PDA

Pogledati punu verziju : Mercedes-AMG Petronas Formula One Team

Nebojsa
02.07.2011, 14:20
http://f1tech.pl/wp-content/uploads/2016/03/Mercedes-logo.jpg

http://www.formula1.com/en/championship/teams/Mercedes.html

bice
02.07.2011, 14:32
Ne znam da li smem ovde da pisem,ali kao sto svi znate navijam za njih,dobrodosli su svi koji navijaju za Sumija,i za Nika ali vise za Sumija :D
Ros Brawn i Sumaher najbolji tandem,mada i Fetel-Newey takodje.:cheers:

John Doe
02.07.2011, 16:59
Mercedes nije bez pobeda, ima ih 9. Ovo je njihov drugi dolazak u F1, debitovali su jos 1954, sa Fandjom, i bili su bas dominantni, ali su se povukli posle jedne i po sezone.

Nebojsa
02.07.2011, 17:06
Ovo su podaci sa F1 sajta. I ja mislim da je tako, ali sam koristio jedan set podataka za sve. Mislim da oni racunaju Mercedes GP kao novi tim, ne kao naslednika ,,srebrnih strela``. To uopste nije bez neke, jer ne postoji kontinuitet tima, vec je ovo samo otkupljen Bron GP koji se sada zbog glavnog sponzora zove Mercedes GP. Naravno da oni koriste tu istoriju kao pricu, ali ne znam koliko mogu da je koriste kao podatke. Cesto se u F1 ne zna ko je naslednik nekih podataka jer se gledaju timovi a ne proizvodjaci, radi se o komplikovanom pravnom pitanju. Sa te strane, Mercedes sa pocetka F1 ne postoji vise jer se povukao 1955. i nema legitimnog naslednika.

John Doe
03.07.2011, 22:52
Ovo su podaci sa F1 sajta. I ja mislim da je tako, ali sam koristio jedan set podataka za sve. Mislim da oni racunaju Mercedes GP kao novi tim, ne kao naslednika ,,srebrnih strela``. To uopste nije bez neke, jer ne postoji kontinuitet tima, vec je ovo samo otkupljen Bron GP koji se sada zbog glavnog sponzora zove Mercedes GP. Naravno da oni koriste tu istoriju kao pricu, ali ne znam koliko mogu da je koriste kao podatke. Cesto se u F1 ne zna ko je naslednik nekih podataka jer se gledaju timovi a ne proizvodjaci, radi se o komplikovanom pravnom pitanju. Sa te strane, Mercedes sa pocetka F1 ne postoji vise jer se povukao 1955. i nema legitimnog naslednika.

Sad znam podatak vise :D Mislio sam da im se racuna isto kao i Lotusu.

Iceman
05.07.2011, 11:09
http://www.youtube.com/watch?v=6v15ssx3_Xc

Vanja #66
05.07.2011, 11:10
Ovo je bio najepic trenutak na Top Gearu!!! Ja sam vristao kad sam ovo video! :D

Iceman
05.07.2011, 11:11
Ovo je bio najepic trenutak na Top Gearu!!! Ja sam vristao kad sam ovo video! :D

i ja isto :D ali ipak mislim da je on bio stig samo za tu emisiju.Pravog Stig-a necemo upoznat :D

Nebojsa
05.07.2011, 11:16
http://en.wikipedia.org/wiki/Ben_Collins_(racing_driver)

Ovo ti je pravi Stig ;) Posvajdao se sa ovim likovima jer mu nisu dali da objavi autobiografiju i objavi svoj identitet, pa je sada na Fifth Gearu, a Tif Nidel je presao na Top Gear.

Iceman
05.07.2011, 11:19
xexexe znao sam da sumi nije pravi stig....Ali najjace:

JEREMY CLARKSON: Mihael koji porodicni auto imas ?
MICHAEL SCUMACHER : pa vozim fiat kromu !
JEREMY CLARKSON: Dame i Gospodo ovaj intervju je zavrsen ljudi Mihael Sumaher vozi fiat kromu !!!

Vanja #66
05.07.2011, 11:20
Opa, zanimljiv razvoj situacije! :D

I nije realno ocekivati da je Schumio Stig, mada kad sam to video nije me cudilo i poverovao sam! :sram: :D

Vanja #66
15.07.2011, 14:33
Nico ce voziti Fangiov bolid iz 54. na Nordschleifeu:

http://www.formula1.com/news/headlines/2011/7/12312.html

Vladan
19.07.2011, 19:40
http://www.formula1.com/news/interviews/2011/7/12316.html

Mr.M
19.07.2011, 23:16
Verovatno 2 drugi najbolji vozac svih vremena , naravno odmah posle Alonsa ::) ::) ::) ... Salim se , u Ferrariu je bio gospodin covek , sve sezone je dominirao , jos u Benetonu se videlo ko je Schumi i sta je , setimo se nekih ludih voznja , od kako se vratio nema pravih rezultata sad koliko ce biti strpljiv ...

miki1
20.07.2011, 02:37
po meni uz senu najbolji ikada:wthy:

Vladan
29.07.2011, 16:05
Sta mu je napravio Niko :wthy:

http://www.youtube.com/watch?v=opKDob0GbDo&feature=player_embedded

amare@stoudemire
29.07.2011, 16:12
didi kakav auto, svaka cast rozbergu...

Vladan
06.08.2011, 14:24
Au,ovo nisam ocekivao,nadam se da se trenutno ovako osjeca i da ce nastaviti,ipak mora jos mnogo toga da dokaze u ovom mandatu :D

Najvaznije je da ga Bron podrzava,a naravno i Haug,valjda ce ga nagovoriti da odradi ovo
http://totalf1.com/full_story/view/387998/Schumacher_My_mindset_isnt_right_for_Mercedes/

Nebojsa
06.08.2011, 16:25
Mihael nije navikao da bude na sredini grida, da se bori za neke utesne poene, a da stalno radi na unapredjivanju necega sto ce doneti rezultate drugom vozacu jednog dana. Mislim da i on polako shvata da nece moci da se bori za pobede i titule barem dve godine, i da kada bolid bude spreman on ce biti prestar. Mozda je i najsvrsishodije da se povuce, i da prepusti taj kokpit Di Resti, i da pokusa mentorstvom i radom na bolidu da od njega i Nika napravi konkurente za vrh. Svaka njemu cast, sjajan je vozac, ali se povukao prerano, a vratio prekasno, to su mu jedine dve pogresne odluke u karijeri.

Vanja #66
12.08.2011, 16:22
Ovo je sjajno:

http://www.formula1.com/teams_and_drivers/hall_of_fame/7/

Iceman
12.08.2011, 19:45
pa to imas za svakog vozaca.....;)

Vladan
15.08.2011, 21:54
Nisam ni sumnjao :D
http://totalf1.com/full_story/view/388386/Schumacher_Ill_certainly_be_racing_next_year/

bice
15.08.2011, 22:18
To bre gledacemo ga ponovo sledece sezone :cheer:

djolee
04.09.2011, 11:10
pitanje je može li Mercedes da napravi bolid koji se bori za pobede ili ne. Velika očekivanja imaju već drugu sezonu uzastopno, a rezultati idu samo nizbrdo.. Predaleko su u vremenima iza vodeće trojke.. no možda u Monzi bude malo drugačije?

Tasman
06.09.2011, 16:03
MSvaka njemu cast, sjajan je vozac, ali se povukao prerano, a vratio prekasno, to su mu jedine dve pogresne odluke u karijeri.

Nije se Sumaher povukao iz F1 zato sto je on tako hteo nego je bio primoran od strane di Montecemola da to uradi.
Ovaj je video veliku priliku u Raikonenu ali verujem da je sam sebe ujedao za zadnjicu vec na polovini 2008e.
U tom trenutku sva mesta u vodecim timovima su bila zauzeta a i da nisu nikako nije dolazilo u obzir da Sumaher predje u recimo McLaren...
Sve u svemu da je di Montecemolo napravio neku bolju procenu stanja u tom trenutku Sumaher bi verovatno vozio za Ferari do neke 2010e i nakon toga se povuka.
Ovako mu je nakon tog povlacenja ostao osecaj da jos nije pokazao sve i uz takav osecaj dosao je poziv Brona i nije bilo druge nego vratiti se.

Vanja #66
06.09.2011, 16:11
Schumi je hteo da ode pre nego sto se desi ovo sto se desava sad. Alonso mu uzeo 2005, pa i 2006, mozda nije mislio da ce mu uzeti 2006, ali sama 2005. je bila dovoljna da sugerise da se prekida dominacija, i verujem da je zeleo da ode na vrhuncu. Da li zaista verujes da covek, prodavac kamiona, iako je direktor Ferraria, moze da natera zivu legendu F1 i najveceg vozaca Ferraria ikad, tek tako da ode... Fiat je vlasnik Ferraria, a Di Montezemolo je neko ko se pojavljuje pred kamerama, utice on, ali ne toliko koliko mislis... Sad se vratio, verujem najvise da bi pomogao prijatelju i coveku koji mu je omogucio tih 5 titula u Ferrariu, a tek onda da bi pokusao da uzme jos jednu titulu. Od ovog drugog nema nista, ali ostace da bi razvio Mercedesove bolide, jos 2 godine, i Mecka ce biti puno bolja nego sad, uveren sam!

