ni nece vise osvojiti do kraja karijere.
Svi jedva cekamo Moncu, srecom pa je sledece nedelje.

Mr.M
28.08.2011, 15:36
I ponovo kazu nema namestanja a rekli Rosbrgu da pusti Sumahera da bude 5. :facepalm: Ali kad Ferrari namesta tada ide i drvlje i kamenje :)

Svi jedva cekamo Moncu, srecom pa je sledece nedelje.

Monza je za 14 dana :)

Vladan
28.08.2011, 15:41
Odlicna trka,mora tako kad je Spa u pitanju i moramo biti zadovoljni sa F1,ima dosta preticanja,zanimljivih duela,jos samo da ne dominira jedan covjek,ali sta je tu je.Fetel je trenutno najbolji i tu nema price,Rozberg je fantasticno staretovao,pomalo neocekivano zauzeo prvo mjesto,ali se nije mogao tu mnogo zadrzati i to je normalno,Mercedes je jos uvijek daleko od RBa,Meklarena i Ferarija.Veber ocajan na startu,iskupio se tokom trke,morao je mnogo da radi,steta zbog loseg starta jer bi mozda mogao i pobjedu da napadne,mada sam iznenadjen sto je odma izgubio poziciju posle izlaska SCa,jeste Fetel bio na novim mekim pneumaticima,ovaj na srednjim,ali nekako nije pruzio nikakav otpor.Svi koji su bili u TOP 10 su naravno morali da krenu na mekim,a vidjeli smo da je mnogo bolja taktika bila da se krene na srednjim.Ovo moze da se iskoristi za Q3 na narednim kvalifikacijama,mozda svjesno zrtvovati par pozicija zarad drugacije strategije i kretanja na sporijim,ali izdrzljivijim gumama i opet moguce da ce to donijeti bolji rezultata na samoj trci.Sena izgorio na startu,upropastio Algersuarija koji je imao odlican vikend i koji bi sigurno zavrsio u bodovima,sta reci o Kobajasiju,sa onakvim prednjim krilom on pritiska,pravi je vozac i drago mi je sto ne popusta nikome,sto se do kraja bori za poziciju,tako i treba,trkacki incident sa Luisom,znamo da nijedan od njih ne popusta i moralo je tako.
Alonso imao odlican tempo,bio i najbrzi na stazi,napravio je Ferari opet gresku,morao je u boks na zamjenu guma kad je bio SC i Ferari stvarno pravi velike greske,Alonso je veliki vozac,zasuzuje najbolji tim iza sebe,trenutno ga nema.
Masa ocajan,brzi je,pokazuje napredak,ali se toliko muci sa preticanjem da je to prosto nevjerovatno,je li moguce da on ne moze Rozberga nikako da pretekne,a ima osjetno brzi bolid.
Fetel je dobio trku cim je SC izasao na stazu,nije bilo sanse vise da on to propusti,na kraju je kontrolisao trku,blizu je titule,mozemo slobodno reci da je vec dosao do nje.
Sta reci za Sutila,fantastican vozac i danas je to pokazao i pod hitno mu treba bolji bolid,mislim da bi Ferari zestoko profitirao kada bi Masu zamijenili s njim!
Baton fantastican,mozda i najbolji na stazi danas,ne volim njegov stil toliko,ali on tacno zna sta treba da radi,on nenormalno cuva gume,nema panike,majstor strategije,zasluzeno je dosao do podijuma,nije mi jasno zasto je Veber pri poslednjoj promjeni guma opet izabrao srednje,mozda bi bolje bilo da je uzeo meke,nije bilo mnogo krugova do kraja i sacuvao bi ih on,a vrlo vjerovatno imao sansu i da napadne Fetela,medjutim znamo ko je prvi vozac u RBu i koga treba forsirati.
I za kraj Sumi,pokazao je da je majstor,opet na najtezim i najzahtjevnijim stazama pokazuje veliku klasu,juce sam sumnjao u njega iako nije bio kriv,definitivno moze jos mnogo da pruzi formuli i ovo danas je bilo sjajno,jos je tu jubilej,velike stvari,ima nekih pomaka kod Mercedesa,nadam se da ce dobiti mnogo bolji bolid sledece sezone,jer on sigurno i dalje moze da se bori za sami vrh sa konkurentnim bolidom.Nije mi se svidjela poruka Rozbergu da "cuva gorivo" i mislim da nije bilo potrebe za tim,jer je Sumi bio na mekim,a Niko na srednjim pneumaticima i vjerujem da bi ga pretekao,no ovoga ce uvijek biti u F1 i to je to.Da pomenem i Vilijams,izgledalo je ovo bolje nego na proslim trkama,ali moraju jos mnogo da rade!

