PDA

Pogledati punu verziju : 2011 Formula 1 Grand Prix de Monaco - Circuit de Monaco

Nebojsa
24.05.2011, 18:41
http://www.fia.com/en-GB/sport/championships/f1/2008/monaco/PublishingImages/circuit_map_mon.jpg

http://www.toursf1.com/Formula_1/K_Grand_stands_from_our_Terrace.gif

http://www.worldwideticketing.com/images/monaco_photo_circuit.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=CrQS_Y8o0ZA

http://en.wikipedia.org/wiki/Monaco_Grand_Prix

http://i56.tinypic.com/4k8oba.jpg

http://i52.tinypic.com/dffu3n.jpg

Najekstravagantnija, najelitnija, najcudnija, najvise krugova a opet najkraca, najteza... I ima jos. Najtrka sampionata Formule 1. Od 1946. kada je prvi put vozena u prvom sampionatu postala je sinonim za Formulu 1. Ne zbog mnogo preticanja, koja su gotovo nemoguca i vecina koja su se desila na stazi u borbi za poziciju se mogu smatrati legendarnim. Ne zbog prevelikih brzina jer vazi za jednu od sporijih staza. Ne zbog toga sto je dugo bila jedina ulicna staza Formule 1. Nista slicno. Formula 1 je elita, takmicenje bogatih i slavnih, a malo gde je koncentracija ovakvih likova veca nego u Monaku. F1 i Monako su rodjeni jedno za drugo. Kada sumiraju karijeru jednog relativno uspesnog F1 vozaca, broj pobeda u Monaku, Spa i Monci su jako bitne stavke. Te trke su mini sampionati za sebe.

Ima jos specificnosti na ovoj stazi. Recimo, jedina je trka na kojoj nema pravog pobednickog podijuma. Pobednici idu odmah u lozu da prime pehar od princa Alberta. Jedina je trka na kojoj nema glavnog sponzora, i jedina je koja je vlasnik TV prava, za sve druge TV prava pripadaju FOMu. Potrebno je sest nedelja da ulice Monaka postanu slavni motodrom. Za to vreme se saobracaj normalno odvija, sem tokom trkackog vikenda. Dugo je pocinjala nesto kasnije u odnosu na druge kako bi se zavrsila u suton i kako bi sve bilo svecanije na kraju. Jedina je trka gde su vozaci upadali u vodu (dva slucaja, jedan je bio veliki Askari 1955.). Koncentracija sponzora je na ovoj trci najveca, i ovde su pocinjala neka velika partnerstva kroz istoriju. Sampanjac tece u rekama, dijamanti su na sve strane (neki put i na nosu bolida, pa neko taj bolid slupa i vi izgubite par miliona), mnogo svetskih faca ce biti tu, a naravno tu ce biti i najbolji svetski vozaci, kako sadasnji tako i bivsi, kojih uvek najvise ima na ovoj trci. Ako posle svega ovoga smatrate da ovaj vikend smete propustiti...

Cela ova prica je zato sto sama trka retko bude super zanimljiva, ali kada se to desi, sigurni ste da pratite nesto legendarno, nesto o cemu ce se tek pricati. Preticanje je gotovo nemoguce, videcemo da li ce pneumatici, odnosno razlika strategija, kao i ostale tehnikalije koje omogucavaju preticanje, dovesti ove godine do nekih promena. Ono sto moze biti bitan faktor jesu vremenski uslovi i sejfti kar. Trke bez incidenata ovde nisu moguce. A svaki incident zahteva odredjeno vreme da se ukloni. Ovde nema zona za izletanja, tako da greska nekog poput Kartikejana moze bitno uticati na tok trke, promene strategija... Ovo je bitka trkackih inzenjera vise nego vozaca. Da ne pricamo da je stizanje za krug takodje dosta komplikovano. U zidovima Knezevine su zavrsili i najveci, ap ni to nije iskljuceno. Mensel, Sena, Lauda, Fandjo, Askari, svi su oni pravili greske i nisu zavrsili trku.

Eto toliko za uvod, ima jos vremena do trke da pricamo o svemu, strategijama, predvidjanjima, moze li neko stici Red Bul, da li treba zabraniti DRS u tunelu... Uzivajmo u srzi F1 od cetvrka pa do nedelje.

I, za kraj, evo jednog kruga sestostrukog (zapravo sedmostrukog-vidi pod Monaco GP 1984) pobednika i dugogodisnjeg vladara ulica Knezevine Airtona Sene.

http://www.youtube.com/watch?v=2M1saob7MiQ&feature=related

Vladan
24.05.2011, 19:00
Svaka cast Nebojsa,sjajno otvaranje :tu:

Nadam se da ce neko iz Meklarena na polu biti,ako to bude RB(citaj Fetel) nema hvatanja vise bojim se.Ocekujem da Sumi i u kvalama uradi nesto vise ovog puta(tu do 7. mjesta bi bilo odlicno jer starsno startuje)
Naravno da 5-8 bolida ne zavrsi trku i jedan bar ulazak SCa,red je,je li Monako ili ne :biggrin:

Stvarno trka koja je nesto posebno,steta sto nema Kubice...

bice
24.05.2011, 19:04
Svaka cast Nebojsa..:ajde:
Svi se secamo prosle sezone i Sumija koji je u poslednjme krugu pretekao Alonso (ne)regularno kada se SC sklanjao,i posle ga kaznili jbg :(
I ove seozne dosta ocekujem od MC-a ali samo ne bih voleo da vidim RB kao pobednika na ovoj trci,voleo bih da pobedi Sumi,Rosberg ili Hamilton. :)

Inace moja sestra je bila ove godine na ekskurziji u Monacu na stazi,zavidim joj :(

Mr.M
24.05.2011, 19:25
Svaka cast xD ... Samo promeni naslov dodaj ono crtica pa staza i stavim malim ... Ovo upada previse u oci xD ...

Inace ja ocekujem u Monacu jednu stvar ... 24 bolida , bar 5 puta da vidim SC i vise me nista ne zanima ::) ...

Vanja #66
24.05.2011, 20:26
Super otvaranje, i jos bolji avatar!!!

Cekaj, NebojsaNS, zar nisi ti jedan od onih koji ne vole Ferrari... :D

Vidim ,opametio si se! ;)

A sto se tice trke... Ne znam da li iko moze da preduzme nesto po pitanju RBR i Vettela. Sve me vise podseca na Schumachera kad je dominirao od 2000. do 2004. Ovde mislim na titule, a za dominaciju u trkama... E, sad, za tu temu nisam najstrucniji, jer se niceg ne secam, ali mislim da je najbolji bio od 2002. do 2004. Ako gresim, ispravite me. U svakom slucaju, Vettel i Nole su trenutno najsportisti godine. Naravno, Nole je ipak bolji... :D

Tony_G
24.05.2011, 20:57
Ma Schumi i Ferrari su bili ludi tih godina, secam se jedne godine kad Ferrari samo na jednoj trci nije pobedio. Jedino sto sam im zamerao su timske naredbe, uvek upucene Barikelu da propusti Sumahera. Inace Meklaren ima najbolji rekord u Monte Carlu, a s obzirom na izjednacenost koju su prikazali sa Red Bullom u Spaniji mogli bi mozda i do pobede, pol pozicija tesko jer u kvalifikacija Red Bull i dalje ima veliku prednost.
Pocinjem polako da navijam za Hamiltona, uvek sam bio za Ferrari ali Massa vise nije ni za sta (steta jer je imao potencijal, ona povreda ga je vratila nekoliko godina u nazad) a Alonsa nisam nikad voleo...

Rossini
24.05.2011, 22:00
...da..slazem se sa uvodom da je ovo legendarna staza u F1..mogu da se osvoje bilo koje titule,da se ostvare bilo koje pobede,ali ako vozac u karijeri nema monaco i moncu..spa,manje vise,ali ove dve,onda i taj uspeh koji je ostavrio nema na snazi(mislim ima,ali nedovoljno za potpun uspeh u karijeri),kazem ako nije pobedio na ovim stazama..na ovoj stazi je oduvek bilo da se trka vozi samo za potvrdu onog sto se uradilo u petak i subotu(nije uvek tako,ali se ka tome tezi),tako da su meni licno uvek bile zanimljivije kvalifikacije nego sama trka..zadnjih godina ne pratim F1 onako redovno kao sto sam pratio,samo iz razloga sto je F1 za mene izgubila totalnu draz koji je posedovala i nosila sa sobom u svakoj trci,svih ranijih godina..bilo je tu raznih necijih era(Nelsonova,Alenova,Najdzelova,Ajrtonova,Schumah erova),ali je uvek bilo lepo za gledati,pratiti u uzivati u svim tim desavanjima i pored glavnih aktera koje sam naveo..nazalost,po meni(verovatno ce se razmisljanja mimoilaziti)dosla je zadnjih god i Bernijeva era!e sad,pretopstavljam da znate sta zelim da kazem(pravila,pravila,pravila i samo glupa pravila,koja su po meni totalno obezvredila F1 u odnosu na onu koju sam ja poznavao)..Berni je bio glavni i ranije,ali ne toliko nadmocno kao sad..ali u svakom slucaju,ovu VN Monaca necu propustiti,kao sto i ranije nijednu nisam..