Tasman
06.09.2011, 21:59
Schumi je hteo da ode pre nego sto se desi ovo sto se desava sad. Alonso mu uzeo 2005, pa i 2006, mozda nije mislio da ce mu uzeti 2006, ali sama 2005. je bila dovoljna da sugerise da se prekida dominacija, i verujem da je zeleo da ode na vrhuncu. Da li zaista verujes da covek, prodavac kamiona, iako je direktor Ferraria, moze da natera zivu legendu F1 i najveceg vozaca Ferraria ikad, tek tako da ode... Fiat je vlasnik Ferraria, a Di Montezemolo je neko ko se pojavljuje pred kamerama, utice on, ali ne toliko koliko mislis... Sad se vratio, verujem najvise da bi pomogao prijatelju i coveku koji mu je omogucio tih 5 titula u Ferrariu, a tek onda da bi pokusao da uzme jos jednu titulu. Od ovog drugog nema nista, ali ostace da bi razvio Mercedesove bolide, jos 2 godine, i Mecka ce biti puno bolja nego sad, uveren sam!

Pa pazi, Luka ne bi verovatno mogao da otera Sumahera npr. 2004e (to je mogao samo Enco kao onomad) ali nakon dve godine "pauze" u dominaciji je svakako mogao ne da ga otera nego jednostavno da kaze "hvala ti ali tvoje polako prolazi a mi imamo jednog pravog momka koji ce te zameniti i nesmemo propusiti tu sansu".
Ferrari na celu sa Lukom je izuzuzetno uspesna kompanija tako da on uziva poverenje Fiata i ima rasirene ruke sto se toga tice. Takodje ja koliko znam Luka je jedan kraci period bio na celu Fijata. Poznato je da ima neke politicke veze cak se prica da ce se mozda kandidovati za predsednika... Znas kako i Tito je bio bravar pa eto... :)
Hocu da kazem da nije on samo tamo neka marioneta mnogo mnogo je on vise od toga.
Da je Sumaher stvarno rekao "OK, sada sam na vrhuncu, pitanje sta ce biti 2007e odo ja sad da ne rusim svoju reputaciji sto je sigurno sigurno je" onda se ne bi vise vracao.
On je osecao da je ostao nederocen sto se tice F1 i to ga je te 3 godine stalno "golicilo" i eto ukazala se prilika.

Vanja #66
07.09.2011, 09:33
Za Montezemola nisam znao ovo sto si napisao, ovo sto sam ja napisao je nesto sto sam cuo o njemu pre nekih 4-5 godina, niti sam se raspitivao (kao sto bih sad uradio), nego sam uzeo zdravo za gotovo... Pogresi covek... :D

A Schumi, pa, jeste svakako ostao nedorecen, ali mislim da je video da moze nesto da uradi, jer terbutno nememo dominatora kakv je on bio, pa se moze nesto i uraditi (mislim na sezone 2007.-2010, sad imamo Vettela, ali ne verujem da ce sledece godine izdominirati kao ove)... Kao Justine Henin u zenskom tenisu, s tim sto su u tom sport godine mnogo veci faktor, pa je morala ponovo da se povuce, ovog puta za stalno. Videcemo sta moze Schumi, ali ja mislim da ne moze puno vise od onoga sto prikazuje...

Nebojsa
07.09.2011, 09:39
Razlog zasto se Sumaher vratio je povezan sa Masinim incidentom i mogucnoscu da Mihael opet vozi Ferari. Njemu se svidelo, sponzori i FOM su zabalavili, ali ipak se to nije desilo zbog problema sa vratom. Medjutim suvise se to osladilo i Sumiju i ostalima oko njega koji su ga pretpostavljam malo i gurnuli ka toj odluci. Ne verujem da ga je to nesto specijalno golicalo tri godine (odnosno 2 i po) jer se nije takmicio u drugim serijama ili sampionatima a imao je sansu. Prihvatio je posao savetnika i to mu je bilo dovoljno dok ponovo nije omirisao barut.
Povukao se zato sto je Ferari smatrao da je Kimi u tom momentu sposobniji od njega i da ga jedini moze zameniti (uz Alonsa koji je tada bio nerealna opcija posle dve godine borbe sa Ferarijima), a MIhael ni za koga drugog nije hteo da vozi. Svako ko kaze da je Montecemelo pijun grdno se vara, taj covek je neverovatno mocan, i u FIAT grupi, i u FIAi i u FOMu i svuda.

@Vanja Zasto smatras da je Sumi ostao nedorecen, ili da on smatra da je ostao nedorecen? Vratio se zato sto mu se vozi i zavistan je od toga, shvata i on da ne moze jos mnogo toga da postigne spram toga sto vec ima. Imao 7, 8 ili 9 titula, 91 ili 100 pobeda ostace nedostizan sto se tice statistike sledecih xxx godina. A i sto se tice statusa jednog vozaca realno. Bio je veci od F1 u momentu kada je bio na vrhuncu.

Vanja #66
07.09.2011, 09:56
Da, na ovaj deo sa Massom smo zaboravili. A da pojasnim ovo nedorecen-misli da moze da pokaze jos vise nego sto je pokazao, zato kazem da je nedorecen. Ja licno mislim da on nije nedorecen i da se povukao mozda malo prerano (mislim da je trebalo da se povuce nakon 2008.), a narocito mislim da nije terbalo da se vraca, nije imao potrebe... Mislim da se u razlogu njegovog povratka mogu naci delovi onoga oko Masse, sto si ti Nebojsa napisao, nedorecenosti-u ovoj mojoj gore napisanoj definiciji :D, sto je rekao Tasman i delom zato sto zeli da pomogne Brawnu da jos jednom napravi sampionski bolid, i da mu na taj nacin vrati uslugu za sve sto je Ross ucinio za njega, sto sam je napisala moja malenkost nesto nize... Mozda ne podjednako, ali mislim da su sva 3 razloga zastupljena.

djolee
09.09.2011, 11:30
Razlog zasto se Sumaher vratio je povezan sa Masinim incidentom i mogucnoscu da Mihael opet vozi Ferari. Njemu se svidelo, sponzori i FOM su zabalavili, ali ipak se to nije desilo zbog problema sa vratom. Medjutim suvise se to osladilo i Sumiju i ostalima oko njega koji su ga pretpostavljam malo i gurnuli ka toj odluci. Ne verujem da ga je to nesto specijalno golicalo tri godine (odnosno 2 i po) jer se nije takmicio u drugim serijama ili sampionatima a imao je sansu. Prihvatio je posao savetnika i to mu je bilo dovoljno dok ponovo nije omirisao barut.
Povukao se zato sto je Ferari smatrao da je Kimi u tom momentu sposobniji od njega i da ga jedini moze zameniti (uz Alonsa koji je tada bio nerealna opcija posle dve godine borbe sa Ferarijima), a MIhael ni za koga drugog nije hteo da vozi. Svako ko kaze da je Montecemelo pijun grdno se vara, taj covek je neverovatno mocan, i u FIAT grupi, i u FIAi i u FOMu i svuda.

činjenica da je bio "tu" svakog vikenda znači da on bez "F1 sveta" ne može (pod svetom podrazumevam sve - od forme vozača do medija i v.i.p loža). "Taj svet" je isto tako težak - iscrpljujući fizički i psihički - i to objašnjava zašto je 2006. želeo da pobegne i posveti se porodici.
Što se tiče usluga Brawn-u.. sigurno mu vožnjama ne pomaže. Sa druge strane, publicitet koji je doneo timu, pa i Formuli 1 se teško može porediti sa bilo kojim događajem iz sveta Formule 1 poslednjih godina.
Bbolid drugu godinu za redom nije ono što Šumiju treba/mi želimo da ima. Može Brawn da pravi bolid bez Šumahera, uostalom to je uspelo Hondi i Red Bullu a oni nisu imali ni Šumahera ni Alonsa (pošto se iz nekog razloga njima pripisuju bajveće zasluge za uspeh bolida).

Šumi je, po meni, tu samo zato što voli ovaj sport, mnogo mu je dao i daje, mnogo dobio i dalje dobija. Činjenica da je tu i pored toga što je klupski kolega trenutno brži, i što mu to skoro pa ne smeta - mislim da govori o tome da je i sam svestan da je on uradio sve što se može uraditi u rezultatskom smislu. Naravno, želja za podijumom/pobedom po povratku je i dalje tu..

Vladan
30.09.2011, 15:00
Jaka pojacanja ;)
http://www.gpupdate.net/en/f1-news/269000/official-mercedes-appoints-willis-and-costa/

Nebojsa
30.09.2011, 15:18
Jaka pojacanja ;)
http://www.gpupdate.net/en/f1-news/269000/official-mercedes-appoints-willis-and-costa/

Nova Bronova taktika, pokupi tudji skart :hah:

Vladan
30.09.2011, 19:08
Ima Ros to da poslozi kako treba ::)
I Niko zeli da Sumi nastavi i posle 2012. i da nastave da saradjuju,naravno Haug i Ros to odavno zele :)

Vladan
18.10.2011, 21:52
Zanimljivo

http://www.yallaf1.com/2011/10/18/mercedes-invents-front-wing-f-duct-for-2012/

Iceman
08.12.2011, 11:50
Verstappen: Schumacher je varao 1994.

http://f1-serbia.com/najnovije/verstappen-schumacher-je-varao-1994

a on mi zna....kad je nekome krivo....ne branim sumija...ali sad se javio posle 17 godina...

