PDA

Pogledati punu verziju : 2011 Formula 1 Canadian Grand Prix - Circuit Gilles Villeneuve

Nebojsa
09.06.2011, 17:28
http://www.f1-gp.info/wp-content/uploads/2009/10/Canadian-Grand-Prix-Circuit-2010.jpg

http://www.carenvy.ca/wp-content/uploads/2009/06/circuit-du-gilles-villeneuve.jpg

http://www.grandprix.com/jpeg/bc/Villeneuve-G_78_canada_1_bc.jpg
Zil Vilnev, pobednik 1978.

http://www.youtube.com/watch?v=le4kyeStwfI

http://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_Grand_Prix

Formula 1 se u Kanadi odrzava od 1967. (sa pauzama 1975. i 2009.) sto ovu Veliku nagradu cini jednom od najdugovecnijih u F1. Od 1977. se vozi na ovoj stazi koja se prvo zvala Il Notr dam da bi 1982. ponela ime legende motosporta i po mnogima najboljem vozacu sem Sterlinga Mosa koji nikad nije bio sampion. O tome vise uskoro u Legendama. Staza je izgradjena na vestackom ostrvu.
No,prve dve stvari koje mi padnu napamet o ovoj stazi su Zid sampiona i potrosnja guma.
Zid sampiona je zapravo zid na izlazu iz poslednje sikane na kojem pise ,,Dobrodosli u Kvebek``. Taj natpis je ocigledno mamio neke vozace, pa su 1999. u toku trke cak 3 svetska sampiona zavrsila svoju trku na tom mestu (Hil, Zak Vilnev, Sumaher) i jedan sampion GTa (Zonta). U zidu su narednih godina zavrsili i GP2 sampion Niko Rozberg, Huan Pablo Montoja, buduci F1 sampion Dzenson Baton ( I Kamui Kobajasi :D). Bilo ih je jos. Ima nesto posebno kod te poslednje krivine i tog zida. Nije pretesko skretanje, ali ako napravite jedan pogresan korak nema pomoci.
Druga prica je mnogo bitnija, potrosnja guma. Na ovoj stazi imaju dva vrlo kriticna mesta za kocenje, krivina 10 i krivina 12. Kod obe se brzina spusta za po 150-200 km na sat na vrlo kratkoj distanci. Da stvar bude jos gora, obe najvise opterecuju prednji desni pneumatik, i ova trka je i ranije bila ozloglasena po trosenju pneumatika, a sada ce situacija biti jos gora sa Pirelijima koji se vise trose od Bridzstona (ne onoliko dramaticno kao sto je ocekivano, ali je opet vise). Mogli bi da vidimo nekoliko pitstopova tokom trke, razlicite strategije, cuvanje svezih setova guma tokom treninga bice obaveza. Takodje, ova dva mesta su i sanse za preticanje.
U vezi sa potrosnjom guma je i diskutabilna odluka FOMa da za ovaj vikend budu dostupne meke i super meke smese. OK, dobro su se pokazale u Monaku (bolje nego sto je ocekivano), ali ovo je potpuno drugacija staza, bice zanimljivo kako ce vozaci cuvati te gume. Jos jedna zanimljiva odluka je i da ce u toku trke biti dve DRS zone, na startno ciljnom pravcu (po meni ne mnogo upotrebljivo) i izmedju krivina 10 i 12. E, taj deo ce biti zanimljiv. Moguce je da cemo imati slican efekat kao u Turskoj, mozda i veci. Sa razlicitim taktikama i jos nekim variablama, moguce je da cemo videti mnogo preticanja. Ovo je i poslednja trka gde ce biti dozvoljeno paljenje goriva i tokom kocenja (tzv produvavanje difuzora), i jedan strani list je izracunao da ce to Renoovim i Ferarijevim motorima izbiti 0.6-0.8 sekundi iz dzepa, sto je velika stvar. Videcemo kako ce to ici dalje. Tu je i prica da ce se Reno povuci ako se usvoje nova pravila za 2013, a Ferari i Red Bul su zamolili da se radikalne promene otkazu na neko vreme. Uz pricu o mogucem dolasku Brijatorea u Ferari, ovo ce biti zanimljiv vikend na i van staze.
Ono sto je jos tipicno za ovu stazu jesu i teski udesi, dva najpoznatija u skorije vreme su ono poletanje Kubice i Panisov udes `97 koji ga je sprecio da ima mnogo uspesniju karijeru za koju je imao potencijal. Nadamo se da ove godine nece biti neceg slicnog.
Sve u svemu, treba stvarno pratiti F1 ovog vikenda, svasta cemo videti. Ne zaboravite i na vremensku razliku, trka i kvalifikacije ce poceti u 7 predvece.
I jos jednom, izvinjavam se zbog kasnjenja.

Nebojsa
09.06.2011, 17:32
http://www.autosport.com/news/report.php/id/91556

http://www.f1fanatic.co.uk/2011/06/09/alonso-drs-big-advantage-montreal/

http://m.news24.com/wheels24/FormulaOne/F1-analysis-Pirelli-in-Canada-20110607

http://www.f1fanatic.co.uk/2011/06/06/teams-test-longer-life-medium-tyre-canada/

Tony_G
09.06.2011, 17:42
Odlicne vesti za dupli DRS.
Bas sam razmisljao o tome, kako bi bilo jos bolje da ga dozvole na vise mesta, jer na nekim trkama ima mnogo vise krivina u kojima bi uz DRS moglo da se prestize.
Tipa u Monzi bi mogli na 3 mesta, mozda i 4.

Nebojsa
09.06.2011, 17:46
Pretpostavljam da je ovo proba, pa ako bude dobro, verovatno ce nastaviti. Jedna bitna sitnica koju nisam napisao: Merenje za aktiviranje DRS ce se vrsiti samo jednom u toku kruga, i aktivacija ce vaziti za oba mesta u krugu.

Nebojsa
09.06.2011, 18:07
http://www.chatzy.com/300711426065

Ovaj chat room cemo koristiti tokom treninga i trka. Pridruzite nam se, tako ce nam svima biti zanimljivije.

Vanja #66
09.06.2011, 18:28
Iako i dalje mislim da je glupo imati DRS, ova informacija za 2 aktivacije je super... Sto rece Tony_G u Monzi bi moglo da ih bude i 4, ladno!:D

Nebojsa
09.06.2011, 18:30
@Vanja
Slazem se. Ovo ce biti dobar test, jedino sto se bojim da ce neko reci: prestizanje je previse lako, ukidamo...

Vanja #66
09.06.2011, 18:36
@Vanja
Slazem se. Ovo ce biti dobar test, jedino sto se bojim da ce neko reci: prestizanje je previse lako, ukidamo...

Extra, neka pljunu na sebe ako su toliko glupi... Mnogo se izmisljaju zadnjih godina, taman da ih zamene sposobni ljudi...:D

Nebojsa
09.06.2011, 18:37
Extra, neka pljunu na sebe ako su toliko glupi... Mnogo se izmisljaju zadnjih godina, taman da ih zamene sposobni ljudi...:D

:D Nismo mi te srece, moracemo jos neko vreme da trpimo ove matorce...

Tony_G
09.06.2011, 18:39
@Vanja

Ja iskreno ne verujem da ce se to desiti u skoroj buducnosti, jer su od ove godine trke ponovo izuzetno zanimljive, a to itekako doprinosi gledanosti, a to povecava broj sponzora. Prethodnih godina bismo slavili ako vidimo 2 prestizanja, i to bi se desavala na pozicijama 10/11. Sad imamo borbe za pobednika, a to je ono sto svi zele da gledaju.

Nebojsa
09.06.2011, 18:41
Jedino zbog para verovatno nece, ali nije da nisu imali nerazumnih odluka. Seca li se neko 2006 i zabrane zamene guma. I ima jos zanimljivih odluka.

Tony_G
09.06.2011, 18:50
Bila je 2005 inace, tad je bila ona trka u Indianapolisu sa 6 vozaca. Michelin zajebao stvar i napravio gume koje su izdrzljive otprilike kao i super meke Pirelli, pa niko nije mogao da vozi trku na njima. Ali odmah sledece godine su vratili promenu guma.
Imali su nekih bas losih odluka, ali nadam se da je to iza njih. Sad se krecu u dobrom pravcu.

Nebojsa
09.06.2011, 18:55
Da, u pravu si, to je bilo 2005, pobrkao sam godine.

Tony_G
09.06.2011, 19:10
Kad smo vec kod pravila, jel ima nekih novosti za red flag? Hoce ukinuti izmene na bolidima prilikom prekida trke?

bice
09.06.2011, 19:23
Bravo za otvaranje teme,bice zanimljivo ovo oko guma tipujem da ce Fetel najvise 2 puta da ide,mada mozda i 1 kao u MC-u ali mislim da to ovde ne donosi nesto posebno.

Nebojsa
09.06.2011, 19:36
Niko nista vise ne prica bar da sam ja video. Bilo je price odmah posle Monaka, ali nisam od tad video nista novo. Najveci problem je sto su najcesci uzrok crvene zastave losi uslovi na stazi zbog kise, pa se tako otvara mogucnost da se promene gume. Rupa u pravilima kada se prekine zbog neceg drugog. Najvervatnije ce Vajtning i ekipa ubuduce odredjivati da li smeju ili ne da se menjaju gume.

Tony_G
09.06.2011, 19:37
Bravo za otvaranje teme,bice zanimljivo ovo oko guma tipujem da ce Fetel najvise 2 puta da ide,mada mozda i 1 kao u MC-u ali mislim da to ovde ne donosi nesto posebno.

Ma nema sanse samo jednom, na ovoj stazi ne bi mogao da se brani kao u Monacu. Mislim da ce minimum biti 2 pit stopa, ali realno je da ce vecina ici na 3, mozda opet 4.

Nebojsa
09.06.2011, 19:38
Inace za vikend se predvidjaju pljuskovi. Situacija se jos vise usloznjava.

Nebojsa
09.06.2011, 19:40
Kakva dva, prosle godine sa Bridzstonima je bilo 3 za vecinu. Super meke ce ovde izdrzati, 7, 8 krugova max.