Vanja #66
24.05.2011, 22:11
Ti si, Rossini, pravi petrol-head! RESPECT! :f1: :mGP: :wthy:

stefan12
24.05.2011, 22:11
kad je trka

Nebojsa
24.05.2011, 22:12
@Miko Sad menjam ;) Mada VN Monaka i treba da bude posebna :D

@vanja Ne navijam ja za Ferari, navijam za Alonsa, i navijacu za njega bio u Ferariju, RBRu, Meklarenu ili Hispaniji. Prema Ferariju imam neke rezerve, posto mnogo ljudi navija za njih a ja nekako volim da plivam uzvodno kontra svih.

Vanja #66
24.05.2011, 22:13
kad je trka

I kvalifikacije i trka su u 1400, subota i nedelja.

@NebojsaNS

Za McLaren smo videli kako je proslo... Oni su mi nekako mnogo britanski tim, i ne milsim to samo zbog trenutne postave. To je sve sto bih rekao, ostalo nije lepo, pa cu precutati.
Ferrari je vrlo evropski, cak i svetski tim, a narano tu je i ta nezaobilazna crvena boja.
A RBR, e za njih cemo videti, mada svidja mi se kuda idu, kad su prosle godine otvoreno rekli da ne podrzavaju nijednog vozaca do kraja, iako su pogresili i iako je to vrlo lako moglo da ih kosta titule vozaca, istrajali su u tome! Respest!
A Alonso je sjajan! Za njega i Vettela navijam zato sto objica imaju svoj stil i prilaz trkama, i obojica su majstori u tome, svako u svom stilu.

Nebojsa
24.05.2011, 22:35
@Vanja Ne razumes sustinu, ja generalno nikad nisam navijao za timove, navijao sam za Irvajna, Montoju, Alonsa, a sada volim i Kobajasija. Naravno, Sena je broj jedan, ali sam bio suvise mali kad je vozio da bi za njega ozbiljno navijao. Ne opredeljujem se uopste za timove. Kazem sta me nervira kod Ferarija, kao sto imaju stvari koje volim kod njih kao i kod drugih. Jednostavno sam indiferentan prema timovima.

Mr.M
24.05.2011, 22:58
Ja sam isto kao Nebojsa , navijam gde god je Alonso tako da sam navijao i za McLaren i Renault ali doduse me konstruktori ne zanimaju , samo Fernando xD

Vanja #66
24.05.2011, 23:08
Aha, dakle, u tom grmu lezi zec!

Meni je F1 podjednako timski sport koliko i individualni, uostalom, svaki motosport je takav. Zato ja imam i timove...

A vi koji nemate, sta da vam radim, ne znate sta gubite... :p:D

Tony_G
24.05.2011, 23:18
Sad sam procitao da ce se DRS u trci koristiti na startno-ciljnom pravcu, koji je inace dugacak 300m. Odlucili su da ga ipak zabrane u tunelu. Ok, mozda bi i bilo previse opasno u tunelu, ali na glavnom pravcu nema nikakvog smisla, to cak i nije pravac, vise duga krivina koja se prolazi pod punim gasom, pritom je idealna putanja prakticno unutrasnja, gotovo nemoguce prestizanje. Stvarno ne razumem odluku. Ali dobro, i dalje ima nade da ce biti prestizanja, u Spaniji ih je bilo na zadnjem pravcu gde se nije koristio DRS, mozda i ovde bude na izlasku iz tunela i bez DRS-a.

Vanja #66
24.05.2011, 23:21
Ma ne kapiram sta ce im to cudo uopste. Glupost, kompjuter da ti kontrolise trku... Sta DRS moze da uradi na 300m, nista rekao bih, mozda ce im doneti par destih sekunde u odnosu na kad ga ne bi koristili, a za preticanje nece imati nikakvu korist.

Nebojsa
24.05.2011, 23:26
Plus su brzine smesne na tom ,,pravcu``... I ja sam se iznenadio kad sam video.

Nebojsa
24.05.2011, 23:45
Bezveze je da anketa uvek bude o tome ko ce pobediti. Da probamo malo drugacije.

Vanja #66
25.05.2011, 00:04
Haha, 2-0 za losu odluku! Trebao si da stvis i neki hejt, tipa-Ma ko ga uopste dozvoli!:rofl:

EDIT: @ NebojsaNS

Napravio sam grupu Fernando Alonso, vrbujem clanove ;), jel bi se pridruzio?
Zvao sam i MikoSurvivora, ali nikako da klikne ono dugme JOIN...

Nebojsa
25.05.2011, 00:07
Even me...

bice
25.05.2011, 00:08
Ja sma glasao za losu odluku,koji ce to djavo kad vec imaju KERS ;)

Vanja #66
25.05.2011, 00:12
YES, ima 2 clana! Evo vam ga na! Svima! :D:rofl:

Nebojsa
25.05.2011, 00:12
Pazi dobro se pokazao, samo sto je ovaj put jako teko naci pravo mesto. Mi smo se ovde svi zalagali da bude u tunelu, a sada izgleda da u tunelu nece moci da se koristi ni tokom kvalifikacija i treninga. Ali, Barikelo kaze da je opasan, a takvom vozacu morate verovati.

D-Wade
25.05.2011, 00:17
Da postujem nesto i na ovom delu foruma, mislim da je red. :biggrin:

Navijam za Lewisa Hamiltona, iz meni nepoznatog razloga, jednostavno ga najvise gotivim. :D

Vladan
25.05.2011, 00:38
Sad sam procitao da ce se DRS u trci koristiti na startno-ciljnom pravcu, koji je inace dugacak 300m. Odlucili su da ga ipak zabrane u tunelu. Ok, mozda bi i bilo previse opasno u tunelu, ali na glavnom pravcu nema nikakvog smisla, to cak i nije pravac, vise duga krivina koja se prolazi pod punim gasom, pritom je idealna putanja prakticno unutrasnja, gotovo nemoguce prestizanje. Stvarno ne razumem odluku. Ali dobro, i dalje ima nade da ce biti prestizanja, u Spaniji ih je bilo na zadnjem pravcu gde se nije koristio DRS, mozda i ovde bude na izlasku iz tunela i bez DRS-a.

Nema tu preticanja,ali bi mogao haos da bude zbog toga i mnogo izlazaka SCa na stazu ::)

Ricma
25.05.2011, 06:48
Mogao bi Alonso i ove godine da napravi kiks,pa da opet pravi gomilu preticanja u rizicnim krivinama kako bi se progurao napred.Ili Hamilton.Sve samo da trka bude malo zanimljiva.:biggrin:

Nebojsa
26.05.2011, 11:49
OK, gotov prvi trening. Najjaci utisak: konkurentnost Ferarija.Njima ce najvise prijati sto nema tvrdih pneumatika, vec samo meki i supermeki. Cini se da mogu da pokvare planove RBRu i Meklarenu. Jos uvek imaju problema sa zadnjim krajem, zbog kojeg Alonso nije prvi na ovom treningu. Fetel ponovo prvi, ali sa ne toliko znacajnom razlikom. Mark je imao problema sa menjacem, i zato je odvozio samo tri instalaciona kruga. Videcemo da li ce to srediti do drugog treninga, pretpostavljam da hoce. Svasta moze biti u subotu, ali se cini da ce Red Bul ponovo izvuci nesto iz rukava i pokazati ostalima zasto su najbolji. Meklareni na nivou koji smo navikli od njih, tu negde. Dobar tempo Mercedesa, jedino sto je Sumaher pokazao koliko je Monako nezgodna staza. Mala greska, gubitak kontrole - kraj treninga. Ovde se nesavrsenost ne prasta, cak ni kada ste sedmostruki sampion. Rikiardo solidan, treba pratiti razvoj tog momka.
U svakom slucaju, mirise na zanimljivo.

Nebojsa
26.05.2011, 11:50
Rezultati prvog slobodnog treninga.

http://i56.tinypic.com/wl595i.jpg

Mr.M
26.05.2011, 14:35
Sto Webber nije imao vreme , slupao se ? Ili sta ?

Vanja #66
26.05.2011, 15:34
Op, op, op, pa sta je ovo!
Wau, nisam ovo ocekivao od Alonsa, pa ni od Ferraria, ali izgleda da im tvrde gume nikako ne leze. Drago mi je da se razbija dominacija RBR makar na jedan trening, kvalifikacije ili trku. Ipak ovo postaje dosadno...

Vamos Alonso, Forza Ferrari! :f1:

Tony_G
26.05.2011, 15:36
Dobro jel da pocnemo da slavimo kraj Red Bullove dominacije ili jos da sacekamo?
Inace odlicne su kvote u kladionicama na pol poziciju za sve osim za Red Bull, ako je sudeci po ovome preporucio bih svakome ko se kladi, da stavi na tipa Alonsa/Hamiltona, kvote su skoro 10 cini mi se. Mada evo sad gledam na bwin vise ne moze da se odigra pol pozicija, ali po kladionicama bi trebalo da i dalje moze...

Vladan
26.05.2011, 15:47
Uf kakav tempo Ferarija,ovo je prosto za nevjerovati!Nadam se da RB nece ni u subotu moci nista,kao ni na trci,ali ipak da sacekamo,ne mora ovo nista da znaci

Vanja #66
26.05.2011, 16:15
Alonso 1. na drugom treningu:

http://www.formula1.com/results/season/2011/855/6852/

Vrlo su bliska vremena, sto je super! Webber je sredio menjac, bio je osmi, a Vettel samo 2 mesta bolji, smesi se zanimljiv vikend!
Jel postoji neki poseban razlog sto su treninzi danas, a ne u petak? Kvalifikacije su najnormalnije u subotu u 1400. Jel ovako bilo i ranije, ne znam, nisam ranije pratio treninge, samo kvalifikacije i trke?