MarkedOne8
08.12.2011, 12:47
Verstappen: Schumacher je varao 1994.

http://f1-serbia.com/najnovije/verstappen-schumacher-je-varao-1994

a on mi zna....kad je nekome krivo....ne branim sumija...ali sad se javio posle 17 godina...

Evo na primer ovaj video.
http://www.youtube.com/watch?v=DTgLf3mNva0
Meni to deluje izuzetno bezobrazno sa Šumaherove strane.
Potpuno si u pravu za ovo što se setio posle mnogo godina, ali opet to stavlja pod lupu Šumaherovu titulu te godine.Ja tada nisam ni bio rođen pa me ne interesuje.Flavio Briatore je definitivno ostavio trag u Formuli 1, često na loš način.

bice
08.12.2011, 13:33
Ma sta se javlja on kada nije bio bolje plasiran od 5. mesta na nekoj trci ma daj molim te,nego mu krivo sad pa se javlja ;)

Vanja #66
08.12.2011, 17:34
Evo na primer ovaj video.
http://www.youtube.com/watch?v=DTgLf3mNva0
Meni to deluje izuzetno bezobrazno sa Šumaherove strane.
Potpuno si u pravu za ovo što se setio posle mnogo godina, ali opet to stavlja pod lupu Šumaherovu titulu te godine.Ja tada nisam ni bio rođen pa me ne interesuje.Flavio Briatore je definitivno ostavio trag u Formuli 1, često na loš način.

Cini mi se da si previse opterecen time da li je nesto fer ili nije, da li je neki potez bezobrazan sa necije strane ili ne... Nemoj me pogresno razumeti, ali evo ti primer. Ti u toj prici vidis kako je prekrseno pravilo, tj. zloupotrebljena je rupa u pravilima, ja vidim zaobilazak problema. Sustina je da je problem resen, na nacin koji su sluzbena lica proglasila legalnim. Ako je tad bilo provera bolida, u sta ne sumnjam, ne na nivuo danasnjice, ali svakako je bilo, znaci da su sudije to mogle da vide, ali - ili nisu mogli da primete, sto znaci da nisu dorasli zadatku, ili su primetili i nisu se bunili, sto znaci da je to OK.

Znam da tad nije bilo dozvoljeno tako nesto, sto i sam Verstappen kaze, znaci da sudije to nisu mogle da vide (najverovatnije), tj. uoce. Sto ne govori o fer postupku konstruktora i tima, vec o tome da su bili ispred sudija. Cilj svakog tima je pobeda (ili sto bolji rezultat), ako pronadjes nesto sto drugi nisu i niko te (od zvanicnika) ne spreci u primeni toga, postavlja se vrlo logicno pitanje: Zasto ti to ne bi iskoristio?

Eksploatacija pravila i rupa u istima je sasvim OK i nesto sto je sastavni deo svakog sporta (u krajnjoj liniji, vrlo cesto je upravo ta eksploatacija donosila napredak u ovom sportu), eksploatacija drugih vozaca i nepostovanje (a fina je granica izmedju drskosti i nepostovanja) je nesto sto bi vozac trebao da izbegava ako zeli da se nazove postenim. Pri ovoj eksploataciji ne mislim na timska naredjenja (koja prosto obozavas) jer vozaci su deo tima, koji je veci od samog vozaca i svaki potez koji napravis direktno mora da doprinosi timu, makar i stetio tebi samom (narocito ako ti rezultat koji imas ne znaci mnogo)...

dstroj
08.12.2011, 17:42
Nista novo,o tome se pricalo i tad,postoje i dokazi o postojanju ilegalne elektronike na Sumaherovom bolidu.

MarkedOne8
08.12.2011, 23:06
Tada nisam pratio F1, i to što kažeš, dozvoljeno je pronalaziti rupe u pravilima ali ipak mislim (možda i nije tako) da su električne pomoći bile zabranjene u određenoj meri.

Ono o čemu ja mogu da govorim jeste samo ponašanje u vožnji.Konkretno taj snimak sa Spa i ovaj iz Adelaidea (http://www.youtube.com/watch?v=gr00HlaK-L0&feature=related).Tad su verovatno bila lošije definisana pravila za duele na stazi ali ono što ja vidim je čist bezobrazluk.Šumaher dobije kvar, napravi grešku, izgbui prednost i ovaj je trebao samo fino da ga zaobiđe.To čak nije bio ni duel jer je Šumaher skroz izgubio tempo i ovaj pravo u njega.Ok, on je uradio tako, ali ja a siguran sam i još mnogi, ne bi tako postupili.Ako si brži, ako si bolji vozač i ako si uveren u sebe, to i potvrdi.Evo i primer Eštoril (godinu dana kasnije) http://www.youtube.com/watch?v=UJdTvMLohFU.Po Šumaherovom kodeksu, Hil je ovde imao puno pravo da se parkira ispred i izbaci oba bolida iz trke.Formula 1 je trkanje a ne izbacivanje protivnika sa staze.Trke se dobijaju brzinom a ne boksovanjem.

Da ne bude da ga samo kritikujem, najpozitivnija stvar koju ja znam o Mihaelu Šumaheru jeste pobeda koju je ostvario na dan kada mu je majka preminula i tada se stvarno pokazao ma koliko god dobar ili loš bolid imao tada u Ferariju.

papekings
15.01.2012, 16:36
Idemo Mercedes GP,moj tim i Michael najbolji svih vremena!

Iceman
15.01.2012, 18:28
dobrodosao na f1 pdf :)

papekings
15.01.2012, 22:25
Hvalla!

Nebojsa
19.01.2012, 17:45
Malo spekulacija o tehnickim novotarijama u Mercedesu, ima ih dosta

http://mercedesgp-fans.com/web/2012/01/17/mercedes-amg-w03-speculationrumours/

Vladan
06.03.2012, 16:35
Front wing design case study: Mercedes W03

John Beamer takes a look at current trends in front wing design in F1 using the Mercedes W03.

Since the introduction of the 2009 technical rules, which closed off several areas for aerodynamic development, front wings have become one of the most important areas of car development.

This is because there are few other areas where designers have much freedom. Later rule changes have further limited the scope for improvements to the diffusers.

The front wing is a vital component because it is where the passing air first meets the car. The entire aerodynamic performance of an F1 car can be changed by the subtlest of alterations in front wing design.

The 2009 front wing

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2012/03/illustration_bmw_2009_front.gif

Cast your mind back to late 2008 when BMW ran the first 2009-specification car in an end of season test (see illustration above).

This one one of the first examples of post-2009 front wing design we saw. It was simple and boxy, with very square endplates which had the single function of pushing air around the front tyres.

The wing itself was a simple three-element device with none of the cascades or appendages we are now familiar with. (The 2009 rules also allowed it to be adjusted while the car was moving, but this rule was scrapped at the end of 2010).

Other teams followed with more refined concepts. Designers quickly realised a lot of lap time was available from a properly developed front wing. Outside of the FIA-mandated horizontal section below the nose there are comparatively few restrictions on what they can build.

This has resulted in an aerodynamic arms race that saw even midfield teams bringing updated front wings to every race.

The modern front wing – Mercedes W03

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2012/03/illustration_mercedes_2012_.gif

Fast-forward to the start of the 2012 season. This illustration shows the launch-spec front wing on the Mercedes W03.

Like the original BMW wing it has three element, but the similarities pretty much end there. It doesn’t take a trained eye to see how much more complex wing design has become in the space of just over three years.

The endplate structure is very intricate. It consists of multiple fins, some of which blend into the front wing elements.

There are a complex series of stacked cascades around the outer part of the wing. And there are further ‘indents’ across the leading edge and under-surface of the main plane. The Mercedes’ nose is thin, rounded and raised.

The modern philosophy of front wing design is that the device itself isn’t necessarily to create a ton of downforce but rather to condition the flow over the rest of the car. By manipulating how air leaves the front wing the flow to the tea-tray, sidepods, floor and diffuser can be optimised.

Nearly all teams use a three-element design such as this. Although a two-element design gives greater peak downforce, airflow separation on the underside of the elements is more of a problem and this compromises airflow to the rest of the car.

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2012/03/illustration_merc_2012_2.gif

The second illustration shows the aerodynamic elements aft of the front wing (but not the suspension) – the undernose vanes, bargeboard and detail around the leading edge of the floor.

From this angle you can start to appreciate why the front wing needs to be so detailed to create the right flow environment for the rest of the car to work.

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2012/03/illustration_merc_2012_3.gif

Add in the suspension arms, steering rack and brake ducts and the picture is even more complicated as shown in the third illustration.