Tony_G
28.08.2011, 16:04
Uh, pokrili ste vec sve u analizi trke, ostaje mi samo da proklinjem Hamiltona, mala greska, ali pri onoj brzini i to je dovoljno.
A mogao je da se bori za pobedu, ali eto, kao sto smo svi vec zakljucili ovo je Vettelova godina. Svi su imali neke probleme, njegov najveci je verovatno nestanak KERS-a u pojedinim trenucima, u prevodu nije imao problem cele sezone.
Sad samo mozemo da se nadamo uzbudljuvim trka...

P.S. Vesna drago mi je da nas ima 3, nisam bio siguran da za njega navijas, mada sam pretpostavljao.

@Pretorian Ono sto si rekao za Hamiltona, ja sam imao isto misljenje, zapravo i dalje imam, lik je prepotentan. Ali navijam za njega jer po svaku cenu zeli pobedu, i cini trke mnogo zanimljivijim.

Mr.M
28.08.2011, 16:20
Ali navijam za njega jer po svaku cenu zeli pobedu, i cini trke mnogo zanimljivijim.

Mislis da ostali ne zele pobedu isto kao Hamilton ? Samo Hamilton to pokazuje a veruj mi da ima onih koji i po vecu cenu zele pobedu od njega samo to ne pokazuju :)

bice
28.08.2011, 16:32
Sumi legedno bravo majstore,lep poklon za 20 godina u F1,svaka cast :tu2::wthy:

vesna8.11
28.08.2011, 16:59
Mislis da ostali ne zele pobedu isto kao Hamilton ? Samo Hamilton to pokazuje a veruj mi da ima onih koji i po vecu cenu zele pobedu od njega samo to ne pokazuju :)

Hamilton na samoj stazi pokazuje tu zelju i borbenost.Mozda neko drugi ima vecu zelju, ali to sto je pokazuju van staze, ne racuna se.
Hamiltonova prepotentnost nije arogantna, a to je ogromna razlika.
On u svojim voznjama unosi dozu ludosti, i to je ono sto ga cini drugacijim.
Naravno, zbog toga mu se i desavaju ovakve stvari, ne zavrsava uvak trke, ali bez takvih vozaca, ne bi imalo smisla gledati f1.
Bar meni su vozaci poput Fetela uzasno dosadni, bez obzira sto su talentovani i sposobni za pobede.

Mr.M
28.08.2011, 17:08
Slazem se ali realno najvise grizu Alonso i Kobayashi po meni trenutno , Kobayashi je u svakom duelu mrtav 'ladan' a i Alonso je strasan borac a o Hamiltonu ne treba pricati , on ne grize , on jede ali cesto to zavrsava lose i to ne volim a pogotovo njega ne volim van staze jer je prepotentan i razmazen a o Vettelu ne trebam komentarisati , sve sto i Hamilton samo 10 puta gori :facepalm:

pretorian
28.08.2011, 17:20
Slazem se ali realno najvise grizu Alonso i Kobayashi po meni trenutno , Kobayashi je u svakom duelu mrtav 'ladan' a i Alonso je strasan borac a o Hamiltonu ne treba pricati , on ne grize , on jede ali cesto to zavrsava lose i to ne volim a pogotovo njega ne volim van staze jer je prepotentan i razmazen a o Vettelu ne trebam komentarisati , sve sto i Hamilton samo 10 puta gori :facepalm:

Jednom sam opisao Vettela kao nemca koji bi želeo da je Amerikanac! ;)
Pazite, arogantnost igračima daje ekipa McLarena koja je od svih timova najarogantnija. (naravno, moje mišljenje)
Hamilton nije lud, on vrlo svesno radi sve.
Neki put prođe, neki put ne.
Alonso je borben i brz, ali je i analitičar, mada poneki put padne dok vozi pa ga nema nigde. On je onako tiho arogantan.
Kobayashi jeste lud, s druge strane. ::)

U svakom slučaju, neko je pomenuo da DRS u Spa daje previše veliku prednost.... To je zbog same prirode šikane pre, zvane Eau Rouge.
Kakvu će prednost davati DRS u Monzi???