Vladan
26.05.2011, 16:22
Treninzi u MC-u su uvijek cetvrtkom

Vanja #66
26.05.2011, 16:27
Aha, ok, hvala!

trivun
26.05.2011, 17:03
vrlo iznenadjujuc poredak mada ovi treninzi cetvrtkom retko pokazuje pravu sliku gde neko stvarno pripada,tako da se ne bih bas previse uzbudjivao zbog ovih rezultata

Mr.M
26.05.2011, 17:04
Biti ce svasta za vikend ;)

Nebojsa
26.05.2011, 21:25
Red Bul se ne sme otpisati. Jaki su oni, imaju dobar bolid... Jos uvek su po meni glavni favoriti. U svakom slucaju, subota bi mogla da bude zanimljiva. Ako RBR opet pobedi, ja stvarno ne vidim nacina da ih neko stigne do kraja.

Vanja #66
26.05.2011, 21:39
Samo ako Alonso opet izvuce neki onako strava potez kao u Katalunji! :D

Tony_G
26.05.2011, 21:51
Ma nije ovde Red Bull toliki favorit, ako je favorit uopste, to smo vec pricali, njima vise odgovaraju staze sa brzim krivinama, a takvih gotovo da nema u Monacu.
Ja ocekujem dosta i od Hamiltona...

Nebojsa
26.05.2011, 22:02
Ne kazem da su ogromni favoriti, ali po meni oni se jos uvek pitaju. Slazem se da im ova staza nije idealna. Razlika je mnogo manja nego na drugim stazama, ali meni se cini da i pored vremena, Meklaren i Ferari jos uvek nisu ispred njih. Zato sam i rekao onu recenicu na kraju, ako i ovde budu najbolji, ja ne vidim ko ih i gde moze stici.

Tony_G
26.05.2011, 22:07
Da da slazem se da nisu jos uvek ispred njih onako generalno gledano. Ali na ovoj stazi imaju najvecu sansu da pobede Red Bull, u svakom slucaju kao sto ti kazes ako Red Bull i ovde pobedi onda prakticno nemamo cemu da se nadamo.

Vanja #66
26.05.2011, 22:18
Moramo biti optimisti!
Ja verujem u italijanski inat, sad ce da luduju u fabrici, jer onaj debakl od prosle godine je malo dete za ovo sto im se sad desava. Ne samo zato sto navijam za njih, nego zato sto su takvi.
Naravno, tu je i McLaren, tiho ali sigurno, uvek poboljsavaju.
Ali Mercedes mi je nekako cudan, mislim na to da Ross Brawn i sa tolikim kapitalom kakv sad imaju ne moze da napravi bolji bolid. 2009. su imali bolid Honde koji je on razvio Hondinim novcem, prosle godine nisu imali dobar jer je u 2009. falilo novca za razvijanje, ali prosle godine s valjda imali dovoljno za smpionski bolid. Nekako mi se cini da Nemci ne daju Rossu potpuno odresene ruke... Jel imam istomisljenike? Ako ne, koji je po vama razlog. Ne kazem da je Mercedes los, ali mislio sam da ce biti bolji, otprilike kao McLaren, a i kao Ferrari na mekim gumama.

Tony_G
26.05.2011, 22:37
Da i ja sam ocekivao vise od Mercedesa, ali sto vise razmisljam o tome sve vise vidim da je bilo neosnovano, odnosno vise smo to ocekiavli zbog MSC-a, Rossa Brawna i Mercedesovog statusa uopste u auto industriji.
Ali realnost je ovo: Ferrariju je npr trebalo 4 godine da dodju do sampionske forme u periodu od 96' do 00'. 96' je dosao MSC, tu je bio Ross, i malo po malo su napredovali.
Isto vazi za Red Bull" osnovani 2005, a 2009 su prvi put usli u top formu. Najvece zasluge naravno ima Adrian Newey, ali eto uvek je potreban neki period postepenog dolaska na vrh.
Zato bih ocekivao da Mercedes bude odlican mozda sledece ili one tamo sezone, ako neko ume da razvije masinu onda su to Ross Brawn i Schumacher.

A sto se tice neocekivanog uspeha Brawn GP-a 2009 to je ipak zato sto su nasli rupu u zakonu i stavili onaj dvostruki difuzor sto im je dalo sekund po krugu u prvoj polovini sezone, tada je Button prakticno i osvojio, a druga polovina nije bila ni blizu na tom nivou jer su ostali vise napredovali.
Ali ti kazes imali su Hondin bolid? Ja se secam da je motor bio Mercedesov, a koristili su bolid od BAR Honde?

Tony_G
26.05.2011, 22:57
Da dodam i Reanult. Kupili su Beneton 2000, i malo po malo dosli na vrh i sovojili 2005 i 2006.

zamlatuljko
26.05.2011, 23:37
Ma Schumi i Ferrari su bili ludi tih godina, secam se jedne godine kad Ferrari samo na jednoj trci nije pobedio. Jedino sto sam im zamerao su timske naredbe, uvek upucene Barikelu da propusti Sumahera. Inace Meklaren ima najbolji rekord u Monte Carlu, a s obzirom na izjednacenost koju su prikazali sa Red Bullom u Spaniji mogli bi mozda i do pobede, pol pozicija tesko jer u kvalifikacija Red Bull i dalje ima veliku prednost.
Pocinjem polako da navijam za Hamiltona, uvek sam bio za Ferrari ali Massa vise nije ni za sta (steta jer je imao potencijal, ona povreda ga je vratila nekoliko godina u nazad) a Alonsa nisam nikad voleo...

tacno je da je meklaren najuspesniji ovde ali ima jedan paradoks ferari nije pobedio u montekarlu od 2001 ali po poenima skupljenim je najuspesniji u istom tom periodu...
prva dva slobodna treninga pokazuju da ferari im aproblem sa tvrdim gumama kojih ovde nema pa zato ovako idu vise nego dobro, takodje imaju novi aero update imitacija rb otovra na poklopcu motora, mada mislim da rb ima jos 2-3 desetinek u rezervi, takodje i mcm...u subotu ce se pokazati pravo stanje stvari...
razlika po krugu supersoft i soft gume je 1sekunda tako da ce trka biti stratesko potezna partija

Tony_G
26.05.2011, 23:48
Apsolutno si u pravu, razlika u krugovima izmedju supersoft i soft je velika, ali brine me da neki od timova/vozaca ne protrace supersoft ako budu zaglavljeni iza nekoga na softu. Zato su kvalifikacije kljuc, i mozda jos znacajniji faktor brzina pit stopa, kad bi neko tu uspeo da se izjednaci sa Red Bullom onda bi bilo zanimljivo.

Mr.M
27.05.2011, 00:41
Meni i dalje nije jasna strategija iz Barselone , sad sam se setio , bila su po 3 seta tvrdih i 3 seta mekih ako se ne varam ... Nije mi jasno , zasto Ferrari nije ostao na tvrdim do kraja Q1 jer Barichello je 5 minuta pre kraja zavrsio a mogli su pretpostaviti da ova 3 nece nista napraviti ... Ja bih rizikovao i sa Massom i Alonsom u Monte Carlu i u Q1 celom ici na soft gumama i jednostavno sacuvati 1 cist sem supersofta za trku i tu bi imali ogromnu prednost od 1 sekunde , takodje da su isli sa tom taktikom u Barseloni Alonso bi skoro sigurno pobedio ... Gde im je mozak ?

Vanja #66
27.05.2011, 08:48
Tony, kad sam rekao da je to bio Hondin bolid, mislio sam da je to trebao da bude bolid Honde za 2009, Ross ga je razvijao za Hondu sa Hondinim novcem. A pretrpostavljam da je koristio Mercedesove motore zato sto Ferrari nikad ne daje iste motore koje i oni koriste u svojim bolidima. Osim njih imamo Cosworth, Toyotu i Renault, a Renault 2008. i 2007. nije bio nesto preterano atraktivan.
Nisam ocekivao da ce napraviti bum zbog Schumija, on je vec i stariji a i imao je onu povredu vrata na motoru.
A ovih 4 godine si lepo izvukao, nije mi to palo na pamet.

Nebojsa
27.05.2011, 09:05
Meni i dalje nije jasna strategija iz Barselone , sad sam se setio , bila su po 3 seta tvrdih i 3 seta mekih ako se ne varam ... Nije mi jasno , zasto Ferrari nije ostao na tvrdim do kraja Q1 jer Barichello je 5 minuta pre kraja zavrsio a mogli su pretpostaviti da ova 3 nece nista napraviti ... Ja bih rizikovao i sa Massom i Alonsom u Monte Carlu i u Q1 celom ici na soft gumama i jednostavno sacuvati 1 cist sem supersofta za trku i tu bi imali ogromnu prednost od 1 sekunde , takodje da su isli sa tom taktikom u Barseloni Alonso bi skoro sigurno pobedio ... Gde im je mozak ?

Prva stvar, Alonso sigurno ne bi pobedio kojom god taktikom da su isli, jer bi morali negde da nadju 40ak sekundi da nadoknade nedostatak tempa, sto nadam se da shvatas da je nemoguce. Mozda su mogli da ga izvuku na podijum, ali je i to vrlo uslovno. A za ono rizikovanje. Veber se tako igrao Kini pa je zavrsio 17i na kvalifikacijama, jeste on fenomenalno odvozao trku, ali neka takva greska u MCu je nepopravljiva. Ne isplati se.

