PDA

Pogledati punu verziju : Sezona 2012 - zagrevanje

Strane : [1] 2

Nebojsa
13.07.2011, 13:43
Prica oko moguceg dolaska Kimija Raikonena u Red Bul zvanicno znaci pocetak pijace u F1, tipicne za ovo doba godine, puno spekulacija, lepih zelja sto novinara, sto timova, sto vozaca, sto navijaca. Ovako izgleda trenutna situacija. Boldovani su vozaci sa osiguranim mestom za sledecu sezonu, italikovana su najverovatnija resenja, a ostalo su mogucnosti i spekulacije.

Red Bul

1. Sebastian Fetel (ugovor do kraja 2015.)
2. Mark Veber (ugovor do 2011, verovatan produzetak saradnje, videcemo kako ce ponasanje u Silverstonu uticati na njegov status)
Kimi Raikonen (ako zeli da se vrati u F1, ovo je idealna prilika i tim, dobar je sa Sebom, saradjivao je sa Njuijem, Red Bul mu je sponzor)
Danijel Ricardo (malo verovatno, sledece godine ce se kaliti u Toro Rosu, pa cemo videti od kakvog je materijala)
Buemi ili Alguersuari (nisu se nesto specijalno pokazali a vreme im istice, ili ce ove godine preci u prvi tim, ili ce biti pusteni niz vodu)

Ferari

3. Fernando Alonso (ugovor do 2016.)
4. Felipe Masa (ugovor do 2012, postoje spekulacije da ce traziti izlaz iz poslednje godine ugovora ako se otvori neko drugo mesto gde ce biti prvi vozac - Renoako Kubica ne moze da nastavi)
Mark Veber (ako napusti Red Bul i ne povuce se, a Masa napusti Ferari vrlo verovatno, dosta ce zavisiti od Kubice)
Kamui Kobajasi (dobra saradnja sa Zauberom, pokazao da ima potencijala)
Serhio Perez (ista prica)
Dzenson Baton (naucna fantastika, ali se ipak pominje kao mogucnost)

Meklaren

5. Luis Hamilton (ugovor do 2012.)
6. Dzenson Baton (ugovor do 2012.)
Kamui Kobajasi ili Pol di Resta, ako Baton slucajno ode u Ferari, vrlo malo verovatno

Mercedes

7.Mihael Sumaher (ugovor do 2013.)
8. Niko Rozberg (ugovor do 2011, sa mogucnoscu produzenja na godinu dana, sto ce se verovatno desiti)
Pol di Resta (Mercedesov vozac, vidi se da ima kvalitet, ali ce se verovatno kaliti jos godinu dana, pa ce preci u MGP)
Niko Hilkenberg (Nemac, Mecedesov vozac, dobri odnosi sa Sumaherom, pokazao da zna posao prosle godine, ipak ce verovatno voziti Fors Indiju)

Lotus Reno

9. Vitali Petrov (ugovor do 2013. veliki sponzorski paket)
10. Robert Kubica (ako je zdrav, sto izgleda sve manje moguce)
Felipe Masa
Mark Veber (Bulije izjavio da ga zeli u timu, pitanje je koliko Mark zeli tamo, pogotovo sto bi Ferari verovatno bio prva opcija posle RBRa)

Fors Indija

11. Pol di Resta (ugovor do 2011, verovatno ce biti produzen na jos godinu dana, pozajmljen od Mercedesa, mozda ga pozovu nazad ako Niko ne produzi ugovor)
12. Niko Hilkenberg (sve potpuno isto, s tim da je on ove godine bio tester)
Adrian Zutil (ne bas velike sanse da ostane, verovatno prelazi u neki od manjih timova, osim ako neko od ove dvojice gore ode u Mercedes)
Karun Candhok (Indija, sve je jasno)
Geri Pefet (tester Meklarena, verovatno poslednja opcija)
Neko iz GP2 klase, poput Bjansija ili nekog slicnog vozaca ako im ih ustupe najbolji

Toro Roso

14. Danijel Ricardo (ugovor sa Red Bulom do 2015)
15. Zan Erik Vernj (Red Bulov omladinski pogon, `90, odlicno vozi Reno seriju, sve vise price da ce preskociti GP2 i odmah uskociti u Toro Roso, sjajan talenat)
Haime Alguersuari (mozda dobije jos jednu sansu, dobre su sanse da se preseli u HRT, koji pravi cisto spanski tim)
Sebastian Buemi (strpljenje polako nestaje, ne pruza rezultate u skladu sa obecanim, videcemo koliko ce RBR imati strpljenja)

Vilijams

16. Rubens Barikelo (ugovor do 2011, gotovo sigurno ostaje)
17. Pastor Maldonado (ugovor do 2011, veza sa PDSVA, sigurno ostaje)
Mark Veber (eventualno umesto Rubensa, bio je vec u toj ekipi, ali mislim da je to vise povezivanje nasumicnih tacaka, nego stvarna mogucnost)

Zauber

18. Kamui Kobajasi (ugovor do 2012)
19 Serhio Perez (ugovor do 2012)
Esteban Gutierez (tester, meni najdrazi mladi vozac, odusevio me je uzivo prosle godine u Madjarskoj, bice zver, dobice sansu ako neko od dvojice gore pomenutih ode u veci tim)

Za poslednja tri tima je mnogo teze predvideti, verovatno ce se izmenjati kompletne postave, a ko ce doci i otici, mislim da ni ti timovi jos uvek ne znaju. Zavisice od novca, trzista...
Od ostalih bitnih promena, Vilijams prelazi na Reno (obnavlja se staro divno partnerstvo, koje je donelo nekoliko titula), uopste su timovi nezadovoljni Kosvortom, i verovatno ce i drugi timovi preci na nove motore kada istekne obaveza prema Kosvortu nametnuta od FIAe.
Menjaju se pravila da bi se potpuno onemogucili blow difuzori, sada ce cev izduva morati fizicki da izlazi iza difuzora. Mada znajuci FIAu ko zna kakve sve promene mozemo ocekivati, sto se tice pravil i kalendara i cega sve ne.

Vanja #66
13.07.2011, 14:01
Dobra tema...

Moje misljenje je da Webber ide iz F1 posle ove sezone, ne deluje mi kao neko ko zeli da nastavlja voznju u Renou ili da bude vodonosa u Ferariju, ostale timove ni da ne pominjem.

Sto se mene tice i mojih predvidjanja:

RBR:
1-Vettel
2-Raikkonen

Ferrari:
1-Alonso
2-Kobajasi ili Bjansi

McLaren:
1-Hamilton
2-Button

Renault:
1-Kubica(verujem u njegov oporavak, ali trebace mu cela sezona pre nego sto postane upotrebljiv za Ferrari)
2-Petrov

Mercedes:
1-Sumi
2-Rozberg(kao i Nebojsa, mislim da ce se Di Resta kaliti jos godinu dana)

Sauber:
1-Massa
2-Perez (on sigurno a verujem da ce se Massa zameniti sa Kobajasijem)

FI:
1-Di Resta
2-Hilkenberg

STR:
1-Rikardo
2-Zan Erik (RBR nije neko ko ce trositi vreme sa ljudima koji ne pokazuju rezultate, zato ne vidim ni Buemija ni Algersuarija, mada Haime ako nastavi dobre voznje kao i iz prethodnih trka na bar jos 4 trke-moze i da ostane)

Vilijams:
1-Barikelo(mada bih voleo da ode i da ustupi prostor nekom mladjem)
2-Maldonado

Nebojsa, fali ti Sauber, ja sam sad stavio...
Ovo je neka kombinacija mojih zelja i ocekivanja, ko zna, mozda nesto i pogodim sto jos uvek nije sigurno! :D

Nebojsa
13.07.2011, 14:05
@ Vanja
Nazalost, kako vreme prolazi, sve su manje sanse da se Kubica oporavi, bez obzira na optimisticne izjave njegovog menadzera. Veruj, Roberta obozavam kao pravog trkaca, ali zelje su jedno a realnost drugo. Spekulise se da jos nije vratio ni 50% funkcionalnosti sake. Zaboravi F1 i Ferari, jedva moze konzervu da otvori.
Btw, penzionisao si Masu :biggrin:

Vanja #66
13.07.2011, 14:08
Nista onda, ostaje nam da se nadamo... Bas bi mi bilo zao da se ne vrati, ali ako je to sto si napisao tacno, onda je zavrsio karijeru... Nazalost!

Onda se zaista otvara opcija Mase u Renou, hm, ko zna, ali ja ostajem pri svom, pa da vidimo! :D

Mr.M
13.07.2011, 14:13
Mislim da ste svi u krivu i to ste dosta izmasili , Massa ostaje sigurno u Ferrariu , pa nije lud ici u sporiji bolid od Scuderie

RBR

1. Vettel
2. Webber

Ferrari

1. Alonso
2. Massa

McLaren

1. Hamilton
2. Button

Mercedes

1. Schumacher
2. Rosberg

Ostalo me iskreno ne zanima ... Petrov ce ostati u Renou i sada ako Kubica ne mogne mozda uzme Nicka na jos jednu sezonu ... Ova 4 tima 99% ostaju ista

Vanja #66
13.07.2011, 14:16
Nije Massa lud da ide negde drugde, ali nije i Ferrari lud da ga zadrzava! Tako bih voleo da vidim Kamuija u Ferrariju, a mislim da ce Massa mnogo znaciti i Perezu i Sauberu, malo zelje malo realno...

Nebojsa
13.07.2011, 14:17
Miko, nije stvar samo u brzini bolida, vec u odnosu tima. Nikolas Tod (Masin menadzer i Zanov sin) je ovu temu (raskid ugovora) vec provlacio, mislim da su se smirili, jer trenutno nema slobodnog mesta u iole takicarskom bolidu. Ako se otvori u Renou, to potpuno menja stvar, i sigurno ce pokusati da preduhitre Vebera. Bice to svakako zanimljivo.
A i ne znam sto kazes da smo omasili kada smo ti i ja 100% identicni za prva cetiri tima.

Mr.M
13.07.2011, 14:25
Nisam gledao tvoje ali si davao dosta predvidjanja za prelaske , McLaren sigurno ne bi uzeo ni Kobayashia ni Di Restu nego bi uzeo Rosberga , to je stara prica ako se otvori mesto ...Massa je ove godine potpisao novi ugovor sa Scuderiom i tesko da ce on tek tako propasti ... U Red Bullu ako Kimi dodje Webber ce otici u Renault verovatno jer ce biti mesta... Mercedes ce zadrzati Sumija a Rosberg ponovo ako se otvori mesto u McLarenu iako ponovo imamo 8 vozaca i 4 jaka tima + Renault ... Tako da je to igra macke i misa i tesko da ce doci do velikih promena u timovima ...

Nebojsa
13.07.2011, 14:29
Niko ne moze u Meklaren zbog odnosa sa Hamiltonom, ali to nije ni bitno, jer svakako je Meklaren ekipa sa najsigurnijim rosterom ove godine.

DuxX
13.07.2011, 14:32
Ja se sve nadao da će Ferari škartirati onog nesposobnog Masu i dovesti nekog ko je rad malo da pritisne gas, kad ono međutim :facepalm:

bice
13.07.2011, 14:39
Massa ce ostati i sledece godine...Sumi i Niko tim ne treba menjati,Webber i Fetel,Kimi ce da se vrati kad ovaj ode u penziju,U McL sve isto ostalo ne znam..
Zasto ste otpisali Suitla?Moze on u Zauber... ;)

Miss Poison
13.07.2011, 14:40
Webber i Fetel,Kimi ce da se vrati kad ovaj ode u penziju
Sto si tako ubijedjen?

Nebojsa
13.07.2011, 14:42
Zasto ste otpisali Suitla?Moze on u Zauber... ;)

Piter Zauber jeste star, ali nije izlapeo. Sta ce mu Adrian, koliko god da je dobar vozac, kad ima 3 od 5 top mladih vozaca u karavanu?

bice
13.07.2011, 14:43
Sam Kimi izjavio da mu je dobro u WRC-u tkao da ce se vratiti kad se Weber penzionise ubedjen sam...
Inace Weber ima iskustvo i zbog toga ce ovi da mu daju ugovor jos jednu sezonu,posle kud koji mili moji...(I Kimi ima iskustvo,ali misilo sam na Webera kao vozaca u godinama,pa da mu daju jos jednu sansu).

Sta zanm,ako vec nema mesta za Sutila,verujem da ce ici ili u Zauber ili u Wiliams ne znam zasto ali tako mislim.

Nebojsa
13.07.2011, 14:45
Ja se sve nadao da će Ferari škartirati onog nesposobnog Masu i dovesti nekog ko je rad malo da pritisne gas, kad ono međutim :facepalm:

Polako, nije to jos gotovo. Ako dodje Flavio, svasta ce biti.

Vanja #66
13.07.2011, 14:46
Nema u F1 puno drugih sanasi, posebno ne za starije likove. Webber je prosle godine imao sansu za titulu, i to poslednju sansu, sve mi to nekako govori da ce on lepo put Qantas Airwaysa i da ce da bude pilot, i to mu je jedna od velikh zelja...

Polako, nije to jos gotovo. Ako dodje Flavio, svasta ce biti.

Nebojsa, samo sam cekao da to kazes! :D Ali ozbiljno, ako dodje Flavio, lete i Massa i Domenicali, a Stefano leti ne samo sa pozicije (jer tu bi dosao Flavio), nego mu ovaj ne bi dao da bude uopste u timu, ne treba njemu neki tamo "klinac" koji ni titulu nije osvojio...

Miss Poison
13.07.2011, 14:49
@bice

Nema u F1 puno drugih sanasi, posebno ne za starije likove. Webber je prosle godine imao sansu za titulu, i to poslednju sansu, sve mi to nekako govori da ce on lepo put Qantas Airwaysa i da ce da bude pilot, i to mu je jedna od velikh zelja...

Zbog ovoga ja mislim da ce Kimi ipak doci, samo ako on bude htio, naravno.

Mr.M
13.07.2011, 14:51
Tesko da ce se Flavio vratiti ... Doduse ako se vrati on i Alonso bi bili pun pogodak , Braitore je inace svoju kucu u BRAZILU darovao Fernandu 2006 kad je osvojio titulu ... Oni su stvarno dobri prijatelji i to bi bilo super ... A siguran sam da bi i Ferrari napredovao ... Alonso bi bio veliki 1 vozac a koga briga ko bi bio 2 samo da skuplja bodove ::) ... A to za Sutila , on ostaje u Force Indiji ...

Ima Webber jos vremena , kad je Rubens u 38 tj i 39 umalo uzeo titulu zasto Mark ne moze ...

Nebojsa
13.07.2011, 14:52
@bice

Kimi jeste izjavio da mu je dobro u WRCu, ali nije iskljucio mogucnost povratka u F1. Ako gleda prenose, a ubedjen sam da gleda, moze videti da su trke sada zanimljivije i da ce mu mozda to opet probuditi zelju. On je iz F1 i otisao zato sto je smatrao sampionat dosadnim, mislim da se svi mozemo sloziti da to nije vise tako. A koliko god mi mislili da je on hladan, voli da pobedjuje i vidi da ec to u WRCu ici tesko, probao je sada sa novim pravilima od ove godine kada su prakticno svi krenuli od nule, jos uvek zaostaje, i pitanje je koliko ce imati strpljenja. Zato i razmatra Naskar ili americke serije, ali mislimda i on polako shvata da mu je mesto u F1. Kao sto rekoh, nije sve ovo bez neke, bilo je i ranije ovih spekulacija, ali su sada najozbiljnije, i cini se da je Kimi trenutno najblizi povratku otkad je otisao.
Ako pak odluci da to uradi naredne godine (2013), oticice u Meklaren koji ostaje bez bar jednog vozaca, mozda i oba. Zanimljivih godinu dana je ispred nas ubedjen sam.

Mr.M
13.07.2011, 14:54
Ali ako ce mo iskreno ni Kimi nema puno vremena ... I on ima 31 godinu :)

Vanja #66
13.07.2011, 14:56
Miko, ako Flavio dodje, nece on doci samo da Ferrari osvoji vozacku titulu, vec i 17. timsku! A za tako nesto, Massa vise nije dovoljan, narocito kad imamo ovako jaku konkurenaciju, pa ako sve ispadne kako se cini, imacemo bar 10 ljudi koji su potpuno sposobni da pobede na trci, sta ce njemu neki tamo Massa koji ne moze ni od ultrausporenog Hamiltona poziciju da preuzme...(iako je Hamilton pokazao srce i drskost, Massa je morao da bude 4. u Silverstonu)

Miko, ima i Alonso 30 godina, pa ti vidi... Nije Webber isto sto i Alonso ili Kimi, a nije ni RBR toliko bolji od ostalih kao Brawn 2009.