Tony_G
09.06.2011, 21:46
This weekend will see a double DRS zone for the first time ever now the FIA feels comfortable with the technology, and the two activation locations will be coupled, with the first on the long run-in to the hairpin and the second on the long run out.

@Nebojsa
Ovo se ne slaze sa tvojim prvim linkom. Videcemo sta je tacno....

Nebojsa
09.06.2011, 21:54
@Tony Odakle je to? Zvuci mnogo logicnije, bar meni.

Tony_G
09.06.2011, 21:56
Sa Eurosporta.
Pa i meni je logicnije, ona prva krivina je ok za preticanje, ali ukosnica je mnogo bolja...

Nebojsa
09.06.2011, 21:57
Onda je verovatno dobro. Mislim da je Vajtning na to mislio pod ,,nova tehnologija koju smo imali u Turskoj, ali nismo zeleli da je testiramo``.

Vladan
09.06.2011, 22:17
Svaka cast Nebojsa za otvaranje teme :ajde:

Sjecam se prosle godine kako su stradale gume,pa se ne bih slozio sa bicetom da ce Fetel ici samo dva puta,cak vjerujem da ce neki i po cetiri puta ici,ali vidjecemo.Kisa bi sve ucinila interesantnijim.
I eto neka se jedan sampion zakuca u svoj zid,a neka on ne bude Sumi ::)

MarkedOne8
10.06.2011, 01:49
Kanada je staza kna kojoj preovladava potreba za srednjom kolicinom prijanjanja i zato ova staza stedi gume.Ove godine Pireli donosi iste gume kao u Monaku, i mislim da se nece glupirati sa 3-4 nego da ce pravi stratezi ici na ne vise od 2 boxa ali opet...pit-lane na ovoj stazi je nesto kraci kod drugih pa ce sigurno omoguciti neke egzibicije sa strategijama.

Indigo
10.06.2011, 01:55
Bogme ovde sve strucni.....ja nemam veze....al eto navijam za Vetela....nadam se njegovoj pobedi.....

Tony_G
10.06.2011, 08:59
Kanada je staza kna kojoj preovladava potreba za srednjom kolicinom prijanjanja i zato ova staza stedi gume.Ove godine Pireli donosi iste gume kao u Monaku, i mislim da se nece glupirati sa 3-4 nego da ce pravi stratezi ici na ne vise od 2 boxa ali opet...pit-lane na ovoj stazi je nesto kraci kod drugih pa ce sigurno omoguciti neke egzibicije sa strategijama.

E bas zbog kratkog pit lane-a mislim da ce se ici na 3/4 stopa jer se isplati. Imas mogucnost da vozis brze krugove. Takodje se ne isplati ona Vettelova taktika iz Monaca jer bi ga ovde prestizali lagano.

Vanja #66
10.06.2011, 09:44
E bas zbog kratkog pit lane-a mislim da ce se ici na 3/4 stopa jer se isplati. Imas mogucnost da vozis brze krugove. Takodje se ne isplati ona Vettelova taktika iz Monaca jer bi ga ovde prestizali lagano.

Tacno, zato ce Hamilton biti opasan, ako mu bolid izdrzi...
A s obzirom na izbor guma, i Ferrariju ce ovo biti potencijalno jako dobra trka!
Indigo, ovde pisu samo pasionirani posmatraci F1! Sojic, hahaha! :rofl:

Vamos Alonso, Forza Ferrari!

Nebojsa
10.06.2011, 09:51
@Vanja
Mislis pasirani :biggrin:

Vanja #66
10.06.2011, 09:59
@Vanja
Mislis pasirani :biggrin:

Ima i toga... :rofl: Ali to su sve motorne lazi... :lol1: Ali, ajde ne bih da spamujem vise... Pocele su da se vode i jako lepe tehnicke diskusije, to mi se jako svidja! Samo, jesu li svi zaboravili na F1 kolumnu...

Mr.M
10.06.2011, 10:29
Ja ne znam kako ce se Pirellieve gume trositi , meni se svidja sto su se na pocetku sezone jako dosta trosile a ponovo u Monacu je recimo Vettel odradio 1 ulazak i pobedio ... Tu se nikad ne zna ... Pit-Lane jeste kratak i daje odlicnu mogucnost za odlasak , recimo videli smo u MC Buttona kako je to odradio i koliko je bio brzi od Nanda i Vettela i opet nije mogao preci zbog MC-a i suzbijenih mesta ... Na Zil Vilnevu ima vise mesta za preticanje i mislim da uz dobru taktiku se do rezultata moze doci... U Kvalifikacijama navijam za Webbera jer je jedino on u mogucnosti da srusi Vettelu pole , mislim da niko drugi to ne moze a ako Vettel ne budi prvi startao nece mu se pisati dobro ... Ocekujem da se Williams malo probudi , bar neki bod da uzmu ,da Mercedes dodje do izrazaja kao i Renault ... Definitivno jos ako kisa bude u Kanadi , jaoo da mi je samo kisu videti moze biti svasta ... Ako Nando bude u prva 4 na startu ponovo moze dobar rezultat napraviti a za Felipea me ne zanima , navijam za Ferrari samo zbog Nanda tako da ... Ali volio bih da i Massa dodje do izrazaja xD...

Nebojsa
10.06.2011, 10:34
Nando je inace izjavio da bi trka u Kanadi trebala da lezi Ferarijima, kao ne zavisi toliko od aerodinamike koja je njima najveci problem, a on obicno ne promasuje takve stvari. U Monaku se pneumatici nisu trosili zato sto nema jakih kocenja i velikih brzina, a uz to nemojte zaboraviti da je trka u Monaku nekih 40ak km kraca od drugih trka, sto nikako nije malo. Kao sto sam i rekao u uvodu, Monako i ovu stazu je nemoguce uporediti.

Nebojsa
10.06.2011, 10:41
Ima i toga... :rofl: Ali to su sve motorne lazi... :lol1: Ali, ajde ne bih da spamujem vise... Pocele su da se vode i jako lepe tehnicke diskusije, to mi se jako svidja! Samo, jesu li svi zaboravili na F1 kolumnu...

Sjajno primeceno. Samo MO8 je okacio onaj dobar tekst o aerodinamici. Hajde ljudi pisite, vidim da ovde ima onih koji sjajno poznaju ovu tematiku, pa nije u redu da to znanje ne sire.
Btw, sad ce meni kraj ispitnog roka, bice mi dosadno na leto i onda cu vas sve udaviti i sa legendama i u kolumni.

Vladan
10.06.2011, 12:48
Nando je inace izjavio da bi trka u Kanadi trebala da lezi Ferarijima, kao ne zavisi toliko od aerodinamike koja je njima najveci problem, a on obicno ne promasuje takve stvari. U Monaku se pneumatici nisu trosili zato sto nema jakih kocenja i velikih brzina, a uz to nemojte zaboraviti da je trka u Monaku nekih 40ak km kraca od drugih trka, sto nikako nije malo. Kao sto sam i rekao u uvodu, Monako i ovu stazu je nemoguce uporediti.

Pa pravo da ti kazem ocekujem da ovo bude najkonkurentniji Ferari ove sezone,da se Alonso bori za pobjedu.Masa je isto rekao da ocekuje da ce biti mnogo konkurentniji,posebno na mekim pneumaticima.Kad se vidi kakva je staza u Montrealu onda ne bi trebao RB da odskoci,mada su nas spustali na zemlju ::)
Od Meklarena se i ocekuje da se ovdje pokazu,Baton je stabilan,Luis ce pucati na pobjedu.A posto ce biti 2 DRSa onda bi mogli da gledamo ludu trku i borbu do kraja za prvu poziciju :f1:

Nebojsa
10.06.2011, 13:45
Sa konferencije za novinare od juce

Q. You didn't have a good race here last year?

VP: No.

Vitali Petrov - brzo i koncizno :biggrin:

Nebojsa
10.06.2011, 14:13
http://www.autosport.com/news/report.php/id/92102

Cela konf.

Nebojsa
10.06.2011, 15:03

Pridruzite se na chatu. Napisite ime odredite boju i chatujte.

Nebojsa
10.06.2011, 15:56
Dame i gospodo, Zid sampiona... Fetel je sada pravi sampion :)

Nebojsa
10.06.2011, 16:34
Konacan poredak prvog treninga:
Rozberg
Alonso
Sumaher
Masa
Baton
Hamilton
...

Ok, mislim da ovo niko nije ocekivao aj Ferari jos kako tako ali Mercedes :huh: Fetel u zidu, Veber daleko. Mmmm, mirise na zanimljivu trku.

Ricma
10.06.2011, 16:39
Fetel se zakucao u zid?

Mr.M
10.06.2011, 16:40
Vettel se slupao ? U kakvom je stanju bolid ?

Nebojsa
10.06.2011, 16:41
Slupao se u Zidu sampiona, prigodno. Bolid je ostecen, tesko ce ga popraviti do veceras. Ali bitno da njemu nije nista.

Vladan
10.06.2011, 16:43
Sporo je ovo,moze to i mnogo brze,tako da se necu previse radoviati zbog rezultata koje je Mecka ostvarila ;)
Zid sampiona dok se ne isproba u trci nije zid sampiona ::)

Mr.M
10.06.2011, 16:44
Pa sto se nije dobro slupao kao Perez ,malo jace da propusti 2-3 trke da ga momci ovi malo stignu :lol1:

Nebojsa
10.06.2011, 16:45
http://www.autosport.com/news/report.php/id/92124

Evo vam izvestaj i rezultati.

Ricma
10.06.2011, 16:50
http://www.youtube.com/watch?v=qtRbpvVQAl4

Tek od 1:26 se vidi kako je vozio.

Nebojsa
10.06.2011, 16:51
Klasicna vozacka greska koja se na tom mestu ne oprasta. Ali slupao se on mozda i gore u Turskoj pa je pobedio. Videcemo...

Ricma
10.06.2011, 16:53
Njemu titula ove godine ne gine.:D

Vanja #66
10.06.2011, 16:56
Interesantan razvoj... McLaren slabo izgleda za sad... Mogli bi da se u Ferrariju uozbilje i da uzmu 1-2, ako se ovako nastavi, nije iskljuceno... Ali, daleko je nedelja!