Brake ducts are also relatively free from regulation and is a hotbed of development. The W03 brake duct has a simple aerofoil below the duct.

Don’t be surprised to see this area developed further as the car mature. The suspension arms are also faired for aerodynamic benefit and manage flow around the sidepods. However the steep angle of the wishbones means the effect is small.

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2012/03/illustration_merc_2012_4.gif

The final illustration selectively indicates airflow streams generated by the front wing.

This is a not a complete picture, but it gives an idea of how various vortices are created. The inner cascade is a perfect example: the air above the cascade is at a higher pressure than the air below it.

This higher pressure air will ‘roll’ towards the low pressure zone to equalize this lateral pressure gradient, and it is this rolling motion that creates a vortex.

Vortices are useful because they can be directed with reasonable precision and they also create a sealing effect. The semi-circular footplate and other indents on the main plane underwing are all designed to capture and direct vortices.

For example, air above the footplate is at a higher pressure than that below. Air will roll over the side of the footplate and is capture by the semi-circular channel sealing the rest of the main plane.

The front wing of 2014

There is no doubt that F1 teams have and will continue to invest a lot of aero resource in front wing development.

The FIA has consistently shown it is prepared to close down development avenues it perceives as not beneficial to the sport or the commercial automotive industry.

Don’t be surprised if come the next aero regulations overhaul in 2014 will see the ability to develop the front wing severely curtailed – we already know they’re going to be narrower.

Vladan
22.03.2012, 22:29
Sto rekose ono bice?Legalno?::)

MarkedOne8
23.03.2012, 01:18
Sto rekose ono bice?Legalno?::)

Ok, Čarli je samo rekao.Njegovo mišljenje svako normalan ignoriše.Who does give a damn about him?!

MarkedOne8
27.03.2012, 22:40
Kako radi F-duct
http://scarbsf1.wordpress.com/2012/03/24/mercedes-drs-duct-how-it-links-to-the-front-wing/

Vladan
15.04.2012, 17:14
Merc ran Nico's car with cooling duct on bulkhead but not Michael's?

http://img.photobucket.com/albums/v492/predator3/Cooling.jpg

bice
15.04.2012, 17:27
Bravo bravo i bravo za prvu pobedu pod ovim imenom. Idemo majstori nemojte se ovde zaustavljati. Ocekujem Sumija na podijumu do kraja sampionata...:biggrin::biggrin:

Vladan
15.04.2012, 18:02
Ross Brawn said today at german TV after the race...

That next race they will have new parts and bigger update package.

Za Bahrein?:wthy:
Pa ako tako bude onda se Mecka uopste ne sali,imacemo sampionski bolid :D

Vanja #66
27.04.2012, 16:42
Slike DDRSa... Ovo zapravo deluje prilicno jednostavno iskopirati, jedino mora da se menja nos bolida i bocne strane, osim toga, dodaju se cevi i to je to...

http://www.formula1.com/wi/0x0/sutton/2012/d12brn1834.jpg

http://www.formula1.com/wi/0x0/sutton/2012/d12brn1841.jpg

http://www.formula1.com/wi/0x0/sutton/2012/d12brn1835.jpg

Vanja #66
28.07.2012, 10:08
http://motorsport.nextgen-auto.com/gallery/pictures/2012/f1/gp-hungary-27jul/001.jpg

Prelepa slika poda... Izgleda tako jednostavno u odnosu na RB8, recimo...

MarkedOne8
28.07.2012, 11:38
Ta strana koju mi vidimo je gornja strana i sa te strane dolazi ostatak šasije.Zato ti se i čini da je jednostavna.Difuzor i ostali pomoćni difuzori (usmerivači) su sa druge strane, a ta druga strana je u stvari donja strana.

Vanja #66
28.07.2012, 11:53
Naravno da je to gornja strana, svejedno je jednostavna. Ne trude se da produvaju difuzor kao Red Bull, zato je to tako. Pod RB8 sa gornje strane ima i onaj tunel, probacu da nadjem sliku i toga...

http://www.formula1.com/wi/0x0/sutton/2012/d12eur2213.jpg

Obrati paznju koliko stvarcica ima pozadi, iznad difuzora...

Vanja #66
10.09.2012, 18:55
Tim ce sutra na testu mladih vozaca testirati Coanda auspuh... Osim sto se nadaju da ce im pomoci u dobijanju dodatnog prijanjanja u zadnjem delu bolida, posledica toga bi bila da mogu da uvedu nazad kaskade na prednjem krilu jer ce balans biti uravnotezen na taj nacin. U sustini, mogu da dobiju i do pola sekunde po krugu ako sve ispadne ka kose nadaju. Moje je msiljenje da im bar 0.3s ne gine ako ga budu koristili u Singapuru...

Vanja #66
11.09.2012, 18:43
Par slika sa danasnjeg testa... Paket izgleda jako dobro, bolid nekako izgleda zategnutije, tesko je oceniti zbog srebrne boje. Kaskade se nisu vratile, mada ih ni Ferrari nije stavio na Bianchiev bolid. Pominje se mogucnost da ce tim testirati svoju verziju Lotusovog Uredjaja vidjenu u Spa...

http://img1.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-da7cc5bd-627629.jpg

http://img4.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-3b70f2f4-627625.jpg

http://img1.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-456ec68f-627624.jpg

http://img2.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-9e42a509-627622.jpg

http://img3.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-672e64d-627623.jpg

http://img3.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-2afc888c-627704.jpg

http://www.f1-direct.net/2012/img/epfrance/100.JPG

Solucija je McLaren-inspired, ali sa elementima koje Ferrari primenjuje. Pre svega se to odnosi na otvore za hladjenje koji su u tom delu. Ipak, sama rampa mi izgleda krace nego kod ova dva tima, nesto kao kod Saubera. Mislim da ce im ovo, osim poboljsanja DF uticati i na bolje koriscenje guma, iako tim tvrdi da su zapravo dosta napredovali u toj oblasti od pocetka godine.

MarkedOne8
11.09.2012, 21:41
Provali koliki im je camber ugao na prednjim točkovima.:confused:
Neka neko više stavi implementira taj Lotusov sistem da vidimo da li vredi i koliko.Šteta za Mercedes što donose novine na dve trećine sezone koje će sledeće godine biti odbačene jer će se menjati opet dizajn zbog pravila oko izduvnih cevi za 2013.

Inače, očekujem da tehnička komisija otvori neki region na bolidima po pitanju aerodinamičke kreativnosti.Što dalje od referentne ploče, to bolje.Dvostruki difuzori, produvani difuzori, fleksibilna krila... sve je to jako blizu poda bolida i ima ogroman utiraj.

Vanja #66
11.09.2012, 21:52
Kontam da je to zbog nedostatka kaskada, ali u svakom slucaju je mnogo. Povecali su i "rake" danas, jedva cekam da ih vidim u Singapuru.

Sto se tice auspuha, pricalo se da ce ih jos poostriti i ostaviti jako malo mogucnosti da ista naprave sa njima, ali nema nikakvih naznaka od pocetka sezone da ce se to i desiti.

MarkedOne8
11.09.2012, 22:00
Da, i rake ugao je sad Red Bullovski.

Prema mojim shvatanjima, izduvni gasovi će se od sledeće sezone vratiti na pređašnje klasične položaje kao pre 2009.

Vanja #66
12.09.2012, 15:21
http://img2.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-1cb6452d-627989.jpg

http://img1.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Updates-Magny-Cours-2012-19-fotoshowImageNew-dd7b40a0-627987.jpg

Testirana je verzija sa vecim otvorom do krila i manjim... Za razliku od Lotusa (gde je otvor pri vrhu sa strane), izgleda da je njihov otvor na vrhu cevi. Testirana je i stara pozicija auspuha...

Vanja #66
13.09.2012, 17:40
http://www.formula1.com/wi/0x0/sutton/2012/dcd1213se222.jpg

Nesto sto je danas vidjeno... RB je prosle godine stavio peraje na pocetku testova, prvom prilikom su ga skinuli. Moguce da se peraje dobro slaze sa F-Ductom i da malo umanje drag bolida.

MarkedOne8
13.09.2012, 18:31
Young Driver Test line up: 7 Michael Schumacher :D
Mogli su da stave drugu nalepnicu.

Vanja #66
13.09.2012, 18:43
Ti stvarno mislis da je isopd ove crvene kacige mladi Hartley? :D

http://www.f1-direct.net/2012/img/epfrance/270.JPG

MarkedOne8
13.09.2012, 18:44
Mislim da jeste.Liči mi na klasičnog young padawana.

Vanja #66
13.09.2012, 18:46
Naravno da jeste, ima pocetnicku zelenu straftu na dnu kacige i previsoko sedi u bolidu. :D

Vanja #66
19.09.2012, 07:42
Ajkulino peraje na W03 u Magny Coursu je FIA-in test lakse identifikacije vozaca od strane publike... Mersedes tvrdi da nema nikakvih dobitaka performansi njegovim uvodjenjem, kao ni gubitaka. Izgleda da upravo zato FIA zeli da ih ucini obaveznim za neko vreme, mozda vec i sledece godine...