Mr.M
13.07.2011, 14:58
Ali pazi ... Ako Flavio dodje u Ferrariu nece biti mesta za dve zvezde ... Morat ce neko tipa Fizikele kako je bio u Renaultu doci a Kobayashi je upravo to ... Iako Briatore takodje vrlo lako moze da dovede i Fizikelu :lol1: On je svejedno test vozac sto da ne :)

Mr.M
31.07.2011, 18:56
Do ovoga verovatno nece doci 2012 ali zasto ne 2013 , evo idealnih timova :

Red Bull

1. Vettel
2. Hamilton

Ferrari

3. Alonso
4. Kubica(ako se oporavi ako ne onda Button a Rosberg u McLaren)

McLaren

5. Button
6. Di Resta

Mercedes (ako jos bude u igri)

7. Schumacher
8. Sutil

Renault

9. Webber
10. Petrov (sigurno ce ostati jos 2 godine u F1 pa i u Renaultu)

Williams

11. Rosberg ( ako ne ode u McLaren )
12. Maldonado

Sauber

14. Massa
15. Perez

Force India (posot nema Kamuia nigde stavit cu ovde iako mozda napreduju)

16. Kobayashi
17. Chandok (mogao bi domaci vozac)

Toro Rosso

18. Buemi
19. Ricciardo

Lotus (ovo cu lupiti kao i ostala 3 slaba tima jer to se ne zna)

20. Kovalainen
21. Senna

Virgin

22. Glock (ovo ce biti sigruno)
23. Neko verovatno iz nekih mladjih serija mozda Grosjean iako je on Renaultova skola

Hispania

24. Alguersuari (imam osecaj da nista nece napraviti i da ce zavrsiti u nekvom ovakvom timu
25. Liuzzi ::)

Ponovo ovo su neka predvidjanja iako sam izostavio lep broj vozaca koji se mogu naci u jacim timovima poput Pereza i Kobajasia pa cak i Grozjana i Ricciarda , Raikkonen se moze vratiti , ne znam ni do kada ce Barikelo voziti pa ni Hajdfeld , Kubica hoce li se vratiti ? Kakva sudbina Hulkenberga ocekuje ? Neke zelje su ovo pre svega

pretorian
20.08.2011, 20:23
Red Bull
Hamilton se nikako ne uklapa u filozofiju tima Red Bull Racing, tako da nema šanse. Dovešće nekog mladog vozača, ili iz STR ili .... Ja bih Pereza stavio u RBR.
Vettel naravno ostaje....

Ferrari
Alonso ostaje, na žalost.... Ja sam fan Ferrarija, ali ne i Alonsa!!
Drugi vozač bi trebao da bude Italijan.

McLaren
Neće se tu ništa menjati.

Mercedes
Ni tu.

Renault
Petrov pored svega nije dovoljno dobar ali će ga pare tu zadržati.
Drugi vozač će biti Webber.

Za ostale nemam pojma, ali bih voleo opet nekog mladog vozača u Sauberu.

Da li će biti možda 13 timova sledeće godine...ne.... :facepalm:

Nebojsa
20.08.2011, 20:34
Najverovatnije nece biti 13 timova, konkurs je otvoren, ali se niko ozbiljan nije prijavio. A posle farse sa 3 nova tima od prosle godine, pretpostavljam da ce F1 menadzment biti mnogo oprezniji. Moja zelja je da udje Epsilon Euskadi ili ART, ali tesko da ce nesto od toga biti. Postoji mogucnost da se Veber povuce ove godine, mada ce verovatno odraditi jos jednu, oprostajnu sezonu u RBu. U svakom slucaju, nigde sem kod Austrijanaca nece voziti, tako da treba zaboraviti Reno ili Ferari ili ne znam sa kim ga sve nisu povezivali.

pretorian
20.08.2011, 20:36
pošteno! :D

Nebojsa
23.11.2011, 11:30
Sa stranog foruma na kojem se vrlo ozbiljno prati F1, trenutni pejzaz. Boldovani su pod ugovorom, italikovani su najverovatniji.

Red Bull Racing
Red Bull Racing RB8 – Renault RS27-2012
Team Principal: Christian Horner; Technical Director: Adrian Newey
1. Sebastian Vettel (on a long-term deal until '14, perhaps with options)
2. Mark Webber (re-signed for '12)

Vodafone McLaren Mercedes
McLaren MP4-27 – Mercedes FO108Z
Team Principal: Martin Whitmarsh ; Technical Director: Paddy Lowe, Neil Oatley
3. Lewis Hamilton (contracted until ’12)
4. Jenson Button (contracted until '13 with option for '14)

Scuderia Ferrari
Ferrari F2012 – Ferrari 056
Team Principal: Stefano Domenicali ; Technical Director: Pat Fry
5. Fernando Alonso (contracted until ’16)
6. Felipe Massa (contracted until ’12, but often rumoured to leave/be replaced)

Mercedes GP Petronas F1 Team
Mercedes MGP W03 – Mercedes FO108Z
Team Principal: Ross Brawn ; Technical Director: Bob Bell
7. Michael Schumacher (contracted until ’12, but sometimes rumoured to retire (again))
8. Nico Rosberg (on a multi-year deal beyond '13)

Lotus Renault GP (chassis name change announced; nothing about 'Team Lotus' moniker, though)
Lotus 129 – Renault RS27-2012 (changed from 'Renault – Renault')
Team Principal: Eric Boullier ; Technical Director: James Allison
9. Vitaly Petrov (contracted until '12)
10. Romain Grosjean (all but announced himself at the team; admitted by Eric Boullier to be in the frame; managed by Renault owner GenII)
Bruno Senna (replaced Kubica during the latter part of the 2011 season)
Rubens Barrichello (rumoured)
Robert Kubica (Boullier: "we’ll help as much as we can [with] A programme composed of simulator testing, single-seater and F1 track time"; so possibly rejoins team mid-season)

Sauber F1 Team
Sauber C31 – Ferrari 056
Team Principal: Peter Sauber ; Technical Director: James Key
11. Kamui Kobayashi (confirmed)
12. Sergio Pérez (confirmed; on a multi-year contract)

Sahara Force India F1 Team (team partly sold to Sahara India Pariwar group)
Force India VJM05 – Mercedes FO108Z
Team Principal: Vijay Mallya ; Technical Director: Mark Smith
14. Paul di Resta (current driver; likely to stay on)
15. Nico Hülkenberg (current third driver; oft rumoured to move up to a race seat; all but confirmed himself on the BBC's F1 Forum)
Adrian Sutil (current driver; may he stay on for a sixth (!) season?)

Scuderia Toro Rosso (new sponsor CEPSA and it's parent company rumoured to buy into the team)
Toro Rosso STR7 – Ferrari 056
Team Principal: Franz Tost ; Technical Director: Giorgio Ascanelli
17. Jaime Alguersuari (current driver; rumoured to be staying on)
16. Sébastien Buemi (current driver, rumoured to be dumped for either Vergne or Ricciardo)
Jean-Éric Vergne (STR's Friday test driver; allegedly gets the nod over Ricciardo)
Daniel Ricciardo (Red Bull test driver being prepared at HRT)

AT&T Williams
Williams FW34 – Renault RS27-2012
Team Principal: Adam Parr ; Technical Director: Mike Coughlan
18. Kimi Räikkönen (negotiations going on; allegedly team's #1 choice; said to be looking for equity in the team)
Rubens Barrichello (current driver; may be forced to look elsewhere; team's #2 choice)
Adrian Sutil (moves on from Spyker/Midland/Force India after five (!) season, and brings Medion/Lenovo money; allegedly team's #3 choice; it appears to be Williams or nothing for Sutil)
Valtteri Bottas (team's test third driver; rumoured)
19. Pastor Maldonado (current driver not doing too bad; comes with PDVSA money, although there have been issues around PDVSA's investment not being approved by Venezuelan Senate)

Caterham F1 Team (team and chassis name changed from 'Team Lotus'; AirAsia title sponsorship expected)
Caterham C1 – Renault RS27-2012 (changed from 'Lotus – Renault')
Team Principal: Tony Fernandes ; Technical Director: Mike Gascoyne
20. Heikki Kovalainen (confirmed by Fernandes via Twitter on September 11th)
21. Jarno Trulli (confirmed for '12)

HRT F1 Team
HRT F112 – Cosworth CA2012 (allegedly interested in a supply of Renault engines)
Team Principal: Collin Kolles ; Technical Director: Jacky Eeckelaert
22. Pedro de la Rosa (confirmed for '12)
23. Vitantonio Liuzzi (current driver; states he has a long-term contract)
Narain Karthikeyan ('11 race driver)
Daniel Ricciardo (current driver)
Giedo van der Garde (rumoured, through Alejandro Agag... and a bag of McGregor money)

Marussia F1 Team
Marussia MR-03 – Cosworth CA2012
Team Principal: John Booth ; Technical Director: Pat Symonds
24. Timo Glock (contract until '14)
25. Charles Pic (rumoured to have already signed for '12 with an option for '13)
Jérôme d’Ambrosio (current driver)
Giedo van der Garde (stated he's talking to 3 teams; brings a bag of McGregor money)
Robert Wickens (current third driver; rumoured; tests with team in Abu Dhabi)

Mr.M
23.11.2011, 11:46
Sta mislis ti Nebojsa hoce li se Kimi vratiti , koliko je to pouzdano ? :)

Nebojsa
23.11.2011, 15:48
On zeli, Vilijams zeli, prakticno svi u i oko F1 to zele. Samim tim sanse rastu. Jedino sto sprecava taj dil je sto izgleda Raikonen dosta trazi, verovatno trazi i deo akcija tima, mada to nikad nije potvrdjeno. Moja procena: oko 80%.

telefon
27.11.2011, 18:51
Da li se zna hoce li Sport Klub prenositi i sledece godine F1, naravno ovako dobro kao i ovu (treninge, trke bez reklama itd..)????

Mr.M
27.11.2011, 19:38
Pisao sam ranije sta bi moglo biti u 2013 a evo o 2012 , ko je potvrdjen i moje misljenje ko ce gde da sedne. Boldovani su sigurni za mesto u timu.

RBR

1. Sebastian Vettel - Sigurno da ce se Vettel tj sigurno da ce i sledece sezone biti glavni kandidat za titulu ako se tu ne promeni nesto drasticno.
2. Mark Webber - Mislim da ce on da bude ponovo drugi vozac u timu i jednostavno neko ko ce obavljati ,,prljavi,, posao za RBR , nije se dokazao u ove 2 godine koliko RBR ima ,,strasan,, bolid a ni sezonu ranije tako da mislim da top 5 tj oko 5 pozicije da ce se vrtiti.

McLaren

3. Jenson Button - Jenson vec sada pokazuje da je dosta stabilniji od Lewisa i sa ovakvom voznjom bi sledece sezone mogao do titule osim ako RBR ne bude imao onoliko jak bolid.
4. Lewis Hamilton - Dosta tvrdoglav vozac , sledeca sezona ce sigurno biti neizvesna kao i prosla , a Hamiltonove gluposti na stazi i van nje bi ga mogle kostati titule ako se ne stabilizuje psihicki i usredotoci samo na voznju.

Ferrari

5. Fernando Alonso - Nazalost ne mogu neutralno pricati , TITULA i nista manje ::) :D
6. Felipe Massa - Sa Massom u timu , Ferrari ima jako male sanse da se dokopa titule u konstruktorskom poredku sledece godine , ovo je sezona biti ili ne biti za Massu. U timu iz Maranella je od 2006 godine i sem 2008 nista nije pokazao sto bi ga ostavilo u ovom timu , mora da ima solidne rezultate , da ne zaostaje uvek i mozda nekim cudom dobije novi ugovor.

Mercedes

7. Michael Schumacher - Meni je drago sto on vozi , makar vozio do 60 godine :D .. On daje draz F1 i uvek je lepo kada je tu , ako Mecka bude imala bolid koji moze da se suprostavi ova 3 tima a ne samo da bude kao da preuzmu vodstvo na 3 kruga i onda nestanu.

8. Nico Rosberg - Verovatno po suskanju medija njegova poslednja sezona u Mecki , nadam se da nije tako , on je po meni odlican vozac za ovaj tim , domaci je vozac , mlad i ako ovaj tim bude na sceni u sledecih 5-10 godina on bi mogao biti veliki vodja ovog tima ako bude konkurentan.

Renault

9. Vitaly Petrov - Vitaly ima ugovor na jos jednu godinu , mislim da ce on voziti i naredne sezone i da ce biti po ocekivanju u sredini

10. Paul di Resta - Hmm , niko ne razmislja o ovome , di Resta je Britanski vozac a Lotus je sada Britanski tim , moglo bi tu biti svega i da vidimo di Restu za Renaultovim upravljacem.

Force India

11. Andreas Sutil - On se tu udomacio i jednostavno nema potrebe da ide negde drugo. Force India mu skroz odgovara i nadam se da ce ostati tamo jer pravi cuda sa ovim bolidom

12. Nico Hulkenberg - On je bio test vozac ove godine a to je vozac koji sigurno zasluzuje mesto u F1 karavani , nadam se da ce dobiti sansu sledece sezone.

Sauber

14. Kamui Kobayashi - Kamui je strasan vozac i milina ga je gledati na stazi , nadam se da ce biti konstantniji sledece sezone , da ce cesce ulaziti u Q3 jer je svakako vozac kojeg F1 treba

15. Sergio Perez - Nova nada u F1 , mlad je , pozrtvovan , voli F1 i osoba za veci tim , odlican vozac i nadam se da ce sledece sezone imati jos bolje rezultate

Toro Rosso

16. Sebastian Buemi - Mislim da je on tu konstantan i da ce on dobiti jos jednu sezonu , ne vidim razlog zasto da ne dobije.

17. Jaime Alguersuari - E sada , izmedju njega i Ricciarda je borba ko ce da bude taj ,,drugi,, vozac , nadam se da ce Jaime da dobije , za Dania ima jos vremena :)

Williams

18. Kimi Raikonnen - Sve upucuje na ovo , Kimi jos jednom u F1 karavani , Q3 bi bio konstantan i jedva cekam da vidim hoce li biti sta od ovoga.

19. Pastor Maldonado - Vozac koji je po meni zadovoljio i trebao bi dobiti jos jednu sezonu.

Lotus

20. Heikki Kovalainen - Lotus je ove godine bio dosta bolji nego prosle , ako naprave jos malo popravki , mogli bi biti cesto u Q2

21. Jarno Trulli - Sve isto kao gore , konstantno , dva iskusna vozaca , to je to.

Hispania

22. Pedro de la Rosa - Tesko da ce ista moci vise od zacelja , ovo je cisto papirski tim.

23. Vitantonio Liuzzi - Mislim da ce on dobiti jos jednu godinu ovde.

Virgin

24. Timo Glock - Siguran je , videcemo hoce li ista popraviti i mogu li se nadati Q2

25. Charles Pic - Prema nekim pisanjima , on je siguran za sledecu godinu kao 2 vozac

telefon
29.11.2011, 01:58
On zeli, Vilijams zeli, prakticno svi u i oko F1 to zele. Samim tim sanse rastu. Jedino sto sprecava taj dil je sto izgleda Raikonen dosta trazi, verovatno trazi i deo akcija tima, mada to nikad nije potvrdjeno. Moja procena: oko 80%.

trazi akcije tima?? Blagi Boze, pa ne bi mu da ovcu da cuva a ne deo akcija...ccc....svasta...ako hoce da se vrati nek se vrati a ne tu aaa ja sam kao baja dajte mi milijarde i akcije pride... svasta

MarkedOne8
29.11.2011, 18:51
Red Bull Renault
1. Sebastijan Fetel - Trenutno nema ko može da mu se nametne kao pravi protivnik za titulu.Kao i tokom cele 2011. on je liga za sebe i suvereno osvaja pobede dok glavnim kandidatima za titulu pored njega ostavlja samo podijume.
2. Mark Veber - Definitivno najgori vozač ikada koji je imao najbolji bolid.Nikada nije moga ništa što Fetel nije mogao.Ove sezone samo nekoliko pol-pozicija i jedna pobeda pod velikim znakom pitanja zbog Fetelovog ,,kvara" na menjaču.Po meni, on ne zaslužuje ni jedan od top 5 bolida na gridu.

McLaren Mercedes
3. Jenson Button - Fenomenalne performanse u trkama.2010. godina mu je bila prva sa Mek Larenom i još se prilagođavao a ove godine je dokazao da vozač ne mora da bude primitivan kao Hamilton da bi pravio čuda na stazi.Samo da se još malo prilagodi bolidu ili bolid njemu i biće prvi kandidat sigurno za borbu sa Fetelom.
4. Lewis Hamilton - Ne postoji normalan scenario kojim Hamilton može da osvoji titulu.Jesam fan Kimija i Fetela, ali nikad neću da mu zaboravim onaj udarac u Kanadi 2008. u Raikonena.Ove godine je vozio pod izgovorom ,,Ovo je dosadna F1, ja činim F1 zanimljivom tako što pravim sranja".On ima talenat i brzinu, ali ne može svaki put kad dođe u situaciju da pretiče da tek tako udari u vozača i to više puta.Jeste teško stići vozača ali to ne znači da si već osvojio poziciju.E baš kad treba da se izvrši ,,egzekucija", tj. da se pretekne onaj ispred, baš tada treba biti maštovit, strpljiv i agresivan ali u pravom trenutku a Hamilton to definitivno nije.

Ferrari
5. Fernando Alonso - Dobar vozač, ali sa mnogo mrlja u svojoj biografiji počevši od onoga kad je rekao da nikada neće voziti u Ferariju, pa kasnije špijunska afera u Mek Larenu, prepirke s Hamiltonom, Singapur 2008., Hockenheim 2010... jel dovoljno?Dakle, kvalitetan vozač ali nije toliko dobar u stvarnosti jer je rezultate dosta puta osvajao na loš način.
6. Felipe Massa - Realno, večiti gubitnik.Ne ide mu, ali on se ne trudi dovoljno da se to promeni.Ferari ga je i onako držao i previše nego što je zaslužio.Ferari je svoju budućnost zabetonirao kad su otpustili Kimija.

Mercedes GP
7. Nico Rosberg - Definitivno dobar i talentovan vozač ali Mercedes jednostavno nije dovoljno jak i nije mu dovoljno posvećen.Mercedes gradi budućnost za Šumija.
8. Michael Schumacher - Lepo je gledati višestrukog šampiona kako uopšte seda bolid, ali i dalje mislim da mu povratak u F1 nije trebao iz više razloga.