Tony_G
10.06.2011, 18:10
Ma ljudi Vettel se namerno slupao, cisto da ispostuje zid.
Bojim se da ne bude opet vracanje u realnost na kvalifikacijama. Al ajde da sacekamo, u svakom slucaju obecavajuci vikend, i mozda najizjednacenija situacija od pocetka. Makar ce tako biti ako Mercedes zadrzi ovaj tempo.

Vanja #66
10.06.2011, 18:33
Ma ljudi Vettel se namerno slupao, cisto da ispostuje zid.

Da, bre, da ne upropasti trku, ali da ispadne sampion... :hm: Nije to bez mozga...

Vladan
10.06.2011, 20:11
Koliko problema za vozace na ovom treningu,kako samo ljube zid :cf:

Vladan
10.06.2011, 20:33
Previse sjeckanja,previse incidenata koji su uzrokovali prekide,pa zato nismo vidjeli vrijeme ispod 1:15,mogao je Fernando i ispod da mu nije jedan Reno cini mi se zasmetao u brzom krugu.Fetel i Masa tu,mada im i nije mali zaostatak,ostali daleko po vremenu.Prijatno iznenadio Di Resta,6.
Rozberg 19. Sumi 20. izgleda da su nesto isprobavali

Tony_G
10.06.2011, 21:45
Da, bas dosta incidenata, problem je sto je na skoro svim delovima ograda preblizu staze, tako da je uvek neophodno zaustaviti trening kad se nesto dogodi. Nadam se da ih nece biti u trci, mada verovatno da ce se neko potpisati na zid sampiona, a ako je suditi po ovome danas onda i na onaj zid posle 3 i 4. krivine.

@Nebojsa Ti bese rece da se ocekuje kisa? To ce biti zanimljivo, pogotovo ako padne na sred trke, totalni haos ce nastati.

Nebojsa
10.06.2011, 21:49
Prognoza je takva, ja bih licno voleo da padne. Tada se tek ne bi znalo ko pije a ko placa :D

Mr.M
10.06.2011, 21:49
Ja bi najvise volio da Hispaniija i Virgin izadju prvi i odvezu krug u kvalifikacijama i onda kisa pocne :lol1: ... Najavljivali su kisu ja mislim na 3-4 trke pa nije padala , tako da mislim da nece ni ovde :)

Mr.M
10.06.2011, 21:54
Samo da se podsetimo 2008 i scene u boxu :lol1: , niko nije spomenuo ...

Vanja #66
11.06.2011, 06:23
Samo da se podsetimo 2008 i scene u boxu :lol1: , niko nije spomenuo ...

Ja hteo, ali ajde, kad ,,ne zivimo u proslosti"! :tu:
Gledam vremena FP2, malo se stabilizovalo, osim za Mercedes, verovatno su nesto testirali... I dalje verujem u 1-2... :njt:

Nebojsa
11.06.2011, 07:56
Pedro de la Rosa vozi za Zauber ovaj vikend, Serhio se ipak nije dovoljno oporavio od povrede. Posle prvog treninga osecao se lose i tim je odlucio da ne rizikuje. Pretpostavio sam da ce doci do ovoga kada sam video Pedra na drugom treningu. On je sada test vozac Meklarena, ali su ga oni ustupili Zauberu za jednu trku.

Nebojsa
11.06.2011, 16:40
http://www.autosport.com/news/report.php/id/92189

Fetel prvi, Alonso drugi. Fetel dosta bolji na super mekim. Veber nije ni izlazio na stazu zbog problema sa KERSom pa nemamo jasan reper, ali izgleda da je RBR ponovo favorit. Welcome back to reality.
Takodje, moguca je kisa tokom kvalifikacija, naoblacilo se jako pred kraj treninga.
I jos jedna napomena, super meke su izgleda najbolje u trecem krugu, sto znaci da nisu bas toliko neizdrzljive kao sto se pricalo. Takodje, na to treba ovratiti paznju u trecem delu kvalifikacija, vecina timova ce izaci 3 minuta pre kraja.

DinoFC
11.06.2011, 16:53
Meni skremblovan SK Prime.:angry::)

bice
11.06.2011, 17:00
Kad su kvalifikacije i trka?

Nebojsa
11.06.2011, 17:01
Od 7.

bice
11.06.2011, 17:07
Aha nasao sam malopre,cudi me da je tako kasno.

Nebojsa
11.06.2011, 17:10
Kanada, vremenska razlika, tako to... ;) Kod njih je sad 1 popodne.

bice
11.06.2011, 17:12
Auuu jeste ja potpuno zaboravio.:facepalm::facepalm:

Vanja #66
11.06.2011, 17:34
Nesto mi se mnogo svidja kako Massa izgleda, 1-2 mi izgleda sve realnije! :ajde: Mnogo zavisi i od kvalifikacija, za pol su jedino ova trojica moguci, ostali dosta zaostaju...

Mr.M
11.06.2011, 17:45
Hajmo na chat ljudi xD

Tony_G
11.06.2011, 17:48
Pa na ovoj stazi i ne zavisi toliko bas od kvalifikacija, ima dosta mesta za preticanje, cak ce biti 2 DRS zone, vazno je da niko ne pobegne na vise od sekunde posle prva 2 kruga u kojima ne sme da se koristi DRS.
Od ove trke ocekujem da se apsolutno sve resi na samoj stazi, nista u boxu i sl. Mislim da ce svi ici na slicnu taktiku, od 3 boxa, i bice samo pitanje ko se bolje snalazi u duelu. Razlike su trenutno male, mogli bismo da vidimo 3/4 vozaca u borbi za pobedu. Makar se tome nadam.
Alonso, Vettel i Hamilton ce se sigurno boriti, eventualno ce se tu ukljuciti ostala 3 vozaca iz ovih ekipa. Mozda Rosberg uspe da iznenadi, za sada je odlican, no trka je druga prica.

Mr.M
11.06.2011, 17:49
Kad bi Massa uzeo pole ... :lol1:

Mr.M
11.06.2011, 17:52

Tony i Nebojsa , hajde na chat ;)

Vanja #66
11.06.2011, 18:13
Pa na ovoj stazi i ne zavisi toliko bas od kvalifikacija, ima dosta mesta za preticanje, cak ce biti 2 DRS zone, vazno je da niko ne pobegne na vise od sekunde posle prva 2 kruga u kojima ne sme da se koristi DRS.
Od ove trke ocekujem da se apsolutno sve resi na samoj stazi, nista u boxu i sl. Mislim da ce svi ici na slicnu taktiku, od 3 boxa, i bice samo pitanje ko se bolje snalazi u duelu. Razlike su trenutno male, mogli bismo da vidimo 3/4 vozaca u borbi za pobedu. Makar se tome nadam.
Alonso, Vettel i Hamilton ce se sigurno boriti, eventualno ce se tu ukljuciti ostala 3 vozaca iz ovih ekipa. Mozda Rosberg uspe da iznenadi, za sada je odlican, no trka je druga prica.

Mislio sam da mnogo zavisi 1-2 od kvalifikacija, ako Massa dobro startuje, moze biti svasta, pa cak i 1-2... Malo sam dosadan, ali sta da radim, lajka mi se ta ideja!

Rossini
11.06.2011, 18:25
..i ovaj ferari da se malo probudi...ajd da sacekamo drugih 15 min...valjda ce biti nesto od ovih 0.240 ...

Vanja #66
11.06.2011, 19:04
Hell yeah!!! :wthy::wthy::wthy::wthy::wthy::wthy::wthy::wthy::w thy::wthy::wthy::wthy::wthy::wthy::wthy: FORZA FERRARI!!!

Idemo... Stay cool, stay cool...

Nebojsa
11.06.2011, 19:10
Bilo je dobro, sutra ce biti jos bolje. Vanja, sutra te ocekujem na chatu :md: :biggrin:

Rossini
11.06.2011, 19:34
..nije lose 2 i 3 mesto..ali ovaj red bul kao honda..nedodirljiv...bice dobra trka sutra,nadam se..kao i sve druge..:D

Lorenzo-fan
11.06.2011, 21:23
..nije lose 2 i 3 mesto..ali ovaj red bul kao honda..nedodirljiv...bice dobra trka sutra,nadam se..kao i sve druge..:D
Ja sam rekao pre vise od godinu dana i idalje stojim iza toga, Ferari nece uzeti titulu u skorijoj buducnosti bez Kimija. Nisu ga trebali otkaciti

DinoFC
11.06.2011, 22:17
http://www.youtube.com/watch?v=6gMEriCPqAc&feature=player_embedded

Raikkonen_Rossi_Vettel:)
12.06.2011, 00:04
Ja sam rekao pre vise od godinu dana i idalje stojim iza toga, Ferari nece uzeti titulu u skorijoj buducnosti bez Kimija. Nisu ga trebali otkaciti
Eto zasto ja volim Lorenzo-fana.... KIMI<333 Nedostaje mi taj covek:( najbolji je....Evo i ja da se javim imam obaveze oko skole pa me nema :S Mislim da ce trka biti sjajna sutra,ne mogu da docekam sutrasnji dan tj prosla je ponoc pa je danasnji :D,praznik automoto sporta,motogp,f1,jedva cekam da se probudim necu premestati sk prime ceo dan :D Drago mi je sto ce Masa startovati 3,konacno ga je krenulo,bas mi je drago,nadam se da ce makar 2 zavrsiti,naravno prvi Fetel,ali ne bi mi bilo krivo ni da Masa pobedi,zasluzio je posle one drame od prosle godine i jos je bukvalno bacen ne u drugi vec u peti plan u Ferariju,oni kao da imaju jednog vozaca-Alonsa....Hajde Masa pokazi sta znas :)Ali naravno volela bih da se nastavi dominacija Fetela<3 .Nadam se dobrom rezultatu za Mercedes a Alonsu nego 15 mesto :biggrin:

Vladan
12.06.2011, 00:04
Meni skremblovan SK Prime.:angry::)
F1 ce ti uvijek biti skremblovana,za BiH je prava uzela TV1.Ipak je dobro sto su ti ga ubacili,zbog Moto GPa,fudbala i tenisa ;)

Zadovoljan sam koliko je blizu Ferari,nije odskocio RB kako zna u kvalifikacijama,na trci je to ipak drugacije,tako je bar do sad bilo.Masa prijatno iznenadio,dobro je sto je pokazao da jos uvijek zna da vozi,valjda ce ovoga biti i ubuduce.Mozda sam vise ocekivao od Meklarena,Mercedes ne moze brze od ovoga i samo bih zelio da kazem Srdjanu i Pavlu da ne padaju oni,oni su dobri na treninzima zato sto najjaci timovi ne forsiraju,kad dodje vrijeme za kvalifikacije i trku onda RB,Meklaren i na zadnje dvije trke Ferari pokazu svoju pravu brzinu.Mada Mercedes nije tako daleko od RBa kako zna da bude,sto je za svaku pohvalu.Nadao sam se da ce Di Resta uspjeti da udje u Q3,ali jednostavno nije mogao da izvuce to vrijeme iz bolida,sve pohvale za njega.
Narogusilo se bilo opasno,ali nista od kise,i dalje se nadam da ce pasti i napraviti sou program :D

MarkedOne8
12.06.2011, 00:13
http://www.youtube.com/watch?v=6gMEriCPqAc&feature=player_embedded
Kobajasi ce sigurno u buducnosti osvojiti titulu pa makar i sa ovakvim bolidom.I Perez je jako talentovan ali Kobajasi je ipak nesto vanserisjko, bas kao i Fetel.