Tony_G
28.08.2011, 17:54
Kakvu će prednost davati DRS u Monzi???

Zavisi koliki prostor ce zahvatati DRS zona. Npr ako se DRS ukljucuje odmah po izslasku iz parabole, onda ce biti smesno, ja bih tako mogao da prestizem. Mada i ako bude tek negde u nivou boxova ukljucivanje opet ce biti moguce prestizanje (sto naravno i jeste cilj). A mene zanima da li ce mozda biti 2 DRS zone. To nismo videli od Valencie, a u Monzi lagano mogu da stave 4 DRS zone. Svakako ce biti ludnica od trke.

pretorian
28.08.2011, 17:56
Zavisi koliki prostor ce zahvatati DRS zona. Npr ako se DRS ukljucuje odmah po izslasku iz parabole, onda ce biti smesno, ja bih tako mogao da prestizem. Mada i ako bude tek negde u nivou boxova ukljucivanje opet ce biti moguce prestizanje (sto naravno i jeste cilj). A mene zanima da li ce mozda biti 2 DRS zone. To nismo videli od Valencie, a u Monzi lagano mogu da stave 4 DRS zone. Svakako ce biti ludnica od trke.

Teško da nešto može da bude luđe od utakmice na Old traffordu danas ali....
Pazi, padaće kiša u Monzi... ::)

Mr.M
28.08.2011, 18:22
Pazite, arogantnost igračima daje ekipa McLarena koja je od svih timova najarogantnija. (naravno, moje mišljenje)

Mislis vozacima :D ... Alonso je jedini vozac u F1 koji u svakome trenutku trke razmislja i zna sta radi samo sto je Ferrari na tvrdjim pneumaticima jako los i jako lose deluje.

pretorian
28.08.2011, 18:36
Mislis vozacima :D ... Alonso je jedini vozac u F1 koji u svakome trenutku trke razmislja i zna sta radi samo sto je Ferrari na tvrdjim pneumaticima jako los i jako lose deluje.

Da, vozačima.... :facepalm:
Neko će pomisliti da volim fudbal više nego F1... Stvarno nije tako! :bcy:

Infinity
28.08.2011, 18:45
vidim da se raspravlja o hamiltonu pa da se i ja ukljucim,hamiltonu ume da pretera nekad na stazi ali od svih vozaca on je najborbeniji i kao sto je vesna rekla on to najvise pokazuje na stazi,inace on ume da daje cudne izjave ali ne mislim da je toliko arogantan koliko neki misle,za mene je alonso recimo pomalo i kvaran,jer kad su on i hamilton vozili u meklarenu 2007, ne znam na kojoj trci,ali alonso je svom timu u trci javio da hamiltonu srede bolid tako sto ce da mu sipaju manje goriva kako hamilton ne bi zavrsio trku kad ovaj bude usao u boks,ne znam zasto ali alonso se nakon dve osvojene titule bio uobrazio,eto to je neko moje misljenje

Vladan
28.08.2011, 18:46
Ma Luis je trkac i ja ga uzasno postujem,covjek je tu da bi se trkao i svaka mu cast na tome!

Dobru je foru bacio Pavle danas kad je Sumi obilazio Nika,evo vidimo da pretice Sumaher,a Niko cuva gorivo :haha:

Nebojsa
28.08.2011, 18:48
@pretorian

Dugo nije padala kisa u Monci, red je da to opet vidimo, poslednji put je Fetel pobedio u Toro Rosu. A slazem se da je Meklaren najarogantnija od svih ekipa. Ja sam pominjao to za preveliku prednost sa DRSom i slazem se da je zbog O Ruza.

Kada pricamo o Hamiltonu, meni je on drag zbog stila, ali pravi previse gresaka. ne moze se tako do titule, suvise je usijana glava.

vesna8.11
28.08.2011, 20:24
@pretorian

Dugo nije padala kisa u Monci, red je da to opet vidimo, poslednji put je Fetel pobedio u Toro Rosu. A slazem se da je Meklaren najarogantnija od svih ekipa. Ja sam pominjao to za preveliku prednost sa DRSom i slazem se da je zbog O Ruza.

Kada pricamo o Hamiltonu, meni je on drag zbog stila, ali pravi previse gresaka. ne moze se tako do titule, suvise je usijana glava.