Lotus Renault
9. Vitaly Petrov - Kritikovao je tim s razlogom.Ima potencijala i talentovan je.Sigurno je spreman da maksimalno iskoristi bolid.
10. Kimi Raikkonen - Sušta suprotnost Alonsa i Šumija kao ličnosti.Ja ne znam da li je on ikada išta osvojio u F1 na nepošten način.Može da pobedi u nemogućim situacijama.Poseduje čist vozački talenat kakav se retko viđao kroz istoriju automoto sportova.Na titulu iz 2007. mogao je da osvoji još tri i to 2003., 2005., 2008. Iako na papiru i po rezultatima nije najbolji, u prethodnoj deceniji je više puta dokazao svoj kvalitet.Pobede kao što su Suzuka 2005., Silverston, Šangaj, Brazil 2007 (i način osvajanje titule uopšte). Spa 2009. mogle su samo biti opisane u epskim pričama.

Eto, to bi bilo moje mišljenje o vozačima najboljih 5 timova.6 od 10 vozača iz tih timova su šampioni.

djolee
29.11.2011, 23:52
naslov teme jeste zagrevanje, no potvrda da ce Kimi Raikkonen voziti dogodine me je sama po sebi zagrejala :) Ne ocekujem previse od njega, no, ko zna, mozda "eksplodira" ako mu Pirelli bude odgovarao.

MarkedOne8
30.11.2011, 20:24
Sa zvanicnog sajta F1.com

Formula One racing’s governing body, the FIA, has published the current 2012 championship entry list. As already confirmed, three constructors change their names next season - Renault become Lotus, Lotus become Caterham, and Virgin become Marussia.

Five teams have yet to finalise their driver line-ups, with Marussia’s Charles Pic the only rookie confirmed so far. Despite having been announced by HRT, Spanish veteran Pedro de la Rosa is absent from the list, and the team - who ran Cosworth power this year and last - have no engine supplier listed.

Red Bull Racing Renault
1 Sebastian Vettel (DEU)
2 Mark Webber (AUS)

McLaren Mercedes
3 Jenson Button (GBR)
4 Lewis Hamilton (GBR)

Ferrari
5 Fernando Alonso (ESP)
6 Felipe Massa (BRA)

Mercedes
7 Michael Schumacher (DEU)
8 Nico Rosberg (DEU)

Lotus Renault
9 Kimi Raikkonen (FIN)
10 TBA

Force India Mercedes
11 TBA
12 TBA

Sauber Ferrari
14 Kamui Kobayashi (JPN)
15 Sergio Perez Mendoza (MEX)

STR Ferrari
16 TBA
17 TBA

Williams Renault
18 TBA
19 TBA

Caterham Renault
20 Heikki Kovalainen (FIN)
21 Jarno Trulli (ITA)

HRT/TBA
22 TBA
23 TBA

Marussia Cosworth
24 Timo Glock (DEU)
25 Charles Pic (FRA)

Nebojsa
30.11.2011, 20:34
Lotus Renault
9 Kimi Raikkonen (FIN)
10 TBA Petrov

Force India Mercedes
11 TBA Di Resta
12 TBA Hulkenberg

STR Ferrari
16 TBA Alguersuari
17 TBA Vernj

Williams Renault
18 TBA Sutil
19 TBA Botas

HRT/TBA
22 TBA De la Rosa
23 TBA Liuci

Moji pikovi za mesta koja us upraznjena. Smeo bih da se kladim na sve. Sem mozda za drugo mesto u Vilijamsu, mozda ipak Vilijams predje preko sukoba sa PDSVA, ali ne verujem. U tom slucaju bice Maldonado.

MarkedOne8
01.12.2011, 18:35
I ja mislim da ce ipak Petrov.Ako ne bude Petrov, onda ipak trebaju da ubace Grozana.

dstroj
02.12.2011, 00:45
Vilijems potvrdio Maldonada za sledecu sezonu (http://www.autosport.com/news/report.php/id/96608/)

Mr.M
02.12.2011, 01:00
Drago mi je za Maldonada , zasluzio je jos jednu sezonu.
Znaci sada ostaje jos 6 mesta , Williams se nadam da ce dati Barikelu jos jednu sezonu ako ne , neko novi mozda , FI verovatno Hulk + di Resta , Sutil bi mogao , hmmm , nigde :s

Nebojsa
02.12.2011, 03:21
Barikelo otpada u tim muzickim stolicama.

MarkedOne8
02.12.2011, 14:27
Barikelo je 2010. otisao u slabiji tim zbog iskustva koje bi moglo dapomogne.Isto to može i sad, ali u još slabiji tim.Dakle, jedino HRT ali njima su potrebni sponzori a Sutil je dosta bolji i već ga neko vreme povezuju sa Vilijamsom.

Nebojsa
02.12.2011, 14:35
I Barikelo je izjavio brazilskim medijima (Globou ako se ne varam) da ce se radije povuci nego otici u HRT.

Mr.M
02.12.2011, 14:58
Moze neko da mi kaze kako to da Lotus,HRT i Virgin ne mogu da konkurisu ostalim bolidima ? Uredu u prvoj sezoni sto nisu mogli , dosta su zaostajali ali kako su u drugoj bili ovako ocajni i zasto ne mogu napraviti bolid bar za Q2 ?

Iceman
02.12.2011, 16:38
lotus je to radio u par navrata kovalainen....i lotu je barem brzi sekundu i vise od virgina i hrt-a

Nebojsa
02.12.2011, 16:45
Moze neko da mi kaze kako to da Lotus,HRT i Virgin ne mogu da konkurisu ostalim bolidima ? Uredu u prvoj sezoni sto nisu mogli , dosta su zaostajali ali kako su u drugoj bili ovako ocajni i zasto ne mogu napraviti bolid bar za Q2 ?

Zato sto gospodin Eklston bas zna da odabere. Odbio je Keteram, odbio je ART i jos nekoliko timova koji su mozda imali buducnost. Najveci problem je nedostatak kvalitetnog osoblja (ne samo vozaca, u svetu F1 ogranicen je broj dobrih tehnicara, mehanicara, dizajnera...).
Uz to, sve je unazadio sa obavezom koriscenja Kosvorta, nevidjena glupost, cak i za njegove standarde.

F1 je uvek imala backmarkere, ali od 80ih niko nije ovoliko zaostajao. Thank you FIA :happy: :dr:

Raikkonen_Rossi_Vettel:)
02.12.2011, 17:01
Kimi se vracaaaaa :D Moj omiljeni sportista,nema mi kraja sreci :DDDDDD

Nebojsa
02.12.2011, 17:09
A nek si nam se i ti vratila :D

MarkedOne8
02.12.2011, 18:08
Pre svega Kosvortovi motori.Aerodinamika Virgina izgleda ocajno.HRT-u fali dinamicki deo jer se vidi koliko se nesabilni cak i na sporim krivinama.Lotusu fali svega ali po malo i jos imaju Renoov motor.Lotus je tu jedina ozbiljna ekipa.

dstroj
02.12.2011, 21:56
Prvenstveno su im problem finansije,narocito HRT-u dok se nisu promenili vlasnici,a glavni problem za Virdzin je sto su do pre nekoliko meseci sav razvoj zasnivali na CFD-u(dok se nisu otarasilu Nik Virta,sad ni Simonds ne moze da im pomogne).Dosta toga je i do motora,mada po ovima iz zelenog Lotusa nema razlike u snazi izmedju Kosvorta i Renoa,razlike su prvenstveno u iskustvu i uticaju na EBD (http://www.manipef1.com/news/articles/12584//).Lotus nije imao KERS ove godine,sa njim bi (po vremenima) bili skoro kao Vilijems i STR.

Mr.M
02.12.2011, 22:24
jbt kada se setim 2008 , 2007 , pa bukvalno prvih 15 vozaca u 1.2s razdvojeni , sada po 3-4s , jednostavno F1 gubi draz :(

Iceman
03.12.2011, 00:05
jbg....ja znam da f1 ostane sa dva tima koja im je razlika 3 s i dalje cu je pratit.. ::)

Mr.M
03.12.2011, 00:08
Ma ok to i ja cu naravno pratiti ali bilo bi lepo da recimo imamo bar 7-8 vozaca u sekundi da bude zanimljivije ;)

Iceman
03.12.2011, 00:10
naravno...ali sta ces tu mi ne mozemo to promenit....

MarkedOne8
03.12.2011, 11:46
I 2009. i 2010. i 2011. sezone su dobrano unakažene greškama tehničke komisije FIA-e.
Prvo sa dvospratnim difuzorima.Čekalo se mesec dana na odluku da li su protiv pravila ili ne.Posle još jednu 4-5 trka dok su se timovi kako tako prilagodili do tada je Baton već uzeo titulu.2010. je moglo da bude većih problema sa retrovizorima ali to su male komponente pa ipak nije bilo toliko problema ali opet je kriva komisija što ranije nije definisala ta pravila.2011. opet problemi sa difuzorima.Jako, ali jako me iritira ta retardirana komisija sačinjena od morona.Oni ništa ne analiziraju ili testiraju, nego samo ispljunu pravila pa kako bude.Pravila menjaju tek kad neki pametni i snalažljivi ljudi iz timova provale mane u pravilniku i onda unakaze celu sezonu u startu.Ok, tako bi svako trebao da radi jer to je takmičenje, ali komisija je organ koji treba da to spreči na vreme.Sećam se sa početka 2000-tih godina kad je moglo i sa prošlosezonskim bolidom da se vozi jer su se tad pravila nastavljala iz godine u godinu i malo menjala.Od 2009. pa na dalje samo sranja kad moram da se izrazim, plus što je već najavljeno nakaženje za 2014. godinu.Zbog svih tih silnih promena timovi ne mogu da sustignu jedni druge.Na primer, Lotus će taman 2013. možda čak i 2012. da se bori za Q2 i eventualno da uzme bodove i onda će opet morati sve ispočetka.

MarkedOne8
04.12.2011, 23:42
Vilijams najavljuje mogućnost da Botas vozi za njih 2012 ali ne kao test vozač već kao partner Maldonadu.

Fors Indija i Toro Roso samo ćute.

Lotus Reno ne otkriva nikakve konkretne novosti o drugom vozaču.Izgleda da je Bruno opcija sa najslabijim šansama.Vitali ima ugovor za sledeću sezonu ali oni bi da ipak ubace Grožana kao bajpas za Kubicu do sredine sezone.
Kimi je za to vreme posetio fabriku i bliže upoznao svoj novi tim.

Iceman
05.12.2011, 12:41
Mercedes imenu svog tima dodao AMG

http://f1-serbia.com/najnovije/mercedes-imenu-svog-tima-dodao-amg

Frenky
07.12.2011, 17:10
http://www.youtube.com/watch?v=xgR5YX0dvO4&feature=player_embedded

Promene na bolidima za 2012. ...

rajs41
07.12.2011, 17:35
Evo vest o promeni bolida za nerdnu godinu i plus slike
http://f1-serbia.com/najnovije/kako-ce-izgledati-bolidi-u-narednoj-godini-galerija

MarkedOne8
07.12.2011, 18:45
To za prednji kraj mi nije najjasnije.Mislio sam da će se sniziti najveća dozvoljena visina prednjeg kraja kako bi vozači imali bolji pregled.Tako nešto se pominjalo u pravilima na zvaničnom sajtu.

,,Izduv bolida pretrpeće mnogo promena, a najvažnija od njih je da on mora biti potpuno vidljiv i otvoren. Mere za narednu godinu su, da on mora biti pozicioniran od 50 do 150 centimetara od refeentnog plama, između 20 i 50 centimetara iznad centralne ose bolida i 50 do 120 centimetara ispred zadnjeg vešanja i sve to pod uglom od 30 stepeni u horizontalnoj osi i 10 stepeni u vertikalnoj."
,,Referentni plam", kako piše u tekstu na F1-SERBIA sajtu je u stvari referentna ploča koja predstavlja samo dno bolida.Paralelno sa njom je postavljena takozvana daska (skidblock) debljine oko 5-10mm.
Druga stvar, pretpostavljam da su mislili izvan a ne iznad centralne ose bolida jer se ona odnosi na širinu.
.Eto, to su sitne greške, samo sam hteo da kažem kako bi trebalo da bude.

Ove priče sa Red Bulom, MekLarenom i Renoom su zanimljive ali nadam se da neće opet dovesti do kontraverznih situacija.Pravila su za sve ista.

Inače, potvrđen je Austin za 2012, a Bahrein je opet pod znakom pitanja.

Mr.M
07.12.2011, 20:33
Potvrdjen i Bahrein :)

Iceman
07.12.2011, 22:17
sauber otisao iz Fota-e uskoro i toro rosso

MarkedOne8
07.12.2011, 23:41
Neka, neka, što više trka!Valjda će ove sezone da se ispuni 20 pravih trka i da uživamo u borbi prvih 5 timova.Ako niko ne izmisli česticu bržu od neutrina, razlike između timova bi trebale biti znatno manje.

Mr.M
07.12.2011, 23:50
Sta mislite da li ce sledece sezone RBR biti ovako dominantan ?

dstroj
08.12.2011, 00:32
Mislio sam da će se sniziti najveća dozvoljena visina prednjeg kraja kako bi vozači imali bolji pregled.
Tekstovi koji su najavljivali smanjenje visine vrha bolida su tu promenu objasnjavali namerom da se izbegne lansiranje bolida koji dodje u kontakt za zadnjim krajem(zadnjim tockovima) bolida koji je ispred(Veber-Valensija 2010,Sumaher-Singapur 2011).

MarkedOne8
08.12.2011, 14:08
Sta mislite da li ce sledece sezone RBR biti ovako dominantan ?
Ne verujem.Ipak će sada biti jedno trodnevno testiranje u sezoni, ukidanje produvanih difuzora... sa tehničkim izmenama bi razlike trebale znantno da se smanje između timova ali glasine kruže da neki timovi već imaju neka inovativna rešenja.Na primer, MekLaren tvrdi da će im se performanse poboljšati 40% (to bi bilo brže od Red Bull X1 modela haha).

dstroj
09.12.2011, 07:19
Zvanicno:Grozan ce voziti za Lotus-Reno sledece godine (http://www.lotusrenaultgp.com/8108-Romain-Grosjean-to-race-alongside.html)

Nebojsa
09.12.2011, 09:46
Drago mi je zbog Romana, zasluzio je sansu odlicnim voznjama u slabijim kategorijama. Jos je i Francuz, nismo ih dugo imali ni medju vozacima, medju pobednicima da i ne pricam. Sledece sezone cemo vrlo verovatno imati 2 vozaca iz ove zemlje koja je dala mnogo auto sport velikana, posto je Vernj sve blizi mestu u Toro Rosu.
Ovo ipak nazalost znaci da verovatno nista od Kubice ove godine, mozda jedino petkom.
Takodje, vidim da je i Bulije dao izjavu za razliku od Kimijevog prestavljanja, mozda ce on ipak ostati u Lotusu, to je otprilike najgori potez koji su mogli da povuku. Covek je budala.

Frenky
09.12.2011, 10:46
http://www.youtube.com/watch?v=2ORX4382f0U

http://www.facebook.com/groups/236048529782518/

Mr.M
09.12.2011, 16:10
Petrov zavrsava svoju F1 karijeru verovatno :)

Nebojsa
09.12.2011, 16:21
Petrov zavrsava svoju F1 karijeru verovatno :)

Niko ne prica o tome, naprotiv, grebe i rukama i nogama da nadje mesto, makar kao treci vozac.

MarkedOne8
09.12.2011, 16:49
Mislim da će Algersuari da ostane u Toro Rosu a da će kolega da mu bude Vernj.
Ako Botas kojim slučajem dobije mesto u Vilijamsu, opet će biti Finaca F1 i to čak 3.
Fors Indija i dalje ništa ne potvrđuje.

Čitam sad na wikipediji, piše da je FOTA osnovana u Maranelu a Ferari je prvi to napustio.

Iceman
09.12.2011, 16:51
Petrov ce u neku drugu seriju sledece godine :)

Nebojsa
09.12.2011, 16:53
FI je jasnija situacija nego u Vilijamsu ili TR, PDR i Hulk.

Mr.M
09.12.2011, 17:02
Ma Petrov nece nista naci , katastrofa je ovo , odlican vozac , inace ga mrzim zbog onog u Abu Dabiju 2010 ali tesko da ce naci solidan angazman , jedino ako zeli u HRT i slicno

Nebojsa
09.12.2011, 17:05
Ma Petrov nece nista naci , katastrofa je ovo , odlican vozac , inace ga mrzim zbog onog u Abu Dabiju 2010 ali tesko da ce naci solidan angazman , jedino ako zeli u HRT i slicno

Najvise se prica da ce biti treci vozac neke ekipe, najverovatnije Lotusa, i cekati da neko zabrlja. Sa jedne strane mozda lose, ali kada jednom odes iz F1, najcesce nema povratka, sem na mala vrata. Naravno izuzetak je ako si svetski sampion ::)

Mr.M
14.12.2011, 23:08
4 mesta - 8 vozaca

Paul di Resta
Adrian Sutil
Nico Hulkenberg
Rubens Barrichello
Jaime Alguersuari
Sebastien Buemi
Valtteri Bottas
Vitantonio Liuzzi

Frenky
15.12.2011, 12:46
Ferrari će imati nov auto na prvom testu...

Facebook stranica ...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=2535069972978&set=o.236048529782518&type=1&ref=nf

Mr.M
16.12.2011, 16:45
Sutila najverovatnije nema sledece sezone u F1 :( :( :(
Hulk i di Resta voze za Force Indiu , nije los potez ali Sutil je konstantno bio bolji od di Reste :)

MLADOSTLE
16.12.2011, 16:50
Onda Sutil u Vilijams,a Algersuari u hrt.