Vanja #66
04.10.2012, 07:12
http://img1.auto-motor-und-sport.de/Mercedes-Formel-1-GP-Japan-Suzuka-4-Oktober-2012-19-fotoshowImageNew-81b3e4ff-634452.jpg

Lep kadar, vide se i cevke unutar nosa... Ali bas je jednostavno krilo u odnosu na RB, SF i McL, pa cak i LR.

Vanja #66
04.10.2012, 09:23
Znaci, Schumi se povlaci... opet. Po svemu vidjenom, ima on u sebi i dalje ono nesto, ali ima i godina, koje mu nicemu dobrom ne donose. Precesto su njegovi rezultati ove godine bili ili solidni ili katastrofalni, cesto u trci za trkom.

Vanja #66
21.01.2013, 17:40
http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2013/01/hami-merc-2013-1-5-590x886.jpg

Prvi put u javnosti u bojama Mercedesa.

Vanja #66
21.01.2013, 18:21
Toto Wollf ce preuzeti neku od uloga u mercedes timu. Najverovatnije ce biti nekakva odmena Hauga, ali pitanje je koliku ce imati slobodu pored superegoista Laude i Brawna...

Nebojsa
21.01.2013, 18:28
Jbt, kakav su oni Dream Team naparavili u menadzmentu, a rezultata nigde.

Vanja #66
21.01.2013, 18:42
Ove godine su mogli mnogo bolje, da neko nije imao ludu ideju da od DDRS-a moze da se napravi nekakva zver od prednosti.

Doveli su Lewisa, Wollf je covek za 20 i nesto godina bio osrednji trkac, a sada je vlasnik 30% Mercedes tima, 10 Williamsa (i to ce zadrzati, samo ce se skinuti sa pozicije) i ima licni tim u DTMu, koji saradjuje sa - Mercedesom. Bice od toga nesto, ali da bi se to uradilo morace debelo da se zapne...

Ne mogu da ti dam reputaciju, skoro si dobio od mene... :cry:

Vanja #66
22.01.2013, 09:29
Evo i Paddy Lowe ce mozda preci u Mecku... Ono sto mene zanima je da mi vi meni kazete oklen Laudi novci za sve to, iz centrale Mercedesa su rekli da nece puno vise ulagati u F1 u odnosu na 2012...

Mikinen
19.02.2013, 20:43
Evo i mene , to sam ja bivsi Infinity Miki , samo sam zabrljao sa lozinkom na onom profilu , tako da evo me sa novim u novoj sezoni , dakle nije ni pocelo a vec problemi za mercedes,prvo problemi u Jerezu i za Hamiltona i za Rosberga a onda jos danas problemi sa menjacem za Rosbergom iako je Rosberg danas bio najbrzi i rekao je da je bolid dosta brzi i da je zadovoljan autom u odnosu na proslu sezonu,iskreno se nadam ce taj problem sa pouzdanoscu da srede do pocetka sampionata a nemaju jos mnogo , vreme leti , bice ovo vrlo ineteresantna sezona pogotovo za Hamiltona

Vanja #66
19.02.2013, 20:46
Miki, opet si zaboravio sifru? :D

Mikinen
19.02.2013, 20:50
Hamilton razvalio Vettela na Top gearovoj stazi za citavih 1.1 sekunde :D,tako se to radi,dace bog i mercedes da mu tako dobro ide i u 2013 barem u drugom delu sezonu,u prvom delu ne treba previse ocekivati ali kasnije...videcemo

Mikinen
19.02.2013, 23:34
Sta ces i to neko mora,ovde sam od 2010 godine a ovo mi je 4 ili 5 profil,svake godine novi profil :D

Mikinen
02.08.2013, 14:35
http://www.youtube.com/watch?v=ebpkJXJ7CFo

zvuk novog mercedesovog v6 motora

MarkedOne8
02.08.2013, 15:01
Nisam impresioniran mada nije ni očajno. Šta ja znam, generalno ne znam šta da prokomentarišem za zvuk. Znali smo da to neće moći ni da priđe V-osmicama koje su i onako bile zagušene. Možda bi čak bilo bolje da su stavili V4 ali sa 19 ili 20 k obrtaja. Moraćemo da se priviknemo. :(

Vanja #66
02.08.2013, 16:06
To bi bili jos visi tonovi, dzabe ti je sto imas veliki broj obrtaja, ako imas malo cilindara i turbo...

Pristojan zvuk, sasvim pristojan. Kako su neki anti-zeleni novinari pisali, ovo je odlicno...

Mikinen
15.08.2013, 12:53
Prica se da ce mercedesov v6 motor imati 100 KS vise od ostalih proizvodjaca motora sto je dosta

Alan
15.08.2013, 16:25
Uz ogranicenje o potrosnji goriva tesko, mada bih voleo da je tako.

Nikoletina
15.08.2013, 16:40
Kažu na f1srbiji da Mercedes traži šire gume zbog jačine snage da bi mogao prenositi obrtni moment i punu snagu na zadnje gume.

Alan
15.08.2013, 17:05
A tamo sve strucnjaci...

MarkedOne8
15.08.2013, 20:37
Petparačke priče nemačkih medija (Auto Moto und Sport) koje uzdižu nemački tim. 'De li su našli tu neskromnu cifru od čak 100 konjskih snaga?! Mercedes još od kraja 2007. ima tu prednost od nekih 20-ak konjskih snaga ali i jaču potrošnju. Kažu da je Renaultov motor sveukupno najefikasniji. Više energije prenese za manje goriva.

Vanja #66
16.08.2013, 08:58
Teska glupost, naravno... Obzirom da su sa ERS sistemima ograniceni, mogucnost da se danas izvuce 100KS vise tek tako je nepostojeca... 30KS u vrh glave, ali uz vecu potrosnju.

MarkedOne8
02.01.2014, 23:59
Srećan 45. rođendan i brz oporavak!

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/q71/s720x720/1545801_570611933018358_1551665896_n.jpg

Lord Aleksoni
03.01.2014, 14:04
Navijaci Ferrarija se okupili ispred bolnice u kojoj se nalazi Schumi, da mu pruze podrsku :wthy:

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/p296x100/1505388_643048125759445_1247521464_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/p296x100/1558501_643048189092772_2115516006_n.jpg

manda
03.01.2014, 14:48
Mora Sumaher da pobjedi u ovoj najvaznijoj trci u zivotu, jebo sve trofeje i pobjede, mora da istraje, nije ovo njegov kraj!

Ajde Sumi!!!

MarkedOne8
08.02.2014, 11:06
https://www.youtube.com/watch?v=-P-9oYUwA_E

Vanja #66
08.02.2014, 11:47
As you English people know, we are very good with penalties... :rofl:

Lord Aleksoni
26.03.2014, 11:52
http://www.sportskacentrala.com/index.php?s=read&id=136817&cat=5&naslov=Sve+manje+nade+za+%8Aumahera

:(:(:(

Vanja #66
26.03.2014, 13:32
Prvi put čujem za sajt, niti jedan od kredibilnih F1 sajtova nije ovo preneo niti je bilo ikakvog saopštenja zvaničnog medicinskog tima, kao ni Sabine Kehm...

miloolja
26.03.2014, 13:40
Pročitala sam jutros to na portalu Mondo http://mondo.rs/a676105/Sport/Ostali-sportovi/Sumaherov-lekar-Pripremite-se-za-najgore.html.. a evo docinog bloga, na koji se pozivaju http://formerf1doc.wordpress.com/

I njegov twitter (https://twitter.com/former_f1doc).. pitaju ljudi tamo svašta.

MarkedOne8
04.04.2014, 12:05
Šumaher pokazuje znake svesti:
http://www1.skysports.com/f1/news/12433/9247800/manager-reveals-michael-schumacher-is-showing-signs-of-conciousness

Vanja #66
16.06.2014, 14:27
http://www.autosport.com/news/report.php/id/114478

Schumacher više nije u komi, niti je u bolnici. Oporavak će se nastaviti dalje od očiju javnosti.

Ne znam šta da mislim, nekako mi ne deluje da će se sve završiti najsretnije...

miloolja
16.06.2014, 14:34
Ja promašila temu, ali nema veze.. bitno da je izašao iz kme i da je sada kući, jel?
Pitanje da li će biti onaj stari, kao da se ništa nije desilo, ali snažan je on... ne sumnjam da će organizam uspeti najbolje što može.

Vanja #66
17.06.2014, 10:57
Nisam siguran da je kući, mislim da se pominju neke druge ustanove za oporavak (ne i koje su to ustanove)... Ako je probuđen iz kome, to znači da doktori smatraju da je veštačka koma odradila svoje što se tiče ispomoći u oporavku. E, sad, da li je to što je ona odradila dovoljno ili ne, to se ne govori. Nekako, mislim da bi, da su vesti bolje, bilo i više informacija. Ovako, porodica ne želi da daje više informacija kako ih javnost ne bi uznemiravala...

bice
17.06.2014, 11:54
Bravo majstore,izdrzao si ovu veliku bitku ali nije jos sve gotovo.Pica se da on vise nece biti isti kao pre,ali bitno je da je izvukao zivu glavu,sve najbolje Sumi i brz oporavak.:)

Vanja #66
17.06.2014, 11:58
Držimo fige da se oporavi sasvim...