Nebojsa
27.05.2011, 09:28
Slazem se sa Tonyem, potrebno je odredjeno vreme. Svi smo bili malo zaneseni pricom Mercedes-Bron-Sumaher, a pokazuje se da u tom trojstvu svako ima svoje probleme. Koliko god da pobede i uspesi izgledaju sjajno u biografijama svo troje, ni oni nisu imuni na decije bolesti, samo ce ih lakse i brze preziveti. Bice oni vrlo zanimljiv tim u buducnosti, imaju dobar pogon mladih vozaca, dosta sredstava, dobar tim... Vratice se to pre ili kasnije.

Tony_G
27.05.2011, 11:01
E ja i dalje ne razumem ova pravila sa gumama.
Zamolio bih da mi neko nacrta? Znaci koliko ima setova za svaku trku? Koliko mora da se iskoristi? I na setu na kojem se zavrse kvalifikacije mora da se pocne trka?

Tony_G
27.05.2011, 11:02
.......

Tony_G
27.05.2011, 11:03
.............

Nebojsa
27.05.2011, 11:33
http://www.formula1.com/inside_f1/rules_and_regulations/sporting_regulations/8692

Imas ovde, da ne ulazim detaljnije. Ako ti nije nesto jasno pisi. Nadam se da znas engleski.
I da na onom setu na kojem zavrsis kvalifikacije, moras voziti sutra, osim ako se promene vremenski uslovi.

Tony_G
27.05.2011, 12:57
Procitao sam, sad mi je jasno...

zamlatuljko
27.05.2011, 13:57
http://img828.imageshack.us/img828/7990/bojeitipovipneumatikaza.png

a upotreba imas opisanu u postu nebosjans

Tony_G
27.05.2011, 14:47
Da da, procitao sam vec.
A na kojim gumama su do sada radili Q3? Meni se cini da su u Spaniji radili na tvrdim. Jesam u pravu? Da li se onda ocekuje da ovde rade na soft umesto supersoft?

Vanja #66
27.05.2011, 16:31
Nije na tvrdim, vozili su na mekim, i meni se ponekad ucini da je na tvrdim jer su zuta i siva slicne na crnim gumama. I mislim da je na svim do sada stazama bila ta kombinacija, meke i tvrde (soft i hard).
A ovde ce, po toj logici, brzi krug biti odvezen na supersoft komponenti.

Nebojsa
27.05.2011, 17:05
Uglavnom se Q3 radi jedan krug na tvrdjim (da postignu bar neko vreme), jedan krug na meksim (za plasman), naravno pod uslovom da je sve ok. Ponekad slabiji timovi koji se iznenada nadju u Q3 (Maldonado recimo u Spaniji) rade samo krug na tvrdjim kako bi imali komplet vise svezih meksih za trku, posto ne mogu mnogo u plasmanu (sve je jedno da li si 8, 9 ili 10).

Vanja #66
27.05.2011, 17:10
Uglavnom se Q3 radi jedan krug na tvrdjim (da postignu bar neko vreme), jedan krug na meksim (za plasman), naravno pod uslovom da je sve ok. Ponekad slabiji timovi koji se iznenada nadju u Q3 (Maldonado recimo u Spaniji) rade samo krug na tvrdjim kako bi imali komplet vise svezih meksih za trku, posto ne mogu mnogo u plasmanu (sve je jedno da li si 8, 9 ili 10).

Ma da, to, to sam i rekao, Cirko! :D

Nebojsa
27.05.2011, 17:16
Ja sam malo detaljisao :biggrin:

Mr.M
27.05.2011, 18:27
Imam osecaj da ce Vettel da se slupa u 1.krugu :biggrin:

trivun
27.05.2011, 22:51
kad bi dao bog da se to desi

Mr.M
27.05.2011, 23:07
Jos sa Webberom :lol1:

trivun
28.05.2011, 00:39
hahahah,pa mogli bi da ponove scenario sa proslogodisnje Turske::)

Nebojsa
28.05.2011, 12:12
Tek sada se vidi koliko je Barikelo bio u pravu kada je rekao da je DRS opasan Monaku. Zamislite onaj Rozbergov udes sa jos 15ak km/s koje vam obezbedi DRS.

MarkedOne8
28.05.2011, 12:41
Moj onboard krug Monaka.

http://www.youtube.com/watch?v=zGuRfy6sOHI&feature=channel_video_title

DRS bi na ovoj stazi donosio i do 20km/h zato sto su krila maksimalno nagnuta a njihovo ispravljanje bi znacilo zaista mnogo.

Nebojsa
28.05.2011, 13:18
Rezultati treceg treninga

http://i56.tinypic.com/vik185.jpg

Vanja #66
28.05.2011, 13:19
Alonso opet prvi na FP3, ali je bilo par sudara:

http://www.formula1.com/news/headlines/2011/5/12100.html
http://www.formula1.com/results/season/2011/855/

Bogami, bice zanimljivo!!! Trljam ruke! :f1:

EDIT: E, bre Nebojsa, nisi mogao 2 minuta da sacekas... :D

Nebojsa
28.05.2011, 13:19
MarkedOne 8, dobrodosao na forum.

Nebojsa
28.05.2011, 13:20
@Vanja
Ti i ja se nesto bas preklapamo ovih dana :biggrin: Telepatija ili?

Vanja #66
28.05.2011, 13:24
@Vanja
Ti i ja se nesto bas preklapamo ovih dana :biggrin: Telepatija ili?

Ma to je ljubav prema majstoru, nista drugo ne spaja ljude kao on! :D

MarkedOne8
28.05.2011, 13:39
MarkedOne 8, dobrodosao na forum.

Hvala!:)

Nebojsa
28.05.2011, 14:02
Dobro je, Niko ucestvuje :ajde:

NSviper
28.05.2011, 14:14
Skinuli su "lezece policajce" sa krivine posle tunela, nakon jutrasnjeg udesa...

Nebojsa
28.05.2011, 14:20
NSviper dobrodosao.
Da, stvarno je izgledalo tragicno jutros, mada i sada poskacu bolidi na tom mestu.

Aleksa
28.05.2011, 14:26
Ova staza sve vise postaje samoubilacka :) pa bolidi vise lete nego sto imaju kontakt sa podlogom

Nebojsa
28.05.2011, 14:28
Za sada
Meklaren ++
Red Bul+
Ferari -
Ipak treba sacekati, tek u Q3 ce svi ici punom snagom.

Aleksa
28.05.2011, 14:32
Kako pojacava Vettel....Q3 ce biti sjajne

Nebojsa
28.05.2011, 14:34
Mirise da ce biti jos brzih vremena. Mozda i ispod 1:14.

Nebojsa
28.05.2011, 14:44
Meklaren opet odlican, Ferari se malo priblizio, svaka cast Perezu i Maldonadu. Dokazuju da nisu samo placeni vozaci.

Aleksa
28.05.2011, 14:51
Hm...hajde da probam malo da prognoziram
1. Vettel
2. Hamilton
3. Button
4. Alonso
5. Massa
6. Webber

Nebojsa
28.05.2011, 14:55
Fetel, ponovo... Ne verujem da ce ovo iko stici.

Aleksa
28.05.2011, 14:58
Jao!!!

Nebojsa
28.05.2011, 15:01
Jako gadno...

Aleksa
28.05.2011, 15:07
Cini mi se da je ok..cim oni ovako polako rade i ne zure da ga izvuku..ok..mozda neki prelom..ali mu bar zivot nije ugrozen

Nebojsa
28.05.2011, 15:12
Perez je svestan i prica.

Vanja #66
28.05.2011, 15:15
Perez je svestan i prica.

Dobro je! Bolid je potpuno smrskan sa desne strane, sto je odlicno, znaci da je upio veliki deo energije!

djolee
28.05.2011, 15:33
Hm...hajde da probam malo da prognoziram

Svi su imali dodatni krug za zagrevanje guma, biće Luis u velikom problemu..

Nebojsa
28.05.2011, 15:34
Sada kad je jasno da je Serhio ok, mogu ovo da kazem. Kakva steta za njega sutra u trci, mogla je ovo da mu bude trka proboja u prvi plan. Imao je tempo, imao je poziciju. Steta...

Aleksa
28.05.2011, 15:39
Slazem se..sve u svemu veliki talenat..njegovo vreme dolazi...samo da dodje u jacu ekipu

bice
28.05.2011, 15:39
Opet Fetel pol pozicija,Sumi 5. svakacast majstore mozda i na odijumu sutra ko zna :D

Nebojsa
28.05.2011, 15:40
Fetel
Baton
Veber
Alonso
Sumaher
Masa

Najveci gubitnik Hamilton jos jednom se potvrdilo da ovde ko ceka, obicno losije prodje.

Mr.M
28.05.2011, 15:44
Alonso 4-ti :wthy: ... Jedno vreme tj prve cetiri trke smo bili 5 sad smo 4 pa mozda do Brazila budemo i na pole-u , taman negde oko Brazila ... :lol1:

Kvalifikacije ocekivane , Alguersuari tek 20-ti a Buemi 17-ti , jako lose od Torro Rossa , Renault isto jako los, ni Petrov ni Heidfeld nisu u Q3 a onda lom Pereza ... Sve ce izgleda biti uredu , ja sam pretprio kaznu da i u kvalifikacijama sat i pol slusam Brdjanovica i Hadzi... Dugo je prezime :lol1: ... Hamilton gubitnik dana , previse cekao , staza se ohladila i to je bio kljuc , na kraju 7 ... Schumacher 5 , mislim da ce biti zeznuto na startu , poznavajuci njegov dobar start ... Button drugi , verovatno ce napasti Vettela , samo da neko prodje Vettela , ko , nije bitno ... Biti ce zanimljiva trka , ponovo mali Brazilac 6-ti , treba ga isterati iz Ferraria , ali sta je tu je ...