Mr.M
16.12.2011, 17:24
A Buemi :ne_znam:

Nebojsa
26.12.2011, 11:42
Mozda cemo sledece godine imati jednu zenu u F1, Maria de Vilota je sve bliza drugom kokpitu HRTa.

rajs41
27.12.2011, 17:06
Pavlović preko SPS-a do Formule 1
http://f1-serbia.com/najnovije/pavlovic-preko-sps-a-do-formule-1

meca
03.01.2012, 10:48
sta se desava sa Kimijem ove godine hoce li voziti i za koga hvala i pozzz?!!!

Nebojsa
03.01.2012, 11:24
sta se desava sa Kimijem ove godine hoce li voziti i za koga hvala i pozzz?!!!

Kimi ce ove i verovatno sledece sezone voziti za Lotus (bivsi Reno).

Nebojsa
03.01.2012, 16:29
Prema najnovijim informacijama, Barikelo verovatno ostaje u F1 i Vilijamsu. Velika greska :facepalm: Naravno, ako se to desi, ja tu i dalje navijam za Senu.

Iceman
03.01.2012, 17:25
a Sutil :(...strasno zasluzio je jos jednu sezonu...

Nebojsa
03.01.2012, 17:27
a Sutil :(...strasno zasluzio je jos jednu sezonu...

Najmanje jednu sezonu. Sta ces, u nekim prethodnim vremenima on bi nasao sediste mnogo pre vecina vozaca, ali sada samo 4, 5 timova nema pay vozace, a Adrian ne vuce sa sobom dovoljno veliki paket.

Sam Hornish Jr.
04.01.2012, 18:01
Ja bi Sutila stavio u Ferari na mesto Masse.

Nebojsa
05.01.2012, 01:10
Ja bi Sutila stavio u Ferari na mesto Masse.

I ja bih, odmah. Ali nazalost od toga nista...

Poslednja dva mesta ce biti popunjena vrlo brzo, za sada izgleda najverovatnije: Barikelo - Vilijams, Alguersuari - HRT.

http://i43.tinypic.com/t52crk.jpg

Iceman
05.01.2012, 15:41
buemi test vozac red bulla

Nebojsa
08.01.2012, 22:32
HRT ce objaviti ime novog drugog vozaca sutra. Nezvanicno se govori da je u pitanju Vitali Petrov ili Hoze Marija Lopez.
Alguesuari nece voziti tamo, prica se da ce preuzeti mesto testera Meklarena umesto Pafeta.
Vilijams jos bez najave kada ce oni kompletirati ekipu, ali je sve jasnije da se bira izmedju Barikela i Sene. Prvi ima podrsku mehanicara zbog iskustva, drugi upavnog odbora zbog sponzora.

Iceman
08.01.2012, 22:36
da suil otpada definitivno jedino bi mogao kao tester u mercedes to sam citao negde pre 10 dana ali nije sigurno...

Nebojsa
08.01.2012, 22:42
da suil otpada definitivno jedino bi mogao kao tester u mercedes to sam citao negde pre 10 dana ali nije sigurno...

Ne verujem da ce se to desiti, jedino ako mu to ne ucine iz grize savesti sto su Di Restu i Hulka ugurali u FI sa motorima.

Iceman
08.01.2012, 22:57
e nzm stvarno sta ce bit...ali zao mi je sto nece vozit sledece sezone...

Nebojsa
08.01.2012, 23:06
To ce biti velika steta ali i realnost moderne F1, gde ce pre mesto pronaci Kartikejan jer vuce gomilu sponzora nego Sutil koji bolji vozac na 68 stepen.

Iceman
08.01.2012, 23:36
da upravo to...danas ti je imas sponzore i pare vozi iako nisi dobar vozac..

Nebojsa
09.01.2012, 14:47
Izgleda da je Sena na korak od Vilijamsa. Trenutno se ispituje pravna strana jer je glavni sponzor koji nosi paket EBT u vlasnistvu Karlosa Slima, koji je vlasnik i kompanije koja je glavni sponzor Zaubera. Ako nema pravnih zavrzlama, bice gotovo vrlo verovatno do kraja nedelje.
Jos cekamo HRT i njihovog novog vozaca.

Iceman
09.01.2012, 15:04
Ma Senna ce vozit williams sledece sezone...i opet senna i williams..samo da se ne zavrsi onako ne daj boze.. a hrt-ov vozac moze bit petrov kao sto si i prije govorio ko ce drugi kad je alguersuari odbio da vozi za HRT

Nebojsa
09.01.2012, 15:07
Problem sa Petrovim je sto su novi vlasnici HRTa kao prvi priritet stavili da ekipa bude sto vise spanska. Tako da se ne treba iznenditi ako to bude neki cak i poluanonimni spanski vozac: Lopez, Klos, tako neko.

Iceman
09.01.2012, 15:46
petrov je trebao u marusiju rus rusima ;) ali jbg zauzeto

MarkedOne8
09.01.2012, 17:19
Opet se mrsi međunožje u vezi Bahreina.Hoću da gledam Kimija na svih 20 i po trka ukupno ako testiranja računamo kao pola trke!XD

Nebojsa
09.01.2012, 17:31
Ma ovaj put ce morati da odrze ili ce im Bernie izbaciti stazu. Ovaj put su samo pozvale neke nevladine organizacije da F1 ne dolazi, sumnjam da ce se ovi mnogo obazirati na to. Da budem potpuno otvoren, boli ih... lakat :biggrin:

Nebojsa
09.01.2012, 18:47
http://www.sportklub.info/forum/threads/1272-Scuderia-Ferrari-Marlboro?p=675773#post675773

Okacio sam ono sto za sada imamo o bolidu Ferarija za novu sezonu (posto od njih standardno curi najvise informacija). Gledacu da sakupim ovih dana o sto vise timova da svi budemo dobro potkovani za testiranja pa da ih sto kvalitetnije propratimo.

Miss Poison
09.01.2012, 20:30
Nadam se da ce Kimi voziti na maksimumu, onoliko koliko bude mogao. Jedva cekam da ga opet vidim u F1! :)

MarkedOne8
10.01.2012, 12:48
Nadam se da ce Kimi voziti na maksimumu, onoliko koliko bude mogao. Jedva cekam da ga opet vidim u F1! :)

Po intervjuima sam zaključio da se dosta promenio.I dalje drži svoj stav da ga ne interesuje šta drugi govore, ali on je zato mnogo pričljiviji nego pre.Nekad je bitno fanovima da vozač ,,otvori dušu" i da kaže iskreno svoja mišljenja, ambicije, planove itd.On će dati svoj maksimum, u to ne sumnjam.F1 je ipak njegova uža specijalnost i sad se vratio korenima.

Iceman
10.01.2012, 14:26
Kimi Raikkonen ce provozati Reno iz 2010 godine 23 i 24 januara...u valenciji

MarkedOne8
13.01.2012, 13:58
Vilijams i dalje ne otkriva ko će biti drugi vozač.Za Hispaniju bi to trebao da bude Liuci po glasinama.

montoya
13.01.2012, 14:48
Ovako stoji stanje sa vozačkim postavama za sada...

Red Bull Racing
1. Sebastian Vettel (on a long-term deal through ‘14, perhaps with options)
2. Mark Webber (re-signed for ‘12)
T. Sébastien Buemi

Vodafone McLaren Mercedes
3. Jenson Button (contracted through ‘13 with option for ‘14)
4. Lewis Hamilton (contracted through ‘12)
T. Gary Paffet, Oliver Turvey (both confirmed by Whitmarsh), Jaime Alguersuari (rumoured)

Scuderia Ferrari
5. Fernando Alonso (contracted through ‘16)
6. Felipe Massa (contracted through ‘12)
T. Jules Bianchi, Giancarlo Fisichella, Marc Gené, Andrea Bertolini, Davide Rigon (all at any one time considered to be 'development drivers')

Mercedes AMG Petronas Formula One Team
7. Michael Schumacher (contracted through ‘12, but sometimes rumoured to retire (again))
8. Nico Rosberg (on a multi-year deal beyond ‘13)
T. Sam Bird (performed testing duties on previous occasions, but was never confirmed as third driver)

Lotus F1 Team
9. Kimi Räikkönen (contracted through '13)
10. Romain Grosjean (confirmed for '12; managed by Eric Boullier/GenII)
T. Bruno Senna, María de Villota (both rumoured)

Sahara Force India F1 Team (team partly sold to Sahara India Pariwar group)
11. Paul di Resta (confirmed)
12. Nico Hülkenberg (confirmed)
T. Jules Bianchi (rumoured)

Sauber F1 Team
14. Kamui Kobayashi (confirmed)
15. Sergio Pérez (confirmed; on a multi-year contract)
T. Esteban Gutiérrez

Scuderia Toro Rosso (new sponsor CEPSA and it’s parent company rumoured to buy into the team)
16. Daniel Ricciardo (confirmed; Red Bull junior driver)
17. Jean-Éric Vergne (confirmed; Red Bull junior driver)
T. Sébastien Buemi

AT&T Williams
18. Bruno Senna (first in line for the seat, in part because of Brazilian sponsorship package, according to BBC)
Rubens Barrichello (current driver, looking for a 20th (!) F1 season)
Adrian Sutil (moves on from Spyker/Midland/Force India after 5 (!) season, and brings Medion/Lenovo money; it appears to be Williams or nothing for Sutil)
19. Pastor Maldonado (confirmed)
T. Valtteri Bottas

Caterham F1 Team (team and chassis name changed from ‘Team Lotus’)
20. Heikki Kovalainen (confirmed by Fernandes via Twitter on September 11th)
21. Jarno Trulli (confirmed for ‘12)
Vitaly Petrov (rumoured; was contracted to Lotus/Renault through ‘12; deal cancelled)
T. Luiz Razia, Alexander Rossi (both thought to be confirmed), Karun Chandhok (rumoured)

HRT F1 Team
22. Pedro de la Rosa (confirmed for ‘12)
23. Vitantonio Liuzzi (current driver; states he has a long-term contract)
Narain Karthikeyan (‘11 race driver)
Giedo van der Garde (rumoured; brings a bag of McGregor money)
Jérôme d'Ambrosio (rumoured; brings sponsorship)
Jaime Alguersuari (rumoured; does not have (sizeable) sponsorship though)
T. Giedo van der Garde, Jan Charouz (both rumoured)

Marussia F1 Team
24. Timo Glock (contract through ‘14)
25. Charles Pic (confirmed)
T. Robert Wickens

Nebojsa
15.01.2012, 11:59
BBC javlja da je i definitivno prvi favorit za mesto u Vilijamsu Sena, citirajuci izvore unutar tima. Ako su oni to objavili, ocekujte zvanicno saopstenje iz Grouva u sledeca 3, 4 dana najvise.

Nebojsa
15.01.2012, 13:30
http://f1-serbia.com/najnovije/pat-symonds-novi-difuzori-pomazu-malim-timovima

Zanimljivo, procitajte ovo. Hajde da se nadamo da je u pravu, mada sam ja skeptican, mozda ce se pribliziti u prvom delu sezone, ali ce onda bolje logistika igrati ulogu i opet ce sve biti isto.

Iceman
16.01.2012, 11:51
http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=3858&d=1326711066

New front wing ??!!

MarkedOne8
17.01.2012, 00:03
http://scarbsf1.wordpress.com/2011/10/15/ferrari-new-front-wing-analysis-summary/

Nebojsa
17.01.2012, 08:45
Odlican tekst, najjaci mi je komentar sa Veberovim ukradenim krilom koje je zavrsilo Maranelu :ha:

Evo zanimljive stvari, FIA ce ispitati DRS Zone, valjda ce iz drugog pogoditi:

http://www.autosport.com/news/report.php/id/97041

Vec u prvoj trci u Australiji ceka nas promena, dve DRS zone. Iskreno se nadam da je izmedju krivina 10 i 11 na onom gotovo-pa-pravcu.

A sto se tice vozaca, Bruno Sena bi u toku dana trebao da bude i zvanicno promovisan za drugog vozaca Vilijamsa.

Nebojsa
17.01.2012, 11:31
http://f1-serbia.com/najnovije/senna-potpisao-sa-williamsom

Nek je i ovo zavrseno. Sad jos smo da vidimo ko ce u HRT.

Inace, Petrov ce u toku dana najverovatnije biti promovisan u treceg vozaca Keterema. Bolje ista nego nista. Ako Tuli ima mnogo losiju sezonu od Heikija, nije iskljuceno da ga Vitali zameni negde na pola sezone.

Miss Poison
17.01.2012, 11:32
http://f1-serbia.com/najnovije/senna-potpisao-sa-williamsom

Nek je i ovo zavrseno. Sad jos smo da vidimo ko ce u HRT.

A drag mi je nekako, zbog Ajrtona, a sad.. Sumnjam da ce znati da iskoristi, kakvu-takvu priliku u Vilijamsu :)

Nebojsa
17.01.2012, 11:39
Bruno je odlican vozac, ali mu fali iskustva, iako ima 28 godina ako se ne varam, ozbiljni i organizovanim se nije bavio do dvadesete, majka (Airtonova sestra) mu je zabranjivala jer mu je otac poginuo u moto trkama, a za ujaka mislim da svi dovoljno znamo.

Miss Poison
17.01.2012, 11:44
Bruno je odlican vozac, ali mu fali iskustva

Na to sam i mislila... A i jaki ce biti vozaci ove godine (Vettel, Schumi, Kimi, onda ludi Hamilton, pa isto dobri i ostali), a on nece imati neki konkurentan bolid... Vidjecemo hoce li moci da se snadje :)

Nebojsa
17.01.2012, 11:50
Ako bude u bodovima pokoji put, sezonu moze smatrati uspesnom.

Nebojsa
17.01.2012, 18:02
:f1::D

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Eyvrbvu72G0

Iceman
17.01.2012, 19:44
nisam primetio bolid sa brojem 2 iz 1994-te godine...mogli su uraditi jedan primerak i staviti ga tu...

Nebojsa
17.01.2012, 19:52
nisam primetio bolid sa brojem 2 iz 1994-te godine...mogli su uraditi jedan primerak i staviti ga tu...

To su samo sampionski bolidi, nazalost to je razlog. A i bilo bi preterivanje, i ovako ce biti deja vi.

Nebojsa
17.01.2012, 19:57
http://www.farzadsf1gallery.com/image_upload/1994 - Williams FW15.jpg

Evo ga taj baksuzni bolid sa sve majstorom u njemu :cry:

Iceman
17.01.2012, 19:57
ako su sampionski bolidi zasto je stojao williams iz 2007 ili 2006 godine...na kraj snimka sa leve strane

Iceman
17.01.2012, 19:58
http://www.farzadsf1gallery.com/image_upload/1994 - Williams FW15.jpg

Evo ga taj baksuzni bolid sa sve majstorom u njemu :cry:

ko zna kako je bruni ...preziva se Senna vozice Williams ?

Nebojsa
17.01.2012, 20:00
ako su sampionski bolidi zasto je stojao williams iz 2007 ili 2006 godine...na kraj snimka sa leve strane

To mi onda nije jasno, znam da su tu ranije bili samo sampionski bolidi, ako mislimo na istu sobu koju su prikazivali u Factory na Eurosportu. Sada sam gledao i video sam da je tu sada i Menselov bolid :ne_znam:

Nebojsa
17.01.2012, 20:02
Ma sve, sada su i iste boje, vrlo slicna kaciga. Da se najezis...

Najgore ce ipak biti Brunovoj majci, celog zivota ga je terala da se ne trka, i na kraju on zavrsava u F1 u istom timu kao i ujak.

papekings
17.01.2012, 20:48
Sta ti je sudbina mali Senna u Wiliamsu,to jes malo cimanje za sve njih vozi u timu gde mu je ujak poginuo,ali glavu gore Senna ako bi Wilijams uspeo da napravi malo konkurentniji auto da sena uzme koji bod bice super za ovu sezonu!

Iceman
17.01.2012, 20:56
Ma sve, sada su i iste boje, vrlo slicna kaciga. Da se najezis...

Najgore ce ipak biti Brunovoj majci, celog zivota ga je terala da se ne trka, i na kraju on zavrsava u F1 u istom timu kao i ujak.

Strasno...ali daj boze pa da sve prodje dobro,srecno i uspesno :)...pa da ga vidimo u nekom jacem timu

MarkedOne8
18.01.2012, 23:40
http://www.b92.net/sport/automoto/f1.php?yyyy=2012&mm=01&dd=18&nav_id=575005
Ja sam vest našao na b92.net, verovatno ima još negde ali nije to bitno.Alonso sad stvarno lupa gluposti.Ovo je čisto provociranje na fin način.Prvo Kubica, sad Hamilton... verovatno će da kaže kako je i Masa bolji od Fetela, pa onda Fizikela možda haha Može on da ocenjuje koliko hoće, 90% vozača ne interesuje njegovo mišljenje a pogotovo Fetela.
Nisam siguran koliko može Lotus da napravi dobar bolid jer rade veliku rekonstrukciju, ali kladim se da Ferari neće da dobije Red Bul ni u vozačkom a ni u timskom poretku.Čak veće šanse dajem Mercedesu i naravno MekLarenu.

Nebojsa
19.01.2012, 16:05
http://i39.tinypic.com/aucsia.png

Trenutno stanje. Jos samo HRT.