Hamilton jeste pomalo "usijana glava". Ali to je on. Po tome se i razlikuje od drugih.
Mozda da je malo strpljiviji tokom trke, i rezultati bi bili bolji.
Mrdjutim, i usijane glave su potrebne. Da svemu daju jednu visu dimenziju.
Dosadno je kada se sve unapred moze predvideti.

Tasman
28.08.2011, 20:35
Ajde i ja da se malo ubacim u pricu :)
Moje misljenje je da Hamilton nema dovoljno postovanja prema sporijim vozacima.
Secam se cini mi se VN Malezije pre 2-3 godine kada se nasao tamo u donjem domu pa je pri preticanju mahao tim vozacima kao da ih pretice za ceo krug.
Ali ajde da nejdemo toliko daleko, pravi primer je ovogodisnji Monako.
Videli smo kako je skrljao Maldonada i Masu i nakon toga pricao kako su ovi krivi jer su prerano poceli da zatvaraju pa na sve to jos izjavi nesto u stilu nemoram ja da se pravdam tamo nekim luzerima.
Takvim ponasanjem on navlaci na sebe gnev pojedinih vozaca i zato je Maldonado juce reagovao onako kako je reagovao (napominjem da ja taj potez neopravdavam)
Slazem se da ga je u vecini slucajeva lepo gledati kad se bori ali ponasa se pomalo bahato, pogotovu sa tim sporijim vozacima.
Kao da u tom trenutku misli "ajde covece sta se branis kada cu te svejedno preteci, nemoj da mi smetas".
I ovaj danasnji incident, nema tu sta da se krivi Kobajasi, jednostavno Hamilton nije izvrsio preticanje do kraja a krenuo je da se priblizava toj idealnoj putanji pred krivinu.
Znaci, Hamilton je brz i talentovan vozac ali treba malo da spusti loptu

I da, pozdrav radni narode :)

Vladan
28.08.2011, 22:14
Tasman dobrodosao,nadam se da ce ti biti prijatno ovdje :)

Tacno je da nema postovanja i da zuri,ali ne vjerujem da ce se on promijeniti,jednostavno kao sto napadac vidi samo gol tako i on kad vidi bolid ispred sebe i postoji i najmanja prilika pokusace pa sta bude i nikome se nece skloniti.Zato je F1 zanimljiva,u jednom timu imamo nebo i zemlju,Luisa i Dzensona :D

Infinity
29.08.2011, 01:00
ljudi dogodilo se cudo,hamilton se izvinio kobajasiju i potpuno preuzeo krivicu na sebe,sutra u sahari pada sneg,eto pokazao je da ume i on da bude covek i da prizna svoje greske,bravo za njega,:D

Vanja #66
29.08.2011, 08:26
Lewis Hamilton (DNF)
“I was in a good position and I’d already got past one of the Ferraris, but then I was hit by Kamui (Kobayashi). I don’t really know what happened, but I hit the wall pretty hard and my race was immediately over. I was ahead, so I don’t know why I got hit. There have been quite a few races this year where we’ve not finished, and this is another - but that’s motor racing. At least our pace was reasonably good this weekend, so let’s hope we can win more races in the remainder of the season.”

sa http://www.formula1.com/news/headlines/2011/8/12460.html

Izjava odmah nakon trke, uostalom, i pise na pocetku teksta... A Kamui je rekao:

Kamui Kobayashi (12th)
“Of course I expected to score some points today. My start was good and I had a couple of nice fights. On the straights I was actually slower than expected, but I don’t know yet why this was. It was also hard to survive with the soft tyres and I was under pressure from Vitaly Petrov. Regarding the accident with Lewis Hamilton, which happened when I was running in fourth, I knew perfectly well he was faster than me so had no reason to fight with him. After he overtook me it was not my intention to get my position back, so I stayed on my line and didn’t expect him to move over. When I pitted on the second lap behind the Safety Car I lost an awful lot of positions. Anyway, the long stint on the medium tyres in the end worked well, but then I was too far away from the points.”

Kad vidis ovo Infinity, aj sibni link na kom si ti procitao Lewisovo izvinjenje... Ja trazim na jos nekim mestima ali nema, evo pogledao sam ovde

http://www.autosport.com/news/report.php/id/94073

ali ni tu nema.