Vanja #66
28.05.2011, 15:47
Sada kad je jasno da je Serhio ok, mogu ovo da kazem. Kakva steta za njega sutra u trci, mogla je ovo da mu bude trka proboja u prvi plan. Imao je tempo, imao je poziciju. Steta...

Sasvim se slazem, mozda govorim ovo prerano, ali deluje mi da je veliki talenat, brzo napreduje. :D Bitno da je ok, da nije u zivotnoj opasnosti. Jel ima neka info da li ce voziti sutra na trci?

A sad malo o kvalifikacijama, tj. prognoza sa sutra. Neko je rekao da ce RBR opet izvuci zeca iz sesira danas i potpuno je pogodio, ja iskreno nisam ocekivao da ce nadoknaditi 0.6 koliko im je nedostajalo u cetvrtak, ali ne samo da je Sebastian nadoknadio, vec je skinuo 2.3 sekunde.

Mislim da ce sutra Button pobediti, zbog guma, mozda ce opet napravitit neku dobru strategiju. Neka me Vettel demantuje, u stvari, neka me Alonso demantuje. :D
Ipak ce ovo biti jako dobar start sutra i prvih 5-7 krugova ce biti znacajni, a posle kom opanc kom obojci.

Mr.M
28.05.2011, 15:50
Nece voziti sutra u utrci , 100% sam siguran ;)

Tony_G
28.05.2011, 16:43
Vazno da je Perez dobro.
Sto se tice pol pozicije opet nas je Red Bull vratio u realnost, isto kao i na trci u Spaniji posle nekih 20 krugova. Hamilton naravno najveci gubitnik, mislim da ce morati da potrazi savet od Buttona za taktiku, mada je Hamilton poznat kao ubica guma tako da ne verujem da bi se dobro proveo sa manje zaustavljanja. U svakom slucaju potrebno mu je nesto specijalno da dodje do podijuma. Button i dalje covek na kojeg niko ne obraca paznju a koji belezi veoma dobre rezultate. Sve u svemu ako neko prestigne Vettela na startu bice izuzetno zanimljiva trka, u suprotnom uspavanka.

Vladan
28.05.2011, 17:40
Dobrodoslica svim novim clanovima,nadam se da ce vam biti prijatno ovdje :)

Uf kakva treci nezvanicni i kakve kvalifikacije.Bice puno problema i na trci sjutra,mislim da ce novajlije pogotovo praviti problem i nezaobilazni Masa,koliko nestabilnosti kod njega :facepalm:

Meklaren je blizi nego u Spaniji,ali i dalje je Fetel najbrzi iovim polom je obezbijedio jos jednu pobjedu cini mi se.Ipak Ferari nije toliko konkurentan kao sto je izgledalo,a zbog onog dugog prekida bice ludnica sjutra na startu!

Najvaznije je da je Perez ok,on i Maldonado pokazuju da F1 ima itekako lijepu buducnost,mada Pastor nije toliko ni mlad :D

Vanja #66
28.05.2011, 19:31
Hamiltonu se ne racuna krug u Q3, jer su sudije ocenile da je presekao sikanu u svom jedinom krugu. Stoga pada na 10 mesto, medjutim, kako Perez nece voziti, startovace 9.

http://www.formula1.com/news/headlines/2011/5/12107.html

Tony_G
28.05.2011, 19:44
Hamiltonu se ne racuna krug u Q3, jer su sudije ocenile da je presekao sikanu u svom jedinom krugu. Stoga pada na 10 mesto, medjutim, kako Perez nece voziti, startovace 9.

http://www.formula1.com/news/headlines/2011/5/12107.html

Znaci jos veca katastrofa za Hamiltona. Taj incident nismo videli, na koju se sikanu odnosi? Posle tunela ili neka od one dve vezane?
U svakom slucaju Hamilton je sposoban da prestize i u Monaku, da li ce to i uspeti videcemo, ali start je kljucan, samo da ne zapadne u guzvu. Mada obicno to tako ide, prvo nemas srece u subotu a onda u nedelju prodjes jos gore. Primer: Bianchi proslog vikenda...

Vanja #66
28.05.2011, 19:59
@ Tony

Nisu ovde naveli, tako da ni ne znam.
A iskreno ne sumnjam da je presao preko te sikane, organizatori ne bi dozvolili da se nesto tako ucini da nije potpuno opravdano.

NSviper
29.05.2011, 13:37
Hvala na dobrodoslici...
Ovakvu dominaciju jesmo videli ne tako davno... podseticu na sezonu kada je Button zavrsio kao prvak - na pocetku sezone je bio apsolutno dominantan, da bi na kraju samo za dlako uzeo sampionsu titulu. Ako se ne varam, to je bilo pre samo 3 godine.

Lorenzo-fan
29.05.2011, 13:39
http://www.ustream.tv/channel/top-crap---biggest-wracks

Ukljucujemo se uzivo u 1:50 ostajemo ludi kao i dosada.

bice
29.05.2011, 13:42
Ljudi odoh da igram fudbal tkao da cu propustiti jedan deo trke,ko moze neka postuje ovde nesto zanimljivo ako moze :(

Mr.M
29.05.2011, 14:53
Vettel je izgubio trku po meni ... Mora u box , a Button i Alonso su vec bili :)

bice
29.05.2011, 14:55
A sta se desilo sa Sumijem sto je odustao?
Jel bilo incidenata na startu?

Mr.M
29.05.2011, 15:14
Jednostavno stao i na startu kad je krenulo i kad je izletio , jednostavno stao bolid :)

bice
29.05.2011, 15:18
Stao mu bolid? :(

Mr.M
29.05.2011, 15:19
Da , i to na ulazu u box ... :lol1:

Mr.M
29.05.2011, 15:20
Trka je odlicna , jos 22 kruga drame , ako Nando ne bude isao u box imamo pobedu :cheer:

Mr.M
29.05.2011, 15:26
Vettel 43 kruga vozi na istim gumama :lol1: i Alonso ga ponovo n:wall:

Mr.M
29.05.2011, 15:41
Trka za srcani udar ... Jos 7 krugov a, jao ako SC izadje za 3-4 kruga , imat ce mo bar 2 kruga ciste trke ::)

Dusan
29.05.2011, 15:44
Kraj trke!

Dexteroza
29.05.2011, 15:47
Nije kraj,restart ce sad

Mr.M
29.05.2011, 15:48
Nije kraj , svi su posredani , prati live timing , biti ce re-start ... Samo se nadam da nece biti iza SC

Mr.M
29.05.2011, 15:49
Gotovo je ... RE-START ce biti iza Safety Cara

Dusan
29.05.2011, 15:50
Kakva drama :biggrin:

Mr.M
29.05.2011, 15:51
Monte Carlo - Drama Queen :lol1:

Mr.M
29.05.2011, 15:54
Trka se nastavlja u 16:04 ... ???? Sokiran sam , zar ne treba u 16:00 biti kraj :o

Dusan
29.05.2011, 15:56
Petrov u ambulanti, valjda ce biti sve u redu

bice
29.05.2011, 16:05
Po propisima jedna trka traje najvise 2 sata,tako da ce se trka zavrsiti iza SC-a verovatno ;)
Mada ko zan,stao mu u boxu?E neverovatno moram da nadjem na YT-u.

bice
29.05.2011, 16:07
E jadan Hamilton sta mu se danas sve nije izdogadjalo,i nikako da ispadne :D

Mr.M
29.05.2011, 16:08
Alonso moze samo izgubiti 2.poziciju :(

Vanja #66
29.05.2011, 17:37
Kakva trka, odavno me nisu prodrmali zmarci kao danas!
Sva trojica su sjajno odvezli, nista im se ne moze zameriti.
Vettel odradio najbolji posao sto je izdrzao skoro 50 krugova na tvrdim gumama (na ovoj trci to su meke), mada nije toliko tesko braniti se u MC... Ipak, svaka mu cast!
Alonso je solidno odvezao, verovatno su i on i u Ferrariju ocekivali da ce Vettel otici u box i da ce jedino morati da se brani od Buttona, ali to se nije desilo. Sta da se radi... :D sam zbog njega!
Button je eto najlosije prosao od ove trojice, komentatori na BBCju su kukulelisali kako nema srece, kako je losa taktika, ali po meni je ovo drugo bila stvarnost.
Webber je minimizirao stetu, e to je sreca (kad imate dobar bolid a niste neki vozac)!