Iceman
19.01.2012, 16:52
http://www.b92.net/sport/automoto/f1.php?yyyy=2012&mm=01&dd=18&nav_id=575005
Ja sam vest našao na b92.net, verovatno ima još negde ali nije to bitno.Alonso sad stvarno lupa gluposti.Ovo je čisto provociranje na fin način.Prvo Kubica, sad Hamilton... verovatno će da kaže kako je i Masa bolji od Fetela, pa onda Fizikela možda haha Može on da ocenjuje koliko hoće, 90% vozača ne interesuje njegovo mišljenje a pogotovo Fetela.
Nisam siguran koliko može Lotus da napravi dobar bolid jer rade veliku rekonstrukciju, ali kladim se da Ferari neće da dobije Red Bul ni u vozačkom a ni u timskom poretku.Čak veće šanse dajem Mercedesu i naravno MekLarenu.

Ferrari ce da oduva sve ove godine ::) :) ;)

Nebojsa
19.01.2012, 19:21
Prema izjavama odgovornih, staza u Ostinu ce biti gotova do avgusta, tako da ce trke najverovatnije biti.

Nebojsa
19.01.2012, 22:44
http://www.bbc.co.uk/blogs/andrewbenson/2012/01/how_good_is_bruno_senna.html

Malo o Brunu, fino i nepristrasno.

Nebojsa
20.01.2012, 18:28
Nije bas za ovu temu, ali nismo jos otvorili zagrevanje za 2013 :D Ferari je u ozbiljnim pregovorima sa Red Bulovim dvojcem Njui - Prodomu (glavni za aerodinamika RBa), za sada ne ide zavidnim tempom, ali postoji volja sa obe strane za saradnju. Njih dvojica bi presli sledece zime. Meni cela stvar zvuci potpuno zastrasujuce, sa Ferarijevom infrastrukturom, Njuijem, Birneom koji ocigledno jos uvek ima glas, Alonsom, nekim mladim talentom, mozda cak i Briatoreom... Nepobedivo.

Nebojsa
20.01.2012, 20:15
http://img689.imageshack.us/img689/4397/ajnku3yciae6ypxjpglarge.jpg

Vanja #66
21.01.2012, 06:19
Nije bas za ovu temu, ali nismo jos otvorili zagrevanje za 2013 :D Ferari je u ozbiljnim pregovorima sa Red Bulovim dvojcem Njui - Prodomu (glavni za aerodinamika RBa), za sada ne ide zavidnim tempom, ali postoji volja sa obe strane za saradnju. Njih dvojica bi presli sledece zime. Meni cela stvar zvuci potpuno zastrasujuce, sa Ferarijevom infrastrukturom, Njuijem, Birneom koji ocigledno jos uvek ima glas, Alonsom, nekim mladim talentom, mozda cak i Briatoreom... Nepobedivo.

Pominjao je Di Montezemolo to vise puta, cim sam procitao da imaju zelju za tim, znao sam da ce ga dovesti cim mu istekne ugovor... I za jednu i za drugu stranu je to previse dobra prilika da se propusti... Za Ferrari da konacno uposle "najboljeg inzenjera u istoriji F1", a za Adriana da stupi u "najuspesniji tim u istoriji F1". Neweyeva zena je verovatno promenila svoje misljenje prema Italji u odnosu na pre par godina. :D Dobra zamisao, ali treba sacekati, pitanje je i koliko dugo ima Newey sa RBom po ugovoru, cini mi se da je prosle godine produzen na jos tri godine, tj. do kraja 2014, sto bi znacilo da cemo na taj moguci potez cekati 2 godine duze nego sto si sad napomenuo... Mada para vrti gde burgija nece... :D

Uspesan poslovni dogovor te dve strane bi mogao da otvori vrata i prelasku Vettela u Ferrari od 2016. nadalje, on sad ima ugovor do 2015. Socno, zar ne? :D

Dakle jednu godinu izveze sa Alonsom, izdominiraju, Alonso se povuce kao sampion, Vettel nastavi tradiciju, pokupi ukupno 10 titula do kraja karijere, 7 u SF i cao! :D

MarkedOne8
21.01.2012, 12:56
E to mi se uopšte nebi sviđalo pa da je i Kimijev Lotus u pitanju.Mnogi timovi jedva plaćaju svoje osnovne mehaničare a Ferari je oduvek imao para i hoće da se razbacuju.Znači, oni bi parama platili titulu kao što neko sebi kupuje diplomu.Zašto ne školuju ili pronalaze svoje ljude ili ne znam ni ja šta nego sve hoće na gotovo.Bez Žana Toda, Ferari je relativno ništavilo u odnosu na ono šta je pre bio.Oni imaju i simulatore i infrastrukturu i sve pa im nema pomoći.Videćemo sad kako će im ići kad su doveli silne ljude iz MekLarena i Mercedesa.
Ipak treba da se uvedu standardna finansijska pravila za sve timove pa da se od nečeg malog napravi nešto veće a ne obrnuto da se od nečeg većeg napravi nešto manje kao što Ferari radi prethodne 4 godine.Imaju samo jednu titulu i to konstruktorsku iz 2008.

Ja i dalje mislim da će Fetel pa i Njui da ostanu u Red Bulu jer su oni praktično digli tim na noge a pogotovo Njui koji se tu pati još od 2006. i glupo bi bilo da napuste okolinu koja je skroz njima prilagođena.

Nebojsa
21.01.2012, 18:20
http://www.totalf1.com/full_story/view/404786/FIA_bans_new_systems/

Toliko o tome, a izlomih se dve nedelje da saznam sve o tom sistemu :dr: FIA smaraci :angry:

MarkedOne8
21.01.2012, 19:43
FIA zabranila Lotusov inovativni kočioni sistem
http://f1-serbia.com/najnovije/fia-zabranila-lotusov-inovativni-kocioni-sistem
Bez komentara.Tu nisu čista posla.

http://www.totalf1.com/full_story/view/404786/FIA_bans_new_systems/

Toliko o tome, a izlomih se dve nedelje da saznam sve o tom sistemu :dr: FIA smaraci :angry:
U toj vesti koju si ti okačio opet mešaju Caterham i Lotus.

Ja stvarno ne vidim razlog da zabrane taj sistem.Ti iz FIA-e su pojeli su ono što su i---rali pre više od godinu dana kada su rekli tadašnjem Renou da je sistem legalan kao i početkom Januara kada su potvrdili legalnost.

Taj sistem nema ništa većeg uticaja na bolid nego što ima obično klasično vešanje.Ako je tako, trebalo bi da se kao nekad vešanje sastoji od čvrste nepomične šipke.Po jedna šipka na točak kao u srednjem veku i napred.Kao što sam već rekao, ovo nisu čista posla.Trebali bi sad Lotus i Ferari da ulože žalbu.Taj sistem ni po jednoj tački ne krši pravila.Niti vozač kontroliše taj sistem, niti ima uticaj na aerodinamičku konfiguraciju.
E sad, mnogi će reći da ima uticaj na aerodinamičku konfiguraciju.To jeste tako, ali isto tako i osnovno vešanje utiče kad se koči ili kad se ubrzava.Taj sistem se ni malo ne razlikuje od opruga koje su već godinama deo sistema vešanja bolida.

Nebojsa
21.01.2012, 20:04
Nema tu nista necisto, igra se na ivici pravila, tako se postaje najbolji. Meni se samo ne svidja konzervativni stav FIA prema svemu. Da je ovakav stav bio kroz istoriju, jos uvek bi imali iste bolide kao Fandjo.

Vanja #66
21.01.2012, 20:21
E to mi se uopšte nebi sviđalo pa da je i Kimijev Lotus u pitanju.Mnogi timovi jedva plaćaju svoje osnovne mehaničare a Ferari je oduvek imao para i hoće da se razbacuju.Znači, oni bi parama platili titulu kao što neko sebi kupuje diplomu.Zašto ne školuju ili pronalaze svoje ljude ili ne znam ni ja šta nego sve hoće na gotovo.Bez Žana Toda, Ferari je relativno ništavilo u odnosu na ono šta je pre bio.Oni imaju i simulatore i infrastrukturu i sve pa im nema pomoći.Videćemo sad kako će im ići kad su doveli silne ljude iz MekLarena i Mercedesa.
Ipak treba da se uvedu standardna finansijska pravila za sve timove pa da se od nečeg malog napravi nešto veće a ne obrnuto da se od nečeg većeg napravi nešto manje kao što Ferari radi prethodne 4 godine.Imaju samo jednu titulu i to konstruktorsku iz 2008.

Ja i dalje mislim da će Fetel pa i Njui da ostanu u Red Bulu jer su oni praktično digli tim na noge a pogotovo Njui koji se tu pati još od 2006. i glupo bi bilo da napuste okolinu koja je skroz njima prilagođena.

Ja sto vise citam tvoje postove vezane za F1, imam utisak da mi pratimo 2 razlicita sporta...

Stvarno ne znam sta si ti pratio, ali F1 od 90-ih prati jedna cinjnica, ko ima para moze imati titulu... Imali smo 2 tima sa velikim prihodima i kvalitetnim dizajnerima i vise nego kvalitetnim vozacima do pre 3 godine, tj. Ferrari i McLaren, oni su drzali monopol nekih 10ak godina bez problema... Renault se tu umesao 2005. i 2006, uglavnom zbog odlicne prilagodjenosti novim pravilima, Micheline gumama (2005.), kao i Alonsu koji je pokazao vrhunski talenat (na moju tad veliku nesrecu i negodovanje). F1 je nazaost prestala da bude poligon za nove tehnologije, samim tim postoji mala mogucnost da se nadje neko genijalno resenje (opet digresiram - mass dumper na Renaultu 2006., do polovine sezone kad su prilicno dominirali) koje ce tim poslati pravo na vh tabele, bez obzira na njihov budzet...

Sada razliku prave male stvari, bolje ukomponovane komponente, manji otpor vazduha na 3. decimali, motor koji moze da pruzi 1KS vie u tacno odredjenom rasponu brojeva obrtaja... Pravila koja FIA i Bernie obozavaju da menjaju samo odmazu pravoj svrsi F1-razvoj tehnologije za komercijalne automobile, sto je po mom skromnom misljenju, pored krize, glavni razlog sto su vecito prakticni Japanci odlucili da se povuku iz F1... Neko ko zna da uklopi sve u bolidu, tako da dodje na korak do savrsenstva ce logicno zeleti da naplati svoje znanje i umece, tako da tim koji ima pare moze da ga priusti. Ne znam koliko si upucen, ali budzeti Ferraria, McLarena i Red Bulla su gotovo identicni, 180 miliona (dolara, evra ili funti, to vec nisam siguran, ali sad su blize te valute, nije preterana razlika), i kao sto vidimo, to su Top3 tima. Realnost je da ne mozes pobediti sa manjim budzetom, u normalnim situacijama, tj.

Logicno je da se glavni protagonisti uspeha timova menjaju, u skladu sa trenutnim zeljama timova i samih dizajnera i vozaca. Tako da to dovodi do povremenih rotacija u samim timovima. To je realnost ove F1 koju danas imamo (ne)srecu da gledamo... Lepa? Nimalo! Ali je realnost svejedno... ;)

SoneNS, ocekivao sam da si se vec navikao na totalne promene u misljenju FIAe... Mene ovo nimalo ne cudi... I naravno da sam nezadovoljan, ako neko ima razlog da u to posumnja... :mad:

MarkedOne8
22.01.2012, 16:21
Ne znam kako su mogli da zabrane sistem kad čak i na F1.com sajtu je napisano da je legalan.
http://www.formula1.com/news/technical/2012/0/923.html

Na tom sajtu se dobro zna da se pišu samo čvrste činjenice koje su proverene.Šta će sad?

Vanja #66
22.01.2012, 16:24
Ne znam kako su mogli da zabrane sistem kad čak i na F1.com sajtu je napisano da je legalan.
http://www.formula1.com/news/technical/2012/0/923.html

Na tom sajtu se dobro zna da se pišu samo čvrste činjenice koje su proverene.Šta će sad?

To je vest od pre 3 dana, tako da... Ono sto moze da nas raduje da nije jos zvanicno objavljeno (na formula1.com) da je sistem zabranjen... Verovatno su objavili da je nelegalan, rekacije su bile brze i sad pregovaraju i raspravljaju. Nadam se da ce se urazumiti i dopustiti ovo, nije toliko do sistema vec bi njegovo dozvoljavanje bilo simbol.

Nebojsa
22.01.2012, 16:28
Gledajte, sa jedne strane je ta odluka opravdana. Zabranjeni su pokretni aerodinamicki delovi. Ovo je pokretni deo koji znacajno utica na aerodinamiku. Kocenjem i spustanjem bolida, dolazi se u nepovoljniji aerodinacki polozaj. Meni je to jasno.
Ono sto me nervira je da je prvo to dozvoljeno pa zabranjeno. Zasto? Da li je to zato sto je Red Bul rekao da nece zuriti sa pravljenjem tog dela. Ili im je neko preneo informaciju da ce biti zabranjeno. Ko ju tu uleteo sa parama kada je video da ce biti u podredjenom polozaju? Gade mi se te zakulisne radnje u F1, bukvalno gade.

Vanja #66
22.01.2012, 16:32
Jeste, ali aerodinamika se ne menja pokretanjem dela tela nekog od vozaca, integrisana je sa kocenjem, tako da se aktivira kad se koci, a mora se kociti... Razlog se moze posmatrati dvosmisleno, mogu da ga dozvole ako gledaju sa jedne strane, a mogu i da ga zabrane kad gledaju sa druge. Zabranili su ga nakon sto su legalizovali i to je jos gore nego kad su za vreme Silverstona odredjivali % izduvnih gasova... A ako je RB stvarno umesao novac i novosteceni znacaj, to je onda za preslisavanje.

Nebojsa
22.01.2012, 16:34
Zato kazem sa jedne strane, sve je do tumacenja.
Plasim se Formule 1 u kojoj proizvodjac energetskog pica ima veci uticaj nego Ferari i Lotus. To je zestoko zastranjevanje.

MarkedOne8
22.01.2012, 16:35
Zabranjen je pokretni aerodinamički deo.Ovo jeste pokretni deo, ali nije aerodinamički već mehanički.S druge strane, utiče na aerodinamiku ali indirektno a i sam taj deo nije aerodinamički.Ne znam da li me razumete.Ovo je sad već igra rečima iz pravila.

Nebojsa
22.01.2012, 16:36
Zabranjen je pokretni aerodinamički deo.Ovo jeste pokretni deo, ali nije aerodinamički već mehanički.S druge strane, utiče na aerodinamiku ali indirektno a i sam taj deo nije aerodinamički.Ne znam da li me razumete.Ovo je sad već igra rečima iz pravila.

Upavo o tome i pricam, koliko znam nigde u pravilima nije izricito receno koji delovi pripadaju gde, tako nesto se vise podrazumeva. Opet ona cuvena The Devil is in the details.

Vanja #66
22.01.2012, 16:38
Negde sam citao da je i McLaren razvijao svoju verziju... Dakle 3 legendarna tima, i energetsko pice izgleda ima primat... Nesto je tu stvarno cudno, smrdi gore nego pazuh vozaca posle trke! :sick:

Nebojsa
22.01.2012, 16:41
Zaboravio sam i Mercedes, kojem je taj ,,uredjaj`` vrlo bitan za balans bolida. Dakle 4 legendarna tima. Para vrti gde burgija nece.

Vanja #66
22.01.2012, 16:45
E, da, da i to... Na kraju cu stvarno da zamrzim i RB i Eclestona... Bernia ne volim, imam postovanja prema tome sto je uradio za F1 kad joj je bilo najteze, ali sad krece u potpuno drugom smeru... I da, predsednik FIAe je Jean Todt, koliki on uticaj ima kao predsednik na odluke? Jel tu parlament tip hijerarhije ili nesto kao monarhija, predsednik kaze i to je?

MarkedOne8
22.01.2012, 16:46
Da je tu sve ok, ne bi se uopšte razmatrali interesi nego bi se postupalo onako kako je pravilno.FIA-i je izgleda sve pravilno kad se dobijaju pare ili štite interesi.Red Bul je tu prvi osumnjičeni.Prema vašim rečima, svi top timovi osim njih su to razvijali.Tu definitivno nešto nije uredu.Preostaje nam da sačekamo neke iole zvaničnije vesti.

Kako god, ova sezona je zabeležila jump start jer je počela pre nego što je to bilo predviđeno XD

Predsednik FIA-e je, barem se meni tako čini, više kao neki PR zadužen da promoviše bezbednost u saobraćaju nego da se bavi tehničkim pitanjima.

Nebojsa
22.01.2012, 16:51
Da je tu sve ok, ne bi se uopšte razmatrali interesi nego bi se postupalo onako kako je pravilno.FIA-i je izgleda sve pravilno kad se dobijaju pare ili štite interesi.Red Bul je tu prvi osumnjičeni.Prema vašim rečima, svi top timovi osim njih su to razvijali.Tu definitivno nešto nije uredu.Preostaje nam da sačekamo neke iole zvaničnije vesti.

Kako god, ova sezona je zabeležila jump start jer je počela pre nego što je to bilo predviđeno XD

Pazi ovu izjavu Red Bula od prekjuce:

http://www.autosport.com/news/report.php/id/97106

Bukvalno 3 sati kasnije, krenule su price da ce taj uredjaj biti zabranjen. Kasnije je to potvrdio Galagan iz Vilijamsa ako se ne varam. Sada tek citam izmedju redova sta se u tom tekstu mislilio.

Vanja #66
22.01.2012, 16:52
Zato me i zanima da mi Sone kaze koliko se Jean Todt tu pita... Znam da se ne bi usudio da pokazuje bilo kakvu privrzenost Ferrariu, ali da dozvoli ovako naglu promenu odluke, bez ikakvih naznaka o tome, nisam siguran da bi on to uradio tek tako... :facepalm:

Nebojsa
22.01.2012, 17:01
Pa realno pita se on tu dosta, voli on Ferari, ali vise voli pare. A vecinu obicnih fanova F1 ovo ne zanima pa se bahate, jer misle da vecina to i nece primetiti, pa su podmitljivi da se coveku smuci. Dovoljno je pogledati ono kasapljenje sa Skajom I BBC u Britaniji i videti koliko njih bas briga za bilo sta sem za pare.