Tasmane, dobrodosao, lepo je sto se pojavilo jos ljudi, da ne bude da je nas 10ak okupiralo F1... I pusti kafu, popij :cheers:! :D

Tasman
29.08.2011, 11:18
Hvala na dobrodoslici :)

Ja sam izvinjenje procitao na njegovom twitter-u https://twitter.com/#!/LewisHamilton
(https://twitter.com/#!/LewisHamilton)"After watching the replay, I realize it was my fault today 100%. I didn't give Kobayashi enough room though I thought in was past."

Vanja #66
29.08.2011, 11:30
Axa, ok. Nemam twitter, ima ljudi koji ga imaju, pa nema ni potrebe, lepo se svi obaveste... Red je bio da prizna da je on kriv, niko ne moze da u svakoj situaciji izvuce deblji kraj bez imalo sopstvenog udela u incidentu.

popadic.
29.08.2011, 19:34
Alonsa unisti losa taktika Ferarija.Prosto je neverovatno koliko mogu da upropaste trku svom vozacu.Razumljivo je da pogresis jednom,pa i dvaputa ali oni stalno grese.Prosle sezeone su titulu izgubili zbog toga,a i sada su prosuli dosta bodova.Oni jos ni na jedno trci nisu napravili neki taktiku koja bi vozaca progurala napred,za razliku od buttona i njegovog tima koji su stvarno majstori za to :D

Vladan
29.08.2011, 20:55
Dobrodosao :bye:

Evo i Sumijevog starta,da mogu ovako cijelu trku da gledam :D

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nT1uVAA7d9Y

Tony_G
29.08.2011, 20:58
Alonsa unisti losa taktika Ferarija.Prosto je neverovatno koliko mogu da upropaste trku svom vozacu.Razumljivo je da pogresis jednom,pa i dvaputa ali oni stalno grese.Prosle sezeone su titulu izgubili zbog toga,a i sada su prosuli dosta bodova.Oni jos ni na jedno trci nisu napravili neki taktiku koja bi vozaca progurala napred,za razliku od buttona i njegovog tima koji su stvarno majstori za to :D

Mislim da je ove sezone mnogo lakse resavati trke na samoj stazi, a ne u boxu. Button je pored dobrih taktika imao i brzinu, i uvek uspevao mnogo bolje od ostalih da sacuva gume, sto je ove sezone veoma vazno. U boxu se zadrzavaju svi od 3-4.5 sec, to je vreme koje moze da se nadoknadi u trci. Glavni problem Ferrarija je prevelika oscilacija u brzini izmedju zutih i belih pneumatika. Prethodnih sezona je taktika bila mnogo vaznija, jer je prestizanje bilo teze, u trenucima gotovo nemoguce. A ove sezone je laganica...

popadic.
29.08.2011, 23:36
Mislim da je ove sezone mnogo lakse resavati trke na samoj stazi, a ne u boxu. Button je pored dobrih taktika imao i brzinu, i uvek uspevao mnogo bolje od ostalih da sacuva gume, sto je ove sezone veoma vazno. U boxu se zadrzavaju svi od 3-4.5 sec, to je vreme koje moze da se nadoknadi u trci. Glavni problem Ferrarija je prevelika oscilacija u brzini izmedju zutih i belih pneumatika. Prethodnih sezona je taktika bila mnogo vaznija, jer je prestizanje bilo teze, u trenucima gotovo nemoguce. A ove sezone je laganica...

Stvar je i u odabiru pneumatika u pravo vreme.Ako is vidno sporiji od konkurencije sa tvrdjim onda ces logicno namjanje vremena provesti na njima,a ne poslednjih 15 krugova voziti i izgubiti 2 pozicije.Izgubili su dosta vremena i kada nisu otisli u box kada je izasao safety car.Nekako mi ne odaju sigurnoscu,nikako da naprave pravu stvar,kao nekada kada su tod i brown :D.Koliko je puta samo weber zabrljao stvar sa losim startom,padne za 6-7 pozicija ali ga kasnije team uz dobru taktiku dovede do postolja :D A sto se tice DRS-a po meni je to glupost,na nekim stazama daje preveliku prednost,kao u nedelju na Spa.Vise nema onog zara borbe za poziciju,samo fino sacekas DRS zonu i obidjes ga.Treba znati i odbraniti poziciju,a sada je to gotovo nemoguce http://www.youtube.com/watch?v=oK2uV9ApLts&feature=related....pozzz

Vanja #66
30.08.2011, 07:54
Odlican klip, popadic.-u!!!