A za Hamiltona ja nemam reci, koliko ljudi on mora da izbaci sa trke da bi mu bilo dosta. On ide agresivno i kad nema realnog prostora i kad je toliko brzi da ne mora da juri! Prvo je malo falilo da izbaci Schumija, potom je izbacio Massu i na kraju je (jos nepotrebnije nego Massu) izbacio i Maldonada. Tony_G je juce rekao da Lewis moze da pretice i u MC, ali ovo nije preticanje, ovo je izguravanje protivnika, krajnje bezobrazno ponasanje!!!
Cekam da vidim kako ce ga kazniti po pitanju Maldonada, mada mi se cini da ce se tu izvuci! :mad:

ClayWarrior
29.05.2011, 18:02
Sta vredi da ga kaznjavaju.. to mladicu nece vratiti krvavo stecene bodove, gomilu bodova za njegove standarde

Lepo je videti ga ponovo u ulozi bezumnog drumskog razbojnika. nedostajalo mi je to

ClayWarrior
29.05.2011, 18:06
Sebastian i Red Bul su pokazali koliko pucaju od samopouzdanja i koliko je bilo vazno onako zapoceti sezonu... bez ikakvog rizika je pokusao sa velikom kockom za koju je imao osecaj da ce se isplatiti a da je i jednog trenutka osetio da tako ne moze da zavrsi trku uzeo bi lepe bodove za trece mesto nakon pit stopa. Prosle godine brljao je i on i tim a sada sve izgleda savrseno

Velika borba prve trojice i dva sata su se terali bez ikakvih incidenata, izgleda i da Alonso moze da se ponasa kao covek kada je neugrozen klupskim kolegom

Mr.M
29.05.2011, 18:11
Da napomenem da Massa ponovo nije zavrsio trku :lol1: ... TJ u smislu ponovo da nije napravio neki rezultat :D

Vanja #66
29.05.2011, 18:17
Da napomenem da Massa ponovo nije zavrsio trku :lol1: ... TJ u smislu ponovo da nije napravio neki rezultat :D

I da ga crnja nije izbacio, opet ne bi napravio najbolji rezultat. Sta cenis, kad mu daju nogu u Ferrariju?

Dusan
29.05.2011, 18:19
Sta Hamilton uradi Maldonadu, a bio nadomak seste pozicije :(

ClayWarrior
29.05.2011, 18:21
Obozavam ovog nadobudnog coveka.. prosto obozavam

http://www.gpupdate.net/en/videos/1055/hamilton-furious-with-steward-investigations/

Vanja #66
29.05.2011, 18:25
Obozavam ovog nadobudnog coveka.. prosto obozavam

http://www.gpupdate.net/en/videos/1055/hamilton-furious-with-steward-investigations/

Da, naravno, svi njega mrze!

Kakva je to budala! Jbt, pa ceo svet se vrti oko njega: People want to see my racing, and when I race they penalise me! Strasno! :wall:

Nebojsa
29.05.2011, 19:17
http://www.b92.net/sport/automoto/f1.php?yyyy=2011&mm=05&dd=29&nav_id=515272

OK, ovo je stvarno strasno. Masu i Maldonada, u stvari bilo kog F1 vozaca, ne mozes nazvati smesnim. I nije u redu da ide na rasnu stranu, to je rasizam koliko i kada belci nazovu Afroamerikanca pogrdnim imenima.
Btw, izvinjavam se zbog opravdanog odsustva tokom trke, imao sam ispit.

djolee
29.05.2011, 19:29
Da, naravno, svi njega mrze!

Kakva je to budala! Jbt, pa ceo svet se vrti oko njega: People want to see my racing, and when I race they penalise me! Strasno! :wall:

Tebi vidim nije problem da vredjas coveka. Seti se svih baksuza koji ga snalaze, prošle godine su ga drugi izbacivali iz trke nekoliko puta.. A nije ni prvi put da nastrada (kao juče na kvalifikacijama gde se borio za pol) i pošto nastrada još i bude kažnjen.
A činjenica je da i kada nije bilo KERSa i DRS-a pravio čuda na stazi..

vesna8.11
29.05.2011, 19:30
Meni se Hamilton dopada, odnosno njegov pristup samoj trci. Doduse, ne volim ako nekog izbaci iz trke, zbog svoje agresivne voznje, ali bez takvih vozaca, ne bi bilo vredno izgubiti i sekundu vremena na gledanje F1.
Ipak, na svakoj trci, vozac bi trebalo da bude u prvom planu, a ne njegov tim i koliko su bili "pronicljivi" u pronalazenju prave taktike. Na kraju, ipak svi gledaju trke zbog samih vozaca, njihovih borbi, mozda i nekih "suludih" pokusaja preticanja.
Po borbenosti, Hamilton je medju prvima.
Ono sto je mene danas iznerviralo, je taj incident, zbog koga je trka zavrsena tako predvidivo. A moglo je da bude bolje. Steta.

Nebojsa
29.05.2011, 19:33
Mislim da niko bar trunku reealan ne osporava Luisov talenat i vozacko umece, ali je njegov karakter van staze problematican.

vesna8.11
29.05.2011, 19:38
Mislim da niko bar trunku reealan ne osporava Luisov talenat i vozacko umece, ali je njegov karakter van staze problematican.
Sve zavisi iz kog ugla se posmatra.
Meni njegov karaKter van staze uopste nije problematican. Naprotiv, malo "varnica" nije na odmet. Ionako je sve isuvise ustogljeno.
Porebni su takvi ljudi, kao sto je Hamilton.Kao sto je potrebno i da mu neko sada odgovori.

Vanja #66
29.05.2011, 19:44
Ma kakvo umece, bre covek vozi maximalno agresivno, unistavajuci pritom automobil. Tako i ja vozim u igricama, nestrpljivo i grubo, samo sto igrice nisu realan svet, pa to prolazi koliko hoces... Sve nezgode koje je imao sa svojim automobilom su iskljucivo njegova krivica. Zasto Button nikada nije imao takvih problema. Ne,ne, zaboravite ovo, neko ce mi naci neki rezultat koji to opovrgava. Zasto Button nije imao toliko problema? E, tako moze...

Jedini talenat koji on poseduje je talenat da izbaci druge vozace sa staze.

Casiraghi
29.05.2011, 19:45
Meni karakter nije ni bitan,gledam ono sto je na stazi.A na stazi mi se najvise svidja sta rade Fetel i Hamilton,mada Fetel sad dominira i vozi svoje trke ali jos iz vremena kad je bio u Toro Rosu mi je zapalo za oko njegovo vozacko umece,prvenstveno Monca i Interlagos 2008,a naravno uradio je jos dosta odlicnih stvari i imao odlicnih trka ali ipak je ti rezultati sa tako slabim bolidom ostavljaju najdublji trag.

Nebojsa
29.05.2011, 19:46
To je dobro kada se dozira, pa Sena kojeg obozavam je imao isto ovakvih ispada, to mu je bio deo smeka, ali je on i te stvari znao da dozira. Problem sa Hamiltonom je sto za svaki los rezultat ima krivca, a to nikad nije on sam. To je ponekad simpaticno, ali je neki put jednostavno naporno i dosadno, kao u ovom slucaju.

djolee
29.05.2011, 19:47

Naravno da mi se nije svidelo kada je u Australiji divljao po ulicama, ali misilm da danas nije pogrešio. Imam utisak da se posle tog incidenta u Australiji uozbiljio, i tatica je maknut iz priče i samim tim mnogo ga je lakše ceniti. A svaki put kada je izvukao deblji kraj bio je itekako dostojanstven u komentarima.

vesna8.11
29.05.2011, 19:55
Ma kakvo umece, bre covek vozi maximalno agresivno, unistavajuci pritom automobil. Tako i ja vozim u igricama, nestrpljivo i grubo, samo sto igrice nisu realan svet, pa to prolazi koliko hoces... Sve nezgode koje je imao sa svojim automobilom su iskljucivo njegova krivica. Zasto Button nikada nije imao takvih problema. Ne,ne, zaboravite ovo, neko ce mi naci neki rezultat koji to opovrgava. Zasto Button nije imao toliko problema? E, tako moze...

Mislim da ti Vanja, ipak ne razumes samu sustinu ovakvih takmicenja. Ono sto bi ti voleo da gledas, vrlo brzo bi svi prestali da gledaju.Postalo bi dosadno do iznemoglosti.
S-Nash je potpuno u pravu--Hamilton i Fetel, mada Fetel ima i mnogo srece (odlican bolid, odlican tim, sigurnosna kola u pravi cas), najbolji su vozaci na stazi.

Casiraghi
29.05.2011, 20:00
Naravno ne treba zaboraviti Alonsa,kog ne volim ali nacin na koji taj covek izvlaci maksimum iz bolida je fenomenalan,samo jos Sumaher je znao bolje da radi od vozaca koje sam ja gledao.

djolee
29.05.2011, 20:06
Ma kakvo umece, bre covek vozi maximalno agresivno, unistavajuci pritom automobil. Tako i ja vozim u igricama, nestrpljivo i grubo,

Tvoj komentar je prilično subjektivan.. agresivna vožnja nije isto što i biti agresivan u duelima.. ne sećam se ja Luis ima puno udesa ove godine, a McLaren je uglavnom prilično pouzdan.. preticanja Masse i Šumahera danas su pokazala o kakvom se talentu radi.

vesna8.11
29.05.2011, 20:08
Da, Alonso, njega sam zaboravila iako od svih timova na stazi, najvise volim Ferari.
Steta sto je R.B. tako dominantan, jer ta njihova premoc ubija ono najlepse u formuli. Borbe i neizvesnost.

djolee
29.05.2011, 20:38
Da, Alonso, njega sam zaboravila iako od svih timova na stazi, najvise volim Ferari.
Steta sto je R.B. tako dominantan, jer ta njihova premoc ubija ono najlepse u formuli. Borbe i neizvesnost.
Nije bilo nista bolje ni kada su se borili samo Ferrari i Mclaren.. Zato su 2009. (sa izuzetkom početka) i dobar deo 2010. bili sjajni.. Šteta što DRS nije uveden ranije, mada je činjenica da pored toga što olakšava preticanja i čini trke zanimljivijim (uz Pirelli) ipak favorizuje one brže, sa izuzetkom poslednje dve trke gde nije funkcionisao. (manja šansa da se sporiji odbrani na stazi)