Ja sam rekao da je Ferari proklet i da ce im Raikonen ostati kao poslednji osvajac titule.Prokleti Ferari, ko im je kriv kad su otpustili vozaca kog su samo godinu dana pre toga svi cenili kao najboljeg vozaca decenije.Pa u modernoj Formuli se na taj nacin ne otpustaju ni posecni da ne kazem manje talentovani vozaci a ne svetski sampion F1

Nebojsa
12.06.2011, 00:48
Nadao sam se da ce Di Resta uspjeti da udje u Q3,ali jednostavno nije mogao da izvuce to vrijeme iz bolida,sve pohvale za njega.

Za njega je mozda i bolje, u trci kakva ce biti sutrasnja je bolje biti 11 nego 9 jer imas veci izbor taktike (mozes da biras na kojim gumama ces poceti) i imas vise svezih setova. Tako da, na duzu rok, mozda je i bolje za njega sto je ovako.
A ako bih ista voleo da vidim, to bi bilo Kobajasi u Ferariju. Sunce ti, kakav je ono ludak, pretpostavljam da bi i Alonso imao o cemu da razmislja, za razliku od ovakvog Mase.

Vladan
12.06.2011, 00:51
Kobajasi je najblizi Luisu sto se stila voznje tice,ako nekad dobije konkurentan bolid cuda ce da pravi :f1:

Vanja #66
12.06.2011, 07:37
Bilo je dobro, sutra ce biti jos bolje. Vanja, sutra te ocekujem na chatu :biggrin:

Oce to tako!!! Nema sanse, gledam trke na streamovima, sutra ne skidam pogled sa tog sajta... :D
Ako udjemo u neku kolotecinu, mozda se i javim, ali samo ako bude bilo daosadno, a nadam se da nece! :D

A ako bih ista voleo da vidim, to bi bilo Kobajasi u Ferariju. Sunce ti, kakav je ono ludak, pretpostavljam da bi i Alonso imao o cemu da razmislja, za razliku od ovakvog Mase.

Otkad sam ja to rekao, ima sigurno dve nedelje... :D

E, sto ste dosadni sa Kimijem, otisao covek iz F1 i nece se vratiti dok mu ne daju velike pare, a kako se u FIA trude da smenje troskove za timove => nikad!

I ja ga obozavam, on nikog ne ferma, vozi na stazi, vozi najbolje sto moze, a drugi ga ne zanimaju... Iceman!

MO8, zaboravljas da su doveli dvostrukog svetskog sampiona umesto svetskog sampiona... E, sad, zasto Massa nije dobio sut-kartu, a ne Kimi, to mi nije jasno... A mirise (da ne kazem smrdi) mi na Domenicalija.

Nebojsa
12.06.2011, 08:16
E, sad, zasto Massa nije dobio sut-kartu, a ne Kimi, to mi nije jasno... A mirise (da ne kazem smrdi) mi na Domenicalija.

Sigurno je da Alonso i Kimi ne bi mogli da voze zajedno u timu. Ni jedan ni drugi ne vole jake vozace u timu. Ne vidim kako bi to moglo da funkcionise, a da se ne desi nesto tipa Madjarska 2007. Jedino sto su mogli da najure i Masu a dovedu nekog drugog (nije da nemaju koga), ali je proradilo sazaljenje prema Masi zbog izgubljene titule i incidenta sa oprugom.

djolee
12.06.2011, 09:16
Sigurno je da Alonso i Kimi ne bi mogli da voze zajedno u timu. Ni jedan ni drugi ne vole jake vozace u timu. .
ne slazem se, Kimi je bio "ladovina" i ne bi njega ni zanimalo ko mu je klupski kolega.

Nebojsa
12.06.2011, 09:33
U pravu si, Kimi je ladovina, ali ima samopostovanja, i ne verujem da pristao da bude potrcko Alonsu na sta bi se ne sumnjam svelo, jer Nando, koliko god ga ja voleo, ne moze da funkcionise drugacije. Ako bi bilo drugacije ili Nando ne bi dosao, ili bi Kimi otisao. Jednom i zauvek, dva svetska sampiona u punoj formi ne mogu da funkcionisu u istom timu.

12.06.2011, 10:07
Pa to...Kimi nikada ne bi dozvolio situaciju tipa sada u Ferariju ili ranije u Bronu gde se sve podredjuje jednom vozacu ali zato mislim da bi Kimi samo cutao kao i uvek i pokazivao na stazi sta ume,on nikada ne ulazi u neke svadje ili tako nesto,kada mu je lose cuti i vozi,kada je fantasticno isto cuti i vozi.Mislim da bi Alonso dizao frku i zalio se svuda okolo..Ali koliko god ga mrzela dobar je on vozac i ako bi bili slicni po rezultatima bukvalno receno letelo bi perje,ali na stazi,mislim da bi se Red-Bulova Turska 2010 desavala iznova i iznova samo sada bi akteri bili Kimi i Fernando :D :)

Vanja #66
12.06.2011, 10:30
Sigurno je da Alonso i Kimi ne bi mogli da voze zajedno u timu. Ni jedan ni drugi ne vole jake vozace u timu. Ne vidim kako bi to moglo da funkcionise, a da se ne desi nesto tipa Madjarska 2007. Jedino sto su mogli da najure i Masu a dovedu nekog drugog (nije da nemaju koga), ali je proradilo sazaljenje prema Masi zbog izgubljene titule i incidenta sa oprugom.

Znam, ali opet... Mogli su da probaju makar na godinu dana, toliko koliko je Kimiju ostalo od ugovora. Zaista obojica jesu ponosni, Kimi to ne bi pokazivao, Skandinavac je, takvi su, ali ne bi mu bilo svejedno... Za Alonsa svi znamo da mu je neophodno da tim stoji iza njega i da zna da je prvi vozac.

Mada ni Kimi nije lose prosao, isplacen je godinu dana unapred i otisao. Mozda mu nije vise ni izazov da vozi u F1, lud je on, mislim pozitivno, verovatno da sad ima zelju da isproba sve moguce...

Vanja #66
12.06.2011, 10:38
Mislim da bi Alonso dizao frku i zalio se svuda okolo...

Ne verujem da bi to sebi dozvolio posle onoga u McLarenu, obojica su samiopni, a Hamilton je tek stigao u F1 i odmah je poceo da se sepuri kao da je ne znam sta...

Ali koliko god ga mrzela dobar je on vozac i ako bi bili slicni po rezultatima bukvalno receno letelo bi perje,ali na stazi,mislim da bi se Red-Bulova Turska 2010 desavala iznova i iznova samo sada bi akteri bili Kimi i Fernando :D :)

Ni u to ne verujem, Alonso nije glup da tako nesto ucini, a ni Kimi ne bi isao glavom kroz zid, pa da obojicu izbaci... Za razliku od nekih...

12.06.2011, 10:45
Ja bas mislim da bi Alonso kukao na sav glas,takav je-temperamentan i odmah dize prasinu,evo npr ona situacija kada ga je bio SC na stazi ne secam se tacno koja je trka bila i Hamilton je prosao a Alonso ne i stekao prednost ... Desava se,znamo kakav je Luis uvek se izvuce,u ovom slucaju bila je jednostavno sreca(Nemam nista protiv Luisa da me neko ne shvati pogresno,on je fantastican vozac ali znamo da ume da vozi prljavo)i Alonso nije imao nikakav razlog da pravi dramu posle...A za ovo drugo,salila sam se bas za Tursku ali da bi bilo borbe do ivice bilo bi sigurno jer Kimi iako deluje hladno ipak ne da svoje mesto a ne da ni Alonso...

Vanja #66
12.06.2011, 10:50
A za ovo drugo,salila sam se bas za Tursku ali da bi bilo borbe do ivice bilo bi sigurno jer Kimi iako deluje hladno ipak ne da svoje mesto a ne da ni Alonso...

:facepalm: A i ja se nalozio da odbranim obojicu ko mali majmun, nisam ni primetio dva smajlija... :facepalm:

Moram malo da iskuliram danas, i MotoGP i F1 i Le Mans, oce cuka da mi ripi koliko uzbudjenja... :D

Nebojsa
12.06.2011, 10:59
Jeste videli Meknisov udes na Lemanu? Majko mila ono je izgledalo strasno... Dobro je da nije povredjen.

Vanja #66
12.06.2011, 11:10
Jeste videli Meknisov udes na Lemanu? Majko mila ono je izgledalo strasno... Dobro je da nije povredjen.

Da, ja gledam Le Man vec cetvrtu godinu, fascinirao sam se cvrstinom kabine kad sam video... I Majk Rokenfeler je imao strasan udes, samo nije poleteo. Jel ima ovde na forumu tema Le Mans Series ili cemo negde ovde da trtljamo o tome? :D

12.06.2011, 12:36
I ja sam gledala,hvala Bogu da je ok,ono je bilo uzasno...
@Vanja ma nema veze :D

Vladan
12.06.2011, 15:08
Kisa je padala,pa je malo stala i sad opet pada,Hajdfeld je priziva zbog setupu,ja isto :D

Mr.M
12.06.2011, 15:23
Ljudi kakvo je vreme u Kanadi ,tj kakvo se najavljuje u 7 da ce biti vreme ?