Dobrodosao, verujem da ces uzivati i pisati.

Delimo misljenje povodom DRSa, cim sam cuo ideju, smucio mi se zivot-da kompjuter odredjuje kad ce se prestizati, glupost... :facepalm:

Tony_G
30.08.2011, 10:46
Stvar je i u odabiru pneumatika u pravo vreme.Ako is vidno sporiji od konkurencije sa tvrdjim onda ces logicno namjanje vremena provesti na njima,a ne poslednjih 15 krugova voziti i izgubiti 2 pozicije.Izgubili su dosta vremena i kada nisu otisli u box kada je izasao safety car.Nekako mi ne odaju sigurnoscu,nikako da naprave pravu stvar,kao nekada kada su tod i brown :D.Koliko je puta samo weber zabrljao stvar sa losim startom,padne za 6-7 pozicija ali ga kasnije team uz dobru taktiku dovede do postolja :D A sto se tice DRS-a po meni je to glupost,na nekim stazama daje preveliku prednost,kao u nedelju na Spa.Vise nema onog zara borbe za poziciju,samo fino sacekas DRS zonu i obidjes ga.Treba znati i odbraniti poziciju,a sada je to gotovo nemoguce http://www.youtube.com/watch?v=oK2uV9ApLts&feature=related....pozzz

Pa kada bi smanjili broj krugova na tvrdim gumama morali bi da povecaju na mekim, a meke se mnogo brze raspadaju, sto znaci da bi onda morao da vozi odredjen broj krugova na potpuno raspalim mekim gumama. Sto opet znaci da bi gubio vreme u odnosu na konkurenciju. Druga opcija je da povecaju broj pit stopova, ako ne zele da njihov vozac vozi na degradiranim mekim gumama, ali onda opet gube vreme, zbog dodatnog pit stopa. Jednostavno Ferrari nije na istom nivou kao Red Bull, veoma su im blizu, a Alonso se cesto nadje ispred Webbera jer je mnogo bolji vozac, ali sa Vettelom je vec druga prica.
Naravno da Ferrari cesto ima diskutabilne odluke, ali ne mozes njihov neuspeh ove sezone da objasnis iskljucivo slabom taktikom (ako je uopste bila slaba).

Vanja #66
30.08.2011, 11:09
Naravno da Ferrari cesto ima diskutabilne odluke, ali ne mozes njihov neuspeh ove sezone da objasnis iskljucivo slabom taktikom (ako je uopste bila slaba).

Daleko od toga da mozes sav neuspeh zasnovati na taktici, ali bar 30% je upravo na plecima lose taktike (citaj Domenicalia).
Kad je Schumacher imao losu taktiku od 2000 do 2004? Jako malo, ako je uopste imao...
Kad je Ferrari poslednji put uzeo vozacku titulu? Sa Raikkonenom i Todtom 2007. Taj bolid je bio slab, ne kao pocetkom ove godine, ali slabiji u odnosu na McLarenove, pre svega mu je bila slaba izdrzljivost. A i McLaren je imao (almost) dream team u vidu Alonsa i Hamiltona. Ako se secas, te godine smo recimo imali samo 2 tima koji su odnosili pobede, upravo Ferrari i McLaren i to sva cetvorica. I pored toga, Raikkonen je pobedio na kraju godine, 110 poena za njega, po 109 za ovu dvojicu.
Sta se desilo sledece godine? Dosao je Domenicali, jer se Todt povukao i kasnije otisao u FIAu. Uzas kakve su takticke greske pravili sa Raikkonenom, necu ih ni nabrajati, muka mi je bilo da ih gledam tad, sad bi mi bilo muka da se prisecam. Bolid nije bio na nivou, ali je bio bolji u odnosu na proslu 2007, medjutim, u Hungaroringu se pokazao za nepouzdanog, mislim na odustajanje Masse 3 kruga pred kraj. No i pored tog peha, bilo je par situacija kad su mogli bolje da odrade taktiku za Massu, vec sam rekao da su Kimija ruinirali, mada se ni on sam nije preterano trudio da to promeni.
2009-no comment, sve je bio jedan veliki krs, imali su tu srecu da pobede u Belgiji i to je bilo to.
Ali zato prosle godine, pored ostalih losih odluka, oni izaberu da na zadnjoj trci prate ne onog ko je na celu trke, nego prvog direktnog konkurenta!!! Pa gde je tu logika? Sam Alonso je rekao da mu treba 2. mesto i da ima titulu i oni umesto da idu na to 2. mesto ili cak da probaju da pobede, a mogli su, ne, oni prate Webbera koji je probao neku alternativnu taktiku "ako prodje-proslo je", umesto da prate lidera trke Vettela! :wall:

Sustina mog izlaganja je da im od Todta taktika skripi kao violina kad je svira dete koje se uci... Jos jedan los potez na ovoj trci, ona 2 stajanja Masse u roku od 4 kruga. Sve i da je Smedli to zahebao, Domenicali mora da ih isprati, ocigledno da to nije ucinio i kraj dokaza.

Tasman
30.08.2011, 12:15
Taktika im je svakako od odlaska Brona i Toda katastrasna
Struktura tima je menjana tako da se dovedu Italijani i to je cini mi se radjeno i po cenu da ta odredjena osoba i ne bude najbolje resenje, bitno da je Italijan.
Ali moram da se osvrnem na Kimija, razocarao me je strasno te 2008 pa i 2009.
On je takva osoba da je nakon osvajanja te titule njemu nekako izgleda to sve dosadilo.
Verujem da ce se ovde vecina sloziti da je on kvalitetniji vozac od Mase a eto taj Masa se borio za titulu do poslednje krivine na poslednjoj trci te 2008 sezone, a imao je ono odustajenje u Valensiji kada je imao gotovo sigurnu pobedu i onaj peh u boksu (Singapur) kada je otkinuo crevo za dolivanje goriva a takodje je isao brze od svih.
Znaci jedan takav "prosecan" Masa je mogao uzeti titulu 2008 a Kimi je tada toliko lose isao da nije imao nikakve sanse.
Sledecu sezonu bi ga Masa takodje dobio da nije imao onu nesrecu u Madjarskoj.
A da ne spominjem i da je tu titulu 2007 Kimi uzeo zahvaljujuci onoj pa moze se reci glupoj borbi u Meklarenu (tu prvenstveno mislim na svadju Alonso - Denis koja je svoju kulminaciju imala na stazi) i Masi koji mu je prepustio to prvo mesto na VN Brazila.
Znam da nije bas za ovu temu ali morao sam da se osvrnem na taj period, to mi jos uvek stvara gorak ukus.. :)

Vanja #66
30.08.2011, 12:20
U svakom slucaju se Kimi ponasao neozbiljno, i rekao sam da se 2008. on sam i nije preterano trudio da ista popravi... Mene je iskreno ujak navukao na njega kad sam bio 6. razred osnovne, a nahuskao protiv Alonsa, medjutim, sa godinama i stazom pracenja F1 sam i sam ponesto shvatio, a da ne govorim koliko jos ima... :D Tako da moje razocaranje u Kimija polako nadmasuje onu njegovu titulu. Ali, svejedno, voleo bih da ga vidimo na stazi, bolji je od mnogih u nekim jacim timovima, ali takav je-Iceman, uzeo titulu i ciao! :D

pretorian
30.08.2011, 19:04
I posle kažu lako je biti navijač Ferrarija!! ::)
Ajde da kažem ovako.... da je struktura i dinamika tima Scuderia Ferrari kao ona u RBR, Ferrari bi ove godine bio daleko najjači tim.
Dakle, u pitanju je ceo tim, a ne pojedinci.
One has to look at these things objectively.

I zašto pričamo o Kimiju, on je plaćenik, ko ga j**e!! (d' izvinete)

Nebojsa
30.08.2011, 19:18
Ode ovo bas u of, prebacite na temu Ferari. Ove godine su napravili nekoliko koncepcijskih greski zbog kojih je prostor za taktiku skucen. Poslednja evolucija aerodinamike pred sezonu je uradjena lose pa su sa drugog mesta malo iza RBRa presli na trece, mozda i cetvrto. Da su napravljene takticke greske jesu, ali kompletan tim ne funkcionise bas najbolje. Kako suoterali Kostu a doveli Fraja, o cemu sam ja vristao od pocetka sezone, krenulo je nabolje. Moraju da uce na greskama, tada ce ponovo biti konkurentni. Ovako ne ide, treba jedan autoritet koji ce lupati packe i znati da ih natera da rade. Stefano Domenikali to nije.