MarkedOne8
22.01.2012, 17:30
Pazi ovu izjavu Red Bula od prekjuce:

http://www.autosport.com/news/report.php/id/97106

Bukvalno 3 sati kasnije, krenule su price da ce taj uredjaj biti zabranjen. Kasnije je to potvrdio Galagan iz Vilijamsa ako se ne varam. Sada tek citam izmedju redova sta se u tom tekstu mislilio.

Da analiziramo tu izjavu.Svi žure da se adaptiraju a Red Bul ne.Bilo bi ok je da su rekli ,,Bolid nam je superioran, ni to im neće pomoći tako da ne žurimo sa tim.".Nisu rekli da im ne treba, niti da ne umeju da ga primene, nego da im se ne žuri.Ako ti znaš nešto da primeniš što će ti doneti poboljšanja, što ga ne bi odmah primenio?!Uz to je činjenica da do sezone ima još mesec i po dana, a prvi testovi su već za dve nedelje.Treba testirati taj sistem.

Po meni je najbolje da sad Lotus (i Ferari i bilo koji tim koji to sme) uloži žalbu.Ako imaju čiste i čvrste argumente, onda je to rešena stvar.

Nebojsa
22.01.2012, 17:39
Ma to je vrlo diplomatska izjava kojom se zapravo kaze da oni na tome ne rade. Ja odgovorno tvrdim da su znali sta ce se desiti. Da li im je neko rekao ili su sami to izvukli je tesko reci, ali ja ovako citam tu izjavu.

I treba uloziti zalbu, sto pre. Samo sto ako su zabranili jednom, nece valjda isti ti ljudi sami sebi pljunuti u facu i reci da su pogresili.

Iceman
22.01.2012, 17:53
Horner jedva čeka da vidi duel Toro Rosso tima

http://www.autosport.com/news/report.php/id/97131 (http://www.autosport.com/news/report.php/id/97131)

MarkedOne8
22.01.2012, 17:55
I treba uloziti zalbu, sto pre. Samo sto ako su zabranili jednom, nece valjda isti ti ljudi sami sebi pljunuti u facu i reci da su pogresili.

Ne treba brinuti za to.Pa, isto tako je objavljeno na zvaničnom sajtu da je sistem legalan, pa je onda u nezvaničnim vestima objavljeno da je nelegalan.Što sad opet ne bi mogli da potvrde barem nezvanično da je opet legalan.FIA je to.Formula 1 je to.Još samo da izmisle neki slogan ,,F1, where unexpected happens."

Horner je uzbuđen oko TR-a jer gleda naslednika drugog mesta u timu, a možda čak i prvog kako su krenule glasine da bi Fetel mogao na ekskurziju u drugi tim.

Nebojsa
22.01.2012, 17:57
Ne treba brinuti za to.Pa, isto tako je objavljeno na zvaničnom sajtu da je sistem legalan, pa je onda u nezvaničnim vestima objavljeno da je nelegalan.Što sad opet ne bi mogli da potvrde barem nezvanično da je opet legalan.FIA je to.Formula 1 je to.Još samo da izmisle neki slogan ,,F1, where unexpected happens."

+1

Da predjemo na vedrije teme, sta mislite, ko ce biti bolji u TR paru, ja glasam za Vernja.

Iceman
22.01.2012, 18:05
i ja sam za Vernja..mislim da ricciardo nece nista uradit

Nebojsa
22.01.2012, 18:10
Iz onoga sto sam ja do sada video, Vernj ima brzinu, Dani ima konstantnost. Drugim recima u ovakvom timu, vise ce se pricati o Vernju (bice ponekad i u top 5, ali ce on i ispadati), a Ricardo ce doci do solidnog broja bodova i bice blizu po bodovima na kraju. Ipak Zan Erikov stil mi se vise svidja i ako uspe da dodje do nekog velikog tima dobicemo veoma zanimljivog vozaca za gledanje. Sa druge strane u Ricardu cemo u velikom timu dobiti sampiona ala Prost, konstantno sakupljanje bodova i poneki bljesak, malo dosadno ali efektivno.U svakom slucaju obojica su bolji i od Alguersuraija i Buemija.

MarkedOne8
22.01.2012, 19:50
Vernj se brzo pojavio na ,,tržištu".Ja za njega nisam znao pre testa mladih vozača.Ne znam ni gde je vozio pre.Po prilično je dominantan u odnosu na svoju generaciju.To se videlo na testu, i po dve sekunde iako Red Bul nije zaista toliko diminantan.Ja bih ipak glasao da će Rikiardo više uraditi.Mada mi je to zaista nebitno, ali čisto da se opredelim.Ja ove sezone motrim samo na Kimija i možda na Fetela kao i prethodne dve sezone.

Vanja #66
23.01.2012, 08:19
Video sam samo Ricciarda prosle godine, bio je bolji od Liuzia, ocekivano, i sto kaze SoneNS, on je neko ko ce skupljati bodove. Jean Eric Vergn, po tome sto ste napisali, mi malo deluje kao usijana glava, a moja ljubav prema takvima je opste poznata. Samo, testovi su jedno, trke i kvalifikacije su drugo... Ako ni zbog cega drugog, dao bih prednost Danielu zato sto je imao ranijih iskustava u F1, pa makar to bila i HRT kanta...

Iceman
23.01.2012, 11:45
bice zanimljivo ove sezone... :)

MarkedOne8
23.01.2012, 13:15
Evo zvaničnog saopštenja o zabrani Lotusovog sistema.
http://www.formula1.com/news/headlines/2012/1/12944.html

Međutim, ne piše konkretan razlog zašto je sistem ukinut.Samo se opet navode i citiraju reči Vilijamsovog tehničara, a ispod toga je napisano da je sistem reakcioni a ne akcioni što je apsolutno dozvoljeno bez obzira na uticaj na aerodinamiku.

Nebojsa
23.01.2012, 13:21
Evo zvaničnog saopštenja o zabrani Lotusovog sistema.
http://www.formula1.com/news/headlines/2012/1/12944.html

Međutim, ne piše konkretan razlog zašto je sistem ukinut.Samo se opet navode i citiraju reči Vilijamsovog tehničara, a ispod toga je napisano da je sistem reakcioni a ne akcioni što je apsolutno dozvoljeno bez obzira na uticaj na aerodinamiku.

Bez veze se mucis, nece oni reci razlog jer ga realno i nema. Visi interesi, iz aviona se vidi.

Iceman
25.01.2012, 13:39
Nebojsa i ja cemo postavljati slike novih bolida u temi " Predstavljanje bolida" a vi cete ovde komentarisati....

MarkedOne8
25.01.2012, 13:58
Katerham potpuno nov.Ništa staro mu nisu ostavili.Ovo već liči na nešto.Barem za prednje krilo znam da je barem prosečnog kvaliteta na F1 gridu.Sad mogu da se kladim da ove godine Katerham osvaja svoj prvi bod na nekoj trci uz malo sreće.

Nebojsa
25.01.2012, 14:10
Katerham potpuno nov.Ništa staro mu nisu ostavili.Ovo već liči na nešto.Barem za prednje krilo znam da je barem prosečnog kvaliteta na F1 gridu.Sad mogu da se kladim da ove godine Katerham osvaja svoj prvi bod na nekoj trci uz malo sreće.

I uz Heikija i Trulija Petrova.

Vanja #66
25.01.2012, 14:42
Licin an nesto, ali je ruuuuuuuuuuuzaaaaaaaaaan ko som. Nos je pregibom sasvim pristojno sredjen. Moram reci da ima sarma, pojednostavljen je, ali se po detaljima vidi da ima tu necega. Sto rece MO8, prednje krilo je pristojno, 3+1 krilce, sa unutrasnjim ugibljenjima bi trebalo da pruzi dosta potiska. Svidjaju mi se side-pods, lepe krivine imaju i cini mi se da je zadnji deo prilicno cist... Videcemo, nadam se da ce se pojaviti jos slika do kraja dana. Narocito zadnjeg dela, prednji se ovde vidi korektno.

Nebojsa
25.01.2012, 14:57
http://scarbsf1.wordpress.com/2012/01/20/f1-2012-rules-designs-and-trends/

Hocu da ovo kada imate vremena svi procitate, obavezno gradivo.

Analiza Keteremovog bolida

http://scarbsf1.wordpress.com/2012/01/25/first-analysis-caterham-ct-01/

Vanja #66
25.01.2012, 18:22
http://scarbsf1.wordpress.com/2012/01/20/f1-2012-rules-designs-and-trends/

Hocu da ovo kada imate vremena svi procitate, obavezno gradivo.

Analiza Keremovog bolida

http://scarbsf1.wordpress.com/2012/01/25/first-analysis-caterham-ct-01/

U boldu stoji da je "ocigledno da je prednje krilo iz 2011." :lol1: Al smo se ispalili i ja i MO8... :rofl:

Ovde se vidi da je identicno prednje krilo:

http://hunnylander.files.wordpress.com/2011/01/team-lotus-t128-b.jpg

Nebojsa
25.01.2012, 18:33
Nema veze, deco, ucite na greskama. Zato pazljivo iscitajte onaj prvi tekst, covek jako dobro zna materiju i ono o cemu pise, ja sam se odusevio.

A nisam smeo da vam odgovrim da se ne ispalim, meni se cinilo da nema nekih specijalnih promena ::)

Evo on that note:

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/402565_2769039422068_1140428880_32668681_975148225 _n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/402565_2769039422068_1140428880_32668681_975148225 _n.jpg (https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/402565_2769039422068_1140428880_32668681_975148225 _n.jpg)

MarkedOne8
25.01.2012, 19:28
A što su ga otkrili vala, samo jedna bočna oficijelna slika.Ok da je kroz časopis, ali ovo je stvarno škrtost.Prednje krilo jeste staro ako gledamo glavne profile, ali zbog tog ispravljanja je moralo da se pravi potpuno novo tako da se ovo ipak može svrstati u potpuno novo krilo.Na onoj slici što je postavio Iceman se videlo da je i ,,endplate" prednjeg krila izmenjen.

Nebojsa
25.01.2012, 19:30
Ovo je samo ono sto je iscurelo, sutra ce biti sve slike. Tada cemo verovatno i vise znati ;)

MarkedOne8
26.01.2012, 01:07
http://desmond.yfrog.com/Himg209/scaled.php?tn=0&server=209&filename=e05.jpg&xsize=640&ysize=640
To je potencijalna slika Vilijamsovog novog bolida.
Izvor: F1-Serbia Twitter

Jedan smešan video koji kritikuje ,,lepotu" CT01 bolida.
http://www.youtube.com/watch?v=QvStp6b6CPg

Vanja #66
27.01.2012, 14:51
Kad su otkrivanja Ferraria i McLarena?

Iceman
27.01.2012, 14:59
pise ti u "predstavljanje bolida" nisam tacno siguran mcm 1.feb a ferari 3.feb pogledaj nisam siguran

edit: jeste mcm 1 a fer 3 februara

Vanja #66
27.01.2012, 15:45
pise ti u "predstavljanje bolida" nisam tacno siguran mcm 1.feb a ferari 3.feb pogledaj nisam siguran

edit: jeste mcm 1 a fer 3 februara

Jao, bre, aj nesto umislio da su danas oba prikazivanja, nemam pojma zasto... Jos sve cekam... :facepalm: I znam da je 3. feb, sve sam mislio da je to danas... Sta mi bi? :nzm:

Nebojsa
27.01.2012, 15:46
http://www.caterhamf1.com/news/2012/caterham-ct01-fire-up

Evo vam pa ono, uzivajte :D

Nebojsa
27.01.2012, 15:50
Zil Bjansi novi rezervni vozac Fors Indije.

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/formula_one/16763535.stm

Fredi
28.01.2012, 19:37
Volkswagen razmislja o uasku u F1
http://www.motorsport-total.com/f1/news/2012/01/Volkswagen_vor_Formel-1-Einstieg_12012806.html

Vanja #66
29.01.2012, 09:12
Volkswagen razmislja o uasku u F1
http://www.motorsport-total.com/f1/news/2012/01/Volkswagen_vor_Formel-1-Einstieg_12012806.html

To je bila prica i pre par godina ako se secam... Vise bih voleo da udju zajedno sa Audiem i Porscheom, da se zovu Auto Union, kao nekada davno, u lepim vremenima, kad su tockovi bili tanki, a vozaci debeli... :)

MarkedOne8
01.02.2012, 13:04
Evo me, aj da spamujemo XD
Prvo, MekLaren se odrekao čini mi se onih krila na hladnjacima.Drugo, nemaju grbu na prednjem delu i mislim da ni jednom timu nije potrebno da imaju toliko visok prednji deo kad može da bude iste visine, samo da se stanji tu gore kao što je na MP4-27.

Vanja #66
01.02.2012, 13:13
Dakle, MP4-27 je predstavljen, vrlo je lep, gladak, NEMA GRBU, ali nema ni onih L sidepodsa... :(

Gladjuci slike, cini mi se da je prednje krilo stare specifikacije, ali zadnje je izgleda novo... Kad nadjem lepse slike mocicu da potvrdim, wvaljda necu morati opet da izedem svoje reci... :D
Sidepods su mi mnogo kockaste, ali brzo prelaze u krivinu i vode do vrlo interesantno postavljenih auspuha, ako me oci ne varaju... Oni idu sa strane, ka zadnjim tockovima, umesto ispod zadnjeg krila... To je dobro, ako su zakrilca kod kocnica dobra i mislim da moze biti korisno, mada nije iskljuceno da gasovi gotovo sasvim zaobilaze bolid... Zadnji deo mi deluje jako cist, ali ne nalazim dobru sliku da vidim kako izgleda ispod zadnjeg krila...

Sve u svemu, vrlo cist, vrlo elegantan, nos je resen namenski, ali nedostajace mi L-bocne caure...

EDIT: prednje krilo je specifikacije iz Inidje, verzija za Hamiltona... uporedite sa ovom slikom, cini mi se da jeste...

http://www.formula1.com/news/technical/2011/863/911.html

U odnosu na skice, deluje dosta sire u odnosu na 663, izgleda da su stvarno isli na dijetu u Ferrariu.
Bocne caure (da li mogu tako da se nazovu?) me podsecaju na Virginove prosle godine... Jel Marussia bese sa njima potpisala ugovor o tehnickoj saradnji? Nisam mislio da ce ta sardanja ici u smeru Marussia->McLaren... :D

MarkedOne8
01.02.2012, 13:26
Stavili su nešto na difuzor.Ne znam šta je to, da li neka plastika ili ko zna šta, ali tako im neće izgledati difuzor na stazi.Što se tiče auspuha, na jednoj slici vidim samo rupu na ravnoj površini a na drugoj vidim kao dimnjak sa strane.Zaista ne mogu da razaznam šta je šta kad su u pitanju detalji jer se ta njihova srebrna boja toliko sjaji...Aha, sad vidim.Stoje malo sa strane i totalno su obgrljeni tako da nema nikakvih izbočina.Ugao cevi je između 10-30 stepeni ka gore, a dok se bolid bude kretao ugao pod kojim budu izlazili gasovi biće dosta manji tako da bi ti gasovi mogli da idu na krilca od kočnica.Tu se stvara problem jer bi taj vazduh iz izduva trebao da nišani relativno male površine tih krilaca na kočnicama.Praktično bi to bilo izvodljivo samo na pravcima i to pri većim brzinama.U krivinama zaista ne znam kako bi izveli da ti gasovi pogađaju baš tamo gde je potrebno.Isto tako problem je ako bi previše tih gasova doticalo zadnje gume koje bi se više grejale i više trošile.

Vanja #66
01.02.2012, 13:36
Malo sam ustrelicio ovu sliku sto je Iceman ostavio... To sto si napisao MO*, mislis na crvene strelice, ako sam dobor nacrtao... Ali, kao sto si rekao, mozda se desi u krivinama da izduvi idu plavim strelicama, direkt u gume. Ko zna, mozda pri manjim brzinama moze da odrzava temperaturu guma tim izduvima? Kolika je temperatura na izlazu iz auspuha pri nekih 10 000 RPM?

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4069&stc=1

Jesi li na ovu zutu plastiku mislio kod difuzora?

bice
01.02.2012, 13:52
Lepo izgleda McLaren,samo mi mnogo ruzne ove zute gume Pirelija :D

MarkedOne8
01.02.2012, 14:07
Da, na to što si obeležio žuto je difuzor, ali idi pogledaj na f1.com onu sliku od pozadi pa ćeš da vidiš koliko prosto izgleda da je to neverovatno.

http://img201.imageshack.us/img201/3179/14572511.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/201/14572511.jpg/)

Mislim da je ovo bolja slika za analiziranje u krivinama jer imamo napadni ugao otprilike kao što i vazduh ide na bolid u krivinama.Ova slika konkretno bi se odnosila na skretanje u desnoj krivini.
Nisam aerodinamički tehničar i nemam aero tunel da potvrdim sve te sitnice, ali otprilike bi ovako išlo.
Svetlo plavo su izduvni gasovi na pravcu, a narandžasto u krivinama.Svetlo plavi gasovi idu sasvim fino tamo gde trebaju (krilca zadnjih kočnica) i time stvaraju potisak.Narandžasto obeleženi izduvni gasovi bi pod uticajem čistog (plavo obeleženog) vazduha bili usmereni ka zadnjem difuzoru.Tu bi se možda upleli mlazovi čistog vazduha od napred (zelena fluorescentna boja) i blago bi onemogućavali skretanje izduvnih gasova ka difuzorima i više usmeravali na kočnice.
Ovako otprilike:
Vazduh prelazi preko radiatora i zbog izjednačavanja pritisaka se spušta ka tom skrivenom džepu gde je nizak pritisak i prelazi baš preko cevi za izduv.
http://img689.imageshack.us/img689/2181/31235925.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/689/31235925.jpg/)

Čuo sam da su govorili o gubitku prijanjanja.Verovatno su mislili na produvane difuzore tako da sada moraju da se izmišljalju čuda da od skoro standardizovane situacije neko napravi nešto malo što može puno toga da pruži.