DinoFC
12.06.2011, 15:25
Nemoj kiso molim te,evo citam sad po forumima,kazu ako padne kisa,Ferrari neka se pozdravi sa postoljem,ako ne padne,imaju velike sanse za pobjedu:D

Vanja #66
12.06.2011, 15:26
Nemoj kiso molim te,evo citam sad po forumima,kazu ako padne kisa,Ferrari neka se pozdravi sa postoljem,ako ne padne,imaju velike sanse za pobjedu:D

To moze samo Massa...

Nebojsa
12.06.2011, 15:28
http://www.youtube.com/watch?v=vEAJUtmEw7s

:D

Bjezi kiso sa staze...

Nebojsa
12.06.2011, 15:31
Inace, danas sam opravdano odsutan sa chata i ne gledam verovatno vise od pola trke, mozda i celu... Iako ce biti najverovatnije super zanimljivo, imam neke obaveze ;). Lepo se provedite bez mene.

Vladan
12.06.2011, 15:31
Ljudi kakvo je vreme u Kanadi ,tj kakvo se najavljuje u 7 da ce biti vreme ?
Postoji velika sansa da na startu pada,ako trka bude proglasena za kisnu sta ce biti sa duplom zonom DRSa?Nista od toga?

Tony_G
12.06.2011, 15:40
U Kini je padala kisa pa je bilo DRS-a, pretpostavljam da ce i ovde.

Nebojsa
12.06.2011, 15:44
Kisa ne bi trebala da utice na DRS. Osim ako bude suvise jako padala, ali tada ce verovatno biti prekinuta trka, tako da...

DinoFC
12.06.2011, 15:51
http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2010/11/vett_fbmw-7.jpg

Placem:rofl::rofl::rofl:

Nebojsa
12.06.2011, 15:52

:haha:

I vec tada je mahao prstom...

Mr.M
12.06.2011, 15:58
Kuku jel ovo Vettel na slici ? NMG verovati ;)

Nebojsa
12.06.2011, 16:00
Ili je on ili je njegov ruzni zli brat blizanac kojeg sada kriju :biggrin: Ali je Seb nekako realnija varijanta.

Mr.M
12.06.2011, 16:02
Boze me sacuvaj :lol1:

Vanja #66
12.06.2011, 16:06

Kakav je...
:rofl:x1000000000000 Ma boli ga uvo, on je svetski sampion! :D

Lorenzo-fan
12.06.2011, 16:13
http://www.ustream.tv/channel/top-crap---biggest-wracks
Ukljucujemo se u 18 : 50

Mr.M
12.06.2011, 16:17
Ako Massa pobedi sledecu trku gledam na Lorenzovom streamu :lol1:

bice
12.06.2011, 16:17
Ja cu da pratim i ove na TV1 da se cepam malo :D

Mr.M
12.06.2011, 16:21
Naravno ... Sa njima je trka u fullu samo ima jedan problem ... Massa i Alonso su jako blizu pa ce verovatno pola trke da ih mesaju :lol1: ... Najzesce ljudi raspoznavali po onima gore zelenim i crvenim na bolidima ... Glupani ... Nek nauce ko ima kakvu kacigu i lakse ce , to je bar lako :p

bice
12.06.2011, 16:23
hahahaha verovatno ce tako i biti gledacu ih s radoscu :D

DinoFC
12.06.2011, 16:25
Ja cu da pratim i ove na TV1 da se cepam malo :D

Oni dodju vise kao komicari,i meni isto:D

Mr.M
12.06.2011, 17:47

Ko ce pratiti F1 neka dodje ovde da zajedno pratimo , komentarisemo i analiziramo trku :))

Rossini
12.06.2011, 18:15
e pa sta je trazio onaj Hamiltonton to je i dobio!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!e bas mi je drago,zaista...:tu:

Mr.M
12.06.2011, 18:19
Rossini hajde na chat xD

Vanja #66
12.06.2011, 18:50
Kako je glupo ispala trka... I jos su promenili gume na intermediates, sto su bre pratili Buttona, pa Vettel je ispred njih! :facepalm:

Rossini
12.06.2011, 19:02
..ahahah,ali kako je Shumi pokidao onog afro-engleza..ahahaha..jao boze,dakle Shumi kao i uvek sto je bio...:tu:

Vanja #66
12.06.2011, 19:05
..ahahah,ali kako je Shumi pokidao onog afro-engleza..ahahaha..jao boze,dakle Shumi kao i uvek sto je bio...:tu:

yeah!!!

Jack™
12.06.2011, 19:15
Majko mila kakvo s*anje! A Berni je hteo da uvede vestacku kisu!? Cemu to...?

Nebojsa
12.06.2011, 19:19
Nece biti tako jaka :)

I dobrodosao na forum :bye:

Jack™
12.06.2011, 19:27
Hvala :)
Aaaaaaaaaaaaaaaa umesto da gledam :f1: ja :wall:

Mr.M
12.06.2011, 19:28
Sta mislite hoce li se nastaviti ?

Jack™
12.06.2011, 19:34
Trebalo bi... Tamo je ja mislim oko pola tri pa nam mrak ne preti... Jedino ako se kisa zainati pa nastavi da pada ceo dan a ovakvim intezitetom ne moze da pada vecno. Jedino jos mi nije jasno pravilo za 2 sata trajanja trke i da li se ova pauza racuna. Koliko ja kapiram pauza se ne racuna. Navijamo za nastavak trke a ja sam ubedjen da ce se voziti i na super mekim gumama :D

T-Snell
12.06.2011, 19:42
Ljudi, kakvo je ovo cudo? :D
Dodjoh sa trcanja, reko' da pogledam kraj trke, kad ono nista se ne mice. :D

Nebojsa
12.06.2011, 19:43
Kisa brate kisa. Dobrodosao u ovaj deo foruma, mislim da ti je prvi put :D

T-Snell
12.06.2011, 19:45
Hvala matori, mada verujem da sam ucestvovao u zacecima ovog ekskluzivnog dela foruma... :D

Salu na stranu, nekad veliki fan F1, al' zadnjih godina otkad su poceli da menjaju ova pravila bas sam slabo pratio. Sad uz SK pokusavam malo da se rehabilitujem. :D

bice
12.06.2011, 19:51
Ako dobro vidim prestaje kisa.

Vladan
12.06.2011, 19:51
Nadam se da cemo vidjeti jos malo akcije,ali nesto ne vjerujem.Drenaza im je uzasna!
Luis kad je na stazi onda ima svega,on je za 2 kruga uradio vise nego svi ostali za 25 ::)
Kriv je za incident sa Veberom,onda je probao Sumija da obidje,a ovaj ga je iskusno zatvorio,malo i bezobrazno,zna se ko se nikad nece skloniti :D
Baton mi nije jasan,ono mu nista nije trebalo :wall:

Nebojsa
12.06.2011, 20:07
We want race :pravda: :pravda: :pravda:

Vladan
12.06.2011, 20:09
Samo da pohvalim Ferari,odlicna taktika,mada ni Mercedes ne zaostaje mnogo.Ipak Ferari je najavio havy rain,a onda su Alonsu stavili inter,bravo pametnjakovici!Mercedes i Meklaren su ocekivali slabu kisu,pa su na tome gradili taktiku,a ovo sto je Ferari uradio je nenormalno :facepalm:

MarkedOne8
12.06.2011, 20:09
Bice trke ne brini.Evo stade kisa.Za 10 minuta pocinju 100%

dragan46
12.06.2011, 20:25
pre pola sata je izaslo obavestenje na sajtu f1 da je trka suspendovana.

dragan46
12.06.2011, 20:27
race suspended - still equipment on track clearing surface water

Lorenzo-fan
12.06.2011, 20:53
http://www.ustream.tv/channel/top-crap---biggest-wracks
ukljucujemo se ponovo

12.06.2011, 21:41
TO BRE SUMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <333 Ali za Masu,nemogu da verujem :( a toliko sam zelela da vidim Masu na podijumu,mnogo mi je krivo,bio je fantastican!:( <3

Mr.M
12.06.2011, 21:43
Ovo sad Button uzima 100%

Mr.M
12.06.2011, 22:04
Jesam rekao da Button uzima , jos dok je bio 5 ... Svaka cast majstore ... Zasluzeno si bio WORLD CHAMPION!

Mr.M
12.06.2011, 22:05
Jenson je bio 6 puta u boxu :)

bice
12.06.2011, 22:07
Ihhhh zao mi Sumija jbt sjajan je bio,svaka cast majstore jbg na kraju bolji bolidi i brzi su bili ali opet si pokazao da imas volju i da jos znas da se trkas....Sumaher!!!:f1:

Vladan
12.06.2011, 22:08
Najludja trka koju sam gledao,a i najduza :wthy:
Samo mi je drago sto je Sumi svima pokazao ko je i sta je,ponovio je ono sto je njemu uradio Mika :D
Baton sa 6 zaustavljanja do pobjede,e sad da vidimo oce li mu biti oduzeta,posto je danas svasta radio!

MarkedOne8
12.06.2011, 22:16
Epska trka!Reci su suvisne...

Vlada16
12.06.2011, 22:19
trka za pamcenje :f1:

Nebojsa
12.06.2011, 22:22
E da je vise ovakvih trka... Duh Zila Vilneva jos lebdi oko ove staze. Ne pamtim da sam ovako uzivao u F1.

Batonu svaka cast, 2 incidenta, kazna, 5 pit stopova, 4 prestignuta sampiona i na kraju pobeda.

Casiraghi
12.06.2011, 22:25
Fenomenalna trka,kako sam samo srecan sto sam video Sumija u vrhu,steta sto je tolika razlika izmedju bolida.Ali nema veze,ova sezona pokazuje da se F1 vraca na stare staze jer ne pamtim posle koliko godina imamo toliko uzbudljivih trka u jednoj sezoni,ostaje jos samo da se bolidi ujednace i da RB ne dominira tako.