Vanja #66
29.05.2011, 20:45
Picamo o Hamiltonu, ne o meni, ako hocete da pricamo o meni, saljite mi javne poruke na profil! :cool:

Prvo, gledao sam BBCjev link danas celu trku, jer nazalost nemam SKPRIME. Sami komentatori (dakle Britanci, a svi znamo koliko oni vole svoje vozace, ko gleda ovo, moze da se i uveri), medju kojima su i David Coulthard i Edi Jordan (takodje Britanci i bivsi sjajni vozaci) su govorili da Lewis preteruje i da nema nikakve potrebe da ugrozava svoju trku na ovaj nacin. Opet su bili uz svog vozaca, kao i sto su nasi komentatori uz sve nase sportiste, ali su rekli lepo da je ovo sto on radi glupo.
Drugo, ako je Lewis bio kod stewarda posle 5 od ovogodisnjih 6 trka, o kome to govori, o njemu ili o organizaciji. Cinjenica je da su trke postale dosadne sve vise i vise, ali nije nacin da se one cne zanimljivim tako sto ce se drugi vozaci izbacivati sa staze. Nije ni sportski, a ni ljudski. I da se razumemo, potpuno sam razocaran F1 u zadnjih nekoliko godina, smatram da se nece povecati broj prestizanja u trkama dodavanjem kompjutera (KERS i DRS), vec promenom izgleda staza i samih staza. Takodje i otvaranjem aerodinamike i postepenim smanjenjem brzine smanjenjem velicine motora, kada ta brzina dostigne opasnu granicu. O ovome sam vec pisao na Formua 1 threadu.

Vesna, ja na trke gledam kao na nesto sto ce mi povecati nivo adrenalina na sat ili dva, ali meni se nivo adrenalina ne podize kada vidim da neko arogantno izbacuje druge sa staze i pritom govori kako su oni krivi. Nebojsa je rekao da je sve u doziranju, sa tim se popuno slazem, a i ostatkom tog njegovog posta.

Zavrsio sam sa ovom raspravom, ne nameravam da ikog ubedjujem u nesto u sta ja verujem, a taj neko ne. I takodje ne nameravam da ikom dozvolim da mene ubedjuje u nesto u sta ja ne verujem!

trivun
29.05.2011, 21:20
ja vidim da su se danas svi navrzli na hamiltona,posebno vanja,covek je bre borben,trka se i to je to,nije ko ostali,mozda nisam upravu ali da nije danas bilo njega ova trka ne bi licila ninasta,malo je falilo da trka bude ko prosle godine da se svi poredjaju u jednu kolonu i tako voze do kraja,pritom vozi se 78 krugova sto je smrt,priznajem preterao je sa massom,svako ko kaze da je hamilton bezobrazan nema pojma o cemu prica,on nije zeleo nikog da izbaci iz trke a sto se tice hamiltonovog karaktera van staze to je nista u poredjenju sa alonsovim koji je kvaran na stazi i van staze, po nekima je ovde izgleda bolje da se poredjaju u kolonu pa nek se voze tako celu trku

Lorenzo-fan
29.05.2011, 22:19
Ja jesam zato da se oni obilaze i kod njega gotivim to sto puno obilazi, ali sada je stvarno preterao. Treba da bude sto vise obilazenja, ali ne i udesa. Covek je izbacio dvojicu zato sto je hteo da obidje na nemogucim mestima. I treba da ga kazne

djolee
29.05.2011, 22:25
Drugo, ako je Lewis bio kod stewarda posle 5 od ovogodisnjih 6 trka, o kome to govori, o njemu ili o organizaciji.

Ako si gledao stream, nadam se da ste i ti i ostali koji ste napali Hamiltona odgledali trku u Maleziji. Videli ste da mu je Alonso tamo uništio trku, na kraju su obojica dobili kazne, Hamilton navodno zbog cik-cak vožnje na pravcu (što je smešno obzirom da nije nimalo ličilo na vožnju iz 2010), a Alonso naravno za lupanje Hamiltona..
E sad uporedi: Alonso koji je uspeo da slupa Hamiltona u Maleziji, gde ako mu nešto ne nedostaje to je mesto za preticanje.. Nego nije hteo čovek da čeka pola kruga.. i Hamilton koji je koristio svaki cm koji je našao, da bi izborio za poziciju..

Vladan
29.05.2011, 23:08
Ja da imam sampionsku ekipu uopste se ne bih dvoumio,uzeo bih prije Luisa nego Fetela,ja volim Louisov stil,momak bi da se trka,stalno!Naravno Alonsa prije obojice :D
Inace taktika RBa je mogla proci samo na ovoj stazi i nidje vise,ali takav je Monte Karlo sta da se radi.Baton je sve dobro odradio,ali nije imao srece jednostavno,ni on ni Alonso.Luis bi na Fernandovom mjestu nesto probao,krivo mi je sto on nije bio tako blizu.A Luis da je kriv kriv je,tu nema sta da se prica.

djolee
29.05.2011, 23:32
Inace taktika RBa je mogla proci samo na ovoj stazi i nidje vise,ali takav je Monte Karlo sta da se radi.

Daj Bože da je tako.. no, plašim se da DRS neće pomoći ni u Valensiji (iako najavljuju dve zone) i Singapuru..

DinoFC
29.05.2011, 23:39
Ja da imam sampionsku ekipu uopste se ne bih dvoumio,uzeo bih prije Luisa nego Fetela,ja volim Louisov stil,momak bi da se trka,stalno!Naravno Alonsa prije obojice :D
Inace taktika RBa je mogla proci samo na ovoj stazi i nidje vise,ali takav je Monte Karlo sta da se radi.Baton je sve dobro odradio,ali nije imao srece jednostavno,ni on ni Alonso.Luis bi na Fernandovom mjestu nesto probao,krivo mi je sto on nije bio tako blizu.A Luis da je kriv kriv je,tu nema sta da se prica.

Znam da si skriveni Nandov fan.

Nije lose

http://www.youtube.com/watch?v=ZmtDH7X8bpg

Tony_G
30.05.2011, 00:12
Odmah da kazem da nisam proitao sve postove ezane za Hamiltona, onako sma vise preleto, ima ih stvarno mnogo, deluje mi da su podeljena misljenja.
Moje misljenje je sledece: Hamilton je jedan od retkih koji su smeli uopste da pokusaju obilazenje na ovoj trci i zato ga i dalje gotivim. S obzirom na nedostatak dugackih pravaca jedini nacin da se prestigne je izuzetno kasno kocenje i uletanje sa unutrasnje strane (u prevodu "banzai" potez ali savrseno legalan) u tom slucaju ostavljas vozacu kojeg prestizes 2 opcije: da odu presiroko i izbegnu sudar, ili da zanemare tvoj pokusaj prestizanja u kom slucaju je sudar neizbezan. Massa (kojeg takodje gotivim, da ne kazete da sam subjektivan) je izabrao ovu drugu opciju, isto vazi i za Maldonada. Znaci vozaci sa spoljne strane su ti koji biraju da li ce doci do sudara ili ne. Sto se tice incidenta sa Maldonadom evo upravo sam pogledao na youtubu. Covek je stvarno ranije krenuo da zatvara. Obratite paznju na putanju vozaca koji je prosao ispred Maldonada, i onda koliko je ranije Maldonado skrenuo. Znaci stvarno nije situacija da se Hamilton zakucao u Maldonada, bili su gotovo paralelno a onda je vozac s unutrasnje strane u prednosti. Mozda navijac iz mene govori, ali ovo za putanje je jasno kao dan.

http://www.youtube.com/watch?v=_mOw-qbgBTo&feature=related

trivun
30.05.2011, 00:17
hvala bogu,makar neko da podrzi hamiltona,bravo Tony G

Tony_G
30.05.2011, 00:27
Jel nekome ovde uopste jasno kako su se Hamilton i Massa nasli paralelno u tunelu? Jel Massa toliko izgubio brzinu u one dve desne krivine pre tnela, to je jedino sto mi ima smisla. Cini mi se da nije imao neka veca ostecenja posle kontakta u ukosnici, koja bi ga toliko usporila da ga Hamilton prestigne vec posle dve krivine.

Steta sto Hamilton nije bio iza Vettela dok je ovaj bio na 40 krugova starim gumama. Pojeo bi ga.

zamlatuljko
30.05.2011, 01:15
Jel nekome ovde uopste jasno kako su se Hamilton i Massa nasli paralelno u tunelu? Jel Massa toliko izgubio brzinu u one dve desne krivine pre tnela, to je jedino sto mi ima smisla. Cini mi se da nije imao neka veca ostecenja posle kontakta u ukosnici, koja bi ga toliko usporila da ga Hamilton prestigne vec posle dve krivine.