Vanja #66
01.02.2012, 15:21
Da, ja sam jednostavnije to prikazao, ti si objasnio sta je ostalo... U principu, ako je tako, onda bi gasovi mozda isli na zadnji tocak koji se nalazi sa unutrasnje strane krivine, samim tim bi ga i malo zgrejali, jer on se sporije vrti u krivini od spoljnog tocka... Stvarno je steta sto moraju da se traze sitnice koje odlucuju o stotim delovima sekunde, a ne da mozemo da vidimo 12 potpuno drugacijih bolida.

Generlano gledano, MP4-27 je dosta jednostavniji na prvi pogled od prethodnika, a u McLarenu su rekli da imaju zelju da ove godine idu mnogo hrabrije sa dizajnom nego ranije, da su im prethodnih nekoliko bolida bili vrlo konzervativni i da sa ovim igraju na granici pravila...

Jedva cekam da Sone postavi neku dobru reviziju, bas da vidim sta su jos ljudi primetili.

MarkedOne8
01.02.2012, 16:15
http://www.ausmotive.com/F1/2012/McLaren-MP4-27-v-MP4-26-01.jpg
Mali rezime:
- Novi bolid ima očigledno kraće međuosovinsko rastojanje.
- Radiatori su većeg poprečnog preseka ali su kraći.Lično mislim da bi bilo bolje da su duži a manji u poprečnom preseku.
- Novo zadnje krilo.Izmenjeni ,,endplatesi".Donji endplatesi su dizajnirani sa prorezima tako da je površina krila praktično povećana time što su uštedeli prekoračenje dozvoljene površine.Blago povišen glavni profil tako da DRS procentualno zauzima veći deo zadnjeg krila nego prošle godine.
- Dorađeno prednje krilo.Lično mi se jako dopadaju ,,endplatesi" jer u krivinama omogućavaju vazduhu da ulazi sa strane i da nastavi pravo preko glavnog profila.Takođe, tu je i malo veći napadni ugao nosa.

Nebojsa
01.02.2012, 16:44
New McLaren F1 car a 'complete rework', according to Tim Goss

By Jonathan Noble
Wednesday, February 1st 2012, 13:28 GMT

http://cdn.images.autosport.com/editorial/1328102942.jpg

McLaren says its new MP4-27 is a 'complete rework' of last year's car - despite its outward appearance pointing to it being an evolution of its 2011 contender.
After the covers came off the new car at McLaren's Woking factory on Wednesday, the main focus points of the MP4-27 were a nose step that was less extreme than some had expected, and the positioning of the exhausts.
Tim Goss, McLaren's director of engineering, said that although outwardly the car was an evolution of the MP4-26, it was in fact totally different under the skin.
"We have set ourselves tough and ambitious targets, and we aim to deliver those by the first race and have a championship-winning car," explained Goss. "This car is a complete rework from nose to tail, and there is very little that is carried over. A bit of the fuel system is the same, but almost everything else on the car has changed.
"There were a few features we have pushed quite hard from the beginning of the project. I am proud of the whole team and the efforts so far, and from now we go to the next phase of the project which is really wringing the performance out of it. We have a good track record of that – we have big plans, upgrades for the front wing, rear wing, floor and bodywork are already planned."
Technical director Paddy Lowe said that the nature of modern regulations makes it difficult for teams to deliver innovation – but that did not stop his outfit believing it had made a good performance step with the car.
"The regulations are trimming us into narrower and narrower boxes," he said. "We don't see big radical changes from one year to the next year.
"This car looks very similar but underneath a great deal of changes have taken place. Every part has been assessed for weight and performance. If you add all that up, you get a car that is quicker. Teams are tasked to find that 1% to 2% performance improvement – but nevertheless there are obvious innovations.
"We have done a lot of work around the back end, and there is a lot more tidy packaging there, and we have had to do a lot of work on exhausts. That has given the aerodynamicists a great challenge, not only to find the downforce but also in creating the right balance. You need downforce but also you have to be able to use it in the right area."
McLaren has moved away from the U-shaped sidepods that it ran last year, because the downwash advantage created by that design is no longer relevant now that blown diffusers have been banned.
Lowe also explained that the outfit never bothered investigating the reactive ride height system being pursued by Lotus and Ferrari and which was outlawed recently by the FIA.
"That was in a family of designs that we have considered often in the past, but in our assessment we would not consider that to be legal," he said. "So we did not get involved in what was being done.
"Our view was that it was not something we would pursue, so it was pleasing to see that avenue shut down according to our interpretation."

http://www.autosport.com/news/report.php/id/97257

McLaren team boss Martin Whitmarsh says team has not been cautious with new car

By Jonathan Noble and Glenn Freeman
Wednesday, February 1st 2012, 12:28 GMT

http://cdn.images.autosport.com/editorial/1328099432.jpg

McLaren believes it has not taken a cautious approach to its new MP4-27 over the winter, despite the problems caused by the radical elements it tried in pre-season testing last year.
Team principal Martin Whitmarsh said at the launch of the new car that McLaren is not expecting a repeat of last year's poor pre-season. But he was keen to point out that the team had not opted for a careful approach to its development over the winter.
"This year we have not been cautious but we have found some good performance," Whitmarsh said.
"We have set ourselves some tough targets that if we reach we think we can fight for the championship. We haven't reached those targets yet, but with some work we will do.
"We had, by anyone's standards, let alone McLaren's standards, an abysmal testing period last year. I would be happier not to fight those issues, and we have put a lot of work into this car and we are not expecting a repeat of last winter.
"I don't believe we have been inherently conservative. Inevitably there are creative brains seeking to find a Eureka moment that will bring seconds of performance, but sadly in F1 those moments are limited."
Whitmarsh also admitted that, like most teams, McLaren still has a lot to add to the car between its launch spec and the version that will hit the track in Australia for the season opener.
"All teams will develop the cars so the car unveiled as they pull the cloth back is not the car being used in Q1 in Australia," he said. "There will be great evolution in some teams.
"We have set targets that are tough. It is not just about testing or the first race, you have to improve the car through every single race if you want to win the championship. Providing we have a good car at the start of the season then we should do well."

http://www.autosport.com/news/report.php/id/97253

Slike u vecoj rezoluciji.

http://www.sportklub.info/forum/threads/2270-Predstavljanje-bolida?p=696177&viewfull=1#post696177 (http://www.sportklub.info/forum/threads/2270-Predstavljanje-bolida?p=696177&viewfull=1#post696177)

Vanja #66
01.02.2012, 16:45
http://www.box.com/s/gghs22gt49vpvoabzay7

Unzipujte, slike su 2500 px rezoluciji

Sone, alal ti cufte!

Lep je MP4-27, vrlo lep. Sto je MO8 rekao, ne bih ja tu nista dodavao... S tim sto, sto vise gledam, sve mi se vise cini da su auspusi postavljeni tako da su usmereni ka untranjosti bolida, tj. ka krilcima kod zadnjih tockova, zato su onako izboceni, a i po odsjaju bih rekao da je auspuh savijen ka unutra...

I, da, crni dodatak kod zadnjeg krila izgleda savrseno! :ok:

Nebojsa
01.02.2012, 16:49
Samo malo da se izduvam, pa cu i ja nesto napisati, ima nekih zanimljivih stvari, tri su me posebno iznenadile
- Normalan nos (u odnosu na Keterem i ono sto ocekujemo od Ferarija i Mercedesa, mozda cak i od Red Bula)
- Potpuna revizija veoma dobrog aerodinamickog paketa od prosle godine
- Pozicija auspuha.

MarkedOne8
01.02.2012, 20:02
Lotus planira osvanje šampionata 2015.
http://f1-serbia.com/najnovije/lotus-planira-osvanja-sampionata-2015
Jel bi mogao neko ovo malo da mi pojasni.Priča se o dve pozicije a tri čoveka.Da li to znači da su se ,,zahvalili Bulijeu na saradnji"?

Nebojsa
01.02.2012, 20:14
Vec dugo se prica o tome, verovatno da. Steta za Gerharda Bergera, legao bi im kao kec na 11 u ovoj ekipi.

Nebojsa
02.02.2012, 10:12
http://www.autosport.com/news/report.php/id/97262

Ferari zbog nega otkazao predstavljanje bolida za sutra, nece biti dogadjaja kao sto je planirano, vec ce materijal biti postavljen na Twitter nalogu https://twitter.com/#!/InsideFerrari. Gledacemo mi da okacimo sto pre, ali mozete i sami da pratite.

Vanja #66
02.02.2012, 10:25
Steta... Mogli su realno da montiraju gume za sneg, ionako je prednje krilo kao stvoreno za ciscenje snega... :D

Nebojsa
02.02.2012, 10:35
http://www.jmsnowplows.com/Images/hts_image_2.jpg

Mislis na ovako nesto, pretpostavljam da je po pravilima :biggrin:

Vanja #66
02.02.2012, 10:37
Prikace to na 150 Italia, ociste malo ispred 663 i teraj... Sta, ionako je to malo snega, nek se ispostuju sponzori... :D

Nebojsa
03.02.2012, 09:52
http://events.ferrari.com/singleseater2012/

Spremite se, za 8 minuta :D :D :D

Nebojsa
03.02.2012, 09:55
http://www.autosport.com/news/report.php/id/97277

OMFG, izvinite na psovci, ali upravo mi je ovo upropastilo dan. Najgori vozac ikada, aaaaaaa, unistise pare F1.

Nebojsa
03.02.2012, 10:07
Boze, novi Ferari je odvratan :sick: Ocekivalo se da stave onaj nos, ali ovo je strasno :(

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2012/02/ferrari_f2012-1.jpg

http://i68.photobucket.com/albums/i37/Ferrari27/afff688a.jpg

http://i.imgur.com/MEx8a.jpg

http://www.sportklub.info/forum/threads/2270-Predstavljanje-bolida?p=697396&viewfull=1#post697396

Ovde ce biti jos slika.

Nebojsa
03.02.2012, 10:27
Nova Force India

https://p.twimg.com/Akt7ZBsCMAAyCZl.jpg:large

https://p.twimg.com/Akt9gWdCIAA04yy.jpg

http://twitpic.com/8f2ff1/full

http://a.yfrog.com/img878/8178/9hkxc.jpg

Nebojsa
03.02.2012, 11:24
http://scarbsf1.wordpress.com/2012/02/02/launch-analysis-mclaren-mercedes-mp4-27/

Scarbs objavio analizu Meklarenovog bolida :wthy:

Mr.M
03.02.2012, 12:51
Meni je Ferari prosecan , samo da Nandu donese titulu ove godine pa kakav god da je :)

Iceman
03.02.2012, 12:52
daj bre na kraju posrani meklaren ispade najljepsi.....puu...morali su ferari unistit katastrofa...samo da bude brz i dominantan i sve ce biti ok....

Miss Poison
03.02.2012, 13:29
daj bre na kraju posrani meklaren ispade najljepsi....

Cekaj da vidis Red Bull :D

Nebojsa
03.02.2012, 13:32
Cekaj da vidis Red Bull :D

Izgleda da ce Red Bul isto biti ruzan :dr: Sto bi rekao jedan lik sa Twittera o izgledu bolida:

This is not a season for introducing your friends to F1.

MarkedOne8
03.02.2012, 15:28
http://www.autosport.com/news/report.php/id/97277

OMFG, izvinite na psovci, ali upravo mi je ovo upropastilo dan. Najgori vozac ikada, aaaaaaa, unistise pare F1.
On je prava opasnost na stazi.Kao sama pojava je natprosečno iritantan, a kao vozač ima puno negativnog talenta.E sad bi trebali da navijamo da ni jednom ne uđe u 107% inače će da kvari trke.Trebalo bi ga banovati jer je preterao na VN Indije.

Da nije Ferariju te divne crvene boje, mogao bi ga bačit'!Ja uporno govorim da ta grba nije neophodna i da može da se izbegne i bio sam u pravu što je dokazao MekLaren.Dizajneri žele što bolji protok vazduha ispod nosa, ali to što će neko da podigne neki deo koji nema veze s tim to ništa ne pomaže.Pogotovo ova Ferarijeva očajnička varijanta.Isto i za Fors Indiju, to im uopšte nije potrebno ali su našli udubljeniju i mnogo blažu varijantu.Pogledajte onu sliku što je postavio Nebojša gde se poređuju F10, F150 i F2012.Najbolji prednji kraj je definitivno bio onaj na F10.Zaobljen i napred je bio što niži.Ako bolidu podignete nos kao na F150, onda će vazduh koji ide od napred da udara bolid od dole i stvaraće samo negativne stvari a to su takozvani ,,drag" i uzgon.Da, bukvalno uzgon jer bi vazduh gurao bolid blago na gore.
http://img9.imageshack.us/img9/3672/failzy.jpg
Zelenom sam obeležio stvaranje uzgona.Tačno se vidi koliko se na nosu od F10 stvara više sile potiska na dole nego kod F150.Nije ni čudo što je F10 bio dosta konkurentiji (da ne kažem da je F150 bio nekonkurentniji).Pogledajte kaka je nos od MP4-27.Ni malo vazduha ne pušta da ga udara od dole i elegantno prednji vrh ide ka sve niže i niže.Sasvim jednostavno a mnogo efikasno i čisto rešenje.

Drugo, ono rešenje sa krilima ispred radiatora mi je delovalo jako dobro ali toga nema.Pretpostavljam zato što nije dozvoljeno jer bi spadalo u ona dodatna krilca koja su zabranjenja.Mislim da smo već diskutovali o
tome.Radiatori mi i dalje deluju ok.Zauzimaju manju poprečnu površinu nego kod MekLarena, ali dosta zauzimaju mesta pri dnu bolida.
Slika govori hiljadu reči XD
http://scarbsf1.files.wordpress.com/2012/02/mp427-noses.jpg?w=300&h=225

Da budem najiskreniji ako mi dozvolite, Ferari je prema mojim očekivanjima opet fejlovao sa dizajnom.Ako imaju nešto što će da ih izvuče, to je ,,ispod haube".MekLaren apsolutno dobija moj glas i po izgledu a i sa tehničke strane.Toliko mi moje skromno znanje dozvoljava da procenim.

Vanja #66
03.02.2012, 16:54
Meni se Ferrari vise svidja nego McLaren, najiskrenije... Koji sam perverznjak, a? :D Nije lepsi, daleko od toga, ali mi se vise svijda... :D

Vrh, ali bas sam vrh nosa je odradjen tako da obavlja samo jednu funkciju... Drzi prednje krilo i nista vise. Tanak je, mogao bi dlaku preseci, sto mi se jako svidja... Dalje, grba je tu zbog vesanja, siguran sam da im mnogo vise donosi pull-rod vesanje (spustajuci centar mase), nego spustanje i peglanje grbe... Sad, ta grba je mogla biti lepse uradjena, to je cinjenica, ali i ovako mi ima neki smek... Peraja ispod te grbe su i prosle godine vidjena, lep detalj, tanak i elegantan usmerivac vazduha, tj. vise mu dodje selektivni usmerivac, centralni sloj salje ka centru, ka plugu, a spoljne ka hladnjacima i ispod i oko njih. "Srednje krilo" kom smo se ja i MO8 ponadali je bukvalno spojeno sa karoserijom i male je povrsine, sa strane mi se cini da je taj dodatak sirok 3-4cm, ali vidi se da je tu ne samo da ojaca kokpit, jedini nacin da se to ugradi u bolid po ovim pravilima. Uzi je u sredini, tj oko radijatora od McLarena, to se i meni vise svidja... Auspusi su bolje odradjeni nego kod McLarena, imace bolji protok nego MP4-27, a svrha im je ista... Kazu da je zadnje krilo istog koncepta, ali potpuno revizirano radi efikasnosti i promene koje su napravljene su sitne... Poklopac motora lici na proslogodisnji McLarenov, ovaj dodatni otvor iz usisnika je gotovo identican...

Smeliji je nego proslogodisnji, nadam se i bolji u aerodinamickom smislu, cekamo ponedeljak da vidimo kako sve to stoji za sad... Ja imam neki dobar osecaj, ima tu neku crtu ludosti koju nisam skoro video kod Ferraria, svidja mi se to. :D

Nebojsa
03.02.2012, 17:06
Vrh, ali bas sam vrh nosa je odradjen tako da obavlja samo jednu funkciju... Drzi prednje krilo i nista vise.

Uh, uh, nisi u pravu i to ne znas koliko. Vrh nosa je prva tacka kontakta izmedju bolida i sredine (vazduha, atmosfere), i jako je bitno kako obavlja funkciju. Mora se drzati sto pravilniji i mirniji protok. Ideja je da se tom grbom napravi kao jedan balon oko kokpita. Dobro to deluje u teoriji, ali je ipak udaljavanje od dosadasnjeg koncepta. Niko jos uvek ne zna da li ce se tako stvoriti vise turbulencije i nestabilnosti. Mnogo su svi polrtrli sa tim kljunar dizajnom nosa, ne treba se iznenaditi ako krene prepisivanje Meklarena odmah na pocetku sezone. Svi sad cekamo Red Bul da vidimo ko se zeznuo. Adrijan Njui ne gresi, on donosi najbolje odluke sa ogranicenim podacima.
Inace treba napomenuti da Ferari nema F Duct. Ovo je sveukupno neka kompilacija Frajovih ideja koje se jos uvek koriste u Meklarenu i Red Bula, pogotovo pozadi. Vidcemo kako ce se uklopiti.