Sve u svemu :wthy::wthy::wthy::wthy:

Nebojsa
12.06.2011, 22:27
Odlicna reklama za F1.

miloolja
12.06.2011, 22:28
Da, svaka čast Batonu za sve danas, a još da vidimo kako će istraga da se završi...
Svaka čast i za Šumija... majstor je po kiši i to više puta dokazao...

Nebojsa
12.06.2011, 22:30
Nece kazniti Batona, nisu ludi.

12.06.2011, 22:36
Batonu svaka cast,mnogo sam tuzna jer navijam za Fetela ali steta,napravio je gresku a Baton jeste svasta radio na stazi,bio je umesan u bezbroj incidenata ali ova pobeda je...Nemam reci,svaka cast Dzensone!Njegova pobeda karijere,kapa dole za ovu pobedu! Mada naravno sledeca trka je Fetelova :) Jao,samo da nije pogresio :( Mnogo mi je zao Mase,konacno je mogao da pokaze zasto je u Ferariju,ali losa sreca :( Sumi fantastican,trka od koje zastaje dah,za infarkt...Bolju odavno nisam gledala,moracu i snimak da odgledam,ovo je previse dobro da bi se gledalo samo jednom!

Tony_G
12.06.2011, 22:38
Ma nema sanse da kazne Buttona, a realno nije ni Alonso bio naivan u onom duelu. Nije mu plao na pamet da popusti, klasican trkacki incident.
Sve u svemu, Vettel i kad izgubi on zavrsi drugi. Bice potrebno cudo da se zahuktaju stvari u sampionatu, ali makar su trke fenomenalne.
Steta za Ferrarije, prvi vikend da su izgledali odlicno, Alonso se prvo zajebo sa intermediate gumama, onda duel sa Buttonom. Massa zaglavljen iza Kobayashija, i onda ono izletanje na mokar deo sa slikovima dok je Kartikejan(idiot) branio zadnju poziciju. Ali ako zadrze ovaj tempo u Valensiji, bice ludnica.
A Vettel i Red Bull opet dokazuju ono sto sve vreme govorim, u trci nisu superiorni, ali im dogadjaji na stazi idu na ruku.

DinoFC
12.06.2011, 22:40
Pa Ferrari:facepalm:

Pa nisu odavno imali bolje kvalifikacije i ovako dobro izgledali na kvalama.

Ali dzaba kada kisa sve pokvari,uvijek Nando ne prodje dobro u takvom haosu.

Jedina pozitivna stvar je,sto Vettel nije pobjedio.

12.06.2011, 22:40
A po cemu to Fetelu i Red-Bulu sve ide na ruku?Fetel je pobedio na svakoj trci od pocetka sezone sem dva druga mesta i stvarno ne znam koji mu to dogadjaj uvek ide na ruku,jedino je u Monaku imao malo srece zbog onog prekida i to je to...A ne bih rekla ni da Veberu ide na ruku Red-Bul je zasluzio sve sto je osvojio a to da u trci nisu superiorni tek nije tacno pa Red-Bul dominira celu sezonu!

Tony_G
12.06.2011, 22:53
A po cemu to Fetelu i Red-Bulu sve ide na ruku?Fetel je pobedio na svakoj trci od pocetka sezone sem dva druga mesta i stvarno ne znam koji mu to dogadjaj uvek ide na ruku,jedino je u Monaku imao malo srece zbog onog prekida i to je to...A ne bih rekla ni da Veberu ide na ruku Red-Bul je zasluzio sve sto je osvojio a to da u trci nisu superiorni tek nije tacno pa Red-Bul dominira celu sezonu!

Ne kazem da imaju srece, ali prosto neke sitnice koje idu njima u prilog.
Evo primeri: Red Bull uvek pokida u kvalifikacijama, Vettel startuje prvi i posle 2 kruga dok se iza njega krljaju on poveca razliku na vise od sekunde i onda niko ne moze da koristi DRS protiv njega. I jos jedna stvar je sto su ostali timovi na dosadasnjim trkama mnogo sporije odradjivali pit stopove, u svakom su gubili po sekund u odnosu na Red Bull a vidjali smo i po 4 pit stopa, znaci to je 4sec ili cak vise, dok u konkretnim vremenima krugova i nema neke razlike. Eto to je moja poenta. Nikako ne pokusavam da umanjim uspeh Red Bulla, samo se pitam sta bi bilo kad ostali timovi i vozaci ne bi pravili te greske. Jer Red Bull nema prednost u trkackom tempu, vec jedini prosto ne grese.

vesna8.11
12.06.2011, 23:09
Danasnji dan je bio savrsen. Pocevsi od motogp-a, samo jedno 3. mesto za Spance. Fantasticno.
Onda F1, iako mi je u pocetku sve izgledalo da ce ici po uobicajenom scenariju, srecna sam sto sam se prevarila.
Baton, posle svih problema, neverovatna zavrsnica. Zao mi je Fetela, da na samom kraju izgubi, ali to su trke.I dobro je sto je tako.

Vladan
12.06.2011, 23:14
Majstor!

http://www.youtube.com/watch?v=MKT0T4jMnbA

Rossini
12.06.2011, 23:26
Odlicna reklama za F1.

slazem se...inace trka fenomenalna,ne pamtim kad je zadnji put bila ovako uzbudljiva...zao mi je sto Schumi nije zavrsio na podijumu posle toliko vremena pauze..mada taj mercedes nije jos uvek dorastao Rb i Mcl...ali u svakom slucaju trka je bila fascinantna..

12.06.2011, 23:56
Ne kazem da imaju srece, ali prosto neke sitnice koje idu njima u prilog.
Evo primeri: Red Bull uvek pokida u kvalifikacijama, Vettel startuje prvi i posle 2 kruga dok se iza njega krljaju on poveca razliku na vise od sekunde i onda niko ne moze da koristi DRS protiv njega. I jos jedna stvar je sto su ostali timovi na dosadasnjim trkama mnogo sporije odradjivali pit stopove, u svakom su gubili po sekund u odnosu na Red Bull a vidjali smo i po 4 pit stopa, znaci to je 4sec ili cak vise, dok u konkretnim vremenima krugova i nema neke razlike. Eto to je moja poenta. Nikako ne pokusavam da umanjim uspeh Red Bulla, samo se pitam sta bi bilo kad ostali timovi i vozaci ne bi pravili te greske. Jer Red Bull nema prednost u trkackom tempu, vec jedini prosto ne grese.
Ali ne mozes reci da to ide na ruku ili u prilog Red-Bulu,to je samo dokaz da su oni bolji,da bolje odradjuju pit-stopove,bolje smisljaju strategije i jednostavno su bolji u kvalifikacijama jer bolje voze...I ostali timovi mogu to pa zasto ne rade?!Zasto Meklaren ili Ferari ne budu brzi u boksu?! Oni to sve mogu ali prave greske i zato je Red-Bul bolji jer retko kada prave greske.Ne ide to Red-Bulu nista u prilog,oni su ulozili krv i znoj u to i bolje odradjuju posao,a to sto ostali timovi brljaju nije njihov problem!

Ricma
13.06.2011, 03:06
slazem se...inace trka fenomenalna,ne pamtim kad je zadnji put bila ovako uzbudljiva...zao mi je sto Schumi nije zavrsio na podijumu posle toliko vremena pauze..mada taj mercedes nije jos uvek dorastao Rb i Mcl...ali u svakom slucaju trka je bila fascinantna..

Vratiti Sumija u Ferari na jednu sezonu i zameniti ga Masom.:biggrin:
Batonu svaka cast sto je na samom kraju pritiskao Fetela.Isplatilo mu se mnogo s obzirom da se probio na drugom mestu vozaca i zaostaje 60 bodova za Fetelom.Treba uzeti u obzir da je najvise na njegov dobar plasman uticao SC.Mislim da je u jednom trenutku bio 18(ispravite me ako gresim), ali toliko puta je SC ulazio da je razlika izmedju njega i vozaca ispred se otopila sto je Baton itekako znao iskoristiti i probiti se jos napred.

Lorenzo-fan
13.06.2011, 08:41
Hteo sam da Sumi i Kovayashi budu na podijumu, ali dobro je i ovako. Baton je izbacio dvojicu, 6 puta bio u boksu i jedno vreme je bio poslednji i nakraju je pobedio. Stvarno majstorija.

Ko je kod nas gledao prenos ??

manda
13.06.2011, 09:16
Slucajno sam listao kanale i vidim formula u 22sata,i pogledao sam zadnjh 10-ak krugova,a toliko toga se desilo do kraja utrke.
Fantastican Baton,mada mi je zao jednog Sumija,sto nije na postolje dosao,mada ovi idioti za TV1,za njih postolje i preskonferncija nisu zanmljivi bili juce,stoka.

Dusan
13.06.2011, 09:57
Kakva trka!!!!! Auuu kakva drama, prvo redar :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Zamalo Sumi da dodje na podijum :( Bas mi je krivo, videlo se da nece da izdrzi :(

Button :wthy: :wthy: :wthy: :wthy: :wthy: :wthy:

Vettel se zajeb'o :rofl:

Kako su skocili oni iz McLaren-a :rofl:

Ali redar je ostavio najjaci utisak ::)

bice
13.06.2011, 10:27
Jeb'o te redar sta se smejes i ovo zajeb'o sam takodje rekao sta je smesno toliko :D

Dusan
13.06.2011, 10:51
Ja se jos smejem kad se setim redara :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Nebojsa
13.06.2011, 10:59
Covece, meni nije uopste smesno, znas li kakvih je groznih incidenata bilo ranije u tim situacijama?

Dusan
13.06.2011, 11:05
Covece, meni nije uopste smesno, znas li kakvih je groznih incidenata bilo ranije u tim situacijama?

Znam, ali sta cu, stvarno je smesno

http://www.youtube.com/watch?v=_9DZxYNbEQI

Nebojsa
13.06.2011, 11:08
Sreca pa je naleteo iskusni De la Rosa. Da je bio Kartikejan, bilo bi bas nezgodno.

Ricma
13.06.2011, 11:21
Znam, ali sta cu, stvarno je smesno

http://www.youtube.com/watch?v=_9DZxYNbEQI

I meni je sada smesno, kada vidim o cemu se radi.::)

Pre neku godinu u VN Monaka jedan redar tek tako protrcao(a nije bilo SC) i pokupio deo koji je otpao sa formule, ako me secanje dobro sluzi.

bice
13.06.2011, 11:29
Dule ajde mi objasni zasto je smesna rec redar?