Vanja #66
20.10.2014, 15:53
http://i.imgur.com/J1N9bUe.png

Original, Mercedesov rad...

A onda sve moguće zafrkancije i prozivanja... :rofl:

https://scontent-b-mad.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10418965_10154697187620212_6761822180826769297_n.j pg?oh=83caa9918a290a969fae03e1317e2b98&oe=54E9BFEE

https://pbs.twimg.com/media/B0Um9ztIUAAO2_o.jpg

https://pbs.twimg.com/media/B0UnH1pIMAAetrK.jpg

https://pbs.twimg.com/media/B0UnQMKIMAAXOLe.jpg

https://pbs.twimg.com/media/B0UfweZIEAAs8Gm.jpg

Alan
20.10.2014, 18:00
Ima nekih promena kako je tema otvorena

145 Grands Prix

31 wins (21.38 %)
38 pole positions (26.21 %)
19 fastests laps (13.10 %)
67 podiums (46.21 %)
8 seasons
2 constructors
8 models
1 engine builder

22 retirements
1 393 points 9.61 pts / GP 174.12 pts / season
1 757 laps led 8 811 kms led
8 016 laps raced 40 268 kms raced

Bastia33
22.11.2014, 23:12
https://www.youtube.com/watch?v=6mtZqCf-m_M

Po mom, a i mišljenju 'eksperta', najdominatniji bolid ikada u Formuli 1.

MarkedOne8
24.11.2014, 10:29
Šta su ono rekli na kraju? Da drugi korisnici Mercedes agregata ne smeju / ne mogu da koriste agresivnije modove te budu brži?

jovan
29.11.2014, 17:35
Lewis Hamilton: Nico Rosberg and I are friends again http://fw.to/YYGcpBP (Pic: Getty) #F1

https://pbs.twimg.com/media/B3nuYngCcAAugm2.jpg

https://pbs.twimg.com/media/B3oF2cBCcAIalZ_.jpg

Vanja #66
30.11.2014, 11:17
Po mom, a i mišljenju 'eksperta', najdominatniji bolid ikada u Formuli 1.

Ovogodišnja Mečka?

Šta su ono rekli na kraju? Da drugi korisnici Mercedes agregata ne smeju / ne mogu da koriste agresivnije modove te budu brži?

Ja o tome pričam od polovine 2013. kad su ljudi pričali kako McLaren ima šansu ove godine...

Vanja #66
07.12.2014, 07:23
Trokraka na konstruktorskom trofeju...

https://pbs.twimg.com/media/B4HMruRCUAAsKyi.jpg

Bastia33
15.12.2014, 18:01
Lewis je juče osvojio BBC nagradu za sportistu godine (možda ne baš zasluženo), ali naravno čestitke Lewisu!

https://www.youtube.com/watch?v=mbgysEOWGl8

Inače, na crvenom tepihu se pojavio sa svima nama poznatim Roscoem :D
https://vine.co/v/O69HdmTqe6J

I za one koji imaju instalirano hola.org:
http://www.bbc.co.uk/sport/0/sports-personality/30473581

Alan
16.12.2014, 19:31
Hamilton je najuspesniji egleski vozac svih vremena, tako da je nagrada i vise nego zasluzena.

Bastia33
16.12.2014, 19:32
Svakako da je zaslužio neku nagradu, ali ne baš ove godine, kada je Mercedes bio toliko dominantan...

Alan
16.12.2014, 20:13
Pa ove godine je postao najuspesniji Englez u F1:ne_znam:

Ricma
17.12.2014, 09:37
Ocekivalo se da ce neki njihov golfer da osvoji, a ne Hamilton.Tako sam ja razumeo kada sam procitao clanak.

jovan
24.12.2014, 13:56
#MerryChristmas #

https://pbs.twimg.com/media/B5nr8hgCIAAjM-T.jpg

Bastia33
20.02.2015, 08:43
568675455705985024

:cheers:

Bastia33
11.04.2015, 22:04
Životinja :biggrin:

https://pbs.twimg.com/media/CBfxVdGW8AEfPOd.jpg:large

I gospodin :facepalm:
http://i.huffpost.com/gen/2520136/thumbs/o-LEWIS-HAMILTON-570.jpg?6

I tri kile zlata :D
http://www.comedycentral.co.uk/sites/default/files/styles/vimn_image_embed/public/cc_uk/galleries/large/2014/12/15/459399766.jpg?itok=8yyoPQBs

MarkedOne8
12.04.2015, 06:43
Osećaj za stajling mu je k'o u NBA košarkaša. :D

Vanja #66
12.04.2015, 11:32
To i jeste njegova želja. Možda mu se to tako sviđa, ali meni deluje usiljeno... Takvo odevanje pored čistog i izuzetnog engleskog akcenta mi ne ide...

Alan
20.05.2015, 13:31
Jos tri godine u Mercedesu.

http://www.autosport.com/news/report.php/id/119064

Bastia33
20.05.2015, 15:25
Kažu da se radi o 100 milina (33 miliona funti godišnje, odnosno oko 46 miliona eura)... :mute:

https://pbs.twimg.com/media/CFchAl7WIAA8DjR.png:large

Alan
21.05.2015, 06:55
Nije to puno za ovakvog vozaca:D

Bastia33
05.08.2015, 09:19
:bum::bum::bum:

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/08/04/14/2B12BE5000000578-3184374-Hamilton_is_currently_top_of_the_Formula_One_world _championships-m-51_1438693741204.jpg

http://i.imgur.com/LdmXEHb.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CLlJKrFWoAAR9u-.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/CLkcExaWEAAv7mb.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/CLkgA70WUAE1yea.jpg

Alan
05.08.2015, 12:03
Sklanjaj ovo Bastia, ako vidi ona njegova bice svasta

Bastia33
05.08.2015, 12:08
Prekinuo je on sa onom Nicole davno, koliko ja znam. :D

Sam Hornish Jr.
05.08.2015, 13:08
Hamilton je sad sa Rijanom.

Vibe
12.09.2015, 18:30
Hamilton je sad sa Rijanom.

Koja je ocigledno daleko bolja od Nicole... Ne samo da vozi izvanredno, pored ove je i propevao :biggrin:

https://www.youtube.com/watch?v=EfPwm7L6cI0

Alan
25.10.2015, 21:23
Lewis Carl Davidson Hamilton

Nation : United Kingdom

Born the 7 january 1985 - Tewin (Hertfordshire) - 30 year

First Grand Prix :Australia 2007
Last Grand Prix :USA 2015
Best result :1st
Best grid place :1st

World Champion in 2008, 2014, 2015

2007 - 2
2008 -1
2009 -5
2010 -4
2011 -5
2012 -4
2013- 4
2014- 1
2015- 1

164 Grands Prix

4 team-mates
9 seasons
2 constructors
1 engine builder
9 models
43 wins (26.22 %)
49 pole positions (29.88 %)
26 fastests laps (15.85 %)
84 podiums (51.22 %)

23 retirements

Dule Krtola
05.11.2015, 14:39
Amerika-Meksiko
https://pbs.twimg.com/media/CTDGwM9WUAAmIeZ.jpg

Dule Krtola
13.11.2015, 12:34
Hamilton-Rosberg
https://pbs.twimg.com/media/CTsRy1vWEAAjImp.jpg

Dule Krtola
20.11.2015, 17:00
Mercedes considers radical concepts for 2016 F1 challenger

Mercedes has revealed that its 2016 Formula 1 car could have some 'interesting' innovations on it, as the team bids to maintain its dominance of grand prix racing.

With both world championships already sealed, Mercedes tried a host of new parts during practice in Brazil last weekend – including a new suspension design and aerodynamic parts that could form part of an S-duct type solution.

The team is adamant that it needs to push hard to fend off the increasing challenge from Ferrari, which is why it is considering making some radical steps with its W07.

When asked by Motorsport.com if the Friday tests at Interlagos suggested that its 2016 challenger may be quite an aggressive design, Mercedes motorsport boss Toto Wolff said: “You can get it pretty wrong if you go for an evolution of a car that performs pretty well already.

“So, we are not quite sure yet. There is some interesting stuff being drawn, being tested in the tunnel and looked at. One of those very interesting areas, bits of it were on the car on Friday.

“It is a permanent evaluation between evolution and revolution, and it is not yet clear whether we want to take it a bit more innovative or not. But at the moment it is good to have secured the championship and be able to look at things.”

Design avenues

Although the S-duct concept parts grabbed most of the media's attention at Brazil last weekend, Motorsport.com has learned that the biggest change that was trialled was a new suspension design.

This experiment was revealed through the humps in the nose section of the car. Although the specifics of the design are not known, there are suggestions that the team could be developing a new form of hydraulic suspension that interconnects the left and right hand side of the car.

Mercedes was a pioneer of the FRIC (Front and Rear Inter Connected) system that was outlawed last year, and so has good experience of the way it works.

The team is also believed to be evaluating raising the height of the chassis next year – to get more air underneath the car.