Steta sto Hamilton nije bio iza Vettela dok je ovaj bio na 40 krugova starim gumama. Pojeo bi ga.

ja pretpostavljam da je posle grebanja u mirabu krivini masa izasao lose iz krvine koja prethodi tunelu i hamilton ga je uhvatio u zavetrini pa su se nasli paralelno, kontakta nije bilo a dve stvari su predhodile tome da masa odleti prljava strana i ta strana tunela ima blagi pad ka moru, a unutrasnja strana ka zidu tako da je masa hteo da zajedno izlete iz tunela po prezivi n akocenju...
nisam gledao prenos na sk prime pa ne mogu da hvalim ili kudim...ovaj put sam se odlucio za bbc...
u svakom slucaju ako uhvatim reprizu odlgedacu ...velikipozdrav za komentatore

Tony_G
30.05.2011, 01:17
Samo jos da prokomentarisem Barrichello v Schumacher, sjajan manevar, izgleda da se Shumacher iz penzije vratio u staro drustvo, ali sad bez timskih naredbi nesto lose prolazi. Stara skola, navikla da duele resava na stazi a ne u boxu.

zamlatuljko
30.05.2011, 01:19
Ako si gledao stream, nadam se da ste i ti i ostali koji ste napali Hamiltona odgledali trku u Maleziji. Videli ste da mu je Alonso tamo uništio trku, na kraju su obojica dobili kazne, Hamilton navodno zbog cik-cak vožnje na pravcu (što je smešno obzirom da nije nimalo ličilo na vožnju iz 2010), a Alonso naravno za lupanje Hamiltona..
E sad uporedi: Alonso koji je uspeo da slupa Hamiltona u Maleziji, gde ako mu nešto ne nedostaje to je mesto za preticanje.. Nego nije hteo čovek da čeka pola kruga.. i Hamilton koji je koristio svaki cm koji je našao, da bi izborio za poziciju..
vozac moze jednom promeniti putanju pravilo fia,
pod dva alonsu nije radio drs pa je probao napasti posle 3 krivine....

NSviper
30.05.2011, 13:54
Prvo cu da kazem da zaista ne podnosim Hamiltona, jer je prljaviji vozac od Schumija, a Masa je po meni jedan od najnekvalitetnijih vozaca trenutno u F1; ALI mislim da ovaj put Hamilton nije trebao biti kaznjen. Vozio je cisto, pokusavao da pretice, a konkretno u slucaju Mase, ovaj ga je kasno video i skrenuo u njega, a ni sa Petrovim nije sve najcistije... kolikogod da ih ne volim obojicu, bilo mi je drago da vidim masu kako klizi uz zid tunela, nakon onoga sto se desilo u ukosnici...
Slazem se da vozac sme jednom da menja smer, ALI ne tako da ovaj drugi ili moze da se zakuca u njega [kao sto je Hamilton uradio] ili da se zalepi za zid ili izleti sa staze. Vidi se da nije ocekivao napad, a kada je shvatio sta se desava, naglo je zakucao volan u levo...

Tony_G
30.05.2011, 14:41
Pirelli se zalaze da se ukine mogucnost promene guma u slucaju crvene zastave. Kazu da nas je to uskratilo uzbudljive zavrsnice. I realno potpuno su u pravu.
Kad bolje razmislim glupo je pravilo, trka je prekinuta i do nastavka ne bi trebalo da bude nikakvih promena.
Na zalost kasno dolazi to te promene pravila (ako uopste dodje do nje), crvena zastava nije tako cesta pojava, pitanje je kad ce sledeci put biti ovakva situacija. Mozda tek za godinu dana opet u Monacu...

Tony_G
30.05.2011, 22:48
http://www.youtube.com/watch?v=C4zfUs4Thmo

Nebojsa
30.05.2011, 23:03
Svaka cast Rubinju za ovo, majstor ostaje majstor.

vesna8.11
30.05.2011, 23:07
Pirelli se zalaze da se ukine mogucnost promene guma u slucaju crvene zastave. Kazu da nas je to uskratilo uzbudljive zavrsnice. I realno potpuno su u pravu.
Kad bolje razmislim glupo je pravilo, trka je prekinuta i do nastavka ne bi trebalo da bude nikakvih promena.
Na zalost kasno dolazi to te promene pravila (ako uopste dodje do nje), crvena zastava nije tako cesta pojava, pitanje je kad ce sledeci put biti ovakva situacija. Mozda tek za godinu dana opet u Monacu...
Mnoga od tih pravila su nepotrebna, a neka i nisu najbolje definisana.
Kada je istaknuta crvena zastava, kao sada u Monaku, garaze su zatvorene i bolidi ne smeju ici tamo. Ali zato garaze mogu "doci" do njih. Koja nevidjena glupost. Ako je nesto zabranjeno, onda je zabranjeno. Ovako, RB, najvise profitirao.

MarkedOne8
30.05.2011, 23:16
Po meni stvarno to servisiranje bolda na restartu nije potrebno.Trka je uskracena za najvazniji deo.Cak su i Hamiltonu krpili zadnje krilo i menjali prednje.Jeste da navijam za Fetela koji je ovakvim pravilom najvise dobio, ali i ja se slazem da to nema smisla.

Tony_G
30.05.2011, 23:19
Mnoga od tih pravila su nepotrebna, a neka i nisu najbolje definisana.
Kada je istaknuta crvena zastava, kao sada u Monaku, garaze su zatvorene i bolidi ne smeju ici tamo. Ali zato garaze mogu "doci" do njih. Koja nevidjena glupost. Ako je nesto zabranjeno, onda je zabranjeno. Ovako, RB, najvise profitirao.

To je stvarno idiotizam.
Mislim ne pokusavam ja ovde da kazem kako bi Alonso i Button sigurno prestigli Vettela, ali prosto imali bi makar sansu da to urade, ovako nista.
Ali ako kazes da bolidi ne smeju ici u garaze po trenutnim pravilima za vreme crvene zastave onda mi stvarno nije jasno kako mogu da budu dozvoljene izmene na bolidima. Kao da je bitnije na kom mestu se nesto radi a ne sta se zapravo radi. Stvarno velika greska FIA-e.

Isto i ono sto su kaznjavali (ili samo razmatrali da kazne) neke vozace za prebrzu voznju pod zutim zastavama. Kao nisu "usporili". Pa sta znaci "usporiti"? Spustiti brzinu za 10%, 50%? Koliko?
Da ne govorimo o tome da nije isto za sve, npr neko prodje krivinu i posle 2 sekunde se tu desi inciddent, istakne se zuta zastava i onda vozaci koji tek nailaze moraju da uspore, i gube vreme u odnosu na onoga ko je prosao, a u sledecem krugu vec mogu da sklone zute zastave i onaj koji je prosao pre incidenta nikad nece biti pod efektom zute zastave.

Nebojsa
30.05.2011, 23:37
Pravila su tako fleksibilna da bi FIA mogla da ih tumaci kako zeli. Onako kako njima najvise odgovara, kako je najisplatljivije.

Rossini
30.05.2011, 23:56
...da..slazem se sa uvodom da je ovo legendarna staza u F1..mogu da se osvoje bilo koje titule,da se ostvare bilo koje pobede,ali ako vozac u karijeri nema monaco i moncu..spa,manje vise,ali ove dve,onda i taj uspeh koji je ostavrio nema na snazi(mislim ima,ali nedovoljno za potpun uspeh u karijeri),kazem ako nije pobedio na ovim stazama..na ovoj stazi je oduvek bilo da se trka vozi samo za potvrdu onog sto se uradilo u petak i subotu(nije uvek tako,ali se ka tome tezi),tako da su meni licno uvek bile zanimljivije kvalifikacije nego sama trka..zadnjih godina ne pratim F1 onako redovno kao sto sam pratio,samo iz razloga sto je F1 za mene izgubila totalnu draz koji je posedovala i nosila sa sobom u svakoj trci,svih ranijih godina..bilo je tu raznih necijih era(Nelsonova,Alenova,Najdzelova,Ajrtonova,Schumah erova),ali je uvek bilo lepo za gledati,pratiti u uzivati u svim tim desavanjima i pored glavnih aktera koje sam naveo..nazalost,po meni(verovatno ce se razmisljanja mimoilaziti)dosla je zadnjih god i Bernijeva era!e sad,pretopstavljam da znate sta zelim da kazem(pravila,pravila,pravila i samo glupa pravila,koja su po meni totalno obezvredila F1 u odnosu na onu koju sam ja poznavao)..Berni je bio glavni i ranije,ali ne toliko nadmocno kao sad..ali u svakom slucaju,ovu VN Monaca necu propustiti,kao sto i ranije nijednu nisam..

..da li treba nesto da ponovim...??F1 je odavno izgubila svaki smisao..onoga i necega sto je bila nekada...F1 sada i nekada(ne tako davno)kao bicikl i automobil...zalosno..zbog svega...stariji poznavaoci znace o cemu govorim...

Tony_G
31.05.2011, 00:21
..da li treba nesto da ponovim...??F1 je odavno izgubila svaki smisao..onoga i necega sto je bila nekada...F1 sada i nekada(ne tako davno)kao bicikl i automobil...zalosno..zbog svega...stariji poznavaoci znace o cemu govorim...

Izgubila smisao, ali ga vratila ove godine, promena pravila i uvodjenje DRS-a je vratilo zanimljivost i podiglo je na visi nivo.
A koliko je formula imala smisao kada se Barrichello sklanjao Schumacheru dve godine za redom u Austriji. To je bilo pravo namestanje, ovo sa slobodnim tumacenjima pravila nikada nije bilo toliko ocigledno. Naravno ne kazem da je sad sve savrseno, ali prosto uvek je bilo i bice spornih stvari u F1, pa tako i u svim ostalim sportovima. Uvek neko nece postupati po pravilima ili makar u duhu sporta.