Dusan
13.06.2011, 11:33
Nije smesna rec redar, vec ovo sto je redar uradio :rofl:

manda
13.06.2011, 11:46
Ne vidim sta je ovdje smijeno,zamalo covjek da nastrada.

MarkedOne8
13.06.2011, 11:47
Pa izleteo je tek tako na stazu a nije podesio setup i predupravljanje je uradilo svoje XD Ne mogu da kazem da nije izgledalo smesno, ali lako je moglo da bude sudara.Nije mi jasno, zasto stoje i cekaju kad su bolidi pod SC-om na drugom kraju staze, a jure i zalecu se bas kad oni naidju.Stvarno su glupi oni koji ih organizuju.

Dusan
13.06.2011, 11:55
I kad je pokusao da se vrati pao je :biggrin:

bice
13.06.2011, 12:02
Pa dobro sta ces :D
Malo je smesno ali imao je i srece.

13.06.2011, 13:22
A,da redar hahhahahah :lol: Umrla sam od smeha i rekla: Pa nema sta se nece desiti na ovoj trci :rofl:Cuti makar je covek dobro a najgore sto je pao pa onda pao ponovo kada je krenuo da trci xD Mogao je biti grozan incident da je neko naleteo na njega ali nije i ne razumem sto ste svi tako ozbiljni,nije ni meni bilo smesno u tom trenutku ali kada se sklonio i bio na bezbednom pocela sam da se smejem ...

goran5maj
13.06.2011, 13:31
trka je bila odlična.pobjeda Batona maestralna.Fetel tragičar, vodio je čitavu trku i na kraju izgubio svojom greškom. Šumaher lijepo je ćelo bit vidjeti ga ponovo na postolju.šta reći o Ferariju do da ne mogu da shvatim kakve ljudi čine greške. ljudi stvarno ne mogu da vjerujem da vam je ovo sa redarom smiješno.

zamlatuljko
13.06.2011, 21:06
E da je vise ovakvih trka... Duh Zila Vilneva jos lebdi oko ove staze. Ne pamtim da sam ovako uzivao u F1.

Batonu svaka cast, 2 incidenta, kazna, 5 pit stopova, 4 prestignuta sampiona i na kraju pobeda.

od toga je pola bacio van staze:f1:

Nebojsa
13.06.2011, 21:40
Cilj opravdava sredstva. Nikolo Makjaveli, jedan od najvecih mislilaca svih vremena

Nemoj me shvatiti pogresno, niti opravdavam niti govorim da je dobro izgurati ljude, mada vecina sampiona tako razmislja. Ali su po meni oba slucaja o kojima govoris bili trkacki incidenti, bez Dzensonove zelje da nekoga izbaci. I to govorim kao neko ko Batona ne podnosi, a obozava Alonsa.

Vanja #66
13.06.2011, 22:41
Cilj opravdava sredstva. Nikolo Makjaveli, jedan od najvecih mislilaca svih vremena

Nemoj me shvatiti pogresno, niti opravdavam niti govorim da je dobro izgurati ljude, mada vecina sampiona tako razmislja. Ali su po meni oba slucaja o kojima govoris bili trkacki incidenti, bez Dzensonove zelje da nekoga izbaci. I to govorim kao neko ko Batona ne podnosi, a obozava Alonsa.

Kunem ti se, kao da sebe slusam! :D Osim sto je meni Button gotivan, a obicno ne volim Britance, mnogo su nadmeni.

Realno, Button je vozio svoju trku, ono su bili milimetri kontakta, ovog puta se lose zavrsilo po drugu stranu, sledeci put ce mozda Jenson ispasti...
Za razliku od Lewisa, koji retko kada razmislja o tome sta radi drugima na stazi, Button nijednom nije svesno isao u opasnu situaciju u kojoj se vrlo lako moze desiti da se ni jedan ni drugi ne izvuku.

Ja sinoc nisam ni odgledao do kraja, sram me bilo, cim je Alonso ispao otisao sam na spavanje, mislio sam da ce to biti jos jedna lagana pobeda Vettela, al´ zamalo...

Cestitke Buttonu i Schumacheru (iako nije zavrsio na podijumu), mada mislim da se ovaj sampionat sad krece u jednom vrlo jasnom smeru, tj. dupla krna Vettela i RBRa i novi najmladji dvostruki sv. sampion!
Tako ne zelim da sam u pravu, ne zbog Vettela, naprotiv, vec zbog zanimljivosti sampionata, ali sve nam govoi tome u prilog...

Nebojsa
13.06.2011, 22:51
Sledeca 2 trke su presudne iz nekoliko razloga. Ipak najbitniji je promena pravila za blow difuzore. Od Valensije je zabranjeno toplo duvanje, a od Silverstona bilo kakvo koriscenje ovog sistema. Sve ovo ce ici na ruku Meklarenu koji najmanje koristi ovaj sistem. Najvise ce kostati Red Bul. Ako u te dve trke Fetel ocuva veci deo prednosti mozemo da zatvarmo sampionat. Ako se pak dogodi da Red Bul pocne da gubi tempo u kvalifikacijama, u trkama tesko da ce ga imati, a onda je sve moguce. Mnogo je veca i mogucnost incidenta i greske kada se boris za pozicije nego kad jezdis na prvom mestu bez brige. Zato mislim da sampionat jos nije gotov.
Medjutim i pored svega sam alergican na te odluke FIAe kojom se kontrolise dominacija jedne ekipe. Neko ce reci da to doprinosi zanimljivosti. Ipak, da povucem jednu fudbalsku paralelu. Ovo je sada kao kada biste ogranicili broj dodavanja i posed lopte koji jedna ekipa moze imati zbog toga sto Barselona igra na taj nacin, pa eto malo da izjednacimo druge. To je los nacin.

Vanja #66
13.06.2011, 23:03
Ma naravno, cista glupost!

Ako pogledamo cijeve koje F1 ima kao sport, jedan od bitnijih je isprobavanje novih tehnologija koje bi se potencijalno mogle koristiti u komercijalnim vozilima, dakle inovacije su pozeljne i neophodne. Naravno da ce bogatiji timovi uvek biti bolji na tom polju i naravno da ce siromasniji timovi uvek kaskati, koliko god imali dobre vozace. Nepotrebno je ogranicavati inovacije. Neka se ogranici nesto drugo, sto nije novo, pa neka bude izjednacenije...

Naravno, sad svako moze biti pametan i upirati prstom u greske koje FIA pravi, ali ovo vec postaje smesno i licemerno.
Uvek volim da gledam F1 zbog novih stvari, zato sam poceo da pratim i Le Man i zato i ne pratim sampionate u kojima svi voze iste bolide, to meni nije zanimljivo, iako su sami sampionati mnogo neizvasniji i mnogo su bolje trke.

U pravu si i za sampionat, ali previse mi je RBR ozbiljan da propusti 60 poena prednosti, koliko god sve sto si napisao bilo tacno... Opet, nadam se da gresim...

Nebojsa
13.06.2011, 23:12
U sistemu gde pobeda nosi 25 poena, 60 poena na 2/3 sezone i ne izgleda tako mnogo. Pre sam ja zabrinut koliko Meklaren moze postizati rezultate u kontinutetu, gde ce dva njihova vozaca jedan drugom biti konkurencija i otkidati bodove. Mislim da Nanda i ostale mozemo zaboraviti za ovu sezonu. Trenutno jedino Baton i Hamilton mogu da stignu Red Bulove. I ova pobeda ce biti dobra za Batona zbog samopouzdanja, pobedio je posle godinu dana. Ipak, mora da pobedi jednom na cist tempo, a ne na okolnosti u trci. Hamiltonu bar samopouzdanja nikad nije nedostajalo. Mora bolje voziti kvalifikacije, a kao sto rekoh kada se RBRu i Ferariju izbije prednost koju imaju na difuzore, i to ce biti moguce. Ne smemo ni Fetela precenjivati (naravno ni potcenjivati), sjajan je, ali nije on bezgresan vozac, sto je i dokazao u Kanadi, prodrmajte mu kavez, i mozda nesto izadje odande. Hej, ovo je F1, i ovako velike prednosti je moguce stici.

Mr.M
14.06.2011, 11:25
Sada Ferrari zaostaje 100 bodova tj mislim na Alonsa tako da je sezona po meni izgubljena , to su 4 pobede da Vettel izlece ... No Way

Ricma
14.06.2011, 14:55
Alonso se prosle godine ptaj Boga kako vratio i bio skoro blizu da postane sampion.Mogao bi on ove sezone do drugog mesta.:biggrin:

Nebojsa
14.06.2011, 15:21
Bila je manja razlika i Ferari je imao tempo, a Red Bul nije bio ovako dominantan i pouzdan. Tako da je (cini mi se) nemoguce.

Tony_G
14.06.2011, 15:35
Sve su manje razlike izmedju Red Bulla i ostatka, zapravo gotovo da ne postoje, jedino da ostale ekipe rese problem kvalifikacija i to je to. U trci su Meklaren i Ferrari definitivno konkurentni. Pa Button je na 20 krugova do kraja zaostajao za Vettelom oko 20s, znaci skidao je sekund po krug, to dovoljno govori.
Bice izuzetno zanimljive trke, a za sampionat je mozda kasno.

Nebojsa
14.06.2011, 15:37
Ja mislim da jos nje kasno za sampionat.

Mr.M
14.06.2011, 15:37
Ako Vettel krene da izlece sa staze mozda bude nesto od sampionata

Nebojsa
14.06.2011, 15:39
Ne mora Fetel da izlece, dovoljno je da samo taj bolid krene da se kvari, jos nijednom im se nista nije desilo sem KERSa, moras i za to ispuniti neke kvote...

goran5maj
15.06.2011, 19:49
u monaku pritisli ga alonso i baton spasio ga SC te je došao do pobjede, u kanadi pritisnuo ga baton pravi grešku i gubi trku. nadam se zbog svih nas da još nije ništa riješeno u šampionatu ima još 12 trka da se vozi duga je sezona. gledajući ove zadnje dvije trke mislim da mu neće biti baš tako lako da osvoji šampionat, a nadam se da će biti još većih pritisaka od strane meklarena i ferarija.