This would require a new suspension layout, and could also mean that an S-duct becomes an essential part of its design to help with aerodynamics.
LINK (http://www.motorsport.com/f1/news/mercedes-considers-radical-concepts-for-2016-f1-challenger/)

Dule Krtola
20.11.2015, 19:08
ROSBERG: 2016 F1 TITLE BATTLE IS ON ALREADY

At a sponsor event this week, a Spanish reporter put it to Nico Rosberg that after two consecutive title defeats to Lewis Hamilton, 2016 may be a case of ‘third time lucky’.

“I like that way of putting it!” the German, who also speaks fluent Spanish, told El Mundo Deportivo newspaper.

Rosberg was attending an event that involved doing a few motocross laps wheel-to-wheel with Marc Marquez, a MotoGP rider whose involvement at the tail end of the title battle between Valentino Rossi and Jorge Lorenzo was highly controversial.

“I have followed the bikes for years,” said Rosberg, “and this year it was better than ever. As for what happened at the end, none of us can know what went through their heads.”

A similar psychological and on-track struggle is playing out at present between Rosberg and his own teammate, triple world champion Lewis Hamilton.

Hamilton had a clear edge for most of 2015, but Rosberg now has the upper hand and is desperate to carry his new form into a strong tilt for the title in 2016.

“The battle for the next one has started,” he confirmed. “We are already practicing for it and testing things for next year. For me, everything is going very well now and that’s what I have to continue.”

There are plenty of theories doing the rounds. Is Hamilton trying hard enough with the title already in his pocket? Is he partying too hard? Is Rosberg better when the pressure is lower? Or have Mercedes made a technical tweak that suits Rosberg better?

Asked what has changed, Rosberg answered: “Nothing. Nothing has changed. I’ve just worked hard and now I’m faster. It’s not just a matter of driving hard, you have to work a lot to find the best setup — it’s an amazing amount of work, understanding how everything works.”

“You have to understand what the other guy is doing better so that you can adapt and improve. When I’m in the box, I’m always watching what is happening, comparing with my teammate, understanding where he’s faster, what he’s using, what I’m using, what we were using before,” he added.

The intensity of that sort of relationship means that Rosberg and Hamilton are no longer friends.

“We were friends,” he confirmed, “but now we’re not. We’re rivals. In the box it is completely open though. Sharing information is important because if the drivers are not working together, if there is a barrier between them, the team will lose out overall.”

But that sort of intense inter-teammate rivalry, Rosberg acknowledges, is hard for the team bosses like Toto Wolff and Niki Lauda to manage.

“They suffer, for sure,” he said. “It’s not as bad for us. We are always very close but with the experience to know how to handle it.”

LINK (http://www.grandprix247.com/2015/11/20/rosberg-2016-f1-title-battle-is-on-already/)

Dule Krtola
22.11.2015, 11:37
Mercedes' Pascal Wehrlein still targeting 2016 F1 race seat

Only Manor's two seats remain available next season; Wehrlein became youngest ever DTM champion in 2015

Only the two Manor seats remain available for next season and the team will have links with Mercedes in 2016 as they swap Ferrari power for the class-leading German unit.

Wehrlein clinched the DTM title in 2015, becoming the youngest ever champion in the series' history, and has also gained F1 experience testing for Mercedes and Force India.

"At the moment I really don't know. I hope I will get a drive in Formula 1, but there are now many cockpits left for next year so it won't be easy," Wehrlein told Sky Sports.

"I hope that we can find something and if not I think I will do something similar to this year, so DTM and reserve driver and a few tests and then hopefully 2017."

Pascal Wehrlein has tested for Mercedes in 2105

The DTM title is one of the most prestigious in motorsport, not just touring car racing, and the 2015 field included ex-F1 drivers Paul di Resta and Timo Glock, as well as former F1 test drivers Gary Paffett, Antonio Felix da Costa and Daniel Juncadella.

"It is great, it was my big target this year to win the DTM championship," Wehrlein added.

"I was still 20-years-old at Hockenheim when I won it and to be the youngest DTM champion ever feels great."

Wehrlein will have the opportunity to further his F1 experience at a 12-hour Pirelli tyre test in Abu Dhabi, confirming he would be driving for Mercedes.
LINK (http://www.skysports.com/f1/news/12472/10075123/mercedes-pascal-wehrlein-still-targeting-2016-f1-race-seat)

Dule Krtola
03.01.2016, 12:38
Danas puni 47 godina...

jovan
13.01.2016, 19:02
Sprema se Luis zestoko-bas deluje mocno:tu:

https://pbs.twimg.com/media/CYC6DjsWEAEGiyf.png

Dule Krtola
13.01.2016, 19:16
Neđe pročitah, trač ili ne, da je u vezi sa skijašicom Linzi Von.

Al hoće čovjeka :facepalm:

Vanja #66
22.01.2016, 08:20
https://www.youtube.com/watch?v=Gv2DOmLkm_g

dzoni gp
22.01.2016, 09:26
https://www.youtube.com/watch?v=wPcZ51eWEMM

Vanja #66
22.01.2016, 20:30
Ne znam zašto je klip nazvan Mercedes 2017, ovo je animacija koja je koristila Mečku 2015 kao komparaciju samo... :)

dzoni gp
23.01.2016, 16:09
Ja nisam ni obratio paznju :hm:,dobro si to zapazio :ok:

Vanja #66
23.01.2016, 19:30
Znam ih napamet :rofl:

Parižanin
12.05.2016, 19:16
Pozdrav svima koji navijate za Mercedes

Dule Krtola
12.05.2016, 19:19
Dobrodošao i raspiši se slobodno ::)
:cheers:

Alan
12.05.2016, 20:04
Pozdrav i tebi, mislio sam da takvih nema.

Alan
24.07.2016, 11:01
https://youtu.be/cIOWjSQoC2M

Vanja #66
14.09.2016, 07:30
https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.auto-motor-und-sport.de%2Fformel-1%2Fmercedes-front-fric-chassis-trick-11538621.html&edit-text=

AMuS o Mercedesovom oslanjanju, ljudi su našli način da razviju nešto što je u suštini aktivno oslanjanje... Red Bull je doveo hidrauličkog inženjera iz Mečke zimus, što može objasniti zašto su napredovali, McLaren je hteo da učini slično, ali je transfer blokiran.

Alan
14.09.2016, 18:32
Nije aktivno, nema uticaja racunara, skoro savrseno pasivno.

http://www.motorsport.com/f1/news/tech-analysis-what-s-behind-mercedes-suspension-controversy-826518/

Sta li sve imaju spremno u fiokama, motor posebna prica, fric 2014, sad ovo, ako im nekako ne stanu na rep ili sam Mercedes ne odluci da se povuce vladace godinama.

Vanja #66
15.09.2016, 08:16
Kad se oslanjanje poveže ovako kako pišu i kad se dobro podesi, ono se ne kontroliše računarom ali je u suštini automatski regulisan sistem, zato kažem da je skoro aktivno... :D

Alan
01.10.2016, 13:49
Hamilton sutra 100. put startuje iz prvog reda.

Current drivers
n Driver Nb
1 SCHUMACHER Michael 116
2 HAMILTON Lewis 100
3 SENNA Ayrton 87
4 PROST Alain 86
5 VETTEL Sebastian 70

Sam Hornish Jr.
01.10.2016, 13:52
Ma samo da ga kvarovi ne ometu i on postaje cetvorostruki prvak.

Nikoletina
01.10.2016, 20:17
AHAHAHAHAHAHHAHA Da li si realan?

Sam Hornish Jr.
02.10.2016, 10:53
Na zalost desio se kvar u trci u kojoj je trebao preuzeti vodjstvo u generalnom. Ali jos nije sve gotovo.

NEMANJA97
13.10.2016, 06:54
Iako ne volim Hamiltona, a ni Rozberga i moj je stav isti da Hamilton nije imao silne probleme ne bi imao problema sa Rozbergom. Iako vodi Rozberg i dalje bar po meni nije pokazao taj određeni kvalitet.

Vanja #66
13.10.2016, 20:47
Da Massi nije 2 puta riknuo motor, Lewis ne bi uzeo titulu 2008. Da Schumiju nije riknuo motor 2006, Alonso bi imao samo jednu titulu. Da se sa Sennom nije desilo to što se desilo, Schumi verovatno ne bi bio šampion 1994. I to tako može da ide do 1950...

NEMANJA97
13.10.2016, 22:06
Da Massi nije 2 puta riknuo motor, Lewis ne bi uzeo titulu 2008. Da Schumiju nije riknuo motor 2006, Alonso bi imao samo jednu titulu. Da se sa Sennom nije desilo to što se desilo, Schumi verovatno ne bi bio šampion 1994. I to tako može da ide do 1950...

Znao sam da će neko ubaciti ovakav bzvz komentar. Poenta mog komentara nije bila ni približno ovo. Pa JOŠ SAM NAGLASIO, šta bi bilo da nisam??? Da ne volim Hamiltona! Pa te godine sam proklinjao Hamiltona što je oteo titulu Masi! Pa za Ferari sam sve vreme navijao do dolaska Fetela! Nego moram reći tvoj komentar promašena poenta jer sam ja pisao kako je ko vozio i kako se ponašao izuzimajući gledanje na bodove. Opet naglašavam ne volim ni jednog ni drugog, ali Rozberg je daleko od Hamiltona. Po meni nije zaslužio titulu! Pošto ova dominacija Mercedesa kvari užitak ako Rozberg nije zaslužio titulu naravno da Hamilton nije zaslužio ovoliki broj.