Vanja #66
03.02.2012, 17:13
Uh, uh, nisi u pravu i to ne znas koliko. Vrh nosa je prva tacka kontakta izmedju bolida i sredine (vazduha, atmosfere), i jako je bitno kako obavlja funkciju. Mora se drzati sto pravilniji i mirniji protok. Ideja je da se tom grbom napravi kao jedan balon oko kokpita. Dobro to deluje u teoriji, ali je ipak udaljavanje od dosadasnjeg koncepta. Niko jos uvek ne zna da li ce se tako stvoriti vise turbulencije i nestabilnosti. Mnogo su svi polrtrli sa tim kljunar dizajnom nosa, ne treba se iznenaditi ako krene prepisivanje Meklarena odmah na pocetku sezone. Svi sad cekamo Red Bul da vidimo ko se zeznuo. Adrijan Njui ne gresi, on donosi najbolje odluke sa ogranicenim podacima.
Inace treba napomenuti da Ferari nema F Duct. Ovo je sveukupno neka kompilacija Frajovih ideja koje se jos uvek koriste u Meklarenu i Red Bula, pogotovo pozadi. Vidcemo kako ce se uklopiti.

Vrh nosa je pljosnat, zato kazem da obavlja tu jednu funkciju, a ostatak pravi taj balon oko kokpita... Nisam se bas najbolje izrazio, zvuci naivno i laicki. Hteo sam da kazem da je napravljen tako da izgleda kao da samo drzi krilo, a nacinom pravljenja je dobio i drugu funkciju... Naravno, obe su jednako bitne i kad se nos pravi, ispunjavaju se oba uslova... Samo sam opisao ono sto vidim, znam da to nije samo tako... :D

Malo cu uporediti sa McLarenom kasnije, stavicu neke slicke, za jedno sat-dva...

Evo ih:

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4148&d=1328288510

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4146&d=1328288502

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4147&d=1328288505

U prvoj i trecoj slici sam pokusao da poistovetim velicinu guma (kao jedine referntne velicine), ali u prvoj to i nije imalo previse smisla jer je drugaciji ugao slikanja, zato F2012 ispada manji od MP4-27. Treca, ako sam dobro cropovao, pokazuje da je MP4-27 duzi. Ako sam napravio gresku, nije mogla biti veca od 1%, tako da mozda i nije tolika razlika, ali postoji u svakom slucaju...

MarkedOne8
04.02.2012, 00:59
Jedva čekam da vidim šta je Lotus spremio.Grba ili ne.Nos na gore ili na dole.Radiatori kratki a široki ili dugački a uski.Izduvni sistem klasičan ili nešto posebno.Kratko ili dugo međuosovinsko rastojanje...

Vanja #66
04.02.2012, 16:59
Jos par velikih slika, i neke analize za F2012 (idite desni klik, View Image za pun prikaz):

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4168&d=1328370699

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4167&d=1328370694

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4166&d=1328370690

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4165&d=1328370664

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4170&d=1328370708

http://www.sportklub.info/forum/attachment.php?attachmentid=4169&d=1328370702

Po ovoj analizi, MP4-27 i F2012 imaju isto medjuosovinsko rastojanje, cini mi se da je bio precizniji od mene, verovatno je koristio vecu sliku za Ferrari, ja sam smanjivao McLarenovu sliku i verovatno su se tu skupile greske... :sram:

EDIT: slike i gif su sa fotobucket-a i ne mogu vise da se replikuju van izvora... :mad:

I jedan zanimljiv klip:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WsPX-oozCoM

Nebojsa
04.02.2012, 17:19
Mene mnogo vise zanima poredjenje sa proslogodisnjim Meklarenom, jer mi se cini da je dosta resenja preuzeto odatle.

Vanja #66
05.02.2012, 11:03
Lotus E20 danas u 17:00 CET... Tako bese?

Nebojsa
05.02.2012, 11:06
Jes vala. Twitter on the ready ::)

MarkedOne8
05.02.2012, 11:43
,,First, ahem, personnel perch erected of the season. Now if we can keep this going..."
http://desmond.yfrog.com/Himg611/scaled.php?tn=0&server=611&filename=tsajhg.jpg&xsize=640&ysize=640
Hahahaha stvarno imaju smisla za humor!

Iceman
05.02.2012, 11:54
spremite se twiterasi..ja cu ceprkat po drugim sajtovima .. ::)

Nebojsa
05.02.2012, 11:55
Malo off topic ali isplati se: Novi avatar Ice :O :O :O :O :O

Prvi put menjas od kako si ovde :)

Nebojsa
05.02.2012, 12:00
Inace Scarbs bi danas ili sutra trebao da objavi analizu novog Ferarija, cim izadje kacim :)

Vanja #66
05.02.2012, 12:53
Iceman, bolje izgledas sa tim aviem... To je taj rad, Tifosi! :D

Jbt, oce li ovih 17:00?!?! Nisu mogli u neko lepse vreme da prezentuju, tipa 1200 GMT tj. za 5 minuta... :facepalm:

MarkedOne8
05.02.2012, 13:46
Nema lepšeg broja od 17 odnosno 16 po GMT vremenu.Ko čeka taj i dočeka.

Iceman
05.02.2012, 14:37
hahah novi avatar je bomba...jes prvi put menjam ::)...hahaha

Mr.M
05.02.2012, 16:37
Kolika je euforija zavladala da sam nocas zakrvio sa roditeljima jer me nisu probudili na prvu trku :lol1: :lol1:

Nego sta mislite kakvo ce biti stanje ? Imamo sve vozace , na redu su testovi koji dosta kazu a ponovo nista ne kazu ::) ... Ja ocekujem da ce Ferrari kao 10' da krene silovito , recimo Nando-Massa : 1-2 , samo da se niko sem Nanda ne odlepi na pocetku pa da imamo dosadno prvenstvo na kraju kao i prosle godine. Bice skoro sigurno dosta preticanja u novoj sezoni , imamo Kimija , bukvalno imamo 5 timova koji se mogu boriti za pobedu.

Nebojsa
05.02.2012, 16:42
Nema sanse da iko bude dominantan sem Red Bula. Ili ce biti tako ili ce svi biti podjednaki, sve zavisi od aklimatizacije pravilima. Ako pratis malo videces da vecina kopira RB u aerodinamicnim resenjima, ne mozes onakav tim pobediti njihovim oruzijem, prosto ne ide tako :fct:

Mr.M
05.02.2012, 16:46
Nisam uopste pratio kakva su stanje tj uopste nisam nista pratio o F1 od kada je zavrsilo sem timova ... Citao sam samo da je Ferari dosta radio na aerodinamici sada ne znam koliko je to tacno , ma ne mogu svake godine biti dominantni toliko , mora nekad biti i kvarova ;)

Nebojsa
05.02.2012, 16:54
Ejdrian Njui, nema tu slucajnosti. Ja se nadam da ce biti izjednaceno, RB je dosta dobio na dobro koriscenje EBDa prosle godine, sada kada ga nema, trebalo bi da se iznivelise.

Prenos za Lotus koga zanima (bar se nadam da ce biti ::)):

http://www.lotusf1team.com/

Vanja #66
05.02.2012, 17:01
Nece biti dominacije, ni RB nece dominirati kao prosle godine... Mclaren mi deluje konzervativno spolja, ali difuzor mozda krije nesto. Ferrari mi izgleda dobro, imam neki osecaj... Prosle godine sam video bolid i bilo mi je cudno zasto tako konzervativno, a na testovima bila druga prica, oni i RB delili najbolja vremena. Onda op-cvrc-gevezn-zajn, trke druga prica... Bas me zanima kakv ce biti E20, moze biti (a i ne mora) zanimljivo...

MarkedOne8
05.02.2012, 17:05
Ide Lotus sada!Verovatno im je pregušen sajt od posetilaca XD

Nebojsa
05.02.2012, 17:07
Jeste, evo je slika. Opet taj nos :dr:

http://img72.imageshack.us/img72/3923/arton84057f968.jpg

http://www.youtube.com/user/lrgptv?blend=1&ob=0

MarkedOne8
05.02.2012, 17:08
Meni još nije očitao sajt.Aj postavi link.

Iceman
05.02.2012, 17:12
4201

Nebojsa
05.02.2012, 17:24
https://p.twimg.com/Ak5wNqaCIAI3iNc.jpg

Koliki sidepodovi :O

Iceman
05.02.2012, 17:25
ja sam ubacio neke slike u predstavljanje bolida..mozes editovat moj post i ubacit jos neke

Vanja #66
05.02.2012, 17:32
Evo neke slike, pa ubacite...

https://lh4.googleusercontent.com/-gSFIfsubJRw/Ty6sK2EdMoI/AAAAAAAAAPY/HWA4N0GzuT4/s639/Presentaci%C3%B3n+Lotus+E20+%285%29.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-w4pb-Wh6JJ0/Ty6sMQ_VOCI/AAAAAAAAAPw/RcEyrIqagp8/s641/Presentaci%C3%B3n+Lotus+E20+%2810%29.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-Bbsy0E7YSlw/Ty6sNkJN7eI/AAAAAAAAAP0/6vNl5ffUiks/s640/Presentaci%C3%B3n+Lotus+E20+%2812%29.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-9I3r440wamI/Ty6sJ41K3EI/AAAAAAAAAO4/qC2DrtKN6N8/s639/Presentaci%C3%B3n+Lotus+E20+%282%29.jpg

Nebojsa
05.02.2012, 17:33
http://members.shaw.ca/m_sasso/F1n.jpg

Evo jako dobre slike i objasnjenja zasto je Meklaren uspeo da napravi gladak bolid.

Iceman
05.02.2012, 17:36
ja cu okaciti nestoi slika kasnije...sad moram da idem...zao mi je...ali jbg...bice slike oko 20:30 na forumu. ili nebojsa mozes sad evo ti neke https://www.facebook.com/LotusRenaultGP tu ima slika dosta dobrih

Vanja #66
05.02.2012, 17:41
To je McLarenova filozofija, nizak nos i fino zaobljeni sidepodovi... Prosle godine su isli nesto drugacijom varijantom, imala je potencijala, ali kako je napravljena zbog produvanog difuzora, nema potrebe za njom sad.

Jos malo E20:

http://i39.tinypic.com/os724l.jpg

http://i44.tinypic.com/311qlbc.jpg

Nesto mi ne deluje preterano inovativan E20, lici mi dosta na R31, prednje krilo je evolucija, a sidepodovi mi se cine istima... Sacekacu bolje slike, nadam se da ce biti malo bolje osvatljen, ovako se jako slabo vidi...

MarkedOne8
05.02.2012, 18:37
1.Prvo i najvažnije, bolid nije ružan koliko je mogao biti.Čak mislim sasvim suprotno, da je jedan od lepših s obzirom da nema grbu već praktićno samo dva izbočenja kakva viđamo još od sredine 2009.
2.Prednje krilo deluje dobro, s tim što mislim da bi ,,endplatesi" trebali da se dorade.Možda ovo nije finalna verzija krila pred testiranja u Herezu.
3.Prednji kraj ide na dole, što mi se sviđa kao što sam rekao i za MekLaren.
4.Koliko je moguće videti od crne boje, čini mi se da su usisnici nešto kraći i imaju veliki poprečni presek.Pretpostavljam da su toliko veliki zato što se dobar deo tog vazduha sistemom cevi prenosi do repnog izduva i on šalje vazduh direktno iznad menjača na malo krilo.
5.Izduvne cevi su pod uglom od 17 stepeni koliko sam uspeo da odredim i trebali bi da šalju gasove ispod zadnjeg krila.

Sve u svemu, bolid deluje dosta dobro.Kao što sam rekao, od crne boje i blještavosti je teško razaznati još detalja ali najbitnije je kakvi će rezultati biti prekosutra na testiranjima.Tek tada se može znati više.Čekamo da vidimo šta kaže kolega Scarbs XD

Vanja #66
06.02.2012, 09:06
Jednostavni 3D modeli MP4-27 i MP4-26, ne vide se oni bitni detalji, vise je smisao da se sagleda sustina i ideja, a detalji se ljubomorno cuvaju...

http://www.mclaren.com/page/see-the-mp4-27-up-close-and-personal-1

Ferrari F2012: Behind the scenes

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ET1VabFboeU

Balon od grbe:

http://i.imgur.com/tBmSv.jpg

Jos jedno poredjenje sa 150 Italia, ovde se vidi najbolje koliko su pomerili medjuosovinsko rastojanje, zbog drugacijeg vesanja, pre svega:

http://f1tcdn.net/gallery/var/fullsizes/Ferrari/F2012/f150-f2012-top-compare.jpg

Na Lotusu nije sve kako treba:

http://img830.imageshack.us/img830/6447/airintaket.jpg

F2012 i E20, poredjenje grba:

http://desmond.imageshack.us/Himg707/scaled.php?server=707&filename=33011989.jpg&res=medium

Ferrari definitivno ima nesto drugo na umu sa tom grbom, mislim da su mogli jos malo da je ispeglaju, da su htel;i, imaju 3cm do vesanja, mogli su da produze grbu za 2cm i opet bi im ostalo dovoljno mesta za vesanje... da su hteli.

MarkedOne8
06.02.2012, 11:29
Lotus E20 u brojevima:
http://www.lotusf1team.com/The-E20-in-numbers.html
Mislim da E20 koji je juče prikazan javnosti ne ide u Herez.Koliko sam shvatio uz pomoć Twittera, tim je još juče pre podne stigao u Herez i već su zauzeli mesto u pitlane-u.
https://yfrog.com/a/img611/8143/tsajhg.jpg
To je ista ona slika za ,,erect" XD.
A ovo je slika bolida od jutros.Kao što se vidi, i dalje je prekriven i čega da bude prikazan za ,,press and partners" kako kaže Lotus F1 Twitter team.
https://yfrog.com/a/img815/801/s2eb.jpg

Meni je najzanimljivije kad na F2012 lepe nalepnice za sponzore.

Vanja #66
06.02.2012, 12:53
Novi Sauber ima jako lepu kombinaciju boja, promenjeno u odnosu na proslu godinu... Malo vise sponzora, krila su evolucija u odnosu na proslu godinu. Zanimljiv zadnji deo, prilicno je odsecen i ima par zanimljivih detalja, mozda cak i produvanu gredu ispod zadnjeg krila... Sidepodovi su uski, aerodinamicki dodaci kod bocnih stabilizatora mi deluju dobro uklpoljeno. Ispod otvora iznad glave ima jos jedan, okrugli otvor, te je spoj povucen pozadi. Zato ima po 2 ojacanja u slucaju prevrtanja sa svake strane. Nos ima zanimljiv presek, ima malo odubljenje tik iza grbe, vazdusni dzep nema sumnje...

Par slika:

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2012/02/sauber_c31_2012-2.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/417786_277120655688319_102855529781500_694098_1482 585169_n.jpg

http://www.racecar-engineering.com/wp-content/gallery/sauber-c31/zupc31.jpg

http://www.racecar-engineering.com/wp-content/gallery/sauber-c31/zupc31b.jpg

http://www.racecar-engineering.com/wp-content/gallery/sauber-c31/zupc31c.jpg

http://www.racecar-engineering.com/wp-content/gallery/sauber-c31/zupc31d.jpg

http://www.racecar-engineering.com/wp-content/gallery/sauber-c31/zupc31e.jpg

http://www.racecar-engineering.com/wp-content/gallery/sauber-c31/zupc31f.jpg

http://img734.yfrog.com/img734/5020/smkfoy.jpg

http://39.imagebam.com/download/k3M8bI0TdRCYHlac6wMhZA/17342/173418783/untitled.PNG

http://cdn.f1zone.net/news/wp-content/gallery/sauber-c31/XPB_470527_HiRes.jpg

http://cdn.f1zone.net/news/wp-content/gallery/sauber-c31/XPB_470522_HiRes.jpg

http://cdn.f1zone.net/news/wp-content/gallery/sauber-c31/XPB_470518_HiRes.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/1268/c31t.png

Poslednja slika je presek nosa...

Nebojsa
06.02.2012, 14:01
http://www.redbullracing.com/cs/Satellite/en_INT/Red-Bull-Racing/001242807156063

Prenos predstavljanja Red Bula.

Nebojsa
06.02.2012, 14:06
http://www.redbullracing.com/cs/Satellite/en_INT/Video/The-RB8-Revealed%E2%80%A6-021243158945543

Jos jedan Zerar Departje :dr:

Vanja #66
06.02.2012, 14:07
Kad su rekli, mora da se spusti nos, on ga je spustio i naravio rupu umesto prelaza... :wthy: Zasto mislim da ce ovo mnogi iskopirati do Nemacke... :D

Adrian Newey, the guy who said NO to classical design!

Nebojsa
06.02.2012, 14:13
http://img577.imageshack.us/img577/152/rb8side.jpg

Jedva cekam neke fotke u vecoj rezoluciji, zivo me zanima sta je ludak sada smislio. Stvarno najveci dizajner F1 svih vremena :wthy:

MarkedOne8
06.02.2012, 14:14
Jel može neko da mi dočara o čemu se radi?Znam da se prikazuje RB8, ali kakva rupa, kakvi prelazi?