John Doe
16.06.2011, 01:25
Ne znam da li se sampionat moze spasiti, al svakako da je Red Bul uplasen zabranom gasova kroz difuzor. Meni je to veoma drago, ne zbog toga sto mi nisu omiljeni tim, nego jer cemo konacno imati uzbudljive kvalifikacije.

Nebojsa
16.06.2011, 12:15
Ne znam da li se sampionat moze spasiti, al svakako da je Red Bul uplasen zabranom gasova kroz difuzor. Meni je to veoma drago, ne zbog toga sto mi nisu omiljeni tim, nego jer cemo konacno imati uzbudljive kvalifikacije.

John, dobrodosao na Forum i na F1 pdf. Nadam se da ce ti biti ugodno i da ces ucestvovati u diskusijama.

Slazem se sa tobom. Vidi se po reakcijama iz Red Bula da im je izbijen glavni kec iz rukava i da ce sada dosta toga biti drugacije. Vec smo pricali ovde o tome kako RBR pokida u kvalifikacijama i na startu, a da po tempu u trci mogu da im pariraju Meklaren i Ferari, cesto budu i bolji. Jedva cekam nastavak sezone, zivo me zanima sta ce se desavati u Valensiji, a Silverston ce nam verovatno biti indikator za nastavak sezone.

John Doe
16.06.2011, 12:28
John, dobrodosao na Forum i na F1 pdf. Nadam se da ce ti biti ugodno i da ces ucestvovati u diskusijama.

Slazem se sa tobom. Vidi se po reakcijama iz Red Bula da im je izbijen glavni kec iz rukava i da ce sada dosta toga biti drugacije. Vec smo pricali ovde o tome kako RBR pokida u kvalifikacijama i na startu, a da po tempu u trci mogu da im pariraju Meklaren i Ferari, cesto budu i bolji. Jedva cekam nastavak sezone, zivo me zanima sta ce se desavati u Valensiji, a Silverston ce nam verovatno biti indikator za nastavak sezone.

Hvala na dobrodoslici :)
Slazem se s tobom da cemo posle Silverstona biti pametniji :D

Vladan
16.06.2011, 13:17
John Doe dobrodosao,bices nam jako pojacanje vidi se :tu2:
Realno je bilo za ocekivati da ce od polovine sampionata Meklaren i Ferari biti bar u ravni sa RBom,da ce im se primaci,mada su na trci vec tu,mogu itekako da se nose s njima,a i gap se smanjio na kvalifikacijama,medjutim Montreal je to,znali smo da ce odgovarati Ferariju i Meklarenu.
Odluka FIAe ih je ocigledno pogodila i mozda cemo sad imati situaciju da uopste ne budu prva sila,a brdo je bodova u opticaju.Mislim da ce biti mnogo zanimljivije nego sto smo ocekivali :)

John Doe
16.06.2011, 15:37
Vladane, hvala i tebi na dobrodoslici :)
Meni je ovo drago, jer konacno cemo imati uzbudljeve kvalifikacije. Kad pre Q3 znam sta ce biti, il kad vidim da se poslednji minuti cekaju u garazi, ne bude mi zanimljivo. Ne bih voleo da Red Bul potpuno padne, jer bolje da se za titulu do poslednje trke bore 5 vozaca, nego li 3.

Nebojsa
17.06.2011, 12:49
Ovim genijalnim tekstom sa sajta RTSa cu zakljuciti temu, mislim da je prigodno. Moja preporuka vam je da procitate i da se podsetite kakvoj neverovatnoj trci smo prisustvovali, a i da se dobro ismejete jer je veoma humoristican. Svaka cast Bojanu, stvarno covek zna i F1 i da pise.

Холивуд или Формула 1

Пише: Бојан Тркуља

Замислите да наредне године, негде у ово време, одлазите у биоскоп да погледате најновији холивудски хит који се дешава у свету Формуле 1, а који би режирао рецимо Џорџ Лукас. Иако мени лично није баш омиљен, главну улогу би могао да тумачи Колин Ферел.

Рецимо да је његов лик полулепушкасти бивши светски шампион англосаксонског порекла и финих манира. Као што је то уобичајено у Холивуду, на пројекту је било ангажовано неколико сценариста, чији задатак је био да осмисле некакав невероватан заплет и расплет. Можда би прича ишла баш овако.

Колин вози одлучујућу трку. У конкуренцији је неколико ривала, од којих је један рецимо латино тип, други можда црнац, а главни ривал омражени Француз. Или не, можда још боље Немац. Колин се није баш добро квалификовао, без сопствене кривице додуше, тим је нешто петљао са подешавањем возила. Рецимо да креће као седми. У трци се, наравно, почињу дешавати најневероватније ствари.

Колин тако прво има контакт са својим клупским колегом, црнцем, и избацује га из трке. Мало касније, Колин претиче и латиноса, поново уз контакт, па је још један ривал мање на стази. Из неког разлога, Колинова формула из ових контаката излази нетакнута. Или, добро, рецимо са пробушеном гумом, па момак, ипак, мора у бокс услед чега пада на последње место. Да ствари буду занимљивије, у неком моменту Колин добије и казну проласка кроз бокс, због прекршаја неког потпуно бесмисленог правила.

Трка се иначе дешава по библијском потопу, и то рецимо баш на стази где претходних 11 година није било кише. Због кише, аутомобили се сударају и лево и десно од њега, али наш јунак полако али сигурно напредује ка врху. Тридесет кругова до краја Колин је последњи, али већ 11 кругова касније стиже до деветог места.

У међувремену, киша престаје и, мада је још увек влажна стаза, наш херој храбро одлучује да пређе на гуме за суво. Десет кругова до краја, Колин је четврти, а испред њега су: као водећи, Немац, главни ривал у најбржем ауту; на другом месту возач са највише титула и победа у историји Формуле 1, једном речју Легенда; трећи, и директно испред Колина, симпатични тимски колега Немца који води, рецимо Аустралијанац, у такође супериорном аутомобилу.

Следећих 5 кругова Колин се бори са Аустралијанцем и Легендом, и некако, ипак, стиже до другог места. Водећи Немац, има 3 секунде предности, али наш јунак вози секунду и по брже по кругу. Да ли ће стићи Немца, може ли га престићи до краја? И хоће ли уопште бити времена, пошто у том тренутку сазнајемо да трка може бити и прекинута пре последњег круга због предугог трајања? Колин смањује предност и у последњи круг улази са мање од секунде заостатка.

Немац покушава да се одупре, али у одсудном тренутку пуца под притиском, греши, и Колин побеђује. Сви се радују, музика постаје гласна, али над нашим херојем се надвија нова опасност јер мора да да изјаву контролорима трке о инцидентима у које је био уплетен. На крају се, ипак, све завршава добро. Победа је потврђена. Холивудски хепиенд.

На биоскопском екрану иде одјавна шпица, а ја замишљам себе како излазим из сале згрожен сулудом маштом Холивуда. Докле ћете више правити филмове за децу? Немојте више вређати људску интелигенцију, па молим вас, кад би овако нешто било могуће у правом животу?!

Е па, било је могуће, овог викенда, на стази Жил Вилнев. А трку су као специјални гости (између осталих) посматрали баш Џорџ Лукас и Колин Ферел. Остаје им само да се договоре са Бернијем око филмских права на причу.

Али, шалу на страну, зашто и како је у ствари Џенс победио у недељу? Јесте, возио је храбро у тешким условима, и учинио што је било до њега, али на коначан резултат утицало је још неколико фактора. Прво, Мекларен се коцкао у суботу и послао и Џенса и Луиса на квалификације са аутомобилом који је био полуподешен за кишу, иако су знали да кише у суботу неће бити. Добро су израчунали да на стази на којој може да се претиче неколико места горе или доле на старту неће правити значајну разлику, а очекивана киша у недељу је требало да им омогући борбу за победу.

Други услов за победу се стекао када је Луис поново решио да одигра своју омиљену улогу Таза*. У моменту када је, у седмом кругу трке (од чега су прва 4 одвезена иза сигурносног возила!) одустао, Луис је био предмет не једне, не две, већ чак три истраге од стране контролора трке. Због судара са Вебером, због пребрзе вожње иза сигурносног аутомобила и због судара са Џенсоном.

А и поред свега тога, у само та три круга тркања је свима било јасно да је момак из Стивениџа најбржи на стази. Све што је било потребно је мало стрпљења и победа би била његова. Емерсон Фитипалди, двоструки шампион Формуле 1 и шампион КАРТ серије, који је у Монтреалу био један од контролора трке, је можда најбоље сажео Луисов највећи проблем: „Хамилтон је превише агресиван приликом претицања и не поштује довољно остале возаче". Хм, као некад Сена и Шумахер, зар не?

Трећи, и коначни услов за Џенсонову победу испунио је Кристијан Хорнер. Аустријска екипа као да није веровала да је Џенсон опасност по Себа и стално је каснила са реакцијом на дешавања на стази.

Себ је тако на гуме за суво прешао два круга после Џенса, а чак и када је било јасно да ће Џенс претећи Вебера и Шумахера тим није наложио Себу да појача темпо, што смо видели да може чим је Џенсон избио на друго место. Када је коначно наредба из бокса стигла, за светског шампиона је било касно.

На крају, не могу да не споменем један очигледан парадокс. Иако због нових правила ова сезона доноси најузбудљивије трке још од времена турбо мотора у осамдесетим, трка за титулу није ни упола занимљива као рецимо прошле године. Спектакуларни викенд за нама то најбоље показује.

Трка је била фантастична, али коначан резултат је трагичан јер без бодова за Луиса и Нанда, Себова предност у односу на другопласираног (сада Џенсона) је порасла на страшних 60 бодова.

Не треба трошити речи на то колико је добро за Формулу 1 што Себ није победио. Још боље је што је победу изгубио својом грешком, попустивши под притиском. Сада је кључно питање да ли у наредним тркама остали могу да наставе да га држе под тим притиском, и како ће Себастијан на то реаговати. Надајмо се, не најбоље.

*Најинтересантнији надимак који Луис носи у Британији је Таз, што је скраћеница од Тасманијски ђаво, по симпатичном лику из цртаног филма који смо и ми некад гледали.