Vanja #66
13.10.2016, 22:16
Šta je poenta tvog komentara, prosvetli me?

NEMANJA97
13.10.2016, 22:59
Neka ne moram se nastavljati , ja sam rekao sve što treba!

Vanja #66
14.10.2016, 10:36
U zdravlje! :cheers:

Vanja #66
19.10.2016, 15:18
788431849932591104

dzoni gp
19.10.2016, 19:27
Dosta poznatih sportista ima u ovoj igrici :)

Vanja #66
31.10.2016, 10:48
http://www.grandprix.com/ns/ns35173.html

Da li Petronas razmišlja o prestanku sponzorstva Mercedesa...

Alan
17.11.2016, 21:14
Alison u Mercedes?

http://www.motorsport.com/f1/news/allison-moving-closer-to-future-with-mercedes-850840/

bice
17.11.2016, 22:36
http://wtf1.co.uk/wp-content/uploads/2014/09/hamilton-rosberg-friends.gif

Nekada ovako a sada...

Dule Krtola
17.11.2016, 22:44
Cim padnu sa trona, vjeruj opet ce se ovako radovati i biti oni stari. Najbolji prijatelji iz djetinstva.

Vanja #66
02.12.2016, 08:45
Hamilton je izgleda bio pred odustajanjem posle Barselone:

http://wtf1.co.uk/lewis-hamilton-mercedes-quit/

Nije nikakav tabloidni tekst, prenose konstrukciju koju iznosi Sky Sports (što samim tim treba uzeti sa rezervom) i daju svoj komentar na to - može biti, a i ne mora... U svakom slučaju, Lewis navodno planira da ispriča sve jednog dana...

Sam Hornish Jr.
06.12.2016, 14:30
Otpoceli pregovori Mercedesa i Alonsa :)

Alan
07.12.2016, 20:29
http://cdn-6.motorsport.com/images/amp/0aRMPLw2/s6/f1-mercedes-amg-f1-driver-advert-2016-mercedes-amg-f1-driver-advert.jpg

Vanja #66
08.12.2016, 08:28
Nađoh šta je u pitanju, stvarno su stavili oglas iz zafrkancije u štampani Autosport... :D Pomislio sam da je pravi oglas jer je jezik identičan njihovim tipičnim oglasima, pa sam proverio njihovu stranicu za zapošljavanje za svaki slučaj... :rofl:

Vanja #66
21.12.2016, 16:15
https://www.youtube.com/watch?v=3zAFhmq-txk

Šampion u svojoj mašini, poslednji put. :)

Vanja #66
01.01.2017, 11:32
Nije zvanično, ali ovo je sad već gotova stvar - Bottas pre nedelju dana bio u Mercedesovoj fabrici, navodno seo u novi kokpit, nameštao sedište...

http://www.motorsport.com/f1/news/bottas-mercedes-factory-visit-suggests-deal-is-done-862197/

Sam Hornish Jr.
01.01.2017, 14:03
Bice savrsen drugi vozac u Mercedesu. Nego mene interesuje da li je potpisao samo na 1 godinu? Ako je to slucaj onda mozda u 2018 dolazi Fetel.

Vanja #66
04.01.2017, 08:51
To se neće znati dok se ne objavi ugovor... Jučerašnja Bottasova fotka na tw je isto tako vrlo sugestivna. :D

816370737040781312

Vanja #66
04.01.2017, 16:10
Mercedes predstavlja bolid 23. februara - W08...

http://www.f1fanatic.co.uk/2017/01/04/mercedes-reveal-launch-date-2017-car/

Vanja #66
18.05.2017, 06:39
Obožavam ove britanske medije i novonastalo licemerje Mercedesa... Sky objavljuje vest kako Mercedes dopušta da se vozači bore u istom danu kad Bottas kaže za Autosport da je imao zadatak da uspori Vettela i pomogne timu/Lewisu da pobedi...

http://www.skysports.com/f1/news/12472/10878947/mercedes-to-keep-letting-lewis-hamilton-and-valtteri-bottas-race-freely

http://www.autosport.com/news/report.php/id/129562/bottas-it-was-my-job-to-hold-up-vettel

Da li smo dočekali da Ferrari, od svih timova, jedini nema prvog i drugog vozača... :D

Alan
26.05.2017, 18:10
Kod njih drugom vozacu cesto strada menjac pa nisu potrebne naredbe. Pitaj Irvajna, Barikela, Masu pa i Kimija za neku trku o tome.

Vanja #66
01.09.2017, 07:06
https://www.theguardian.com/sport/2017/aug/31/lewis-hamilton-renew-f1-mercedes-sebastian-vettel

Nešto se pre par meseci pominjalo da je Hamilton zainteresovan da pređe u crveni tim i da tu završi karijeru. Sad kad je Seb produžio na 3 godine, izgleda da od toga neće biti ništa...

Vanja #66
13.09.2017, 12:20
http://www.f1fanatic.co.uk/2017/09/13/mercedes-confirm-bottas-2018/

Bottas ostaje i naredne sezone, kao što se i očekivalo...

Alan
13.09.2017, 15:00
Ne mogu da verujem da je iskoriscenost 50%.

https://www.motorsport.com/f1/news/mercedes-f1-engine-hits-new-benchmark-on-dyno-952330/

Vanja #66
13.09.2017, 15:31
Sad sam baš hteo da postavim, neverovatan uspeh... Za prethodnu generaciju motora, iskorišćenost je bila 30%, ovo je nestvaran skok...

Vanja #66
20.09.2017, 07:11
https://www.fginsight.com/news/furious-farmers-slam-lewis-hamilton-for-hypocritical-move-to-veganism-25099

Meanwhile, Hamilton prelazi na vegansku ishranu, kako bi promovisao i ukazao na problem zagađenja prirode koje nastaje zbog farmi krava... :lol1: :lol1: :lol1:

Vanja #66
06.11.2017, 18:27
https://www.f1fanatic.co.uk/2017/11/06/paradise-papers-hamilton-3-27-million-pounds-tax-jet/

Hamilton nije platio porez ni novi avion...

Alan
06.11.2017, 18:41
Jesi hteo reci "na" novi avion.

Vanja #66
07.11.2017, 08:15
Da, da, greška u kucanju preko telefona...

Vanja #66
17.11.2017, 08:18
https://www.motorsport.com/f1/news/mercedes-considering-high-rake-concept-for-2018-car-979229/?s=1

Mečka bi možda uvela nagib bolida kao Red Bull sledeće godine. Sumnjam da sad samo razmatraju, verovatno razvijaju dva koncepta. Prednost novog koncepta je što povećavaju plafon performansi (koji mislim da su skoro pa dostigli sa ovim bolidom i konceptom koji ne menjaju od 2014), mana je što će biti u zaostatku sa manje od 6 meseci razvoja koncepta, obzirom da Ferrari i Red Bull nastavljaju razvoj sadašnjih bolida i imaće više od godinu dana razvoja takvog koncepta iza sebe do početka sezone 2018.

Alan
18.12.2017, 09:15
1000 KS iduce sezone?

https://www.motorsport.com/f1/news/mercedes-close-breaking-1000bhp-barrier-engine-989330/

Vanja #66
18.12.2017, 18:10
Nekad mi je teško da skontam na šta misle, da li samo na motor ili na ceo sklop sa sve sistemima za povraćaj energije... Šta god da je, dostojno je Formule 1

Alan
18.12.2017, 18:25
Mislim da je ceo sklop u pitanju.

Vanja #66
10.04.2018, 10:18
Gledao sam malo bolide iz 2016. Tada nisam mogao da pratim njihov razvoj koliko i sad, zbog raznih obaveza, ali moram reći da mi je tek sad jasno zašto je Mečka te sezone bila tako brutalno dominantna. W07 je bio toliko ispred konkurencije po pitanju aerodinamike, da mi je neverovatno da ni jedan tim nije hteo da investira u razvoj i izradu nešto kompleksnijih delova kako bi probali da im pariraju. Možda su svi bili svesni nakon prve trke da nema ništa od prekida dominacije 2016 i fokusirali se na 2017.

Mark0
29.07.2018, 16:41
Wolff called Bottas a "sensational wingman" after the race. Bottas didn't appreciate that: "The word wingman hurts a bit." Expects talks with Mercedes during the summer break about his role in the team after the gap to Lewis increased further.

Alan
29.10.2018, 11:23
Steta je sto je ukinuta tema za vozace...

...
Lewis Carl Davidson Hamilton
Nation : United Kingdom

Born the 7 january 1985 - Tewin (Hertfordshire) - 33 years
First Grand Prix :Australia 2007
Last Grand Prix :Mexico 2018
Best result :1st
Best grid place :1st

World Champion in 2008, 2014, 2015, 2017, 2018
2007-2
2008-1
2009-5